Proiect bacalaureat matematica

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

Post Reply
User avatar
IsTI37
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 10987
Joined: 10 Apr 2007, 15:02
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost administrator
Fost SysAdmin
Fost Fondator GTA5 (CVL)
Location: Cluj-Napoca
Has thanked: 28 times
Been thanked: 776 times

07 Dec 2013, 21:43

Am in viziune un site gen khanacademy in romana (in special categoria World of Math) care sa fie structurat conform necesitatilor examenului de bacalaureat.
In primul rand se va baza pe introducere in matematica de clasa a 9-a,10-a,11-a si a 12-a si training de skill-uri, simulari online, s.a.m.d.

Ca sa nu lucrez degeaba am in cap sa introduc o taxa de 10-20 de lei/luna dupa primele 10-20 de lectii interactive.
Oricine va completa exercitiile de pe site isi va garanta o nota de minim 8-9 la matematica la examenul de bacalaureat.
Consider cartile utilizate in scoli ca depasite tehnologic si foarte greu de utilizat din cauza explicatilor lungi, foarte concrete, exemplelor avansate si lipsa corelarii cartii cu cunoasterea adevarata a unui elev din ziua de azi. Adica intr-un singur exercitiu din cartea mea pana termin un exercitiu de la A-Z trebuie sa te duci prin numere imaginare, logaritmi, sisteme de ecuatii si *** ca sa termini toate punctele la niste integrale amarate. Practic la fiecare al 2-lea exercitiu daca nu esti un geniu trebuie sa rasfoiesti caietul de anul asta 10 minute sau sa te uiti in caietul de anul trecut ca sa gasesti o proprietate a logaritmilor, la algebra trebuie sa stii la fiecare exercitiu o gramada de chestii fara sens daca nu ti se dau grafice si daca nu se combina cu geometria ca sa aiba sens.

Pareri ? Oameni care ar dori sa se implice in proiect ?
RoyalServer
User avatar
Remusf
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 1928
Joined: 31 Aug 2010, 12:32
Detinator Steam: Da
CS Status: retras
SteamID: STEAM_0:0:6903143
Reputatie: Fost Moderator
Castigator Cupa eXtreamCS 2vs2
Fost Membru Club (2 luni)
0.6/3
Location: Baia Mare
Has thanked: 9 times
Been thanked: 119 times

07 Dec 2013, 21:54

Interesant proiectul,sigur vei avea succes,dar nu din prima.Totul sa fie pe gratis pana se atinge un "x" numar de utilizatori ..
Voucher reducere PC Garage : 5HYDA9ZJ
Inchid pleoapele când ceilalți se-nchină,că mă dor ochii,de la prea multă lumină
Poate că-s vinovat ce vrea să scape de vină sau,poate că-s obosit de la atâta rutină

ImageRMS1708's Channel
CIUBO. /snowyworld/
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 2076
Joined: 02 Jul 2013, 18:17
Detinator Steam: Nu
Reputatie: Fost Moderator ajutator
Fost Intermediar
Location: Basel
Has thanked: 40 times
Been thanked: 86 times

07 Dec 2013, 22:05

Foarte interesant proiectul dar gândește-te că îți trebuie atât un buget mărișor, cât și foarte mult timp ca să pui totul la punct.

Recomand să faci și ceva legat de tot limbajul algoritmic deoarece am văzut că te pricepi și sunt sigur că mulți ar vrea să îl învețe / să își aprofundeze cunoștințele. (și eu de asemenea ;)) )

Te ajut cu mare plăcere dacă am cu ce.

Mult succes!
User avatar
Andrei.B
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 6479
Joined: 17 Aug 2009, 09:15
Detinator Steam: Da
CS Status: Plecat pe mari si tari
Detinator server CS: Nu detin !
SteamID: andreybci94
Reputatie: Fost Membru Club eXtreamCS (o luna)
Fost Administrator
Nume anterior : bLack, Andrei,krusc
Contribuitor
Location: ConstanTa
Has thanked: 275 times
Been thanked: 557 times

07 Dec 2013, 22:48

Interesant proiect ar fi util pentru marea majoritate am vazut ca vrei sa te bazezi pe matematica in special dar poti face si alte subcategorii gen bilogie geografie romana etc, care sa ajute pe altii gen referate proiecte lectii si multe altele utile.

Frumos eu unul te sustin pentru idee nu prea am vazut astfel de forum-uri.

Mereu in suflet culorile ( Roş -Albastru )
Image
ImageImage
User avatar
h4wk
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 3806
Joined: 22 Sep 2009, 13:10
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost eXtream Mod
Nume anterior : DaZ , zimpe , Dan eXtream
Location: Iasi
Has thanked: 306 times
Been thanked: 321 times
Contact:

07 Dec 2013, 22:50

Sincer ? Mi se pare o idee buna si as plati daca as reusi sa inteleg o lectie pe care din carte/manual nu o inteleg. Daca este explicat pe intelesul tuturor,crede`ma ca va avea succes.... Daca faci copy-paste din alta parte - SLABE SANSE.
Mult succes cu proiectul !

Code: Select all

"Daca ai culoare nu inseamna ca esti mai presus ca un utilizator. Culoare e un fel de "rasplata" pentru ca te implici in "ridicarea" acestei comunitati.
Unii nu realizeaza ca daca ai culoare nu inseamna ca esti smecher." -- by Alexey
:troll :troll

Spui ceva,dar faci altceva !
#Vali
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 2611
Joined: 24 Jan 2012, 11:00
Detinator Steam: Da
SteamID: id/spryt3
Reputatie: Fost Moderator
Fost Scripter eXtreamCS.com
1.2 / 3
Location: root
Has thanked: 81 times
Been thanked: 144 times
Contact:

07 Dec 2013, 22:51

Eu sincer m-as baga la mate daca iau un 5 la bac is boss :))
User avatar
Belgia
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 545
Joined: 08 Jan 2013, 23:38
Detinator Steam: Da
Detinator server CS: SUD.SZR.RO # CLASSIC
SteamID: gaby_razer
Has thanked: 76 times
Been thanked: 18 times
Contact:

07 Dec 2013, 22:55

Daca ai reusi sa adaugi si niste teste, dupa ce face acel test sa i se acorde si nota pe ce a facut ar fii mai bine :-?
Vand domeni-ul VSZ.ro ~ 4 Euro Orange
User avatar
Arion
Scripter eXtreamCS
Scripter eXtreamCS
Posts: 3317
Joined: 15 May 2008, 21:19
Detinator Steam: Da
SteamID: arion1338
Reputatie: Fost Mapper eXtreamCS
Fost Detinator HNS.eXtreamCS.com
Nume anterior : Seekers
Scripter Echipa eXtreamCS
Fost Moderator jutator
Discord: laurentiuandrei
Has thanked: 402 times
Been thanked: 413 times
Contact:

08 Dec 2013, 05:57

Ideea ar avea success, dar acum depinde de modul in care vei manipula continutul.

Elevii nu iti vor plati 10-20 de lei pana nu le oferi ceva gratis. Recomandarea mea este sa le oferi 2 teste gratis din care ei chiar sa realizeze ca au invatat ceva cu ajutorul acestui site, astfel creezi un fel de incredere intre site si utilizator. Apoi poti usor sa-l faci sa ia "premium" aratandu-i facilitatile. E bine sa ai si un fel de oferte pe clasa, gen la 10 elevi reducere de 15% sau ceva de genu.

E un proiect destul de mare, daca as fi avut suficienta experienta, m-as fi alaturat, dar momentan inca invat.
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information
  • Who is online

    Users browsing this forum: No registered users and 413 guests