Recomandare limbaj de programare

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

User avatar
Leo Beleaua
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 8
Joined: 07 May 2017, 11:15
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Fond eXtream: 0
Contact:

11 May 2017, 18:26

la asta m-am gandit si eu inainte, ce limbaj imi place ? am inceput cu c++, am trecut printr-un curs de game developing ce cuprinde 2 module: c++ de la 0 cu oop si al 2 cu librarii speciale si alte prostii...
concluzia: nu se merita, am citit 150 de pagini si daca nu te prinde... e degeaba... mie imi place sa fac rau, rau am facut doar prin intermediul platformei web si nu desktop
la fel, dupa am zis java... o **** ca iar nu m-a prins asta ... tot la fel ... imi place web ...
ce urmeaza sa invat: ruby on rails, php (+css+html5) , js
/*Certify SHL2.1 START*****û[¥ûó¥»ëÛ*******Certify SHL2.1 END*/
RoyalServer
F4LL
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 455
Joined: 26 Dec 2013, 11:20
Detinator Steam: Da
Detinator server CS: Nu
Has thanked: 83 times
Been thanked: 41 times
Contact:

11 May 2017, 20:10

C# :D
User avatar
IsTI37
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 10987
Joined: 10 Apr 2007, 15:02
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost administrator
Fost SysAdmin
Fost Fondator GTA5 (CVL)
Location: Cluj-Napoca
Has thanked: 28 times
Been thanked: 776 times

11 May 2017, 23:38

MDFK. wrote:
IsTI37 wrote:Javascript ES6 sau Typescript pe frontend și backend (node,react,react native) dar îți prinzi puțin urechile în multe locuri la început.

Tot ce se făcea cu Java acum se face cu Javascript sau C++ 17/.NET.

În general munca pe Java e pentru bănci, companii enterprise, instituții guvernamentale, magazine și e și multă mentenanță de aceea sunt multe locuri de muncă dar prost plătite. În plus Java știi dacă termini facultatea, mai peste tot sunt cursuri deci fără o diplomă de facultate ești dezavantajat din start pe orice poziție. Pe Android e o pierdere de vreme să faci ceva cu Java, nici măcar jocurile nu sunt scrise în Java ci vreun framework pe C++ sau .NET gen Unreal Engine sau Unity.
Deci să înțeleg că ar trebui să mă axez pe web developement și să aleg JavaScript? Asta pentru un viitor loc de muncă?
Am văzut că se caută în România web developeri care au experiență în php.
Pinu. wrote:Invata Ci, plus, plus :thumbsup: :flag_ro:
Din ce am văzut pe net,Java cuprinde c++,dar într-un mod mai simplu și mai sigur. :-??
C++ 17 (ultima versiune din documentație) e foarte asemănător cu Java, .Net la fel.
TypeScript (tot JavaScript dar în altă sintaxă și cu tipuri) e asemănător și cu Java și cu .Net.

JavaScript e un limbaj ca niciunul, sunt foarte multe chestii speciale dar faine. Pe România php e căutat din cauza magazinelor ecommerce, 90% din platformele ecommerce folosite prin EU la care pot lucra simplii muritori sunt făcute în PHP, dar e un chin să lucrezi la ele.
User avatar
MDFK. eXtream
Membru, skill +4
Membru, skill +4
Posts: 1869
Joined: 25 Aug 2014, 22:44
Detinator Steam: Da
SteamID: /id/langw0w
Reputatie: Fost Membru Club eXtreamCS (2 luni)
Fond eXtream: 0
Location: București, România
Discord: langw0w
Has thanked: 23 times
Been thanked: 42 times

12 May 2017, 01:11

IsTI37 wrote:
MDFK. wrote:
IsTI37 wrote:Javascript ES6 sau Typescript pe frontend și backend (node,react,react native) dar îți prinzi puțin urechile în multe locuri la început.

Tot ce se făcea cu Java acum se face cu Javascript sau C++ 17/.NET.

În general munca pe Java e pentru bănci, companii enterprise, instituții guvernamentale, magazine și e și multă mentenanță de aceea sunt multe locuri de muncă dar prost plătite. În plus Java știi dacă termini facultatea, mai peste tot sunt cursuri deci fără o diplomă de facultate ești dezavantajat din start pe orice poziție. Pe Android e o pierdere de vreme să faci ceva cu Java, nici măcar jocurile nu sunt scrise în Java ci vreun framework pe C++ sau .NET gen Unreal Engine sau Unity.
Deci să înțeleg că ar trebui să mă axez pe web developement și să aleg JavaScript? Asta pentru un viitor loc de muncă?
Am văzut că se caută în România web developeri care au experiență în php.
Pinu. wrote:Invata Ci, plus, plus :thumbsup: :flag_ro:
Din ce am văzut pe net,Java cuprinde c++,dar într-un mod mai simplu și mai sigur. :-??
C++ 17 (ultima versiune din documentație) e foarte asemănător cu Java, .Net la fel.
TypeScript (tot JavaScript dar în altă sintaxă și cu tipuri) e asemănător și cu Java și cu .Net.

