Religia - discutii, argumente, etc.

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

Post Reply

Crezi in Dumnezeu ?

Da
38
68%
Nu
18
32%
 
Total votes: 56
User avatar
iLuSiOn
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 881
Joined: 06 May 2011, 17:05
Detinator Steam: Da
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times
Contact:

07 Mar 2015, 23:55

krystann wrote: am fost la vot doar de fatada pentru ca nu e bine mereu sa opui sistemului
se intreba cineva de ce a ajuns tara asta cum e acum? uitati.
RoyalServer 2
rochuck
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 70
Joined: 17 Oct 2014, 22:56
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Fond eXtream: 0
Contact:

08 Mar 2015, 00:19

AK47s wrote:Astia care spun ca ei cred... In ce credeti? Intr-o fire care nu sunt dovezi concrete ca exista? Voi credeti mai mult ca asa v-au obisnuit de mici sa va spele creerul cu toate rahaturile :D Ba voi vedeti cate se intampla? Daca exista nu statea cu duhul in buzunar daca tot :) Religia si toate cele sunt create pentru manipularea persoanelor in masa.
Atunci zi tu in ce crezi?
User avatar
AK47s
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 544
Joined: 05 Jan 2015, 00:50
Detinator Steam: Da
CS Status: Adrenalină fără număr.
Fond eXtream: 0
Location: Palo alto
Has thanked: 7 times
Been thanked: 3 times
Contact:

08 Mar 2015, 00:20

rochuck wrote:
AK47s wrote:Astia care spun ca ei cred... In ce credeti? Intr-o fire care nu sunt dovezi concrete ca exista? Voi credeti mai mult ca asa v-au obisnuit de mici sa va spele creerul cu toate rahaturile :D Ba voi vedeti cate se intampla? Daca exista nu statea cu duhul in buzunar daca tot :) Religia si toate cele sunt create pentru manipularea persoanelor in masa.
Atunci zi tu in ce crezi?
Cred in mine insumi :)
rochuck
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 70
Joined: 17 Oct 2014, 22:56
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Fond eXtream: 0
Contact:

08 Mar 2015, 00:33

e clar.totus,mersi pentru raspuns:|
User avatar
DVLM
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 282
Joined: 03 Feb 2015, 20:19
Detinator Steam: Da
CS Status: .
Reputatie: User neserios (tepar)
Fond eXtream: 0
Location: studio
Contact:

08 Mar 2015, 02:05

odata l-am cunoscut pe Sona.....mi-au disparut banii fara sa comand ceva. :troll
User avatar
zenner
Membru, skill +4
Membru, skill +4
Posts: 1869
Joined: 10 Sep 2011, 16:02
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost super moderator
Fost Membru Club eXtreamCS (27 ian - 27 feb)
Locul II eXtreamCS XMAS Championship 2014
Locul I eXtream Spring Cup 2015
Arbitru eXtream
0.5/3
Has thanked: 70 times
Been thanked: 69 times
Contact:

08 Mar 2015, 02:17

Serios, amice, cretinismul si lipsa ta de realism imi dau dureri de cap. Cum tu crezi ca dupa ce mori devi stea asa cred altii in Dumnezeu, bla, bla. E o analogie destul de simpla, crezi ce sau in cine vrei, n-am sa ma iau de tine si de conceptele tale eronate pentru ca nu mi se pare etic desi tu faci asta cu altii.
Rappa | Afiseaza codul
"Nu-ncerca sa dai apa unui om care crede ca piatra tine de sete, o sa ai regrete! Nu-i da argumente, da-i doua pietre, sparge-i-le-n cap ca poate-o sa se destepte."
User avatar
SkillartzHD
Membru, skill +3
Membru, skill +3
Posts: 1096
Joined: 08 Feb 2013, 19:43
Detinator Steam: Da
CS Status: HLDS Vulnerability
Detinator server CS: GoldSrc
SteamID: SkillartzHD_hlds
Reputatie: Fost Moderator ajutator
Location: Bucuresti
Has thanked: 14 times
Been thanked: 28 times
Contact:

08 Mar 2015, 02:26

Nu cred in biserica si nu cred in ceea ce mi se pune pe tava ,
Cred intr-un dumnezeu dar nu cum il caracterizeaza biblia/media/lumea/balbla
n-am trait = n-am vazut = n-am experimentat = n-am de unde sa stiu
Asta e punctul meu de vedere , acum fiecare cum vrea :D
Project by HLDS-Project 2017
Static Emulator : Native | Random Emulator : SettiEmu/AVSMP1/AVSMP0/SteamEmu/oldRevEmu/RevEmu is done
KickASS-HLDS v2 (hlds)
KickASS-HLDS v1 (fakedetector)
HL-ClientSteam exploit (pure hlds)
PLCore exploit (dproto&hlds)
FakeConnect 2.0(reunion&rehlds)
KickASS-HLDS v3 in amxx(hlds&rehlds)
...... time passes and evidence are many
Special thanks to Spanwer and Magister
Skype : spyware.spyware1
Steam : Click

SV_CheckForDuplicateNames V2 download
User avatar
Ganja*
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 539
Joined: 27 Jun 2011, 19:33
Detinator Steam: Da
CS Status: Loading...
SteamID: Ganja
Has thanked: 31 times
Been thanked: 36 times

08 Mar 2015, 02:46

zeus4s wrote:
Ganja* wrote:
DVLM wrote:pe ce te bazezi tu cand spui ca exista ? :) adu argumente solide, merci.

Ca sa-ti raspund la intrebare, am sa-ti spun urmatorul lucru :

1. S-a dovedit si stintific cum ca Dumnezeu exista toti avem in comun o celula numita celula lui Dumnezeu, toti oamenii o au si este singura celula pe care toti oamenii de pe pamant o au in comun .

2. Daca tu nu-l poti vedea nu inseamna ca nu exista, nu exista argumente solide pe care le poti etala pe subiectul asta, pentru ca tot ceea ce este in religie in ziua de astazi a fost "fabricat" special pentru a nu mai stii ce sa crezi, sfatul meu ? Crezi ceea ce simti, eu nu cred ca Dumnezeu exista, eu STIU SIGUR, pe mine personal m-a ajutat foarte mult si am si dovezile cum ca exista, am patit multe pana la varsta de 26 de ani, poate mai multe decat toti de aici pe forum, o perioada am fost ateu, pana cand M-A redresat pe drumul cel bun....La un moment dat IL uram pe Dumnezeu, credeam ca tot ce mi se intampla era din vina lui....

3. Un om destept a spus odata : "Daca eu cred in Dumnezeu, si el nu exista, n-am pierdut nimic. Dar daca el exista si eu nu cred, am pierdut totul" Desii din punctul meu de vedere fraza este cam egoista si parsiva.


4. Toata lucrurile din natura / univers sunt mult prea bine puse la punct ca sa se fii creat singure nu crezi? Uita-te la corpul umat cat de complex poate fii, cate poate suporta, cum ca exista un animal care prinde 125 km/h alergand....mult prea complexe sa se fii inventat totul din neant. Stiinta a incercat mereu sa-L inlature pe Dumnezeu pentru ca oamenii au tendinta de a se crede superiori oricarei existente ce ne ameninta orgoliul.....Discutiile astea sunt mult prea mari pentru noi si nu are rost sa le dezbati intr-un mod serios, doar polemici...



Iti dau un sfat, este treaba ta si alegerea ta personala daca ai sa-l pui in practica sau nu. Stai intr-o noapte singur, eventual si putin ametit sa zicem de la bere ( ajuta sa fii mai deschis :)) ) si discuta cu Dumnezeu, n-o sa-ti raspunda evident in modul in care vrei tu, dar o sa-ti lase semne....trebuie doar sa le vezi, mie intotdeauna mi-a lasat semne, numai ca pe unele nu cred ca le-am vazut sau le-am interpretat gresit. In fine, n-am cum sa-ti explic intamplari pe care tu nu le-ai trait pentru ca nu ai sa le intelegi. Succes in dezbaterea voastra....


Oamenii impartasesc o singura celula =]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]
Am si eu un prieten imaginar , nu il pot vedea dar eu stiu ca exista . Arata-ne dovezile alea care dovedesc existenta lui Dumnezeu , tu ai fost ateu dar il urai pe Dumnezeu . Pai atunci cand erai crestin , totul CHIAR se intampla din vina lui pentru ca dupa voi crestii , Dumnezeu este omnipotent si omniprezet , atotputernic si are planul maret => el ti-a facut rau.

