Procesor host

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

Ce recomandati?

Intel i5 4670K
16
59%
AMD FX 8320
11
41%
 
Total votes: 27
teNNeke.
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 318
Joined: 01 Sep 2013, 17:59
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Has thanked: 36 times
Been thanked: 9 times
Contact:

13 Jan 2014, 11:09

snd wrote:
MrRock wrote:AMD logic , POWER si Rezistenta, calitate si nu uita 1x AMD face cat 3x Intel-uri sti de ce ? pentru ca nici un intel nu are ce are AMD , calitate!
marș mă =))))))))))

nici unu, i-ati un dedicat .
Daca dai tu bani poate, eu vreau sa ma bag la faculta si sa ma joc cu prietenii in timpul liber sa nu mai iau dedicate.
RoyalServer
snd323
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 41
Joined: 07 Apr 2013, 19:51
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Has thanked: 4 times
Contact:

13 Jan 2014, 11:13

teNNeke. wrote:
snd wrote:
MrRock wrote:AMD logic , POWER si Rezistenta, calitate si nu uita 1x AMD face cat 3x Intel-uri sti de ce ? pentru ca nici un intel nu are ce are AMD , calitate!
marș mă =))))))))))

nici unu, i-ati un dedicat .
Daca dai tu bani poate, eu vreau sa ma bag la faculta si sa ma joc cu prietenii in timpul liber sa nu mai iau dedicate.
nu stiu.. ti-ai gasit locu perfect pe extream.. unde fiecare recomanda ce procesor are :-j

vezi http://cpuboss.com/cpus/Intel-Core-i5-4 ... MD-FX-8320
teNNeke.
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 318
Joined: 01 Sep 2013, 17:59
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Has thanked: 36 times
Been thanked: 9 times
Contact:

13 Jan 2014, 11:29

snd wrote:
teNNeke. wrote:
snd wrote: marș mă =))))))))))

nici unu, i-ati un dedicat .
Daca dai tu bani poate, eu vreau sa ma bag la faculta si sa ma joc cu prietenii in timpul liber sa nu mai iau dedicate.
nu stiu.. ti-ai gasit locu perfect pe extream.. unde fiecare recomanda ce procesor are :-j

vezi http://cpuboss.com/cpus/Intel-Core-i5-4 ... MD-FX-8320
As alege I5 pentru ca:
Consumul de energie ar fi mai mic putin la 84W putere disipata.
Dar se pare ca AMD-urile au consum mult mai mare, iar puterea unui nucleu este mai mare, Intelurile ar fi mai scumpe, parerile is impartite la fiecare, iar cei de la Krond se pare ca au si AMD si Intel.
User avatar
exy
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 6389
Joined: 11 Aug 2010, 14:30
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost eXtream Mod
Nume anterior: eXpres *viewsonic
Fost Membru Club eXtreamCS (6 luni)
Organizator Cupe eXtreamCS
Castigator eXtream XMAS Championship
Castigator eXtream CS:GO Cup 2014
Location: Norway
Has thanked: 326 times
Been thanked: 385 times

13 Jan 2014, 13:42

teNNeke. wrote:
eXpres wrote:8320
Expres, vad ca ai la semnatura ca esti detinator i5, nu esti multumit de el in general?Dar daca ai fi un host sa zicem pentru un server de gaming, cs 1.6 sa zicem?
Sunt foarte multumit de 3570k, e un procesor foarte puternic si poate bate 8320 in gaming, doar ca pentru hosting 8320 pare mai valabil. Daca vrei cu adevarat un procesor pentru hosting, sa faci ceva bun iei cel putin un Xeon E3-1230.
User avatar
seQ
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 266
Joined: 20 Jun 2013, 22:45
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Has thanked: 38 times
Been thanked: 33 times
Contact:

13 Jan 2014, 13:44

recomand intel-u
Si nu vreau sa plec sa le fac pe plac
Incep sa cred ca sunt a 13-a zodie in zodiac

teNNeke.
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 318
Joined: 01 Sep 2013, 17:59
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Has thanked: 36 times
Been thanked: 9 times
Contact:

13 Jan 2014, 14:10

eXpres wrote:
teNNeke. wrote:
eXpres wrote:8320
Expres, vad ca ai la semnatura ca esti detinator i5, nu esti multumit de el in general?Dar daca ai fi un host sa zicem pentru un server de gaming, cs 1.6 sa zicem?
Sunt foarte multumit de 3570k, e un procesor foarte puternic si poate bate 8320 in gaming, doar ca pentru hosting 8320 pare mai valabil. Daca vrei cu adevarat un procesor pentru hosting, sa faci ceva bun iei cel putin un Xeon E3-1230.
As vrea ceva intre prieteni sa jucam, poate se mai populeaza, vreau sa iau o banda mare de net si ca sa reziste pc-ul sa nu impuste vreau sa iau alta configuratie la PC sa nu consume nici mult curent si performanta.
hlinkro
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 79
Joined: 12 Dec 2013, 23:09
Detinator Steam: Nu
CS Status: Nimic interesant
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time
Contact:

