problema cu temperatura procesorului

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

BoggY
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 2309
Joined: 06 May 2007, 03:02
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost administrator
Been thanked: 58 times

22 Jul 2010, 03:18

Din cauza acestei probleme astazi mi-am cumparat si un nou cooler , ma gandeam ca , cel vechi numai face fata la caldurile din zilele de astazi . Am si doua ventilatoare puse pe carcasa , am dat si capacul jos de la carcasa unitatii , dar degeaba . Daca ma joc counter-strike 20 de minute se duce temperatura procesorului la 128 de grade si mi se stinge calculatorul . Care ar fii problema ? Tin sa mentionez ca nu am niciun antivirus , poate fii din cauza vreunui virus ce imi forjeaza procesorul si asta duce la incingerea lui ? app : procesorul este amd dual core 4200 +
RoyalServer 2
User avatar
Stell Rock
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 686
Joined: 11 Sep 2008, 07:03
Detinator Steam: Da
CS Status: Nu suport clovnii! :)
Detinator server CS: n`am pleaca
Has thanked: 38 times
Been thanked: 21 times

22 Jul 2010, 07:33

ia-ti un antivirus, dai scan si revin-o cu un post


<3
User avatar
[x]TaZz[x]
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 2078
Joined: 08 Mar 2010, 18:49
Detinator Steam: Nu
CS Status:
Location: Iaşi
Has thanked: 209 times
Been thanked: 291 times

22 Jul 2010, 12:13

Am mai zis la câţiva are aceeiaşi problemă o aveau:
*Desfă coolerul şi vezi câtă pastă termoconductoare mai ai pe procesor şi pe radiator . Dacă nu mai ai deloc trebuie să-ţi cumperi , dacă mai ai puţin te sfătuiesc să o ştergi ( cu alcool ) şi să o pui pe cea care ai cumpărato ( pui o picătură în centrul procesorului şi când ai pus radiatorul ea se preseaza şi se întinde toată suprafaţa ) .
*Eventual iaţi şi un antivirus . Kaspersky îţi recomand .
ImageImage









Last edited by [x]TaZz[x] on Thu Jan 04, 1993 12:05 am, edited 22 times in total.
User avatar
raiden
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 3260
Joined: 22 Jun 2009, 22:56
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost eXtream Mod
Location: Bucharest
Has thanked: 81 times
Been thanked: 218 times

22 Jul 2010, 16:04

ar conta cam de cati ani ai procesorul...poate deja sa fie dus...am patit eu aveam un intel pentium 4 am schimbat cooler nu stiu cate paste termoconductoare am schimbat una mai scumpa ca alta ..si dupa am schimbat procesorul.. si acuma merge bine....posibil sa ai programe care consuma mult uitate in task manager ...poate nu ai pus pasta bine pe cooler nu trebuie sa pui prea multa foarte putina si o intinzi daca nu trebuie sa fie procesorul
User avatar
Venom123
Membru, skill +3
Membru, skill +3
Posts: 1341
Joined: 18 Oct 2008, 15:58
Detinator Steam: Da
Detinator server CS: ArenaDevils # Zombie
SteamID: pas
Location: Focsani
Has thanked: 79 times
Been thanked: 40 times

22 Jul 2010, 16:24

1. dai comanda online la Acesta pasta etrmoconductoare ( servici de calitate , raport pret/calitate ,etc )
2. scoti/desfaci coolerul , apluci o picatura pe mijlocul procesorului si intinzi cu un material , respectiv o bucata de carton/o bucata de tabla ( recomandat inainte cu un material fin imbibat in acetona/alcol sa stergi resturile de pe procesor . Ai mai putea sa pui o picatura de pasta termoconductoare fix pe mijloc si sa pui cularul la loc ca ea se intinge singura ( asta daca nu iti trenura mana )
3. pui culerul la loc , dai drumu la PC , 2 clickuri pe Counter Strike 1.6.exe si gata :D
4. Antivirus: Kaspersky si iei antivirusul
internet Security ( Antivirus''cel de sus'' + Protectie Online ) Kaspersky Internet Securuty

PS: Ambele antivirusuri sunt 2011
User avatar
[x]TaZz[x]
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 2078
Joined: 08 Mar 2010, 18:49
Detinator Steam: Nu
CS Status:
Location: Iaşi
Has thanked: 209 times
Been thanked: 291 times

22 Jul 2010, 17:22

Venom123 wrote: 2. scoti/desfaci coolerul , apluci o picatura pe mijlocul procesorului si intinzi cu un material , respectiv o bucata de carton/o bucata de tabla ( recomandat inainte cu un material fin imbibat in acetona/alcol sa stergi resturile de pe procesor . Ai mai putea sa pui o picatura de pasta termoconductoare fix pe mijloc si sa pui cularul la loc ca ea se intinge singura ( asta daca nu iti trenura mana )