JavaScript e un limbaj ca niciunul, sunt foarte multe chestii speciale dar faine. Pe România php e căutat din cauza magazinelor ecommerce, 90% din platformele ecommerce folosite prin EU la care pot lucra simplii muritori sunt făcute în PHP, dar e un chin să lucrezi la ele.
Deci C++ 17 e de viitor. :rolling_eyes:
User avatar
Mutex
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 4726
Joined: 24 Mar 2011, 22:32
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost administrator
Location: Bucuresti
Discord: mutex21
Has thanked: 108 times
Been thanked: 167 times
Contact:

12 May 2017, 11:56

Eu am inceput sa ma bazez mai mult pe C# decat pe PHP. Este bine sa inveti si PHP (foarte mult am invatat din wordpress) insa mai trebuie si altceva. Prima data poti incepe cu PHP, iar apoi sa studiezi si C#.
User avatar
IsTI37
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 10987
Joined: 10 Apr 2007, 15:02
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost administrator
Fost SysAdmin
Fost Fondator GTA5 (CVL)
Location: Cluj-Napoca
Has thanked: 28 times
Been thanked: 776 times

12 May 2017, 16:43

MDFK. wrote:
IsTI37 wrote:
MDFK. wrote: Deci să înțeleg că ar trebui să mă axez pe web developement și să aleg JavaScript? Asta pentru un viitor loc de muncă?
Am văzut că se caută în România web developeri care au experiență în php.

Din ce am văzut pe net,Java cuprinde c++,dar într-un mod mai simplu și mai sigur. :-??
C++ 17 (ultima versiune din documentație) e foarte asemănător cu Java, .Net la fel.
TypeScript (tot JavaScript dar în altă sintaxă și cu tipuri) e asemănător și cu Java și cu .Net.

JavaScript e un limbaj ca niciunul, sunt foarte multe chestii speciale dar faine. Pe România php e căutat din cauza magazinelor ecommerce, 90% din platformele ecommerce folosite prin EU la care pot lucra simplii muritori sunt făcute în PHP, dar e un chin să lucrezi la ele.
Deci C++ 17 e de viitor. :rolling_eyes:
Da, C++ e de viitor și de trecut, dar domeniile în care se folosește sunt cele mai complexe.
ArmyBroken
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 213
Joined: 19 Jan 2015, 20:08
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Fond eXtream: 0
Been thanked: 1 time
Contact:

12 May 2017, 16:45

in viata tre sa stii mai multe, nu doar un limbaj
pentru inceput recomand js
User avatar
MDFK. eXtream
Membru, skill +4
Membru, skill +4
Posts: 1869
Joined: 25 Aug 2014, 22:44
Detinator Steam: Da
SteamID: /id/langw0w
Reputatie: Fost Membru Club eXtreamCS (2 luni)
Fond eXtream: 0
Location: București, România
Discord: langw0w
Has thanked: 23 times
Been thanked: 42 times

13 May 2017, 02:46

Bun. Deci pe C++ voi merge.
Multumesc tuturor !
User avatar
Carnacior
Membrul anului 2016
Membrul anului 2016
Posts: 1762
Joined: 23 Jun 2013, 14:08
Detinator Steam: Da
CS Status: I eat more pussy than cervical cancer
Detinator server CS: jb.b-zone.ro
SteamID: -
Reputatie: Fost Scripter eXtreamCS
Membrul anului 2016
Membru Club eXtreamCS (1 iul )
Location: Targu Mures
Has thanked: 5 times
Been thanked: 13 times
Contact:

13 May 2017, 14:52

n-am stat sa citesc tot ce s-a scris, probabil ti-a recomandat fiecare limbajul lui preferat

suntem in anul in care suntem si limbajele de programare nu mai conteaza asa de mult, in sensul ca pentru orice pozitie se cer mai mult abilitati generale de organizare, teamwork, leadership, time management, project management, conteaza mai putin limbajul

eu iti recomand sa mergi pe java, pentru simplul fapt ca prin el poti invata "programare" (in general, independent de limbaj) si in acelasi timp cam tot ce tine de OOP (ce trebuie invatat si inteles pe deplin neaparat). Mai toate cartile de OOP si pattern catalogs au fost scrise pentru java. In acelasi timp e mult mai usor de invatat si mult mai greu de gresit ceva si sa nu-ti dai seama ce, ca in c++.

rezumat:
- invata sa programezi, indiferent in ce limbaj, dar invata calumea
- invata principiile OOP, patternurile cele mai comune (singleton, factory, visitor, registry, command s.a.m.d) si ceva enterprise (ajunge MVC daca parcurgi adanc)
- strange abilitati generale "de cv", teamwork, leadership, time management, project management, communication evident cu proiecte sau experiente care sa dovedeasca ca ai aceste abilitati

Realist vorbind, daca te concentrezi, iti ia cam un an sa inveti ce e de invatat si sa si lucrezi putin pe cont propriu pentru experienta. Cu #3 e mai greu, depinde fiecare cat e de implicat. Daca terrmini lista si ai o facultate decenta de info sau mate esti pregatit pentru orice pozitie starter. Indiferent unde mergi te vor invata ei ce trebuie sa inveti, nimeni nu e pregatit de munca din prima zi, ideea e sa prinzi rapid.



Daca esti interesat serios de treaba asta si decizi sa mergi pe java, te pot ajuta cu cursurile integrale pentru anul 1 si anul 2
http://intranet.csc.liv.ac.uk/teaching/ ... de=COMP101
http://intranet.csc.liv.ac.uk/teaching/ ... de=COMP213
consta in 50-100 PDFuri pentru lectii. Lasa-mi un PM si ti le urc undeva. Gandeste-te bine inainte, nu le cere doar sa le ai.

Cu astea pleci de la 0 si ajungi sa cunosti cat de cat java, dupa care ar urma studii independente OOP, universitatea nu le-a acoperit destul, eu am studiat pentru PHP, dar e mai usor pe java.
Ai nevoie de o protectie pentru server? R4GE Server Guard
Cel mai avansat si folosit plugin de protectie romanesc public! Nu ma crezi? VERIFICA


http://www.facebook.com/xyz.aron
Follow me for random bullshit and possibly interesting updates
Skype @ xyz_aron


Image
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information