13 Jan 2014, 14:11

teNNeke. wrote:
k1NNG wrote:Pentru mine, i5 este mult peste amd, compara-le si tu
AMD-urile is multi-tasking, Intel-urile forteaza totul pe ceva anume, o data ce deschizi mai multe pe aceasi unitate, AMD-ul cred ca ii da ceata/clasaa la Intel.Krond-ul din cate am inteles, ca a testat cienva si serverele ar fi hostate pe niste procesoare AMD.
In primu rand tu nu stii ce legaturi are krondu intre acele PC-uri. Da, hosteaza cate ~10 servere full pe un AMD Phenom x6 cu 8 gb ram.

Comparand performantele intre FX si acel i5, i5 il bate de il usuca :))

FX are cache de 1 mb cu 8 core, iar i5 are cache de 6 mb cu 4 core cu o frecventa de pana la 3.8 ghz

Pentru alea 3 servere care le vrei poti folosi si un amd a4 sau a6 la 2-3 mil cu vreo 3-4 gb ram
User avatar
exy
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 6389
Joined: 11 Aug 2010, 14:30
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost eXtream Mod
Nume anterior: eXpres *viewsonic
Fost Membru Club eXtreamCS (6 luni)
Organizator Cupe eXtreamCS
Castigator eXtream XMAS Championship
Castigator eXtream CS:GO Cup 2014
Location: Norway
Has thanked: 326 times
Been thanked: 385 times

13 Jan 2014, 14:13

teNNeke. wrote:
eXpres wrote:
teNNeke. wrote:
Expres, vad ca ai la semnatura ca esti detinator i5, nu esti multumit de el in general?Dar daca ai fi un host sa zicem pentru un server de gaming, cs 1.6 sa zicem?
Sunt foarte multumit de 3570k, e un procesor foarte puternic si poate bate 8320 in gaming, doar ca pentru hosting 8320 pare mai valabil. Daca vrei cu adevarat un procesor pentru hosting, sa faci ceva bun iei cel putin un Xeon E3-1230.
As vrea ceva intre prieteni sa jucam, poate se mai populeaza, vreau sa iau o banda mare de net si ca sa reziste pc-ul sa nu impuste vreau sa iau alta configuratie la PC sa nu consume nici mult curent si performanta.
http://www.cel.ro/procesoare-server/pro ... e=price-ro

Costa cat 4670K si face mai multe.
teNNeke.
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 318
Joined: 01 Sep 2013, 17:59
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Has thanked: 36 times
Been thanked: 9 times
Contact:

13 Jan 2014, 14:15

hlinkro wrote:
teNNeke. wrote:
k1NNG wrote:Pentru mine, i5 este mult peste amd, compara-le si tu
AMD-urile is multi-tasking, Intel-urile forteaza totul pe ceva anume, o data ce deschizi mai multe pe aceasi unitate, AMD-ul cred ca ii da ceata/clasaa la Intel.Krond-ul din cate am inteles, ca a testat cienva si serverele ar fi hostate pe niste procesoare AMD.
In primu rand tu nu stii ce legaturi are krondu intre acele PC-uri. Da, hosteaza cate ~10 servere full pe un AMD Phenom x6 cu 8 gb ram.

Comparand performantele intre FX si acel i5, i5 il bate de il usuca :))

FX are cache de 1 mb cu 8 core, iar i5 are cache de 6 mb cu 4 core cu o frecventa de pana la 3.8 ghz

Pentru alea 3 servere care le vrei poti folosi si un amd a4 sau a6 la 2-3 mil cu vreo 3-4 gb ram
Nu as sa fie neaparat 3 servere, poate vor fi mai multe, sau poate va fi de CS:GO, care nu ar fi exclus si ala nu stiu ce resurse ia.

@eXpres, as crede ca e prea mult un Xeon E3, ala consider eu ca ar fi deja pentru un server dedicat, eu as vrea pentru un PC totusi, dar sa reziste PC-ul sa mearga zile non-stop, dar va fi si oprit cateva ore seara ma gandesc.
As utiliza PC-ul pentru proiectari si alte chestii pentru facultate + hostarea acelor servere.
hlinkro
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 79
Joined: 12 Dec 2013, 23:09
Detinator Steam: Nu
CS Status: Nimic interesant
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time
Contact:

13 Jan 2014, 14:38

Sau ai putea asta: http://www.prostore.ro/sisteme_desktop/ ... 41255.html

Ma refer la procesor.

