Profile facultate

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

cThor
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 112
Joined: 19 Sep 2014, 21:33
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Fond eXtream: 0
Contact:

27 Jan 2015, 23:55

M-am interesat oarecum, nu cred ca e pentru mine cibernetica.
Am vazut si pe siteul lor cam care ar fi diferenta intre automatica si calculatoare.

Nu stiu exact cum sta treaba, cel ai bine ar fi sa intreb la facultate acolo.Pana acum stiu doar ca la autoamtica inveti tot felul de lucruri sa faci, cum ar fi camere de supravghere, despre TCP/IP, routere etc...de programare vad ca la calculatoare poti face mai mult.
Inca o intrebare, cursurile se platesc?Adica am citit ca poti face cursuri de php ,etc.
RoyalServer
User avatar
IsTI37
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 10987
Joined: 10 Apr 2007, 15:02
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost administrator
Fost SysAdmin
Fost Fondator GTA5 (CVL)
Location: Cluj-Napoca
Has thanked: 28 times
Been thanked: 776 times

28 Jan 2015, 00:36

Westt wrote:
IsTI37 wrote:
cThor wrote:Sunt de acord cu tine la treaba cu descurcatul , dar:
Eu nu fac o facultate de economie in veci.
Eu nu fac facultate doar ca sa ma angajez ci ca sa invat programare si multe altele ca apoi sa fac eu ceva de unul singur.
Uita ca vei invata programare calumea la facultate, vei invata bazele (care sunt grele) si daca vrei sa inveti trebuie sa te duci la internship-uri, sa lucrezi undeva sau la proiectele tale si sa mai si inveti pentru facultate. Altfel dupa un an sau doua iti vei da seama ca nu ai invatat mai nimic serios si ca trebuie sa inveti ceva cu care sa iti castigi painea. Cu o diploma ori ai ori nu ai noroc de un post de 5000 de lei doar fiindca cineva are nevoie de unu prost dar destept cu diploma si sa arate X si sa gandeasca X. Poti sa inveti si foarte mult si sa ai habar de ce ai invatat si sa aspiri la un post la o companie gigant dar in acest caz deja trebuie sa omu gen cu 10 pe linie la olimpiade.

Eu nu sunt de acord cu tine IsTI37. Da, intradevar in facultate ti se pun doar bazele, dar sa stii ca daca chiar vrei sa inveti nu trebuie sa fi neaparat un geniu cu 10 pe linie la olimpiade ( nu exista 10 la olimpiade dar ma rog, treaca de la mine :)) ) .
In facultate nu vor mai exista aceste olimpiade, vor vorbi proiectele despre tine si ce poti sa faci. Programatorii in Romania sunt platiti foarte bine( pentru nivelul nostru de salarizare ) si credema ca nu sunt chiar asa de prosti precum zici tu .
In momentul in care ai inteles limbajul de programare de baza si ai inteles logica algoritmilor devine din ce in ce mai usor sa continui si sa avansezi. Intradevar necesita multa munca, dar in primul rand trebuie sa ai o logica puternica ( nu trebuie sa citesti carti si pur si simplu sa le iei ca acolo... ca asa se face , sau sa inveti lucruri pe dinafara.... aici trebuie sa le intelegi ) .


Acum revenind la cThor .
Daca intradevar vrei sa inveti programare si doresti sa fi pregatit apoi pentru a intra direct in industrie iti recomand sa faci o facultate in USA sau UK.

Se face si in Romania la un nivel bun, dar se fac si multe lucruri inutile, care nu le vei aplica deloc apoi.
Daca totusi doresti sa ramai in Romania si vrei sa faci doar programare fara a te complica cu fizica incearca la Universitatea Bucuresti ( cursul seamana foarte mult cu cel al Universitatilor din afara ) , la Fac. de Informatica Iasi ( Universitatea Al. I. Cuza - daca te uiti pe programul lor vei vedea ca se face numai informatica - ceea ce pentru tine este foarte bine ) sau la Cibernetica la ASE .


Daca mai ai nevoie de alte detalii despre facultatile de mai sus, poti sa lasi aici un comment !

