Ce recomandare telefon S8 sau IPHONE 7

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

Ce telefon?

Iphone 7
22
46%
Samsung s8
26
54%
 
Total votes: 48
User avatar
aNNNdReY
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 410
Joined: 08 Sep 2012, 00:45
Detinator Steam: Da
SteamID: ravyvevo
Has thanked: 65 times
Been thanked: 18 times

12 May 2018, 19:22

KaponeGuard wrote:frate sincer sa iti zic eu am iphone 7 si dupa un an (aproape) a inceput sa cam dea rateuri ... mufa de incarcat s-a stricat , mereu ai nevoie sa cumperi spatiu *(5lei lunar -50 gb) , jocurile si aplicatiile nu merg piratate (am auzit ca totusi merg prin jailbreak , dar ...)
oricum s8 sa iti zic am vazut , totusi pare mai solid etc...
Jura-te ca iti da rateuri, tu nu stii sa folosesti un telefon probabil de asta iti da rateuri. Daca ai incercat tot felu de jocuri si aplicatii piratate telefonul ar trebui sa mearga excelent :omfg: , spatiul ala este in iCloud, stergi o salvare mai veche si ai scapat de acel spatiu suplimentar daca te plangi pentru 5 lei. Are fratemeo S8 si taicameo Note 8 cum au cazut prima data la pamant cum ecranul spart pe cand iPhone-ul meu a cazut de la etaju unu pe geam si nu are nici macar o zgarietura fara folie de sticla.
RoyalServer 2
User avatar
sound
Membrul anului 2018
Membrul anului 2018
Posts: 5807
Joined: 23 Jan 2013, 22:52
Detinator Steam: Da
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Detinator server CS: Nu
SteamID: sou_nd
Reputatie: Fost membru Club eXtreamCS (4 luni)
Nume anterioare: s o u n d -, snd
Fost Moderator
Fost Super Moderator
Moderatorul anului 2017
Membrul anului 2018
Fond eXtream: 0
Location: Romania
Has thanked: 91 times
Been thanked: 80 times
Contact:

12 May 2018, 19:47

am de vreo 3 ani iphone 6 de la updateurile de cand au aparut iphone 8/X au incetinit telefonu din ios pe motiv ca nu mai tine bateria, motivu real fiind sa cumperi nou iphone, solutie nu exista, se misca 50% mai incet, se aude 50% mai incet, se descarca 50% mai repede

la urmatoarea generatie iphone 9/11 cum s-o numi o sa umble si la iphone 7 o sa se pise pe el

deci in 3 ani un telefon care a aparut in 2014 a ajuns o mizerie din cauza lor

pe langa asta, icloud e o mizerie, nu ai cum sa descarci toate pozele deodata, trebuie sa le descarci una cate una, aia 5gb gratis se incarca imediat, daca faci greseala sa platesti 5 lei pentru mai multi gb acolo ramai cu pozele

updateurile au devenit obligatorii, iti trimit popup dupa popup pana te enervezi si ii faci upgrade

in 3 ani mi s-au rupt 2 cabluri usb si mi s-au stricat de tot castile, nu se mai aud

switchu de silent da rateu sa zic asa trebuie fortat sa stea pe silent / normal

butonu home nu mai citeste amprenta decat cand vrea el

in 3 ani sa zic ca e timpu sa il schimb, dar clar nu mai imi iau iphone

inca un secret in caz de nu stiati, iphoneurile de 16gb in trecut acum probabil au marit la 32 nu am mai urmarit, sunt mai slabe fata de cele cu memorie mai mare, daca cautati pe net gasiti treaba asta, deci nu va luati cea mai mica varianta de memorie
User avatar
aNNNdReY
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 410
Joined: 08 Sep 2012, 00:45
Detinator Steam: Da
SteamID: ravyvevo
Has thanked: 65 times
Been thanked: 18 times

12 May 2018, 20:23

sound wrote:am de vreo 3 ani iphone 6 de la updateurile de cand au aparut iphone 8/X au incetinit telefonu din ios pe motiv ca nu mai tine bateria, motivu real fiind sa cumperi nou iphone, solutie nu exista, se misca 50% mai incet, se aude 50% mai incet, se descarca 50% mai repede

la urmatoarea generatie iphone 9/11 cum s-o numi o sa umble si la iphone 7 o sa se pise pe el

deci in 3 ani un telefon care a aparut in 2014 a ajuns o mizerie din cauza lor

pe langa asta, icloud e o mizerie, nu ai cum sa descarci toate pozele deodata, trebuie sa le descarci una cate una, aia 5gb gratis se incarca imediat, daca faci greseala sa platesti 5 lei pentru mai multi gb acolo ramai cu pozele

updateurile au devenit obligatorii, iti trimit popup dupa popup pana te enervezi si ii faci upgrade

in 3 ani mi s-au rupt 2 cabluri usb si mi s-au stricat de tot castile, nu se mai aud

switchu de silent da rateu sa zic asa trebuie fortat sa stea pe silent / normal

butonu home nu mai citeste amprenta decat cand vrea el

in 3 ani sa zic ca e timpu sa il schimb, dar clar nu mai imi iau iphone

inca un secret in caz de nu stiati, iphoneurile de 16gb in trecut acum probabil au marit la 32 nu am mai urmarit, sunt mai slabe fata de cele cu memorie mai mare, daca cautati pe net gasiti treaba asta, deci nu va luati cea mai mica varianta de memorie
Du-te la Samsung si dupa un an o sa-ti cumperi inapoi iPhone.
User avatar
sound
Membrul anului 2018
Membrul anului 2018
Posts: 5807
Joined: 23 Jan 2013, 22:52
Detinator Steam: Da
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Detinator server CS: Nu
SteamID: sou_nd
Reputatie: Fost membru Club eXtreamCS (4 luni)
Nume anterioare: s o u n d -, snd
Fost Moderator
Fost Super Moderator
Moderatorul anului 2017
Membrul anului 2018
Fond eXtream: 0
Location: Romania
Has thanked: 91 times
Been thanked: 80 times
Contact:

12 May 2018, 20:33

un argument ceva?
User avatar
aNNNdReY
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 410
Joined: 08 Sep 2012, 00:45
Detinator Steam: Da
SteamID: ravyvevo
Has thanked: 65 times
Been thanked: 18 times

12 May 2018, 20:45

sound wrote:un argument ceva?
Hai ca iti dau mai multe, ca sa ai ultimu update de securitate la Samsung astepti un an, aplicatiile extrem de proaste din Play Store in care orice copil poate face un rahat de aplicatie si sa o publice, dupa un an telefon prezinta aceleasi simptome ca si iphone-ul tau vechi de 3 ani, daca doresti mai multe argumente te astept cu un pm.
User avatar
sound
Membrul anului 2018
Membrul anului 2018
Posts: 5807
Joined: 23 Jan 2013, 22:52
Detinator Steam: Da
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Detinator server CS: Nu
SteamID: sou_nd
Reputatie: Fost membru Club eXtreamCS (4 luni)
Nume anterioare: s o u n d -, snd
Fost Moderator
Fost Super Moderator
Moderatorul anului 2017
Membrul anului 2018
Fond eXtream: 0
Location: Romania
Has thanked: 91 times
Been thanked: 80 times
Contact:

12 May 2018, 20:54

aNNNdReY wrote:
sound wrote:un argument ceva?
Hai ca iti dau mai multe, ca sa ai ultimu update de securitate la Samsung astepti un an, aplicatiile extrem de proaste din Play Store in care orice copil poate face un rahat de aplicatie si sa o publice, dupa un an telefon prezinta aceleasi simptome ca si iphone-ul tau vechi de 3 ani, daca doresti mai multe argumente te astept cu un pm.
normal ca vreau mai multe argumente ca doar dezbatem un subiect aici, daca n-ai nimic de zis nu mai intra in duscutie mie mi se pare ca esti putin fanboy asa ca nu prea are importanta ce spui
User avatar
Pavel
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 3610
Joined: 17 Feb 2011, 22:47
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost Administrator
Fost Membru Club eXtreamCS
Nume anterior: xkeze.
Fond eXtream: 2
Location: Bucuresti
Has thanked: 71 times
Been thanked: 102 times

12 May 2018, 23:02

aNNNdReY wrote:
sound wrote:un argument ceva?
Hai ca iti dau mai multe, ca sa ai ultimu update de securitate la Samsung astepti un an, aplicatiile extrem de proaste din Play Store in care orice copil poate face un rahat de aplicatie si sa o publice, dupa un an telefon prezinta aceleasi simptome ca si iphone-ul tau vechi de 3 ani, daca doresti mai multe argumente te astept cu un pm.
Ai doua argumente invalide. Update-ul de soft nu este acelasi lucru cu update-ul de securitate. Samsung (cel putin) face update-uri de securitate aproape lunar. Cu update-ul de versiune de software este alta treaba, pentru ca trece prin mai multe maini. Pleaca de la google, ajunge la samsung care trebuie sa pregateasca soft-ul pentru cateva modele de telefoane(chiar daca vorbim doar de s8 aici) pentru ca sunte telefoane pe diferite piete si cam toate telefoanele din ultima perioada au cam 2 tipuri de procesoare. Dupa care softul este retinut si modificat si de operatorii de telefonie(chiar daca telefonul este luat neverlocked si de la un alt distribuitor decat retelele de telefonie, telefoanele tot sunt afiliate uneia sau mai multor retele pentru frecventele gsm) si dupa ajunge la tine. Iar faptul ca telefonul o sa se miste foarte prost intr-un an este absolut nefondat. Nu mai suntem la android 4, iar aplicatiile au inceput sa se trieze si pe market play, nu mai intra absolut orice fara o verificare in prealabil. Daca ti telefonul cu memoria plina si cu tot felul de aplicatii dubioase normal ca o sa mearga prost, daca folosesti doar aplicatii necesare si care au o sursa cu o notorietate nu o sa ai probleme.
Lupta asta inutila a suprematiei este absolut inutila in randul utilizatorilor. In momentul de fata si s9 si iphone x sunt la acelasi nivel. Totul depinde doar de obisnuita utilizarii si nimic altceva, iar pe langa asta tine foarte mult si de deschiderea utilizatorului la ceva nou. Pentru ca daca nu esti dispus sa inveti celalalt sistem de operare, normal ca o sa ti se para incet, prost facut, neplacut per total, dar in realitate nu este chiar atat de rau.
User avatar
micleanu
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 493
Joined: 30 Jun 2015, 13:57
Detinator Steam: Da
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Reputatie: Nume anterior: notorietate
Fost moderator
Fond eXtream: 0
Has thanked: 14 times
Been thanked: 12 times
Contact:

13 May 2018, 07:40

Nu am avut niciodata iPhone7, acum am un iPhone 8 plus si un Samsung galaxy S8, sincer, fara alte argumente, eu as opta pentru samsung.
https://neoserver.ro/ - hosting CS:GO / 1.6
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information