Religia - discutii, argumente, etc.

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

Post Reply

Crezi in Dumnezeu ?

Da
38
68%
Nu
18
32%
 
Total votes: 56
krystann
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 2552
Joined: 16 May 2009, 11:37
Detinator Steam: Nu
CS Status: Vine criza!
Reputatie: Fost moderator
Has thanked: 322 times
Been thanked: 141 times

06 Mar 2015, 23:15

Au,au,au,au,auuuuuuuu ... ce gandire aveti fra ..
Acel Dumnezeu din Biblie exista e unul Fals.Trebuie sa fii pur si simplu prost sa afiri ca nu exista nici un Creator.Ai atatea dovezi ,toate raspunsurile vietii iti sunt date , tu trebuie doar sa stii unde sa le cauti.E foarte important sa stii cum poti afla raspunsurile la toate intrebarile , cum sa dobandesti abilitatile de a afla toate raspunsurile la intrebarile care te macina.
Credinta oarecum s-ar traduce in constiinta,iar constiinta dumnezeiasca e de 2 feluri:hristica care se reflecta in mod direct asupra sufletului si spiritului tau si acesta coonstiinta hristica e ceea ce simti tu in sufletul tau.Iar cea de-a 2 constiinta nu mai retin acum cum se numeste .. dar se reflecta la doctrina care se incearca a fi introdusa in societate si chiar le reuseste ... din pacate.

Biblia adevarat e ascunsa la Vatican,ceea ce avem noi astazi e doar ro parte mica din Bliblie.S-au adaugat foarte multe basme si prostii in Biblie si ce se intampla e din cauza ca ei vor sa se intample.

Treaba din maimute e alta.zeus4s s-a dovedit ca pentru ca rasa umana sa supravietuiasca e nevoie de 200/250 de indivizi ceea ce rezulta ca printr-un calcul simplu a fost introdus celor 200/250 de maimute ADN uman:).


Daca aveti intelectul/abilitatile necesar/e ve`ti ajunge la un punct in care o sa intelegeti involuntar cum stiinta se completeaza cu credinta,si aici fac referire la hermetica.

Ma pis pe ea societate,pe el vot ... mereu am fost la vot doar de fatada pentru ca nu e bine mereu sa opui sistemului.In Romania e un subiect foarte important RELIGIA IN SCOLI , *** religie.Religia e 0.Nu e nevoie sa aveti nici o religie atata timp cat credeti in Dumnezeu.Si nu Dumnezeuul pe care il stiti din mass=media,ci acel creat de voi.Sunt condamnat de prieteni si apropiati ca de ce ma duc la biserica in fiecare duminica si eu umblu in haine care curg pe mine,nu accept cardul de sanatate,nu mai accept nimic din cele impuse de societate,imi risc viata practicand sporturi extreme,nu am acceptat fonduri europene nerambursabile,si nici nu voi accepta vreodata asa ceva,tatuaje una alta .. de ce cercetez religia si testez sociateta psiholoic ...
Trebuie voi sa va creati voi credinta,trebuie sa vi-L creati voi pe Dumnezeu,sa traiti dupa regulile si legile voastre.Trebuie sa intelegeti ca suntem controlati psihologic din diverse metode si stiu ca nu sunportati ideea ca cineva va controleaza asa ca imi ve ti sarri in cap.
Pisati-va pe religie si credinta sa va fie SACRA.

