Problema placa video ATI Radeon

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

Post Reply
User avatar
k1n0N
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 44
Joined: 11 Jun 2008, 16:26
Detinator Steam: Da
Location: Bucuresti
Has thanked: 1 time

21 Aug 2009, 22:23

cand ma joc cs imi apare un mesaj de la VPU cu ca ar fi resetat acelerarea grafica..uneori astept 10-15 secunde si mi-se pune in desktop rezolutia pe care o am in cs.. alteori sunt obligat sa ii dau restart.
ce sa fac ? :(
RoyalServer 2
THC dark
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 336
Joined: 03 Dec 2007, 00:34
Detinator Steam: Da
CS Status: CS 1.6 rulez
Detinator server CS: Classic.pow3rful.com
SteamID: pm for it...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

21 Aug 2009, 22:25

incerca sa pui ultimu draiver de la ei de pe site
dar inainte dezinstaleazal pe cel vechi si restart camp
Servere Hostate in UK-Anglia--info = http://www.pow3rful.com

Image

Image
User avatar
k1n0N
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 44
Joined: 11 Jun 2008, 16:26
Detinator Steam: Da
Location: Bucuresti
Has thanked: 1 time

21 Aug 2009, 22:31

degeaba..am formatat pc de 3-4 ori doar pentru asta.. am instalat toate driverele posibile si imposibile
P.S: am ati x1550 256mb
User avatar
Digi
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 932
Joined: 03 Nov 2007, 21:17
Detinator Steam: Nu
CS Status: bored
Reputatie: Fost moderator
Location: In The Game
Been thanked: 15 times
Contact:

21 Aug 2009, 23:52

Placile video ATI merg cel mai bine cu driverul din anul in care a fost facuta placa, respectiv cel de pe CD cand ai luat placa/PC-ul !

Eu am un ATI x1950GT si cu noile drivere e imposibil sa joc ceva, dar eu tin instalate driverele de pe CD (sunt drivere din 2006) si merge perfect grafica :)

Totusi, poate fi defectata placa, VPU recover este un sistem care restarteaza driverul video daca placa video numai raspunde... si daca la tine se intampla frecvent poate fi o defectiune la placa...

Alta posibilitate ar fi alimentarea, sa nu aiba destul curent sau alimentarea SI caldura, sa nu aiba destul curent pentru ventilator si sa nu raceasca corect sau ventilatorul sa aiba ceva si la fel sa nu raceasca corect, sa se supra-incalzeasca si sa numai raspunda :)

O poti duce la service daca ai luat-o separat sau du tot PC-ul daca le-ai luat cu totul... asta daca inca sunt in garantie :)
TheHunters.ro - Gaming & Programing
HGaming - Jocuri PC in LAN - joaca si altceva decat CS!

Cateva jocuri care se pot juca in HGaming: Left 4 Dead 2, Garry's Mod, Alien Swarm.
THC dark
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 336
Joined: 03 Dec 2007, 00:34
Detinator Steam: Da
CS Status: CS 1.6 rulez
Detinator server CS: Classic.pow3rful.com
SteamID: pm for it...
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

22 Aug 2009, 02:20

eu am x 1950pro si merg si draivarele de pe cd si cele de pe site dar am instalat o dat peste cel care il aveam deja instalat si nu imi mai merge delok bine . Din cauza asta m-am gandit poate o fi aceeasi problema dar cum a spus si digi poti so scoti pur si simplu si te duci cu ea la garantie asta daca nai garantia pe intreg sistemu ca atunci trebuie sa te duci cu tot calculatoru bafta oricum si spunane si nou care a fost problema si rezolvarea
Last edited by Digi on 22 Aug 2009, 03:35, edited 1 time in total.
Reason: mai foloseste virgula si punctul sa intelegem si noi ce vrei sa zici :) de cratima nici numai zic
Servere Hostate in UK-Anglia--info = http://www.pow3rful.com

Image

Image
User avatar
k1n0N
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 44
Joined: 11 Jun 2008, 16:26
Detinator Steam: Da
Location: Bucuresti
Has thanked: 1 time

22 Aug 2009, 02:58

nu mai am garantie la pc .. il am de 3 ani ... cand instalez driveru dp cd imi da la fel .. si pc-ul l-am luat cu placa cu tot .. :-S
User avatar
Digi
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 932
Joined: 03 Nov 2007, 21:17
Detinator Steam: Nu
CS Status: bored
Reputatie: Fost moderator
Location: In The Game
Been thanked: 15 times
Contact:

22 Aug 2009, 03:40

Atunci e grav :)) posibil sa fie de la caldura totusi... numai stiu ce program detecteaza temperatura la placa video :-? da gasesti tu :)
Totusi, ce sursa ai ? de cati watti ? :-?

Alterta asta cu VPU recover frecventa am avut-o si eu pe placa veche, ATI Radeon 9550, ca i-am dat overclock... tu i-ai facut asa ceva ? ca posibil sa o fi stricat singur :)
TheHunters.ro - Gaming & Programing
HGaming - Jocuri PC in LAN - joaca si altceva decat CS!

Cateva jocuri care se pot juca in HGaming: Left 4 Dead 2, Garry's Mod, Alien Swarm.
User avatar
k1n0N
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 44
Joined: 11 Jun 2008, 16:26
Detinator Steam: Da
Location: Bucuresti
Has thanked: 1 time

22 Aug 2009, 15:42

1600 cred nu stiu sigur :| ma gandesc..sa scot carcasa si sa pun ventilatorul de camera langa unitate sa il raceasca mai bine .. ? ar avea vreun efect? :-s
User avatar
marcelbazatu
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 98
Joined: 03 Jul 2008, 11:04
Detinator Steam: Da
Detinator server CS: no
Location: braila
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

22 Aug 2009, 16:50

s-ar putea sa aiba efect...eu pateam pe HD3450 sa mi se incalzeasca foarte tare in unele jocuri mai noi si se restarta pc.Dai carcasa jos si aseaza ventilatorul ca sa bata inauntrul lui.
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information
  • Who is online

    Users browsing this forum: Bing [Bot], KirryCs, Petal [Bot], Semrush [Bot] and 334 guests