Procesorul ala e echivalentu a unui Intel Xeon E5450 3.0 GHZ cu cache de 12 MB

E procesor puternic comparabil cu xeon
User avatar
MrRock
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 289
Joined: 06 Jun 2013, 16:33
Detinator Steam: Da
CS Status: lene
Detinator server CS: Dea
Has thanked: 9 times
Been thanked: 13 times

13 Jan 2014, 21:59

hlinkro wrote:
teNNeke. wrote:
k1NNG wrote:Pentru mine, i5 este mult peste amd, compara-le si tu
AMD-urile is multi-tasking, Intel-urile forteaza totul pe ceva anume, o data ce deschizi mai multe pe aceasi unitate, AMD-ul cred ca ii da ceata/clasaa la Intel.Krond-ul din cate am inteles, ca a testat cienva si serverele ar fi hostate pe niste procesoare AMD.
In primu rand tu nu stii ce legaturi are krondu intre acele PC-uri. Da, hosteaza cate ~10 servere full pe un AMD Phenom x6 cu 8 gb ram.

Comparand performantele intre FX si acel i5, i5 il bate de il usuca :))

FX are cache de 1 mb cu 8 core, iar i5 are cache de 6 mb cu 4 core cu o frecventa de pana la 3.8 ghz

Pentru alea 3 servere care le vrei poti folosi si un amd a4 sau a6 la 2-3 mil cu vreo 3-4 gb ram
nu zic nu la faza cu krond , dar daca nu sti nu te pronunta , INTEL este un consumator mai mic de W sti de ce ? ce sa consume un motor pe aburi ? pe langa AMD care consuma mai mult este un Diesel care rupe frate... AMD iti sparge orice intel , eu cu http://www.stasonline.ro/procesoare/amd ... 590FHHKWOF ti-am batut intelu asta de ti l-am frecat la NUCI !!! http://www.stasonline.ro/procesoare/int ... 633I74960X !!! Deci dute te rog si invata IT si programare (taicame-o are 30 ani experienta deci nu ii spune lui si mai ales mie care il intreb de feicare data ce este mai bun si de ce este mai bun ... )
hlinkro
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 79
Joined: 12 Dec 2013, 23:09
Detinator Steam: Nu
CS Status: Nimic interesant
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time
Contact:

13 Jan 2014, 22:29

MrRock wrote:
hlinkro wrote:
teNNeke. wrote:
AMD-urile is multi-tasking, Intel-urile forteaza totul pe ceva anume, o data ce deschizi mai multe pe aceasi unitate, AMD-ul cred ca ii da ceata/clasaa la Intel.Krond-ul din cate am inteles, ca a testat cienva si serverele ar fi hostate pe niste procesoare AMD.
In primu rand tu nu stii ce legaturi are krondu intre acele PC-uri. Da, hosteaza cate ~10 servere full pe un AMD Phenom x6 cu 8 gb ram.

Comparand performantele intre FX si acel i5, i5 il bate de il usuca :))

FX are cache de 1 mb cu 8 core, iar i5 are cache de 6 mb cu 4 core cu o frecventa de pana la 3.8 ghz

Pentru alea 3 servere care le vrei poti folosi si un amd a4 sau a6 la 2-3 mil cu vreo 3-4 gb ram
nu zic nu la faza cu krond , dar daca nu sti nu te pronunta , INTEL este un consumator mai mic de W sti de ce ? ce sa consume un motor pe aburi ? pe langa AMD care consuma mai mult este un Diesel care rupe frate... AMD iti sparge orice intel , eu cu http://www.stasonline.ro/procesoare/amd ... 590FHHKWOF ti-am batut intelu asta de ti l-am frecat la NUCI !!! http://www.stasonline.ro/procesoare/int ... 633I74960X !!! Deci dute te rog si invata IT si programare (taicame-o are 30 ani experienta deci nu ii spune lui si mai ales mie care il intreb de feicare data ce este mai bun si de ce este mai bun ... )
In primu rand vorbesti degeaba. Esti un copil si trebuie sa fii tratat ca atare. In al doilea rand, degeaba are tactu 100 de ani experienta in IT ca ii are degeaba, la fel ca tine.

Orice IT-ist stie ca INTEL-urile se pisa pe AMD, vorbesti ca sa te afli in treaba, in primu rand te-ai uitat sa vezi cati bani costa acel procesor? Cu 14 mil iti faci o configuratie bunicica pe INTEL sa ruleze orice aplicatie.
Numai are rost sa mai trec si alte detalii, dar atat cred ca e de ajuns.

Orice provider de gazduire stie foarte bine ca INTEL-u este baza hostingului. Desigur INTEL-VT care face o treaba foarte bune, precum si alte beneficii care le ofera INTEL
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information
  • Who is online

    Users browsing this forum: Bing [Bot], Petal [Bot], Semrush [Bot] and 423 guests