Provider internet

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

User avatar
k1d rock
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 19
Joined: 14 Mar 2009, 14:44
Detinator Steam: Nu
Has thanked: 1 time

14 Dec 2009, 16:55

UPC sau RDS
RoyalServer 2
zombori
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 10
Joined: 13 Dec 2009, 11:27
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com!

16 Dec 2009, 21:55

Sunt din Judetul Bihor, am fost la mai multe sedii personal si am aflat:
UPC - nu garanteaza banda necesara
Romtelecom - mai bine nici nu scriu cu ce abonamente au venit
Atlas - nici vorba
RDS - am fost la un punct si mi s-a spus ca se poate mari banda incat la download si la upload (nu au precit cu cat), pot cere mai multe IP-uri dar totul contra cost.

Intradevar, nu prea am incredere de la cei de la RDS deoarece nu prea i-au in serios clientii. Am fost atacat udp cat si ddos, am avut totul "log"-at prin router, am trimis mail-uri (abuse), am sunat de nu stiu cate ori dar nu mi s-a raspuns niciodata si am fost nevoit sa inchid comunitatea. Ma gandesc ca sunt cateva topicuri legate de flood (nu cel de csdos pentru ca nu e flood), ma refer la primirea "packet"-elor trimise din servere sparte (root-uri). Cum se poate feri de el? Ce pot sa fac ca sa nu imi afecteze server-ul? De exemplu daca am o banda de 100 mb, si primesc packete de 20 - 25 mb tot imi pica server-ul?
User avatar
BRANDY #1
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 3907
Joined: 24 Dec 2008, 08:32
Detinator Steam: Da
CS Status: lucky-competitions.com
Reputatie: Fost moderator
Location: Leicester, UK
Has thanked: 1 time
Been thanked: 132 times

16 Dec 2009, 23:02

zombori wrote:Sunt din Judetul Bihor, am fost la mai multe sedii personal si am aflat:
UPC - nu garanteaza banda necesara
Romtelecom - mai bine nici nu scriu cu ce abonamente au venit
Atlas - nici vorba
RDS - am fost la un punct si mi s-a spus ca se poate mari banda incat la download si la upload (nu au precit cu cat), pot cere mai multe IP-uri dar totul contra cost.

Intradevar, nu prea am incredere de la cei de la RDS deoarece nu prea i-au in serios clientii. Am fost atacat udp cat si ddos, am avut totul "log"-at prin router, am trimis mail-uri (abuse), am sunat de nu stiu cate ori dar nu mi s-a raspuns niciodata si am fost nevoit sa inchid comunitatea. Ma gandesc ca sunt cateva topicuri legate de flood (nu cel de csdos pentru ca nu e flood), ma refer la primirea "packet"-elor trimise din servere sparte (root-uri). Cum se poate feri de el? Ce pot sa fac ca sa nu imi afecteze server-ul? De exemplu daca am o banda de 100 mb, si primesc packete de 20 - 25 mb tot imi pica server-ul?
Primeam si eu DDoS cand eram pe DC in echipe de programatori, insa aveam Ad-Aware SE Personal (firewall) si bloca tot, bineinteles + antivirus. Nu are treaba netul cu flood-ul pe IP, sau UDP, TCP/IP. Degeaba ii reclami, multi dau de pe proxy-uri, de pe IP-uri din Estonia, blablabla. Iau in serios clientii, insa gandeste-te ca au sute de mii de clienti. Le trimiti degeaba lor "abuse" , ca n-au ce sa faca, decat poate daca ala e client RDS, sa-l mustreze, dar atat.
Mergem înainte, că înainte era mai bine!
zombori
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 10
Joined: 13 Dec 2009, 11:27
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com!

16 Dec 2009, 23:33

Problema ddos nu era o problema grava, nici nu ii trimiteam log-ul cu atacul de ddos deoarece si eu blocam atacurile. Eu vorbesc de faptul ca nu pot sa ii fac fata de atacurile de udp. Sunt copii de varsta 11 - 12 ani care se dau mari hackeri cu programe descarcate de pe net si fiind e "muran gura" cu programul de floodat si au banda (cred ca ei habar nu au de asta) incep sa imi atace IP-ul. Eu fiind banda aglomerata + atacul netul nu face fata si pica.

Mai demult, aveam un client "fidel" si ne-am certat, a intrat pe un canal de mIRC din bucuresti unde cunostea mai multi raufacatori si au inceput sa ma floodeze. Din 16 - 16 minute imi pica netul timp de 2 saptamani cand nu eram acasa. Fiind nu am scapat de ei a trebuit sa imi inchid comunitatea. De asta mie mi frica, investesc mii de euro pe server, cel mai bun internet imi aleg, domenii + host, .etc si niste tantalai de ... din doua click-uri mi-l spulbere.
Last edited by zombori on 16 Dec 2009, 23:38, edited 1 time in total.
User avatar
IsTI37
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 10987
Joined: 10 Apr 2007, 15:02
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost administrator
Fost SysAdmin
Fost Fondator GTA5 (CVL)
Location: Cluj-Napoca
Has thanked: 28 times
Been thanked: 776 times

16 Dec 2009, 23:35

http://www.avira.com/en/products/index.php
Daca ai probleme cu virusi, flood etc...
Au solutii profesionale pentru Linux si Windows.
zombori
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 10
Joined: 13 Dec 2009, 11:27
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com!

16 Dec 2009, 23:40

Degeaba, poti sa ai sute de programe, de flood nu poti face fata. Am avut zone alarm, imi arata IP-ul de unde primesc flood-ul si m-a intrebat daca doresc sa il blocez. L-am blocat dar tot nu mi-a mers server-ul. Pacetele tot asa le primeam.
Last edited by zombori on 16 Dec 2009, 23:43, edited 1 time in total.
User avatar
IsTI37
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 10987
Joined: 10 Apr 2007, 15:02
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost administrator
Fost SysAdmin
Fost Fondator GTA5 (CVL)
Location: Cluj-Napoca
Has thanked: 28 times
Been thanked: 776 times

16 Dec 2009, 23:43

1. Nu folosi windows.
2. Zone alarm blocheaza tot, deci nu ma mir ca nu iti mergea serverul :)), e cel mai aiurea firewall.
3. In linux poti bloca orice ddos daca faci deny la ip in hosts.
zombori
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 10
Joined: 13 Dec 2009, 11:27
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com!

16 Dec 2009, 23:45

Deagaba dau iptables si blocez IP-ul, nici windows nici linux nu face fata. Nu prea cred ca zone alarm e un firewall aiurea, bloca doar ce imi trebuia, port de la 0 - 0 inafara de porturile necesare pentru functiile pe care le utilizam.
zombori
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 10
Joined: 13 Dec 2009, 11:27
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com!

16 Dec 2009, 23:51

IsTI37 wrote:1. Nu folosi windows.
2. Zone alarm blocheaza tot, deci nu ma mir ca nu iti mergea serverul :)), e cel mai aiurea firewall.
3. In linux poti bloca orice ddos daca faci deny la ip in hosts.
Mai sus am scris, nu am avut probleme de ddos pentru ca le-am blocat, eu zic de UDP flood sau cum se spune. Cum stiu eu, atacul de ddos se trimite doar de o data, e un script sau o functie catre Site/Server ce cauzeaza eroare si il doboara. Cel de atac UDP e cand un server trimite packete de x MB pe secunda. (flood=inundatie) In sens ca timp de 1 minut de flood, el imi trimite pe IP sute, mii de packete de x MB si imi aglomereaza banda si in urma pica.

P.S: Scuze de dublu post, nu a fost intentionat.
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information