Eu sunt la matematica informatica la UBB, vezi ce vorbesti acolo ? SUA ? Nu numai ca te costa o avere dar nu e cu nimic mai bun, chiar e mai rau.
Lumea reala sta putin diferit, daca ma crezi daca nu, eu am o profesoara de algoritmica care imi da 0 puncte daca nu ii scriu exact cum a scris pe slide algoritmul si face acelasi lucru. Adica nici pe dracu nu il intereseaza ca tu sa ai logica ci sa inveti pe de rost algoritmii si sa le aplici la exercitii. Cam asa sunt toate materiile de la info, invata pe de rost materia si aplic-o la exercitiile tip date de profesor. E mai imposibil sa inveti ceva la cursuri, un curs dureaza o ora si jumatate fara pauze, slide-urile sunt greu de inteles. Seminariile nu sunt bune de nimic... Laboratoarele sunt ok, dar ai sanse sa nimeresti cu asistenti cum am eu gen "Incearca sa faci problema si daca ai facut-o incarc-o pe site ca mi se pare usoara" cand eu nici nu stiu de unde sa incep la ce problema a pus. Iar la alt laborator am patit ca exercitiile sunt usoare, profesorul 0 dar la examen iti cere ultimul exercitiu la care trebuie sa stii exact ce functie sa folosesti altfel te chinui ceva timp.

Temele sunt multe si nici chiar usoare. Nu ai practic nici un ajutor la teme, zero barat, ai 8/4 exercitii lungi si o data limita, ori le dai ori nu le dai, daca ai norocul sa folosesti aceeasi nume de functii ca un coleg iei puncte in minus ca n-ai cum explica ca n-ai copiat.

Universitatea de info e practic rezumatul acestor carti :
http://www.amazon.com/Introduction-Algo ... 0262033844
+
http://www-cs-faculty.stanford.edu/~uno/taocp.html
User avatar
VegaS
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 5963
Joined: 28 Sep 2014, 16:12
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost eXtream Mod
Fost intermediar
Fost membru Club eXtreamCS
Fond eXtream: 0
Location: Zalău, Sălaj

28 Jan 2015, 00:42

Să nu uiți nici de limba noastră dragă. Îți va prinde bine cândva.
"Profile" :-q
Pozitia mea preferata este CEO.
waves12
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 348
Joined: 19 Dec 2014, 10:24
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Fond eXtream: 0
Contact:

28 Jan 2015, 00:42

Du-te la retelistica... si acolo ai nevoie de logica.
E mult mai misto si salarile sunt mari de tot... daca sti pe unde sa te bagi...
Am intrat si eu la ubb si am renuntat pentru ca e o porcarie... mai bine faci pe cont propriu... si daca esti destept faci banii usor.
Nu merita sa-ti strofoci neuronii pentru niste retardatii... cand poti sta frumos acasa si invata.
User avatar
Sweiski
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 114
Joined: 22 Jan 2015, 12:36
Detinator Steam: Da
CS Status: music
Detinator server CS: nu
SteamID: majestick109
Fond eXtream: 0
Contact:

28 Jan 2015, 01:09

daca ai o idee in cap, dezvolt-o si nu mai ai nevoie de facultate.
fl studio user. if you want a beat, call me. but first, lemme take a selfie.
cThor
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 112
Joined: 19 Sep 2014, 21:33
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Fond eXtream: 0
Contact:

28 Jan 2015, 02:08

VegaS wrote:Să nu uiți nici de limba noastră dragă. Îți va prinde bine cândva.
"Profile" :-q
Chiar nu am probleme la asa ceva dar nu stiu cum de am scris profile:)).
Chiar am inceput sa rad cand am vazut comentariul.
User avatar
Marius
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 8294
Joined: 11 Nov 2007, 12:19
Detinator Steam: Da
CS Status: being awesome since 1992
SteamID: kNNwOw
Reputatie: eXtream Mod
Fost administrator
Fost dezvoltator al listei de seriozitate eXtreamCS
Fost Membru Club eXtreamCS
Location: Timisoara
Has thanked: 577 times
Been thanked: 680 times

28 Jan 2015, 10:28

IsTI37 wrote:
Westt wrote:
IsTI37 wrote:
Uita ca vei invata programare calumea la facultate, vei invata bazele (care sunt grele) si daca vrei sa inveti trebuie sa te duci la internship-uri, sa lucrezi undeva sau la proiectele tale si sa mai si inveti pentru facultate. Altfel dupa un an sau doua iti vei da seama ca nu ai invatat mai nimic serios si ca trebuie sa inveti ceva cu care sa iti castigi painea. Cu o diploma ori ai ori nu ai noroc de un post de 5000 de lei doar fiindca cineva are nevoie de unu prost dar destept cu diploma si sa arate X si sa gandeasca X. Poti sa inveti si foarte mult si sa ai habar de ce ai invatat si sa aspiri la un post la o companie gigant dar in acest caz deja trebuie sa omu gen cu 10 pe linie la olimpiade.

