Religia - discutii, argumente, etc.

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

Post Reply

Crezi in Dumnezeu ?

Da
38
68%
Nu
18
32%
 
Total votes: 56
User avatar
tictac
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 4015
Joined: 24 Feb 2012, 18:27
Detinator Steam: Da
Reputatie: 1 warn scos (-2 luni club)
Membru Club eXtreamCS (3 luni)
Ban 3 luni (achitat)
Location: Bihor, Oradea
Has thanked: 73 times
Been thanked: 570 times

08 Mar 2015, 04:22

Io nu ma mai bag va las pe voi... ca stiti mai bine...
Ai observat faptul ca spui acelasi lucru pe care l-am spus si eu ? Dar nu mai repet.
In privinta bibliei eu am o alta parere... nu spune ca l-a creat din nimic pe om ci din pamant, in fine...
Nu dau inapoi, dar in toate posturile acelasi lucru ti-am spus si ai contrariat de fiecare data...
Eu raman la teoria spusa de oamenii de stiinta... care tocmai ti-am spus-o si eu si nu mai repet.
Last edited by tictac on 08 Mar 2015, 04:28, edited 2 times in total.
RoyalServer
User avatar
DVLM
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 282
Joined: 03 Feb 2015, 20:19
Detinator Steam: Da
CS Status: .
Reputatie: User neserios (tepar)
Fond eXtream: 0
Location: studio
Contact:

08 Mar 2015, 04:23

De ce dai inapoi? Intra-n joc daca tot ai intrat s-ai lasat comentarii. Continua. Ai ramas fara glas? Continua dezbatarea, nu da inapoi.


ps: cum poti crede ca Dumnezeu care ne-a creat pe noi, creaza ditamai infinitatea de univers si miliarde de planete si galaxii...doar asa ca sa ce? sa aiba umanitatea spatiu de extindere ? cum vrei sa ne extindem ca parca traim in evul mediu cu sistemele religioase....

de ce nu spune in biblie de crearea si celorlalte miliarde de planete, galaxii, etc? de ce se vorbeste in biblie doar de pamant, cand se stie clar ca sunt miliarde de planete si galaxii in infinitatea asta a cosmosului. nu are logica fratilor... 8-| @-)
odata l-am cunoscut pe Sona.....mi-au disparut banii fara sa comand ceva. :troll
User avatar
SkillartzHD
Membru, skill +3
Membru, skill +3
Posts: 1096
Joined: 08 Feb 2013, 19:43
Detinator Steam: Da
CS Status: HLDS Vulnerability
Detinator server CS: GoldSrc
SteamID: SkillartzHD_hlds
Reputatie: Fost Moderator ajutator
Location: Bucuresti
Has thanked: 14 times
Been thanked: 28 times
Contact:

08 Mar 2015, 05:01

Religia - discutii, argumente, etc.
Ai facut acest topic pentru a vedea discutii/arugmente care sa le criticii ?
FIECARE ISI SPUNE PAREREA FARA CA CINEVA SA SE LEGE DE EA (mie asa imi suna cand vad titlu subiectului)
Project by HLDS-Project 2017
Static Emulator : Native | Random Emulator : SettiEmu/AVSMP1/AVSMP0/SteamEmu/oldRevEmu/RevEmu is done
KickASS-HLDS v2 (hlds)
KickASS-HLDS v1 (fakedetector)
HL-ClientSteam exploit (pure hlds)
PLCore exploit (dproto&hlds)
FakeConnect 2.0(reunion&rehlds)
KickASS-HLDS v3 in amxx(hlds&rehlds)
...... time passes and evidence are many
Special thanks to Spanwer and Magister
Skype : spyware.spyware1
Steam : Click

SV_CheckForDuplicateNames V2 download
User avatar
Bunicu Magic
Membru, skill +4
Membru, skill +4
Posts: 1977
Joined: 25 Jan 2013, 20:38
Detinator Steam: Da
CS Status: da
Location: Bucuresti
Has thanked: 54 times
Been thanked: 153 times
Contact:

08 Mar 2015, 05:58

DVLM wrote:tu nu intelegi ce-nseamna ateismul.
nu cred in acel Dumnezeu de care spuneti voi, si nu cred in El ca si persoana, ci ca energie din care totul exista. Prin urmare Iisus nu e Dumnezeu. Sunt 2 persoane diferite. Pricepi ce spun eu ? Mie nu-mi plac sistemele religioase (sunt contra lor) pentru ca sunt pentru manipulare. Daca tu ai nevoie ca cineva sa-ti spuna ca e rau in a ucide pe cineva, inseamna ca esti prost si nu esti in stare sa gandesti de unul singur. Daca iti spune sa faci ca ei, ca altfel ajungi in Iad, faci ca ei, desi tu fac un lucru bun, dar ei spun ca e un lucru rau ?
De ce sunt ateu ? Simplu: Biblia isi spune cuvantul. Citeste Biblia si vei intelege ca nimic n-are o logica, mai ales Arca lui Noe din lemn. Se stie clar ca lemnul putrezeste daca e tinut prea mult in apa. Las-o-ncolo de treaba cu logica asta de rahat. Cum poti sa crezi ca un Dumnezeu atotstiutor si atat puternic a creat lumea-n 6 zile, iar in a 7 s-a odihnit ? Cum poti crede ca a creat barbatul din nimic, iar pentru a creea femeia, are nevoie de o coasta de-a lui ? Biblia e doar o carte de adormit copii si nimic mai mult. Majoritatea care cred in Dumnezeu n-au citit Biblia in viata lor, dar comenteaza si ii fac satanisti pe atei. Repet: a fii ateu nu inseamna a fii satanist. Asta cred majoritatea crestinilor. Daaah, logica lor. Mai ales ca un crestin injura ca mama focului un ateu daca nu are credinta, nicidecum sa fie open minded....Hawking va da maxim la tot ce tine de asta. Omul are ce spune, iar faptul ca e intr-un scaun cu rotile, nu e din cauza prietenului vostru Dumnezeu, ci pentru ca a suferit de o boala in tineretea lui.

Cum poti crede ca un Dumnezeu care te iubeste, isi 'sacrifica Fiul' te trimite dupa moarte-n Iad daca nu ai facut ca El sau n-ai crezut in El, desi tu (sa zicem) ai fost o persoana buna si ajutatoare in viata ta? Unde-i logica, ma?

prietene cum poti sa crezi ca ceva extrem de bine pus la punct ( corpul uman ) exista datorita evolutiei unei celule :)))))))
Atata timp cat pana si stiinta dovedeste ca exista Dumnezeu prin diferite metode indirecte , ti s-ar parea imposibil tie ca om existenta unei barci imense , stii de ce , tu spui lucruri pe care nici tu nu ti le explici si inca o data , NU MI-AI EXPLICAT NIMIC DIN CEEA CE TE-AM INTREBAT PANA ACUM SI NU AI DOVEZI IN ABSOLUT NIMIC DIN CEEA CE SPUI .

Raspunde iar la intrebarea asta ( macar de data asta )

DACA MEDICINA N-AR FI ASA AVANSATA , SI CINEVA TI-AR ARATA 4-5 PICATURI DE "SPERMA OMENEASCA" SI SA-TI SPUNA "UITE AICI SUNT COPII TAI SI URMASII COPIILOR TAI" , tu l-ai crede ? ITI GARANTEZ 100000% CA NU , nimeni n-ar crede , asa si Dumnezeu avem atatea motive sa o facem dar multi va indoiti de cuvantul Lui si o sa vedeti ca mai devreme sau mai tarziu(sper sa nu) o sa va dati seama
THINK it`s not illegal yet !
User avatar
aSh
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 5384
Joined: 23 Jan 2009, 21:37
Detinator Steam: Nu
Reputatie: Ban 3 luni .
(Ban scos de 1 mai!)
Has thanked: 204 times
Been thanked: 265 times

08 Mar 2015, 16:30

Gata...90 % au facut cereri pentru ora de Religie...intrebare cei 10 % ce fac?
User avatar
DVLM
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 282
Joined: 03 Feb 2015, 20:19
Detinator Steam: Da
CS Status: .
Reputatie: User neserios (tepar)
Fond eXtream: 0
Location: studio
Contact:

08 Mar 2015, 16:49

Daca spui ca corpul uman e complex, de ce mai exista boli ? De ce traim 70-80 de ani ? Nu e complex corpul uman....
odata l-am cunoscut pe Sona.....mi-au disparut banii fara sa comand ceva. :troll
User avatar
Ganja*
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 539
Joined: 27 Jun 2011, 19:33
Detinator Steam: Da
CS Status: Loading...
SteamID: Ganja
Has thanked: 31 times
Been thanked: 36 times

08 Mar 2015, 19:01

DVLM wrote:Daca spui ca corpul uman e complex, de ce mai exista boli ? De ce traim 70-80 de ani ? Nu e complex corpul uman....