PS: Ambele antivirusuri sunt 2011

Tu nu ştii ce vorbeşti . Cum să întinzi cu o bucată de tablă ? Tu nu ştii cât de sensibil este procesorul. Cel mai simplu mod de aplicat pastă termoconductoare fară nici o problemă :
  • 1. Iei o bucată piele de căprioară ( cea cu care se şterg ochelarii ) , este foarte fină , o înmoi in alcool sanitar şi ştergi resturile de pastă cu foarte mare atenţie .
    2. Aplici o picătură de pastă pe mijlocul radiatorului sau procesorului şi le montez la loc foarte încet. În timpul acela pasta se va întinde pe toată suprafaţa .
    3. Montează totul la locul lui ,deschide PC-ul şi vezi rezultatul .
Last edited by [x]TaZz[x] on 22 Jul 2010, 19:38, edited 1 time in total.
ImageImage









Last edited by [x]TaZz[x] on Thu Jan 04, 1993 12:05 am, edited 22 times in total.
User avatar
Venom123
Membru, skill +3
Membru, skill +3
Posts: 1341
Joined: 18 Oct 2008, 15:58
Detinator Steam: Da
Detinator server CS: ArenaDevils # Zombie
SteamID: pas
Location: Focsani
Has thanked: 79 times
Been thanked: 40 times

22 Jul 2010, 19:07

m-am exprimat eu gresit .
User avatar
Alexandru
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 1283
Joined: 09 Sep 2008, 00:41
Detinator Steam: Nu
CS Status: Nu mă vedeţi, nu sunt aici.
Reputatie: Fost moderator
Nume anterior: Al3s5uL
1.3 / 3
Location: Moş Crăciun şi prietenii săi!
Has thanked: 41 times
Been thanked: 89 times

22 Jul 2010, 19:42

Eu mi-am sters procesorul cu servetele umede si servetele inmuiate in spirt, no problem, merge ca uns. O picatura de pasta? Eu am pus in serpisor intreg de-a lungul procesorului si nu a fost nicio problema.

ON: Boggy, intai intra in task manager si vezi daca ai ceva ce-ti foloseste procesorul.
Va astept personal pe MNX Counter Strike Community, nu veti regreta! Va garantez!

Image
User avatar
[x]TaZz[x]
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 2078
Joined: 08 Mar 2010, 18:49
Detinator Steam: Nu
CS Status:
Location: Iaşi
Has thanked: 209 times
Been thanked: 291 times

22 Jul 2010, 23:29

Alexandru e de ajuns şi o picătură , nu contează cât pui . Mai faci şi tu o economie , îţi convine să dai câte 25 RON pe o pasta ( de calitate ) ?
ImageImage









Last edited by [x]TaZz[x] on Thu Jan 04, 1993 12:05 am, edited 22 times in total.
BoggY
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 2309
Joined: 06 May 2007, 03:02
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost administrator
Been thanked: 58 times

23 Jul 2010, 00:42

Aha , va multumesc de raspunsuri . Aseara de nervi m-am hotarat sa sterg toata pasta de pe procesor pentru ca , cel de la depozitul de calculatoare de unde mi-am cumparat coolerul mi-a spus ca are pe bucata aia de cupru pasta ( avea , dar foarte putina ) el mi-a spus ca aia e de ajuns ( aiurea , mai deloc aproape nu avea ) dupa care am montat procesorul la loc si acum am unitatea intinsa si am mai pus peste acel cooler inca un ventilator si vad ca acum nu mi se mai inchide . Procesorul il am de vreo 2 ani . E posibil sa fie de la pasta ? a mai ramas doar putina , dar daca mai pun si acel ventilator peste cooler nu se mai inchide pc`u . din procesor foloeste cam 12 % acum cand sunt pe forum , mess deschis , windowe media player si steam .
User avatar
Alexandru
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 1283
Joined: 09 Sep 2008, 00:41
Detinator Steam: Nu
CS Status: Nu mă vedeţi, nu sunt aici.
Reputatie: Fost moderator
Nume anterior: Al3s5uL
1.3 / 3
Location: Moş Crăciun şi prietenii săi!
Has thanked: 41 times
Been thanked: 89 times

23 Jul 2010, 00:45

Ai sters toata pasta, dar o alta pasta ai pus? Pasta foloseste pentru o racire mai buna (in fine, nu scade decat cu maxim 10 grade, exagerat). Poate trebuia doar curatat de praf.
Va astept personal pe MNX Counter Strike Community, nu veti regreta! Va garantez!

Image
User avatar
IsTI37
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 10987
Joined: 10 Apr 2007, 15:02
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost administrator
Fost SysAdmin
Fost Fondator GTA5 (CVL)
Location: Cluj-Napoca
Has thanked: 28 times
Been thanked: 776 times

23 Jul 2010, 00:49

Vezi ca turatia coolerului sa fie buna si cuprul sa faca contact cu processorul.
Pasta termoconductoare sau folia termoconductoare sunt foarte importante.
Fara ele ai 90% sanse ca sa fie aer intre cooler si processor, facand coolerul de cacao deoarece aerul e un termoizolant foarte bun. O picatura, doua e de ajuns, dar sa acopere tot processorul si sa faca contact cu coolerul.
Alternativ poate fi de vina overclocking-ul excesiv sau o sursa pe duca.
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information