Prostie hostico?

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

smileye
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 4648
Joined: 12 Jun 2012, 15:18
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost moderator
Has thanked: 258 times
Been thanked: 38 times
Contact:

08 Jan 2015, 11:23

Cine are domenii la hostico sau in alta parte si a primit un mail, si anume declaratie in ce tara se afla?
RoyalServer
User avatar
IsTI37
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 10987
Joined: 10 Apr 2007, 15:02
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost administrator
Fost SysAdmin
Fost Fondator GTA5 (CVL)
Location: Cluj-Napoca
Has thanked: 28 times
Been thanked: 776 times

08 Jan 2015, 11:58

Nu e prostie, orice firma serioasa are nevoie de datele tale exacte (exista lege ICANN), exista o optiune sa le ascunzi dar costa in plus (tot ai nevoie sa precizezi datele tale reale altfel poti pierde domeniul).
User avatar
DRS
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 2515
Joined: 24 Jan 2012, 22:00
Detinator Steam: Da
CS Status: Joc foarte rar.
Detinator server CS: N/A
SteamID: Privat
Reputatie: Fost moderator
0.5/3
Location: Birmingham, UK
Has thanked: 32 times
Been thanked: 54 times

08 Jan 2015, 12:09

Subscriu ce a scris Isti si eu la randul meu am datele exacte la firmele cu care colaborez, acum ce trebuie sa fac sa ii injur? :))
Fa bine si dale datele corecte asta daca vrei sa nu pierzi contul + domeniu.
YOU CAN TRY MY CHAT GPT, IMAGE GENERATOR, BLOG & WEBSITE TITLE/CONTENT GENERATOR, TEXT TO SPEECH, AI CODE AND MUCH MORE
Image
smileye
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 4648
Joined: 12 Jun 2012, 15:18
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost moderator
Has thanked: 258 times
Been thanked: 38 times
Contact:

08 Jan 2015, 14:05

Bun, dar acum la cate se mai intampla, daca iti are CNP-ul, domiciliul iti poate clona cardul sau face imprumut in banca...Doar pentru asta se cheama Cod Numeric Personal si nu se da nimanui.Dar nu de aici a venit toata povestea, ci pentru ca s-a logat cineva din Italia pe contul meu, cu acorul meu bineinteles si ei cica nu stiu care e domiciliul meu real.
User avatar
DRS
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 2515
Joined: 24 Jan 2012, 22:00
Detinator Steam: Da
CS Status: Joc foarte rar.
Detinator server CS: N/A
SteamID: Privat
Reputatie: Fost moderator
0.5/3
Location: Birmingham, UK
Has thanked: 32 times
Been thanked: 54 times

08 Jan 2015, 14:08

Hai ma fii serios, cred ca ai vazut prea multe filme... daca politia iti ia datele si cnp-ul ce le spui ca iti cluneaza cardul si face imprumut in banca in locul tau? =))) Atata timp cat este firma cu CUI si REG COM au dreptul de a stoca datele persoanelor care cumpara de la ei cu obligatia sa le pastreze in siguranta..
YOU CAN TRY MY CHAT GPT, IMAGE GENERATOR, BLOG & WEBSITE TITLE/CONTENT GENERATOR, TEXT TO SPEECH, AI CODE AND MUCH MORE
Image
smileye
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 4648
Joined: 12 Jun 2012, 15:18
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost moderator
Has thanked: 258 times
Been thanked: 38 times
Contact:

08 Jan 2015, 14:16

Politia zici?Ce treaba are hostico, sau orice alta firma daca eu am inteles ca CNP-ul nu e bine de dat nimanui?Politia e altceva, politia e statul si iti au chiar ei CNP-ul si nu doar CNP-ul, domiciliul etc.Stii tu de la o asa zisa "firma" unde iti poate ajunge CNP-ul, pe ce maini?
User avatar
AGSQ
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 778
Joined: 29 Dec 2014, 23:53
Detinator Steam: Da
Fond eXtream: 0
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Contact:

08 Jan 2015, 14:20

smileye wrote:Politia zici?Ce treaba are hostico, sau orice alta firma daca eu am inteles ca CNP-ul nu e bine de dat nimanui?Politia e altceva, politia e statul si iti au chiar ei CNP-ul si nu doar CNP-ul, domiciliul etc.Stii tu de la o asa zisa "firma" unde iti poate ajunge CNP-ul, pe ce maini?
Ca sa intelegi si tu, o Societate Comerciala, este o autoritate privata, imputernicita de statul roman pentru a tranzactiona si a efectua operatii comerciale.
Atunci cand infiintezi o societate, se pronunta o instanta de judecatorie asupra dosarului tau, iar prin acest lucru, te imputerniceste cu o suita de drepturi in domeniul in care activezi, printre care si dreptul de prelucrare a datelor.
Web Hosting gratuit cu SSL inclus si Litespeed pentru orice site care tine link in footer. PM daca te intereseaza.

VPS SSD Ieftin IPv6-Only, in Europa, la doar 0.8€/luna!
smileye
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 4648
Joined: 12 Jun 2012, 15:18
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost moderator
Has thanked: 258 times
Been thanked: 38 times
Contact:

08 Jan 2015, 14:30

Si datele alea unde stau?Un angajat spre exemplu se poate folosi de ele, sau cand va da faliment o firma ce se intampla cu acele date?
User avatar
grande_ecks
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 1495
Joined: 18 Sep 2008, 00:35
Detinator Steam: Da
CS Status: Fii bun, ajută, rău poate orice prost.
SteamID: /ID/Narmer
Reputatie: Fost administrator
Location: România, Sibiu.
Been thanked: 33 times

08 Jan 2015, 14:33

AGSQ wrote:
smileye wrote:Politia zici?Ce treaba are hostico, sau orice alta firma daca eu am inteles ca CNP-ul nu e bine de dat nimanui?Politia e altceva, politia e statul si iti au chiar ei CNP-ul si nu doar CNP-ul, domiciliul etc.Stii tu de la o asa zisa "firma" unde iti poate ajunge CNP-ul, pe ce maini?
Ca sa intelegi si tu, o Societate Comerciala, este o autoritate privata, imputernicita de statul roman pentru a tranzactiona si a efectua operatii comerciale.
Atunci cand infiintezi o societate, se pronunta o instanta de judecatorie asupra dosarului tau, iar prin acest lucru, te imputerniceste cu o suita de drepturi in domeniul in care activezi, printre care si dreptul de prelucrare a datelor.
Degeaba le explici. La ei firmă înseamnă http://www.domeniu.ro :))

Eşti obligat ca şi client să le oferi toate datele personale. În caz că se foloseşte de datele tale, îi poţi da în judecată. Procesul este câştigat de tine 100%. Le închide firmă şi îţi dă ţie despăgubire.

Nu îşi permite nici o firmă să facă acest lucru. Atenţie, firmă. Nu cum credeţi voi că http://www.domeniu.ro şi un VPS înseamnă firmă.
Last edited by DRS on 08 Jan 2015, 14:35, edited 1 time in total.
Reason: Ai dreptate, ei firma nmesc www.domeniu.com si licenta whmcs ..la ei aia este firma :)))
Singura modalitate de contact este Steam-ul: /ID/Narmer sau pe ctOS.ro

Image
smileye
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 4648
Joined: 12 Jun 2012, 15:18
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost moderator
Has thanked: 258 times
Been thanked: 38 times
Contact:

08 Jan 2015, 14:36

grande_ecks wrote:
AGSQ wrote:
smileye wrote:Politia zici?Ce treaba are hostico, sau orice alta firma daca eu am inteles ca CNP-ul nu e bine de dat nimanui?Politia e altceva, politia e statul si iti au chiar ei CNP-ul si nu doar CNP-ul, domiciliul etc.Stii tu de la o asa zisa "firma" unde iti poate ajunge CNP-ul, pe ce maini?
Ca sa intelegi si tu, o Societate Comerciala, este o autoritate privata, imputernicita de statul roman pentru a tranzactiona si a efectua operatii comerciale.
Atunci cand infiintezi o societate, se pronunta o instanta de judecatorie asupra dosarului tau, iar prin acest lucru, te imputerniceste cu o suita de drepturi in domeniul in care activezi, printre care si dreptul de prelucrare a datelor.
Degeaba le explici. La ei firmă înseamnă http://www.domeniu.ro :))

