recomandare jocuri

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

User avatar
.::Adrianix52::.
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 518
Joined: 03 Sep 2012, 16:19
Detinator Steam: Da
CS Status: ...
Detinator server CS: DTR.HelpCS.RO
SteamID: adrianix52
Location: Romania
Has thanked: 10 times
Been thanked: 9 times
Contact:

26 Jan 2017, 17:21

Un joc ruleaza decent la 60fps stabil. La 25 fps nu e nici pe departe "arhisuficient" . Eu ,de exemplu, nu as juca un joc in 25 fps. Pentru că diferența de vede clar, in special dacă ești atent ,vei observa cum sacadeaza frame-urile.
RoyalServer 2
User avatar
# Kerosen.
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 2002
Joined: 04 Dec 2013, 20:28
Detinator Steam: Da
CS Status: Nu mersi
Reputatie: Fost moderator
Location: Ploiesti
Has thanked: 49 times
Been thanked: 74 times
Contact:

26 Jan 2017, 17:40

Stefan wrote:
# Kerosen. wrote:
Stefan wrote: Esti atat de prost incat mama ta doneaza primariei 500 lei lunar drept scuze pentru ca ai fost nascut.
"Merge" inseamna sa poti avea parte de un gameplay decent, dar ce sa-i ceri teparului cu dual core. Daca e sa gandim toti in tandem cu neuronul tau ruginit, ar insemna ca un joc merge si daca poti accesa MAIN MENU.
Te-as ruga eu sa incetezi,esti un amarat de moderator din cate se vede.Acesta este limbajul de care dai dovada fata de un utilizator?
Bun venit in lumea calculatoarelor,ochiul uman are undeva la 30 de cadre pe secunda maxim,ai lag cand te misti?
Revenind,un gameplay decent se situeaza undeva la 30 de fps dupa mine,iar 25 este arhisuficient daca vrei intr-adevar sa te joci si nu ai bani de un upgrade,bafta,ai nevoie !
De cand ochiul uman functioneaza in FPS ? Sunteti paraleli toti, ma jur. Daca tu nu vezi diferenta intre 30 si 60 fps inseamna ca trebuie sa te duci la un control.
Ma abtin , foarte mult.
Un frame (cadru) înseamnă o imagine, o fotografie.Dacă în fața ochilor ni se derulează mai multe fotografii într-o secundă, cu același personaj în posturi diferite, vom percepe o imagine continuă, un film.Pentru ca o derulare de fotografii să o percepem ca film viteza derulării trebuie să fie minim 24 de fotografii pe secundă.
Ochiul uman percepe o valoare intre 28 si 29 cadre pe secunda.
Am spus eu FPS? Totusi ,acel FRAME din FPS , inseamna CADRU.
Bine ca suntem noi paraleli,iar tu un destept.
De unde pana unde am spus eu ca nu vad diferenta intre 30 si 60,este evident ca prefer 60 la orice ora,doar am precizat faptul ca la PC-ul sau,25 suna chiar ok intr-un joc atat de nou,si se poate juca.Eu am trecut prin asta si stiu cum e sa joci lol in 40-50 de FPS,si nu e asa rau,acum am un calculator foarte decent si se simte diferenta.
.::Adrianix52::. wrote:Un joc ruleaza decent la 60fps stabil. La 25 fps nu e nici pe departe "arhisuficient" . Eu ,de exemplu, nu as juca un joc in 25 fps. Pentru că diferența de vede clar, in special dacă ești atent ,vei observa cum sacadeaza frame-urile.
Cat despre tine,ai dreptate,nu poti compara 60 cu 25,insa cand viata iti ofera ceva,de ce sa nu profiti ? Daca el atat poate,atat face.
Daca va permiteti si el nu,nu va mai dati mari cunoscatori,mai ales tu asta cu grad,sincer,esti penibil.
Image
User avatar
Stefan
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 1868
Joined: 18 Feb 2010, 20:14
Detinator Steam: Da
SteamID: teostefan10
Reputatie: Fost Moderator
Nume anterior: teostefan
0.1/3
Has thanked: 40 times
Been thanked: 28 times