Daca aveti intrebari strict legat de acest subiect va stau la dispozitie,dar va rog fara injuraturi.
RoyalServer
User avatar
zeus4s
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 2621
Joined: 02 May 2010, 08:54
Detinator Steam: Da
CS Status: I'm back.
Reputatie: Ban 3 luni
Membru Club eXtreamCS (o luna)
Location: New York
Has thanked: 4 times
Been thanked: 300 times
Contact:

06 Mar 2015, 23:43

krystann wrote:Au,au,au,au,auuuuuuuu ... ce gandire aveti fra ..
Acel Dumnezeu din Biblie exista e unul Fals.Trebuie sa fii pur si simplu prost sa afiri ca nu exista nici un Creator.Ai atatea dovezi ,toate raspunsurile vietii iti sunt date , tu trebuie doar sa stii unde sa le cauti.E foarte important sa stii cum poti afla raspunsurile la toate intrebarile , cum sa dobandesti abilitatile de a afla toate raspunsurile la intrebarile care te macina.
Credinta oarecum s-ar traduce in constiinta,iar constiinta dumnezeiasca e de 2 feluri:hristica care se reflecta in mod direct asupra sufletului si spiritului tau si acesta coonstiinta hristica e ceea ce simti tu in sufletul tau.Iar cea de-a 2 constiinta nu mai retin acum cum se numeste .. dar se reflecta la doctrina care se incearca a fi introdusa in societate si chiar le reuseste ... din pacate.

Biblia adevarat e ascunsa la Vatican,ceea ce avem noi astazi e doar ro parte mica din Bliblie.S-au adaugat foarte multe basme si prostii in Biblie si ce se intampla e din cauza ca ei vor sa se intample.

Treaba din maimute e alta.zeus4s s-a dovedit ca pentru ca rasa umana sa supravietuiasca e nevoie de 200/250 de indivizi ceea ce rezulta ca printr-un calcul simplu a fost introdus celor 200/250 de maimute ADN uman:).


Daca aveti intelectul/abilitatile necesar/e ve`ti ajunge la un punct in care o sa intelegeti involuntar cum stiinta se completeaza cu credinta,si aici fac referire la hermetica.

Ma pis pe ea societate,pe el vot ... mereu am fost la vot doar de fatada pentru ca nu e bine mereu sa opui sistemului.In Romania e un subiect foarte important RELIGIA IN SCOLI , *** religie.Religia e 0.Nu e nevoie sa aveti nici o religie atata timp cat credeti in Dumnezeu.Si nu Dumnezeuul pe care il stiti din mass=media,ci acel creat de voi.Sunt condamnat de prieteni si apropiati ca de ce ma duc la biserica in fiecare duminica si eu umblu in haine care curg pe mine,nu accept cardul de sanatate,nu mai accept nimic din cele impuse de societate,imi risc viata practicand sporturi extreme,nu am acceptat fonduri europene nerambursabile,si nici nu voi accepta vreodata asa ceva,tatuaje una alta .. de ce cercetez religia si testez sociateta psiholoic ...
Trebuie voi sa va creati voi credinta,trebuie sa vi-L creati voi pe Dumnezeu,sa traiti dupa regulile si legile voastre.Trebuie sa intelegeti ca suntem controlati psihologic din diverse metode si stiu ca nu sunportati ideea ca cineva va controleaza asa ca imi ve ti sarri in cap.
Pisati-va pe religie si credinta sa va fie SACRA.

Daca aveti intrebari strict legat de acest subiect va stau la dispozitie,dar va rog fara injuraturi.


Nu se leaga tot ce zici dar ai cateva idei bune .
Ce s-ar fi intamplat cu tine daca te-ai fi nascut in Africa si nu ai fi avut habar ca exista un zeu suprem sau religie , chestii de genu?
krystann
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 2552
Joined: 16 May 2009, 11:37
Detinator Steam: Nu
CS Status: Vine criza!
Reputatie: Fost moderator
Has thanked: 322 times
Been thanked: 141 times

06 Mar 2015, 23:54

Am incredere in mine ca as fii reusit sa scap din acele lagare moderne.La un moment dat in viata , si nu doar o data ti se ofera sansa de a intelege tot,si a afla adevarul care te scapa de viata rea pe care o o ai la momentul respectiv.Asta daca mi s-ar fi oferit destul timp la dispozitie sa inteleg viata in adevaratul sens al cuvantului.Sau as fii o simpla marioneta ,un muritor de foame si cel mai probabil as muri de foame fara sa aflu adevarul.