Eu nu sunt de acord cu tine IsTI37. Da, intradevar in facultate ti se pun doar bazele, dar sa stii ca daca chiar vrei sa inveti nu trebuie sa fi neaparat un geniu cu 10 pe linie la olimpiade ( nu exista 10 la olimpiade dar ma rog, treaca de la mine :)) ) .
In facultate nu vor mai exista aceste olimpiade, vor vorbi proiectele despre tine si ce poti sa faci. Programatorii in Romania sunt platiti foarte bine( pentru nivelul nostru de salarizare ) si credema ca nu sunt chiar asa de prosti precum zici tu .
In momentul in care ai inteles limbajul de programare de baza si ai inteles logica algoritmilor devine din ce in ce mai usor sa continui si sa avansezi. Intradevar necesita multa munca, dar in primul rand trebuie sa ai o logica puternica ( nu trebuie sa citesti carti si pur si simplu sa le iei ca acolo... ca asa se face , sau sa inveti lucruri pe dinafara.... aici trebuie sa le intelegi ) .


Acum revenind la cThor .
Daca intradevar vrei sa inveti programare si doresti sa fi pregatit apoi pentru a intra direct in industrie iti recomand sa faci o facultate in USA sau UK.

Se face si in Romania la un nivel bun, dar se fac si multe lucruri inutile, care nu le vei aplica deloc apoi.
Daca totusi doresti sa ramai in Romania si vrei sa faci doar programare fara a te complica cu fizica incearca la Universitatea Bucuresti ( cursul seamana foarte mult cu cel al Universitatilor din afara ) , la Fac. de Informatica Iasi ( Universitatea Al. I. Cuza - daca te uiti pe programul lor vei vedea ca se face numai informatica - ceea ce pentru tine este foarte bine ) sau la Cibernetica la ASE .


Daca mai ai nevoie de alte detalii despre facultatile de mai sus, poti sa lasi aici un comment !

Eu sunt la matematica informatica la UBB, vezi ce vorbesti acolo ? SUA ? Nu numai ca te costa o avere dar nu e cu nimic mai bun, chiar e mai rau.
Lumea reala sta putin diferit, daca ma crezi daca nu, eu am o profesoara de algoritmica care imi da 0 puncte daca nu ii scriu exact cum a scris pe slide algoritmul si face acelasi lucru. Adica nici pe dracu nu il intereseaza ca tu sa ai logica ci sa inveti pe de rost algoritmii si sa le aplici la exercitii. Cam asa sunt toate materiile de la info, invata pe de rost materia si aplic-o la exercitiile tip date de profesor. E mai imposibil sa inveti ceva la cursuri, un curs dureaza o ora si jumatate fara pauze, slide-urile sunt greu de inteles. Seminariile nu sunt bune de nimic... Laboratoarele sunt ok, dar ai sanse sa nimeresti cu asistenti cum am eu gen "Incearca sa faci problema si daca ai facut-o incarc-o pe site ca mi se pare usoara" cand eu nici nu stiu de unde sa incep la ce problema a pus. Iar la alt laborator am patit ca exercitiile sunt usoare, profesorul 0 dar la examen iti cere ultimul exercitiu la care trebuie sa stii exact ce functie sa folosesti altfel te chinui ceva timp.

Temele sunt multe si nici chiar usoare. Nu ai practic nici un ajutor la teme, zero barat, ai 8/4 exercitii lungi si o data limita, ori le dai ori nu le dai, daca ai norocul sa folosesti aceeasi nume de functii ca un coleg iei puncte in minus ca n-ai cum explica ca n-ai copiat.