26 Jan 2017, 17:49

Am spus eu FPS? Totusi ,acel FRAME din FPS , inseamna CADRU.
Vorbesti de Frame pe secunda, dar spui ca FPS inseamna altceva :))
Ochiul uman percepe o valoare intre 28 si 29 cadre pe secunda.
Ochiul uman nu functioneaza in FPS-uri, repet. Si totusi, daca percepe intre 28 si 29 de cadre pe secunda ar insemna ca mai sus de aceasta valoare nu simtiti diferenta, conform teoriei tale. Acea valoare de 24 fps, nu 28-29, este valoarea la care ochiul uman percepe imaginile cursiv, dar asta nu inseamna ca mai sus de aceasta valoare nu se simte diferenta. Continuam sa vorbim aiurea despre FPS-uri fara sa aducem in discutie rezolutia. Cu ce te ajuta 60 fps daca joci intr-un chenar de 640 pe 480 ? Poate suntem noi fuduli si avem standarde prea inalte, dar decent inseamna MINIM REZOLUTIE HD cu 30 fps solide, nu cu spike-uri.
User avatar
# Kerosen.
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 2002
Joined: 04 Dec 2013, 20:28
Detinator Steam: Da
CS Status: Nu mersi
Reputatie: Fost moderator
Location: Ploiesti
Has thanked: 49 times
Been thanked: 74 times
Contact:

26 Jan 2017, 17:55

Stefan wrote:
Am spus eu FPS? Totusi ,acel FRAME din FPS , inseamna CADRU.
Vorbesti de Frame pe secunda, dar spui ca FPS inseamna altceva :))
Ochiul uman percepe o valoare intre 28 si 29 cadre pe secunda.
Ochiul uman nu functioneaza in FPS-uri, repet. Si totusi, daca percepe intre 28 si 29 de cadre pe secunda ar insemna ca mai sus de aceasta valoare nu simtiti diferenta, conform teoriei tale.
Frate esti penibil si n-ai argumente
Tocmai ce ti-am dat o explicatie de biologie foarte logica si tu tot continui sa comentezi :')
Vorbesc de FPS,pentru ca FRAME = CADRU ,FPS = CADRE PE SECUNDA ( tocmai ce ti-am spus in cate CADRE PE SECUNDA te misti tu ca om )
E un cuvand in limba engleza in caz ca ai nevoie de o explicatie mai vasta
Nu stau sa-ti fac teoria chibritului cand tu nu percepi ceva de biologie
Diferenta se simte doar cand privesti ceva la un numar maxim de 60 de cadre,ce este peste 60 , nu se simte
Tu in viata cotidiana ( cauta pe google daca ti-ai prins urechile ) , ai capacitatea de 28-29,si ca sa-ti dau o ultimatumul pentru ca m-am saturat de cat de copil esti,poftim o comparatie intre 30 si 60,pe care o simti DOAR in mediul virtual
http://www.testufo.com/framerates-text -- Text scrolling comparison 30fps vs 60fps
http://www.testufo.com/eyetracking -- Motion blur still easily visible at 60Hz and 120Hz
http://www.testufo.com/blackframes -- Method of reducing motion blur
http://www.testufo.com/ghosting -- Monitor ghosting test, like PixPerAn
Traduce pe Google daca te-am prins si aici :frowning2:
Image
User avatar
Stefan
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 1868
Joined: 18 Feb 2010, 20:14
Detinator Steam: Da
SteamID: teostefan10
Reputatie: Fost Moderator
Nume anterior: teostefan
0.1/3
Has thanked: 40 times
Been thanked: 28 times

26 Jan 2017, 17:59

Diferenta se simte doar cand privesti ceva la un numar maxim de 60 de cadre,ce este peste 60 , nu se simte
Inseamna ca eu sunt cyborg daca ma joc pe refresh rate 144 ?
Tu in viata cotidiana ( cauta pe google daca ti-ai prins urechile ) , ai capacitatea de 28-29
Voiam sa-ti dau un raspuns, dar am decis sa ma retrag citind asta. Ai niste informatii in cap, dar le faci varza. O seara frumoasa
User avatar
# Kerosen.
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 2002
Joined: 04 Dec 2013, 20:28
Detinator Steam: Da
CS Status: Nu mersi
Reputatie: Fost moderator
Location: Ploiesti
Has thanked: 49 times
Been thanked: 74 times
Contact:

26 Jan 2017, 18:03

Stefan wrote:
Diferenta se simte doar cand privesti ceva la un numar maxim de 60 de cadre,ce este peste 60 , nu se simte
Inseamna ca eu sunt cyborg daca ma joc pe refresh rate 144 ?
Tu in viata cotidiana ( cauta pe google daca ti-ai prins urechile ) , ai capacitatea de 28-29
Voiam sa-ti dau un raspuns, dar am decis sa ma retrag citind asta. Ai niste informatii in cap, dar le faci varza. O seara frumoasa
Inseamna ca ai monitor bun daca ai 144Hz :yum:
Voiai sa dai,dar ai clacat,nu incerca sa pari destept acum,cand te-am prins cu destule,nu are rost sa-mi bat capul,nu sti,intrebi.
Nu-mi plac oamenii lipsiti de argumente care stau sa comenteze orice explicatie.
Bafta !
Image
User avatar
Stefan
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 1868
Joined: 18 Feb 2010, 20:14
Detinator Steam: Da
SteamID: teostefan10
Reputatie: Fost Moderator
Nume anterior: teostefan
0.1/3
Has thanked: 40 times
Been thanked: 28 times

26 Jan 2017, 18:07

Nu e vorba de lipsa de argumente, dar ai niste informatii eronate pe care le faci ciulama in acest topic. Daca ai timp, ia de la capat reply-urile si la anumite puncte te contrazici. Spui ca omul are capacitatea de 28-29, iar apoi spui ca in "viata cotidiana" pot vedea 60. Pai "viata cotidiana" nu inseamna tot intervalul in care esti treaz? Inteleg ca ai citit multe forumuri legate de subiectul acesta, dar aranjeaza-ti in cap informatiile in mod corect.
Nu-mi plac oamenii lipsiti de argumente care stau sa comenteze orice explicatie.
Btw, nu am nevoie sa ma placi.
User avatar
# Kerosen.
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 2002
Joined: 04 Dec 2013, 20:28
Detinator Steam: Da
CS Status: Nu mersi
Reputatie: Fost moderator
Location: Ploiesti
Has thanked: 49 times
Been thanked: 74 times
Contact:

26 Jan 2017, 20:08

Stefan wrote:Nu e vorba de lipsa de argumente, dar ai niste informatii eronate pe care le faci ciulama in acest topic. Daca ai timp, ia de la capat reply-urile si la anumite puncte te contrazici. Spui ca omul are capacitatea de 28-29, iar apoi spui ca in "viata cotidiana" pot vedea 60. Pai "viata cotidiana" nu inseamna tot intervalul in care esti treaz? Inteleg ca ai citit multe forumuri legate de subiectul acesta, dar aranjeaza-ti in cap informatiile in mod corect.
Nu-mi plac oamenii lipsiti de argumente care stau sa comenteze orice explicatie.
Btw, nu am nevoie sa ma placi.
Ok,nu ma pot abtine.
Doar o sa-ti subliniez.
Tu in viata cotidiana ( cauta pe google daca ti-ai prins urechile ) , ai capacitatea de 28-29
Quote de la tine:
iar apoi spui ca in "viata cotidiana" pot vedea 60
Nu frate,n-am spus asa ceva. Mai citeste-mi o data mesajul :white_check_mark:
Ia ce am subliniat si leaga-le
Tu in viata cotidiana ( cauta pe google daca ti-ai prins urechile ) , ai capacitatea de 28-29,si ca sa-ti dau o ultimatumul pentru ca m-am saturat de cat de copil esti,poftim o comparatie intre 30 si 60,pe care o simti DOAR in mediul virtual
Practic,ti-am spus ca 60 doar in virtual,30 cotidian,unde am spus eu mizeriile alea?
Am citit topicul si aberezi mult,foarte mult. Ba am informatii eronate,ba varza,ba am ceva in cap..tu stii !
Destul aici,pot sa scrii ce vrei,ramai cu ale tale,mi-am demonstrat punctul de vedere,iti convine bravo,nu-ti convine aia e.
Liber !
Image
alexanderrrrr
Membru, skill +3
Membru, skill +3
Posts: 1192
Joined: 09 Sep 2015, 23:11
Detinator Steam: Da
CS Status: Fuck cs, let s play HS!
Detinator server CS: Fuck cs
Fond eXtream: 0
Contact:

26 Jan 2017, 21:10

Da, dar in gaming 30 fps se simte, la unele jocuri merge un 30 fps, cum ar fi sa zicem jocuri gen civilization v, dar in gta 5 eu nu as putea sa joc cu 25 fps. sau as juca, dar m as plictisi dupa o ora.
de la 35 fps in sus chiar merge bine./
User avatar
.::Adrianix52::.
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 518
Joined: 03 Sep 2012, 16:19
Detinator Steam: Da
CS Status: ...
Detinator server CS: DTR.HelpCS.RO
SteamID: adrianix52
Location: Romania
Has thanked: 10 times
Been thanked: 9 times
Contact:

26 Jan 2017, 21:16

# Kerosen. wrote: Tu in viata cotidiana ( cauta pe google daca ti-ai prins urechile ) , ai capacitatea de 28-29,si ca sa-ti dau o ultimatumul pentru ca m-am saturat de cat de copil esti,


Aici gresesti. Omul nu percepe MAXIMUM 28-29 FPS , omul poate percepe si 100 . Ce ai citit tu in legatura cu asta se refera la faptul ca minimul necesar de frame rate al unui videoclip este de 24 ( Sub 24 fps, ochiul uman nu mai percepe imaginile ca pe un clip, ci doar ca pe niste imagini care se schimba rapid. Dupa 24 fps ( +24 ) , ochiul nu mai sesizeaza schimbarea imaginilor , rezultand clip-ul.
User avatar
# Kerosen.
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 2002
Joined: 04 Dec 2013, 20:28
Detinator Steam: Da
CS Status: Nu mersi
Reputatie: Fost moderator
Location: Ploiesti
Has thanked: 49 times
Been thanked: 74 times
Contact:

26 Jan 2017, 21:35

.::Adrianix52::. wrote:
# Kerosen. wrote: Tu in viata cotidiana ( cauta pe google daca ti-ai prins urechile ) , ai capacitatea de 28-29,si ca sa-ti dau o ultimatumul pentru ca m-am saturat de cat de copil esti,


Aici gresesti. Omul nu percepe MAXIMUM 28-29 FPS , omul poate percepe si 100 . Ce ai citit tu in legatura cu asta se refera la faptul ca minimul necesar de frame rate al unui videoclip este de 24 ( Sub 24 fps, ochiul uman nu mai percepe imaginile ca pe un clip, ci doar ca pe niste imagini care se schimba rapid. Dupa 24 fps ( +24 ) , ochiul nu mai sesizeaza schimbarea imaginilor , rezultand clip-ul.

Pe ce tip de drog vezi tu atatea cadre? Nu cred ca ti imaginezi cat de haotic ar fi. Iti sugerez sa mai cauti
Btw,cate cadre vezi in poza ta de profit? 100+ ? :)
Image
User avatar
.::Adrianix52::.
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 518
Joined: 03 Sep 2012, 16:19
Detinator Steam: Da
CS Status: ...
Detinator server CS: DTR.HelpCS.RO
SteamID: adrianix52
Location: Romania
Has thanked: 10 times
Been thanked: 9 times
Contact:

26 Jan 2017, 21:55

# Kerosen. wrote:
.::Adrianix52::. wrote:
# Kerosen. wrote: Tu in viata cotidiana ( cauta pe google daca ti-ai prins urechile ) , ai capacitatea de 28-29,si ca sa-ti dau o ultimatumul pentru ca m-am saturat de cat de copil esti,


Aici gresesti. Omul nu percepe MAXIMUM 28-29 FPS , omul poate percepe si 100 . Ce ai citit tu in legatura cu asta se refera la faptul ca minimul necesar de frame rate al unui videoclip este de 24 ( Sub 24 fps, ochiul uman nu mai percepe imaginile ca pe un clip, ci doar ca pe niste imagini care se schimba rapid. Dupa 24 fps ( +24 ) , ochiul nu mai sesizeaza schimbarea imaginilor , rezultand clip-ul.

Pe ce tip de drog vezi tu atatea cadre? Nu cred ca ti imaginezi cat de haotic ar fi. Iti sugerez sa mai cauti
Btw,cate cadre vezi in poza ta de profit? 100+ ? :)

Tu confunzi numarul de cadre cu viteza . Eu ti-am explicat foarte frumos ca ochiul uman poate detecta si 100 de cadre pe secunda . Nu are o limita de 28 asa cum sustii tu . Uneori, un simplu search pe google nu e de ajuns. Discuta cu un expert si el iti va explica ce si cum .

Inceteaza sa te mai contrazici inutil. Tu traiesti cu impresia ca vezi 28 cadre pe secunda maximum, noi nu. Fiecare cu parerea lui.

Deja ati facut un offtopic imens in topicul baiatului, care pur si simplu voia sa i se recomande niste jocuri .


P.S: poza de la avatar mi-a fost facuta in 30 de frame .

L.E.: https://www.youtube.com/watch?v=jEzJp_35_oY , tie ti se pare jucabil GTAV cu gt 9500 ?
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information