Ce risc la vBulletin

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

zeCkp
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 405
Joined: 22 Sep 2011, 19:20
Detinator Steam: Nu
Detinator server CS: Cs.Pronion.Ro
Location: Succeava
Has thanked: 21 times
Been thanked: 10 times
Contact:

20 Dec 2011, 00:03

cei de la rlz au varianta nulled :)
Sa`mi suga motanu cine mi-a modificat semnatura ;))
RoyalServer 2
User avatar
wind
Membru, skill +3
Membru, skill +3
Posts: 1457
Joined: 24 Nov 2008, 21:39
Detinator Steam: Da
Detinator server CS: CS.JoiNeT.Ro
SteamID: windcs
Reputatie: Ban 2 luni!
Location: Constanta
Has thanked: 30 times
Been thanked: 58 times
Contact:

20 Dec 2011, 00:30

Kanthos wrote:Nu exista, prin ce intermediu ar putea sa va trimita amenda? oricum, daca ar reusi sa faca ceva cu adresa de IP, nu ar parcurge atata drum doar pentru o amenda mica.
In cel mai rau caz, inchide site-ul.
Ip - apartine ori unei firme ori unei persoane fizice autorizate
Cel care are copyright pentru produsul / software facut are tot dreptul sa faca ce vrea cu el ori sa il distribuie gratuit ori sa il vanda , nimeni nu ii poate interzice asta .
Producatorul da in judecata firma care gazduieste site-ul respectiv din cauza nerespectarii regulilor ale producatorului .
Si iata prin fapt si prin urmare cele 2 parti vor ajunge la tribunal , iar cel care a produs softul va castiga . Nu prea am intalnit in RO deci nu ar trebui sa iti faci griji decat daca esti in USA .

Si eu am folosit vbulletin 2 ani de zile, merge perfect ,e bun insa are multe vulnerabilitati , in acesti 2 ani de zile nimeni nu a indraznit sa imi inchida siteul .
Kanthos
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 745
Joined: 19 Dec 2011, 17:14
Detinator Steam: Da
SteamID: rocklife953
Reputatie: Fost moderator
Location: Lisbon
Has thanked: 51 times
Been thanked: 40 times

20 Dec 2011, 01:06

Kiti, gresesti, nu au nici un om. ;) Cat de mediatizata crezi ca este asa o frima?
Wind, asa este. Dar fiecarui client ii corespunde un IP, in cazul IP-ului static, sau o clasa de IP-uri in cazul IP-ului dinamic. Asta pana se muta la alta casa sau alta firma si IP-ul respectiv (sau clasa) ajunge la alta persoana.
User avatar
Daniel M.
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 2158
Joined: 14 Feb 2010, 10:26
Detinator Steam: Da
Reputatie: Membru Club eXtreamCS (o luna)
Nume anterior: warez
Fost Moderator
Location: hlds - Brasov
Has thanked: 110 times
Been thanked: 149 times

20 Dec 2011, 12:17

Nu trimite nici o amenda, cum am vazut undeva scris mai sus.

Daca dupa avertisment tu inca mai ai platforma sau tema ( si pentru ea poti sa o patesti ) vor inainta totul in instanta. Daca firma de la care ai webhost este inregistrata atunci vor cere niste daune extrem de mari iar pe tine te vor judeca in calitate de persoana fizica ( asta inseamna ca daca firmei de webhost (in cazul in care este inregistrata) ii vor cere daune de 10ron (ex.) tie iti vor cere pana undeva la 5ron (asta e numai un exemplu).

Vreau sa te anunt ca daunele pentru copyright adica drepturile de autor sunt extrem de mari, pot ajunge pana la 500-1.000.000 de euro. Daca nu ma crezi ce-am scris mai sus intra pe http://www.avocatnet.ro si intreaba acolo.

Parerea mea, nu te risca pentru ca oricum ma indoiesc ca vrei sa faci nu stiu ce forum. Foloseste platformele free.

*faza cu chematul in instanta + daune se intampla rar mai ales ca noi suntem in Romania ( :)) ) dar totusi nu se merita sa risti.
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information
  • Who is online

    Users browsing this forum: No registered users and 283 guests