Consider ca totul are o logica,o ideea de baza pentru care toate lucrurile carer i se intampla au un rost.
Si mai cred ca suferinta noastra/bolile grave,din acesta viata sunt rezultatul pacatelor noastre mari din viata anterioara , chiar daca afirmatia acesta nu se leaga cu .. acea credinta indoctrinata .... acesta afirmatie se datoreaza studiului in hermetica.
User avatar
zeus4s
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 2621
Joined: 02 May 2010, 08:54
Detinator Steam: Da
CS Status: I'm back.
Reputatie: Ban 3 luni
Membru Club eXtreamCS (o luna)
Location: New York
Has thanked: 4 times
Been thanked: 300 times
Contact:

07 Mar 2015, 00:20

krystann wrote:Am incredere in mine ca as fii reusit sa scap din acele lagare moderne.La un moment dat in viata , si nu doar o data ti se ofera sansa de a intelege tot,si a afla adevarul care te scapa de viata rea pe care o o ai la momentul respectiv.Asta daca mi s-ar fi oferit destul timp la dispozitie sa inteleg viata in adevaratul sens al cuvantului.Sau as fii o simpla marioneta ,un muritor de foame si cel mai probabil as muri de foame fara sa aflu adevarul.

Consider ca totul are o logica,o ideea de baza pentru care toate lucrurile carer i se intampla au un rost.
Si mai cred ca suferinta noastra/bolile grave,din acesta viata sunt rezultatul pacatelor noastre mari din viata anterioara , chiar daca afirmatia acesta nu se leaga cu .. acea credinta indoctrinata .... acesta afirmatie se datoreaza studiului in hermetica.

Oke , imi dau seama ca aberezi si te las .
User avatar
cyby
Scripter eXtreamCS
Scripter eXtreamCS
Posts: 1777
Joined: 16 Jul 2011, 21:46
Detinator Steam: Da
Detinator server CS: Da
Reputatie: Scripter eXtreamCS
Fost Moderator ajutator
Has thanked: 146 times
Been thanked: 396 times

07 Mar 2015, 01:23

DVLM wrote:Salut!

Am vazut topicul ala cu 'BOR' s-am decis sa fac un topic in care se va vorbi despre religie pro si contra. Un topic ca oricare altul. Nu are rost sa cream 1k topicuri legate pe aceeasi tema.

Spuneti-va parerea aici, daca doriti.
Nu trebuie sa sariti acum in cap cu cearta. Vom discuta civilizati.
Vad ca nici in propriile tale vorbe nu crezi.
Eu cred in Dumnezeu, de ce? E bine sa crezi ca ceva divin ne-a creat si ne-a facut ce suntem astazi. Nu ma intereseaza dovezile tale, "demonstratiile stiintifice" ca tot de pe net le iei si pe alea, nu ai practicat nimic acasa. Nu e faptul ca nu cred in stiinta, dar si aici e manipulare, creduli ca tine se convertesc pe baza vorbelor altora.
93.114.82.17:27015 - Monster Invasion CO-OP Mod
User avatar
Ganja*
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 539
Joined: 27 Jun 2011, 19:33
Detinator Steam: Da
CS Status: Loading...
SteamID: Ganja
Has thanked: 31 times
Been thanked: 36 times

07 Mar 2015, 02:41

DVLM wrote:pe ce te bazezi tu cand spui ca exista ? :) adu argumente solide, merci.

Ca sa-ti raspund la intrebare, am sa-ti spun urmatorul lucru :

1. S-a dovedit si stintific cum ca Dumnezeu exista toti avem in comun o celula numita celula lui Dumnezeu, toti oamenii o au si este singura celula pe care toti oamenii de pe pamant o au in comun .

