Proteine pentru sala ( 15 ani )

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

User avatar
MeRCeNaRyZoMbLeSs
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 269
Joined: 03 Jun 2012, 08:35
Detinator Steam: Nu
CS Status: every day , every night i`m busy ....
Detinator server CS: Zp.XqS.Ro
SteamID: Nu folosesc
Reputatie: Ban 3 luni
Has thanked: 13 times
Been thanked: 10 times
Contact:

01 Jul 2012, 14:44

Ellement wrote:15 ani, 18 ani, ce conteaza ? Sunt in crestere si ? Sunt doar niste suplimente cu vitamine.Ce se poate intampla ?
daca o sa iei in exces se pot intampla multe...
Image
RoyalServer 2
PopaGABRiEL
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 1739
Joined: 06 Aug 2008, 22:43
Detinator Steam: Da
Reputatie: Membru Club eXtreamCS (2 luni)
Fost moderator
Location: Mioveni
Has thanked: 63 times
Been thanked: 65 times

01 Jul 2012, 14:48

Creatina? De ce ii recomanzi creatina? Creatina iti pune apa in muschi, te umfla, arati bine, dar dupa ce te lasi de antrenamentul zilnic (sau periodic) si nu mai antrenezi muschii o sa se "lase" si o sa arati ca un gras la brate etc...

Daca vrei sa cresti bine trebuie sa ai un antrenament variat, sa schimbi tipul exercitiilor la cateva saptamani. Dimineata mananci cat de mult poti, deoarece e cea mai importanta masa, dupa antrenament un piept de pui si orez, lactate bogate in proteine, oua, depinde ce vrei...cu cat mananci mai mult cu atat e mai bine, pentru ca tu lucrezi si daca mananci nu te ingrasi, din contra, pui pe tine masa musculara.

Ti-as recomanda Gigant PRO Mass sau Pro Gainer la inceput (o sa iau si eu d-asta de luni, cand incep iar activitatea la sala) apoi dupa 3-4 luni de Gigant o sa se vada foarte mult diferenta, dupa e bine sa iei WPI sau Gold Whey, depinde de unde cumperi sau ce bar ai la sala acolo... (WPI - Whey Protein Isolate - cea mai pura proteina... e buna pentru definire, pui numai muschi, nu cu altele cum e gigantu care cresti mult mai repede)

3-4 zile sunt suficiente pentru antrenamentul saptamanal, 2 grupe pe zii, una mica una mare (Ex: Piept + Biceps).

Si tine minte cea mai importanta regula: rabdarea. Nu te duci la sala si in 2 luni vrei sa arati ca Jay Cutler sau ca nu stiu cine... rabdarea e cea mai importanta la sportul acesta anaerobic...nu trebuie sa te fortezi deoarece corpul nu este invatat, chiar daca lucrezi cu greutati mici, nu conteaza, totul e sa executi cat mai bine exercitiile si sa lucrezi atat cat trebuie, pentru masa musculara sunt repetarile, nu greutatile.

Ai aici un articol foarte bun despre proteine.

(Ti-am dat sfaturi in legatura cu antrenamentul si sala deoarece esti la inceput si te poate ajuta, chiar daca tu ai cerut informatii despre proteine)
User avatar
dragonashu.
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 959
Joined: 11 Dec 2011, 20:04
Detinator Steam: Nu
CS Status: Sunt un titan man, celebru pe oriunde.
Location: CT.94.FUG
Has thanked: 94 times
Been thanked: 97 times

01 Jul 2012, 15:28

Baietii cu 18 ani, voi credeti ca dupa 18 ani, o sa mai aveti chef sa va duceti toata ziua la sala? Nu munca nu nimic la voi? O sa stati acasa, pc si sala? /:)
User avatar
RAZVANN.
Utilizator neserios (tepar)
Utilizator neserios (tepar)
Posts: 3610
Joined: 03 Nov 2008, 21:07
Detinator Steam: Da
CS Status: Excelent
SteamID: Privat
Reputatie: Fost moderator ajutator
Utilizator neserios ( tepar )
Has thanked: 206 times
Been thanked: 179 times

01 Jul 2012, 15:30

Pai i-am recomandat creatina tinand cont ca face sala zilnic ( 5 zile pe saptamana ) , sa ia creatina pana e multumit de rezultat , si dupaia sa renunte la ea si sa se tina de sala.
Dar tot nu recomand , nu recomand nimic , faceti natural totul.
User avatar
Ozone
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 626
Joined: 06 Dec 2008, 14:45
Detinator Steam: Da
CS Status: Play hard , or go home !
Detinator server CS: Nu!
Location: Mioveni / Arges
Has thanked: 3 times
Been thanked: 12 times

01 Jul 2012, 16:50

Nu este nicio problema daca iei suplimente dar mai bine mananci cat poti.CAT DE MULT POTI.SUplimentele sunt 5% din fizicul unui culturist.SA dormi 8 ore pe noapte.Antrenamentele sa fie scurte mai mult de o ora sa nu stai in sala.Creatina nu recomand acum vara,pentru ca e prea cald,transpiri, deci nu prea o sa retii apa in muschi.Iti recomant orice fel de proteina nu conteaza firma,toate sunt la fel, doar ca la unele cumperi brandul.UIte aici ceva chiar foarte bun : http://www.culturism-suplimente.ro/prod ... -Whey.html +dextroza eventual pentru mai multi carbo(15 lei 1kg pe pronutrition.ro).Iei dupa sala cate o portie si in rest mananci.sau eventual dupa sala in loc de suplimente mananci o amsa calumea si aia e.
Cum am zis suplimentele sunt 5% din fizicul cuiva.Pune mancarea pe primul plan.
User avatar
Cristy31
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 632
Joined: 29 Jul 2011, 21:50
Detinator Steam: Nu
Has thanked: 30 times
Been thanked: 19 times

01 Jul 2012, 18:23

RazvaNN. wrote:Daca totusi esti tintit sa bagi in tine .. recomand creatina.
PS : Nu se merita sa bagi in tine , eu macar stiu ca trag mai mult ca altii si fac mai greu masa musculara dar stiu ca fac natural 100 %.
Se vede ca vorbesti fara sa gandesti, proteinele nu sunt naturale ? steroizii nu sunt naturali, proteinele sunt absolut normale. Nu zic ca nu contin euri sau tot felul de chimicale, dar pana la urma ce nu contine in ziua de azi ?
Iati proteinele de pe ProNutrition, sau Redis daca n-ai destui bani :))
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information