Un om si mai destept a spus : "Cuvantul «dumnezeu» nu este nimic altceva pentru mine decat expresia si produsul slabiciunii umane, Biblia este o colectie de legende onorabile, dar primitive, care sunt, in orice caz, destul de copilaresti" (A.Einstein)

Pai sigur ca a fost nevoie de mult `noroc` sa se dezvolte oraganismele dar nu suntem perfecti si nici natura nu este perfecta si ca dovada este ca inca nu am gasit `extraterestrii` dar sunt miliarde de galaxii in care o planeta poate avea acelasi noroc si oragnismele sa se dezvolte.

http://hubblesite.org/newscenter/archiv ... rmat/zoom/

Stiinta a incercat sa inlature de Dumnezeu? Omule , citeste Biblia , orice persoana matura si rationala daca citeste Bibilia si o ia ca atare , devine ateu .
Ultima fraza zici ca e scoasa din filme de fictiune , stai in pat si vorbeste singur si o sa primesti raspunsuri .

rochuck wrote:Image

Cu Dumnezeu , omul a devenit `pacatos` , a omorat miliarde de oameni , a distrus natura , a distrus planeta , a venit dintr-un incest si se duce spre o credinta oarba de a crede ca dupa moarte va fi rasplatit pentru lucurile de mai sus.

Ma amuzi cat esti de prost, nu stau sa-ti dau tie explicatii, se vede clar de la o posta ca ai idei fixe si esti inversunat pe religie desii n-are nici o legatura cu Dumnezeu, nu cred in biblie sau biserica sau alte aberatii inventate de oameni, nu stau sa-ti explic dar ca sa stii si tu ca A.Einstein a fost mason, normal ca nu credea in Dumnezeu, nu impartasim toti o celula dobitocule, toti avem celula aia dezvoltata si este singura celula a corpului omenesc pe care toti o au exact la fel, cauta pe net daca esti prost si o sa vezi ce zic, pana atunci stai acolo in lumea ta ca esti destept foc vad, postati multi sa va aflati in treaba, nu trebuie sa-ti aduc tie nici o dovada, crezi ce vrei , e dreptul tau, dar tine minte un lucru, atunci cand esti pe patul de moarte toti strigati la Dumnezeu , ca sunteti cacati la cur....atunci exista si nu mai cauti dovezi, si cel mai mare ateu cand se afla in fata mortii uita ca e ateu si se roaga cu ceea mai mare infocare la Dumnezeu !


Since chiar nu stiu de ce ma cobor la mintea tuturor dobitocilor , ultimul meu post aici ca mai rau imi fac nervi cu toti inaptii.
Last edited by Ganja* on 08 Mar 2015, 03:39, edited 4 times in total.
Ma antrenez intens la capatul berii
Trag burta, nu piept, mai am sapte serii
User avatar
tictac
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 4015
Joined: 24 Feb 2012, 18:27
Detinator Steam: Da
Reputatie: 1 warn scos (-2 luni club)
Membru Club eXtreamCS (3 luni)
Ban 3 luni (achitat)
Location: Bihor, Oradea
Has thanked: 73 times
Been thanked: 570 times

08 Mar 2015, 02:51

Omanii gen DVLM/kiducrazy si sunt ohoho cu carul... traiesc paralel... au o lume a lor... sunt multi asa... nu trebuie sa-i judecam, eu nu am nimic cu ei, dar au o gandire foarte proasta... si nu o sa ajunga nicaieri.
Cum poti sa afirimi ca Dumnezeu nu eixta daca nu sti ca el exista ? dubioasa treaba.
Deci logic ca la matematica, teoria reduceri la absurd...
religia e una, Dumnezeu, una si pe de alata parte si bibilia.
Religia a fost de la bun inceput un punct de manipulare si formarea taberelor pro contra Isus ( Dumnezeu )...
Nici cei care sunt atei, habar nu au ca ateismul nu e contra existentei lui Dumnezeu... ( ar fi ok daca ai citi mai mult decat definitia data de google, ca sa nu ramai prost, pana la capat )
Asa cum e satanismul ... e o relgie... crezi in ceva.
mereu o sa existe 1/2+1 in orice afirmatie.
User avatar
DVLM
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 282
Joined: 03 Feb 2015, 20:19
Detinator Steam: Da
CS Status: .
Reputatie: User neserios (tepar)
Fond eXtream: 0
Location: studio
Contact:

08 Mar 2015, 03:09

tictac wrote:Omanii gen DVLM/kiducrazy si sunt ohoho cu carul... traiesc paralel... au o lume a lor... sunt multi asa... nu trebuie sa-i judecam, eu nu am nimic cu ei, dar au o gandire foarte proasta... si nu o sa ajunga nicaieri.
Cum poti sa afirimi ca Dumnezeu nu eixta daca nu sti ca el exista ? dubioasa treaba.
Deci logic ca la matematica, teoria reduceri la absurd...
religia e una, Dumnezeu, una si pe de alata parte si bibilia.
Religia a fost de la bun inceput un punct de manipulare si formarea taberelor pro contra Isus ( Dumnezeu )...
Nici cei care sunt atei, habar nu au ca ateismul nu e contra existentei lui Dumnezeu... ( ar fi ok daca ai citi mai mult decat definitia data de google, ca sa nu ramai prost, pana la capat )
Asa cum e satanismul ... e o relgie... crezi in ceva.
mereu o sa existe 1/2+1 in orice afirmatie.
=)) tu esti mai prost ca mine. tu te auzi ce spui ? :troll
odata l-am cunoscut pe Sona.....mi-au disparut banii fara sa comand ceva. :troll
User avatar
tictac
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 4015
Joined: 24 Feb 2012, 18:27
Detinator Steam: Da
Reputatie: 1 warn scos (-2 luni club)
Membru Club eXtreamCS (3 luni)
Ban 3 luni (achitat)
Location: Bihor, Oradea
Has thanked: 73 times
Been thanked: 570 times

08 Mar 2015, 04:01

Stephen hawking, singura lui teorie pro ateismului a fost si o sa ramana particula lui Dumnezeu, pe care se chinuie si acuma sa o inteleaga.
Toate celalalte teorii au fost respinse, si nu numai de el de totii oamenii de stiinta, idiotule, mai informeaza-te, inainte sa deschizi gura.
Deci a fii ateu ar rezulta sa nu existi cu adevarat, nefiind ceva dovedit, si totusi existi, deci nu esti ateu indiferent cat crezi tu asta, nu esti.
Ce spun eu e logic, in schimb ce spui tu e un *****, daca nu ai logica, nici nu ai ce cauta in astfel de topicuri.
User avatar
DVLM
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 282
Joined: 03 Feb 2015, 20:19
Detinator Steam: Da
CS Status: .
Reputatie: User neserios (tepar)
Fond eXtream: 0
Location: studio
Contact:

08 Mar 2015, 04:21

tu nu intelegi ce-nseamna ateismul.
nu cred in acel Dumnezeu de care spuneti voi, si nu cred in El ca si persoana, ci ca energie din care totul exista. Prin urmare Iisus nu e Dumnezeu. Sunt 2 persoane diferite. Pricepi ce spun eu ? Mie nu-mi plac sistemele religioase (sunt contra lor) pentru ca sunt pentru manipulare. Daca tu ai nevoie ca cineva sa-ti spuna ca e rau in a ucide pe cineva, inseamna ca esti prost si nu esti in stare sa gandesti de unul singur. Daca iti spune sa faci ca ei, ca altfel ajungi in Iad, faci ca ei, desi tu fac un lucru bun, dar ei spun ca e un lucru rau ?
De ce sunt ateu ? Simplu: Biblia isi spune cuvantul. Citeste Biblia si vei intelege ca nimic n-are o logica, mai ales Arca lui Noe din lemn. Se stie clar ca lemnul putrezeste daca e tinut prea mult in apa. Las-o-ncolo de treaba cu logica asta de rahat. Cum poti sa crezi ca un Dumnezeu atotstiutor si atat puternic a creat lumea-n 6 zile, iar in a 7 s-a odihnit ? Cum poti crede ca a creat barbatul din nimic, iar pentru a creea femeia, are nevoie de o coasta de-a lui ? Biblia e doar o carte de adormit copii si nimic mai mult. Majoritatea care cred in Dumnezeu n-au citit Biblia in viata lor, dar comenteaza si ii fac satanisti pe atei. Repet: a fii ateu nu inseamna a fii satanist. Asta cred majoritatea crestinilor. Daaah, logica lor. Mai ales ca un crestin injura ca mama focului un ateu daca nu are credinta, nicidecum sa fie open minded....Hawking va da maxim la tot ce tine de asta. Omul are ce spune, iar faptul ca e intr-un scaun cu rotile, nu e din cauza prietenului vostru Dumnezeu, ci pentru ca a suferit de o boala in tineretea lui.

Cum poti crede ca un Dumnezeu care te iubeste, isi 'sacrifica Fiul' te trimite dupa moarte-n Iad daca nu ai facut ca El sau n-ai crezut in El, desi tu (sa zicem) ai fost o persoana buna si ajutatoare in viata ta? Unde-i logica, ma?
odata l-am cunoscut pe Sona.....mi-au disparut banii fara sa comand ceva. :troll
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information
  • Who is online

    Users browsing this forum: Yandex [Bot] and 407 guests