Universitatea de info e practic rezumatul acestor carti :
http://www.amazon.com/Introduction-Algo ... 0262033844
+
http://www-cs-faculty.stanford.edu/~uno/taocp.html
+1

Din cauza unei din asta nu am luat eu un examen si trebuie sa dau anul asta licenta. Oricum, intre timp m-am angajat ca si SAP Basis la o companie multi nationala si nu imi mai prea pasa, decat de faptul ca inca nu sunt scutit de impozit...in rest..faculta m-a ajutat doar sa-mi dezvolt putin mai sistematic si rapid gandirea, programare? Neah, glumiti cred...
------> un mindset sanatos pentru eXtream <------
PS: NU sunt intermediar
Westt
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 32
Joined: 30 Nov 2014, 13:41
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Fond eXtream: 0
Contact:

28 Jan 2015, 19:56

IsTI37 wrote:
Westt wrote:
IsTI37 wrote:
Uita ca vei invata programare calumea la facultate, vei invata bazele (care sunt grele) si daca vrei sa inveti trebuie sa te duci la internship-uri, sa lucrezi undeva sau la proiectele tale si sa mai si inveti pentru facultate. Altfel dupa un an sau doua iti vei da seama ca nu ai invatat mai nimic serios si ca trebuie sa inveti ceva cu care sa iti castigi painea. Cu o diploma ori ai ori nu ai noroc de un post de 5000 de lei doar fiindca cineva are nevoie de unu prost dar destept cu diploma si sa arate X si sa gandeasca X. Poti sa inveti si foarte mult si sa ai habar de ce ai invatat si sa aspiri la un post la o companie gigant dar in acest caz deja trebuie sa omu gen cu 10 pe linie la olimpiade.

Eu nu sunt de acord cu tine IsTI37. Da, intradevar in facultate ti se pun doar bazele, dar sa stii ca daca chiar vrei sa inveti nu trebuie sa fi neaparat un geniu cu 10 pe linie la olimpiade ( nu exista 10 la olimpiade dar ma rog, treaca de la mine :)) ) .
In facultate nu vor mai exista aceste olimpiade, vor vorbi proiectele despre tine si ce poti sa faci. Programatorii in Romania sunt platiti foarte bine( pentru nivelul nostru de salarizare ) si credema ca nu sunt chiar asa de prosti precum zici tu .
In momentul in care ai inteles limbajul de programare de baza si ai inteles logica algoritmilor devine din ce in ce mai usor sa continui si sa avansezi. Intradevar necesita multa munca, dar in primul rand trebuie sa ai o logica puternica ( nu trebuie sa citesti carti si pur si simplu sa le iei ca acolo... ca asa se face , sau sa inveti lucruri pe dinafara.... aici trebuie sa le intelegi ) .


Acum revenind la cThor .
Daca intradevar vrei sa inveti programare si doresti sa fi pregatit apoi pentru a intra direct in industrie iti recomand sa faci o facultate in USA sau UK.

Se face si in Romania la un nivel bun, dar se fac si multe lucruri inutile, care nu le vei aplica deloc apoi.
Daca totusi doresti sa ramai in Romania si vrei sa faci doar programare fara a te complica cu fizica incearca la Universitatea Bucuresti ( cursul seamana foarte mult cu cel al Universitatilor din afara ) , la Fac. de Informatica Iasi ( Universitatea Al. I. Cuza - daca te uiti pe programul lor vei vedea ca se face numai informatica - ceea ce pentru tine este foarte bine ) sau la Cibernetica la ASE .


Daca mai ai nevoie de alte detalii despre facultatile de mai sus, poti sa lasi aici un comment !

Eu sunt la matematica informatica la UBB, vezi ce vorbesti acolo ? SUA ? Nu numai ca te costa o avere dar nu e cu nimic mai bun, chiar e mai rau.
Lumea reala sta putin diferit, daca ma crezi daca nu, eu am o profesoara de algoritmica care imi da 0 puncte daca nu ii scriu exact cum a scris pe slide algoritmul si face acelasi lucru. Adica nici pe dracu nu il intereseaza ca tu sa ai logica ci sa inveti pe de rost algoritmii si sa le aplici la exercitii. Cam asa sunt toate materiile de la info, invata pe de rost materia si aplic-o la exercitiile tip date de profesor. E mai imposibil sa inveti ceva la cursuri, un curs dureaza o ora si jumatate fara pauze, slide-urile sunt greu de inteles. Seminariile nu sunt bune de nimic... Laboratoarele sunt ok, dar ai sanse sa nimeresti cu asistenti cum am eu gen "Incearca sa faci problema si daca ai facut-o incarc-o pe site ca mi se pare usoara" cand eu nici nu stiu de unde sa incep la ce problema a pus. Iar la alt laborator am patit ca exercitiile sunt usoare, profesorul 0 dar la examen iti cere ultimul exercitiu la care trebuie sa stii exact ce functie sa folosesti altfel te chinui ceva timp.