2. Daca tu nu-l poti vedea nu inseamna ca nu exista, nu exista argumente solide pe care le poti etala pe subiectul asta, pentru ca tot ceea ce este in religie in ziua de astazi a fost "fabricat" special pentru a nu mai stii ce sa crezi, sfatul meu ? Crezi ceea ce simti, eu nu cred ca Dumnezeu exista, eu STIU SIGUR, pe mine personal m-a ajutat foarte mult si am si dovezile cum ca exista, am patit multe pana la varsta de 26 de ani, poate mai multe decat toti de aici pe forum, o perioada am fost ateu, pana cand M-A redresat pe drumul cel bun....La un moment dat IL uram pe Dumnezeu, credeam ca tot ce mi se intampla era din vina lui....

3. Un om destept a spus odata : "Daca eu cred in Dumnezeu, si el nu exista, n-am pierdut nimic. Dar daca el exista si eu nu cred, am pierdut totul" Desii din punctul meu de vedere fraza este cam egoista si parsiva.


4. Toata lucrurile din natura / univers sunt mult prea bine puse la punct ca sa se fii creat singure nu crezi? Uita-te la corpul umat cat de complex poate fii, cate poate suporta, cum ca exista un animal care prinde 125 km/h alergand....mult prea complexe sa se fii inventat totul din neant. Stiinta a incercat mereu sa-L inlature pe Dumnezeu pentru ca oamenii au tendinta de a se crede superiori oricarei existente ce ne ameninta orgoliul.....Discutiile astea sunt mult prea mari pentru noi si nu are rost sa le dezbati intr-un mod serios, doar polemici...



Iti dau un sfat, este treaba ta si alegerea ta personala daca ai sa-l pui in practica sau nu. Stai intr-o noapte singur, eventual si putin ametit sa zicem de la bere ( ajuta sa fii mai deschis :)) ) si discuta cu Dumnezeu, n-o sa-ti raspunda evident in modul in care vrei tu, dar o sa-ti lase semne....trebuie doar sa le vezi, mie intotdeauna mi-a lasat semne, numai ca pe unele nu cred ca le-am vazut sau le-am interpretat gresit. In fine, n-am cum sa-ti explic intamplari pe care tu nu le-ai trait pentru ca nu ai sa le intelegi. Succes in dezbaterea voastra....
Ma antrenez intens la capatul berii
Trag burta, nu piept, mai am sapte serii
User avatar
Bunicu Magic
Membru, skill +4
Membru, skill +4
Posts: 1977
Joined: 25 Jan 2013, 20:38
Detinator Steam: Da
CS Status: da
Location: Bucuresti
Has thanked: 54 times
Been thanked: 153 times
Contact:

07 Mar 2015, 02:50

( http://ro.wikipedia.org/wiki/Satanism )

LaVey impreuna cu fiica lui cei ce au creat biserica satanista spuneau ca in randul membrilor bisericii fac parte diferiti oameni cu renume si oameni "ai stiintei" ... sa va spun pe scurt , ei sunt foarte inteligenti cu ajutorul banilor pot manipula orice , cineva spunea ca diferite grupuri au o putere asa mare incat pot modifica si istoria ( ex: FACEBOOK , toata lumea stie cum a fost creat facebook-ul din filmul " Social Network " cand de fapt este un proiect C.I.A :))) woow )
Voi care cautati mereu sa aratati ca nu exista si chiar se vede ca va chinuiti ar trebui sa va puneti 2 - 3 semne de intrebare , cum de tu ca om crezi ca stii asa multe , cand NOI CA OAMENI NU STIM CEI AIA "APA" cel mai des intalnit lichid de pe planeta este inexplicat de oamenii de stiinta , deci alta dovada ca stiinta pe care voi o simpatizati este FOAAAAARTE precisa , nu zic ca-i rea , este foarte buna . Nu mai spun nimic oricum vor venii 2 -3 copii si o sa inceapa iar cu " ESTI PROST CUM **** MEA POTI SA CREZI IN CEVA CE VA MANIPULEAZA " ...etc
THINK it`s not illegal yet !
User avatar
DVLM
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 282
Joined: 03 Feb 2015, 20:19
Detinator Steam: Da
CS Status: .
Reputatie: User neserios (tepar)
Fond eXtream: 0
Location: studio
Contact:

07 Mar 2015, 15:34

Bunicu Magic wrote:( http://ro.wikipedia.org/wiki/Satanism )

LaVey impreuna cu fiica lui cei ce au creat biserica satanista spuneau ca in randul membrilor bisericii fac parte diferiti oameni cu renume si oameni "ai stiintei" ... sa va spun pe scurt , ei sunt foarte inteligenti cu ajutorul banilor pot manipula orice , cineva spunea ca diferite grupuri au o putere asa mare incat pot modifica si istoria ( ex: FACEBOOK , toata lumea stie cum a fost creat facebook-ul din filmul " Social Network " cand de fapt este un proiect C.I.A :))) woow )
Voi care cautati mereu sa aratati ca nu exista si chiar se vede ca va chinuiti ar trebui sa va puneti 2 - 3 semne de intrebare , cum de tu ca om crezi ca stii asa multe , cand NOI CA OAMENI NU STIM CEI AIA "APA" cel mai des intalnit lichid de pe planeta este inexplicat de oamenii de stiinta , deci alta dovada ca stiinta pe care voi o simpatizati este FOAAAAARTE precisa , nu zic ca-i rea , este foarte buna . Nu mai spun nimic oricum vor venii 2 -3 copii si o sa inceapa iar cu " ESTI PROST CUM **** MEA POTI SA CREZI IN CEVA CE VA MANIPULEAZA " ...etc
:meme ce prostii mai ai de gand sa scoti pe gura aia ?
odata l-am cunoscut pe Sona.....mi-au disparut banii fara sa comand ceva. :troll
rochuck
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 70
Joined: 17 Oct 2014, 22:56
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Fond eXtream: 0
Contact:

07 Mar 2015, 22:11

Image
User avatar
DVLM
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 282
Joined: 03 Feb 2015, 20:19
Detinator Steam: Da
CS Status: .
Reputatie: User neserios (tepar)
Fond eXtream: 0
Location: studio
Contact:

07 Mar 2015, 22:15

rochuck wrote:Image
iarta-L, Doamne, nu stie ce spune :meme :meme
odata l-am cunoscut pe Sona.....mi-au disparut banii fara sa comand ceva. :troll
User avatar
zeus4s
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 2621
Joined: 02 May 2010, 08:54
Detinator Steam: Da
CS Status: I'm back.
Reputatie: Ban 3 luni
Membru Club eXtreamCS (o luna)
Location: New York
Has thanked: 4 times
Been thanked: 300 times
Contact:

07 Mar 2015, 22:42

Ganja* wrote:
DVLM wrote:pe ce te bazezi tu cand spui ca exista ? :) adu argumente solide, merci.

Ca sa-ti raspund la intrebare, am sa-ti spun urmatorul lucru :

1. S-a dovedit si stintific cum ca Dumnezeu exista toti avem in comun o celula numita celula lui Dumnezeu, toti oamenii o au si este singura celula pe care toti oamenii de pe pamant o au in comun .

2. Daca tu nu-l poti vedea nu inseamna ca nu exista, nu exista argumente solide pe care le poti etala pe subiectul asta, pentru ca tot ceea ce este in religie in ziua de astazi a fost "fabricat" special pentru a nu mai stii ce sa crezi, sfatul meu ? Crezi ceea ce simti, eu nu cred ca Dumnezeu exista, eu STIU SIGUR, pe mine personal m-a ajutat foarte mult si am si dovezile cum ca exista, am patit multe pana la varsta de 26 de ani, poate mai multe decat toti de aici pe forum, o perioada am fost ateu, pana cand M-A redresat pe drumul cel bun....La un moment dat IL uram pe Dumnezeu, credeam ca tot ce mi se intampla era din vina lui....