Eşti obligat ca şi client să le oferi toate datele personale. În caz că se foloseşte de datele tale, îi poţi da în judecată. Procesul este câştigat de tine 100%. Le închide firmă şi îţi dă ţie despăgubire.

Nu îşi permite nici o firmă să facă acest lucru. Atenţie, firmă. Nu cum credeţi voi că http://www.domeniu.ro şi un VPS înseamnă firmă.
Ai citit tot ce am scris?Ce se intampla dupa ce firma da faliment, ce se fac cu acele date?Unde ajung ele?

Asta stiu demult ca trebuie sa le dai datele, dar pot fi folosite acele date si pentru altceva nu doar pentru securitate.
TwO
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 752
Joined: 10 Jun 2011, 21:31
Detinator Steam: Da
Detinator server CS: Nu
SteamID: -
Reputatie: Fost Membru Club eXtreamCS (doua luni)
Has thanked: 46 times
Been thanked: 31 times

08 Jan 2015, 15:04

smileye wrote:
grande_ecks wrote:
AGSQ wrote:
Ca sa intelegi si tu, o Societate Comerciala, este o autoritate privata, imputernicita de statul roman pentru a tranzactiona si a efectua operatii comerciale.
Atunci cand infiintezi o societate, se pronunta o instanta de judecatorie asupra dosarului tau, iar prin acest lucru, te imputerniceste cu o suita de drepturi in domeniul in care activezi, printre care si dreptul de prelucrare a datelor.
Degeaba le explici. La ei firmă înseamnă http://www.domeniu.ro :))

Eşti obligat ca şi client să le oferi toate datele personale. În caz că se foloseşte de datele tale, îi poţi da în judecată. Procesul este câştigat de tine 100%. Le închide firmă şi îţi dă ţie despăgubire.

Nu îşi permite nici o firmă să facă acest lucru. Atenţie, firmă. Nu cum credeţi voi că http://www.domeniu.ro şi un VPS înseamnă firmă.
Ai citit tot ce am scris?Ce se intampla dupa ce firma da faliment, ce se fac cu acele date?Unde ajung ele?

Asta stiu demult ca trebuie sa le dai datele, dar pot fi folosite acele date si pentru altceva nu doar pentru securitate.
Ai dreptate, sa nu dai datele nimanui , cel mai bine ar fi sa-ti arzi buletinu si certificatu de nastere, asa vei fi in siguranta
User avatar
AGSQ
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 778
Joined: 29 Dec 2014, 23:53
Detinator Steam: Da
Fond eXtream: 0
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Contact:

08 Jan 2015, 15:25

smileye wrote:Si datele alea unde stau?Un angajat spre exemplu se poate folosi de ele, sau cand va da faliment o firma ce se intampla cu acele date?
Sa stii ca in cadrul unei companii, nu se angajeaza persoane cum se face cu ciobanii la oi: "De maine esti angajat".
Se semneaza un contract cu polite, clauze si obligatii ale partilor, de asemenea orice companie ce prelucreaza date este obligata sa incheie un NDA (Non-Disclosure Agreement) cu toti angajatii ce au acces la date personale.
Legea prevede ca dupa incetarea contractului cu clientul, compania ce prelucreaza datele, are voie sa retina aceste pentru o perioada de maxim 6 luni, dupa care este obligatoriu sa fie distruse.
Last edited by AGSQ on 08 Jan 2015, 15:27, edited 1 time in total.
Web Hosting gratuit cu SSL inclus si Litespeed pentru orice site care tine link in footer. PM daca te intereseaza.

VPS SSD Ieftin IPv6-Only, in Europa, la doar 0.8€/luna!
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information