Bolile in mare parte au fost create de oameni, cele mai multe dintre ele in primul si al doilea razboi mondial cand toti incercau sa creeze super soldati sau sa poate nimici inamincii cat mai repede si mai simplu. Si acum se incearca aceasi chestie, oamenii nu se schimba, corpul uman este complex, dar din moment ce tu nu ai acces la anumite informatii, in scoli esti indobitocit, la tv se dau numai manele, fumezi tutun, bei alcool si asa mai departe, cum crezi tu ca o sa evoluezi ca om? Ai scris undeva mai in spate cum ca n-am descoperit extraterestrii, fals, extratrerestri ne-au vizitat, de fapt au vizitat o baza militara din america si ne-au propus sa ne ofere tehnologia lor iar noi sa renuntam la armele nucleare, dar americanii cum se considera superiori oricarei rase nu a fost de acord, pe motiv cum ca am ramane vulnerabil in fata lor, asta este o aberatie, oricum suntem vulnerabili in fata lor din moment ce au tehnologia de a calatorii atat de mult in spatiu intr-un timp atat de scurt. In fine sunt multe de zis si de explicat dar majoritatea genului tau de oameni sunt prea sceptici pentru a asimila idei noi, care la baza au suficiente dovezi. O dovada cum ca extraterestrii au mai vizitat pamantul si in alte ere, este o piramida gasita in munti care dateaza cu mult inaintea aparitiei egiptenilor si a rasei umane ...deci cum explici o piramida construita inainte sa aparem noi? Inainte sa deschizi topicuri pe teme de genul iti recomand sa te documentezi in zonele pe care vrei sa le exploatezi / dezbati si dupa sa vezi si parerea altora sau sugestiile sau ce mai simti tu nevoia. Dumnezeu si-a trimis fiul pe pamant intr-un sacrificiu suprem sa te invete pe tine ce inseamna cu adevarat sacrificiu de sine, iubirea, bunatatea, credinta, si asa mai departe, lucruri care ar trebui sa fie primordiale in lume. Societatea te educa nu Dumnezeu, ti-a dat liberul arbitru sa crezi in ce vrei tu, nu te-a obligat sa crezi in el, nu ti-a dat cu paru' in cap cand ai gresit fata de el sau l-ai injurat sau apostrofat sau mai stiu eu ce....In fine , am scris mult si am zis ca nu mai postez dar imi place intr-un mod macabru :)) ideea discutiei:))
Ma antrenez intens la capatul berii
Trag burta, nu piept, mai am sapte serii
User avatar
zenner
Membru, skill +4
Membru, skill +4
Posts: 1869
Joined: 10 Sep 2011, 16:02
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost super moderator
Fost Membru Club eXtreamCS (27 ian - 27 feb)
Locul II eXtreamCS XMAS Championship 2014
Locul I eXtream Spring Cup 2015
Arbitru eXtream
0.5/3
Has thanked: 70 times
Been thanked: 69 times
Contact:

08 Mar 2015, 20:02

La chestia cu Africa am eu un raspuns, pe harta proiectata de Mercator (asta) tot ce e in emisfera nordica e marit (Alaska si Groenlanda) iar ce e in emisfera sudica e micsorat (Africa, Australia, Brazilia). Asa ar arata mai precis: http://i.imgur.com/vbfLpZa.png

Proiectarea in proportii destul de corecte e Mollweide: http://blog.lib.umn.edu/globerem/main/mollweide.jpg
User avatar
aSh
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 5384
Joined: 23 Jan 2009, 21:37
Detinator Steam: Nu
Reputatie: Ban 3 luni .
(Ban scos de 1 mai!)
Has thanked: 204 times
Been thanked: 265 times

08 Mar 2015, 20:03

Atunci cand oamenii o duc bine,sunt fericiti,etc..intotdeauna raul nu va fi de acord cu aceasta situatie si mereu va face orice pentru a distruge tot ce e de bine...
User avatar
MN7
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 312
Joined: 26 Aug 2014, 00:49
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Fond eXtream: 0
Contact:

08 Mar 2015, 20:13

'Am văzut un cont aici cu numele Dumnezeu, am vb cu el prin pm, am spus asta la doamna de religie si nu ma crezut ca am vb cu dumnezeu'
Jews are here.
User avatar
PapiLover
Utilizator neserios (tepar)
Utilizator neserios (tepar)
Posts: 1697
Joined: 22 Aug 2013, 14:26
Detinator Steam: Nu
CS Status: n/a
Detinator server CS: n/a
SteamID: n/a
Reputatie: Restrictie moderator
Utilizator neserios (tepar)
Fost Membru Club eXtreamCS (doua luni)
Has thanked: 33 times
Been thanked: 28 times
Contact:

08 Mar 2015, 20:30

Frate stergeti prostia asta de topic. Inteleg ca sunt discutii generale si e voie sa se vorbeasca despre orice, dar forumul a deviat deja de la cs la Dumnezeu, la economia romaniei, maine-poimaine ajunge site de matrimoniale. Nu crezi in Dumnezeu, foarte bine, e alegerea ta, nu influenta pe nimeni, nu ne spune noua ce exista si ce nu, nu ne intereseaza.
User avatar
DVLM
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 282
Joined: 03 Feb 2015, 20:19
Detinator Steam: Da
CS Status: .
Reputatie: User neserios (tepar)
Fond eXtream: 0
Location: studio
Contact:

08 Mar 2015, 21:14

MN7 wrote:'Am văzut un cont aici cu numele Dumnezeu, am vb cu el prin pm, am spus asta la doamna de religie si nu ma crezut ca am vb cu dumnezeu'
Vezi c-are si FB. :troll
odata l-am cunoscut pe Sona.....mi-au disparut banii fara sa comand ceva. :troll
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information