3. Un om destept a spus odata : "Daca eu cred in Dumnezeu, si el nu exista, n-am pierdut nimic. Dar daca el exista si eu nu cred, am pierdut totul" Desii din punctul meu de vedere fraza este cam egoista si parsiva.


4. Toata lucrurile din natura / univers sunt mult prea bine puse la punct ca sa se fii creat singure nu crezi? Uita-te la corpul umat cat de complex poate fii, cate poate suporta, cum ca exista un animal care prinde 125 km/h alergand....mult prea complexe sa se fii inventat totul din neant. Stiinta a incercat mereu sa-L inlature pe Dumnezeu pentru ca oamenii au tendinta de a se crede superiori oricarei existente ce ne ameninta orgoliul.....Discutiile astea sunt mult prea mari pentru noi si nu are rost sa le dezbati intr-un mod serios, doar polemici...



Iti dau un sfat, este treaba ta si alegerea ta personala daca ai sa-l pui in practica sau nu. Stai intr-o noapte singur, eventual si putin ametit sa zicem de la bere ( ajuta sa fii mai deschis :)) ) si discuta cu Dumnezeu, n-o sa-ti raspunda evident in modul in care vrei tu, dar o sa-ti lase semne....trebuie doar sa le vezi, mie intotdeauna mi-a lasat semne, numai ca pe unele nu cred ca le-am vazut sau le-am interpretat gresit. In fine, n-am cum sa-ti explic intamplari pe care tu nu le-ai trait pentru ca nu ai sa le intelegi. Succes in dezbaterea voastra....


Oamenii impartasesc o singura celula =]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]
Am si eu un prieten imaginar , nu il pot vedea dar eu stiu ca exista . Arata-ne dovezile alea care dovedesc existenta lui Dumnezeu , tu ai fost ateu dar il urai pe Dumnezeu . Pai atunci cand erai crestin , totul CHIAR se intampla din vina lui pentru ca dupa voi crestii , Dumnezeu este omnipotent si omniprezet , atotputernic si are planul maret => el ti-a facut rau.

Un om si mai destept a spus : "Cuvantul «dumnezeu» nu este nimic altceva pentru mine decat expresia si produsul slabiciunii umane, Biblia este o colectie de legende onorabile, dar primitive, care sunt, in orice caz, destul de copilaresti" (A.Einstein)

Pai sigur ca a fost nevoie de mult `noroc` sa se dezvolte oraganismele dar nu suntem perfecti si nici natura nu este perfecta si ca dovada este ca inca nu am gasit `extraterestrii` dar sunt miliarde de galaxii in care o planeta poate avea acelasi noroc si oragnismele sa se dezvolte.

http://hubblesite.org/newscenter/archiv ... rmat/zoom/

Stiinta a incercat sa inlature de Dumnezeu? Omule , citeste Biblia , orice persoana matura si rationala daca citeste Bibilia si o ia ca atare , devine ateu .
Ultima fraza zici ca e scoasa din filme de fictiune , stai in pat si vorbeste singur si o sa primesti raspunsuri .

rochuck wrote:Image

Cu Dumnezeu , omul a devenit `pacatos` , a omorat miliarde de oameni , a distrus natura , a distrus planeta , a venit dintr-un incest si se duce spre o credinta oarba de a crede ca dupa moarte va fi rasplatit pentru lucurile de mai sus.
User avatar
AK47s
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 544
Joined: 05 Jan 2015, 00:50
Detinator Steam: Da
CS Status: Adrenalină fără număr.
Fond eXtream: 0
Location: Palo alto
Has thanked: 7 times
Been thanked: 3 times
Contact:

07 Mar 2015, 23:50

Astia care spun ca ei cred... In ce credeti? Intr-o fire care nu sunt dovezi concrete ca exista? Voi credeti mai mult ca asa v-au obisnuit de mici sa va spele creerul cu toate rahaturile :D Ba voi vedeti cate se intampla? Daca exista nu statea cu duhul in buzunar daca tot :) Religia si toate cele sunt create pentru manipularea persoanelor in masa.
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information