Temele sunt multe si nici chiar usoare. Nu ai practic nici un ajutor la teme, zero barat, ai 8/4 exercitii lungi si o data limita, ori le dai ori nu le dai, daca ai norocul sa folosesti aceeasi nume de functii ca un coleg iei puncte in minus ca n-ai cum explica ca n-ai copiat.

Universitatea de info e practic rezumatul acestor carti :
http://www.amazon.com/Introduction-Algo ... 0262033844
+
http://www-cs-faculty.stanford.edu/~uno/taocp.html

Nu stiu ce faci tu la universitate, dar la mine sunt apreciate foarte mult persoanele care fac un algoritm propriu ( FARA A INVATA CEVA PE DINAFARA ) si au o logica buna.
Pana acum nu mi s-a intamplat sa fiu vreodata depunctat pentru ca am scris altfel decat mi s-a spus. Chiar am fost felicitat de multe ori pentru metodele de rezolvare alese.
Mie imi place informatica tocmai din acest punct de vedere : poti scrie un program in o groaza de feluri unele mai eficiente altele mai ineficiente, depinde foarte mult de tine aici..

Acum eu am vorbit din perspectiva unei persoane care studiaza in afara tarii, unde accentul se pune foarte mult pe practica si pe pregatirea studentului de a intra in industrie.
User avatar
IsTI37
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 10987
Joined: 10 Apr 2007, 15:02
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost administrator
Fost SysAdmin
Fost Fondator GTA5 (CVL)
Location: Cluj-Napoca
Has thanked: 28 times
Been thanked: 776 times

28 Jan 2015, 21:04

El a intrebat 2 profile din Romania si tu vii cu facultate de afara...
Normal ca o facultate din afara e mai ok si locul e probabil mai civilizat.
User avatar
S0imuL
Utilizator neserios (tepar)
Utilizator neserios (tepar)
Posts: 634
Joined: 06 Aug 2009, 02:14
Detinator Steam: Da
Reputatie: Nume anterior: SEBA!
Membru Club eXtreamCS (4 feb)
Utilizator neserios ( tepar )
Has thanked: 53 times
Been thanked: 44 times

28 Jan 2015, 21:14

La automatica este destul de greu in Ploiesti. Pe langa faptul ca faci multa matematica si fizica, mai faci si ISSC (introducere in stiinta sistemelor calculatoarelor) care 75% il pica chiar daca in examen sunt niste intrebari banale :meme
Mai este PC ( programarea calculatoarelor) si faci C ( nu C++). Aici daca nu sti putina matematica si ceva notiuni de info nu te baga in examen. In rest este greu deja am 3 restante daca mai vrei alte informatii dai reply :troll
cThor
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 112
Joined: 19 Sep 2014, 21:33
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Fond eXtream: 0
Contact:

28 Jan 2015, 23:16

Salut lma soimul.
Eu vad deca automatica
calculatoare

Astea 2 profiluri .

Mai sunt si altele cum ai zis tu (PC)?
Matematica difera fata de cea din liceu?Analiza si algebra?
User avatar
IsTI37
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 10987
Joined: 10 Apr 2007, 15:02
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost administrator
Fost SysAdmin
Fost Fondator GTA5 (CVL)
Location: Cluj-Napoca
Has thanked: 28 times
Been thanked: 776 times

29 Jan 2015, 01:01

cThor wrote:Salut lma soimul.
Eu vad deca automatica
calculatoare

Astea 2 profiluri .

Mai sunt si altele cum ai zis tu (PC)?
Matematica difera fata de cea din liceu?Analiza si algebra?

Matematica e zi merci ca ai trecut dupa primul examen daca ai trecut. Dublu, triple integrale, trebuie derivate de 2-3-4 ori mai mult ca sigur, algebra e 99% diferita fata de ce ai invatat in liceu. (in liceu ne invata numai prostii dupa cum mi-a spus profesorul de algebra). Teoria e multa, (convergenta, divergenta), se preda o carte de analiza de 500 de pagini intr-o jumatate de an, daca ai noroc cineva, probabil o fata va scrie in primul rand si ceilalti veti xeroxa notitele ei. Unii profesori mai au si fite, vrea sa rezolvi ceva cum a scris in cartea lui. (in zilele astea mai rar, eu cel putin n-am nici un profesor de genul) Trebuie sa te temi de fizica daca nimeresti cu un profesor care iti arde pe tabla 50 pagini de materie in 2 ore.

Daca iti place matematica, adica daca iti place matematica la nebunie probabil ai sanse sa termini facultatea.
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information