Romania este una dintre cele mai bogate tari

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

Post Reply
User avatar
Story.
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 12
Joined: 04 Oct 2015, 22:00
Detinator Steam: Nu
SteamID: Care din Ele?
Fond eXtream: 0
Location: Darabani
Contact:

04 Oct 2015, 22:02

Adevarat, toti fura, da' si eu, dac-as fi avut o functie mare in parlament, as sustrage pana ce ma satur. Deci mentalitatea asta o au si cei "inalti" si dupa ce ocupa functia, nu mai e un vis, ca se adevereste.
________________
https://www.facebook.com/Story-14955131 ... /timeline/ 1 Like 1 Leu !
________________
User avatar
Nocti
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 114
Joined: 05 Mar 2015, 19:09
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Fond eXtream: 0
Contact:

24 Oct 2015, 19:33

Parlamentul fura pana la os, nu avem ce face.
Noi traim cu ajutorul altora.... Rusia (Gaz etc), America (Protectie).
User avatar
Khalic
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 9
Joined: 30 Oct 2015, 08:11
Detinator Steam: Nu
CS Status: Şcoalã
Detinator server CS: Fost detinator
SteamID: diesel296
Fond eXtream: 0
Location: Romania
Contact:

30 Oct 2015, 10:04

Degeaba are ce are Romania daca resursele nu sunt folosite cum trebuie.. Romania e furata deja.. nu o mai iei inapoi!
Dacã am fãcut ceva rãu, spune-mi şi rezolvãm noi..
Y!M: [email protected]
Skype:pitiku.boss
Steam:diesel296

Comunitatea EXTREAM CS! Best romanian phpBB forum! Join us!
User avatar
Laur eXtream
Fondator eXtream
Fondator eXtream
Posts: 6265
Joined: 06 Apr 2007, 04:04
Detinator Steam: Da
CS Status: Inactiv..
Detinator server CS: cs.extream.ro
Reputatie: Fondator eXtream
Fond eXtream: 200
Location: eXtreamLocation
Has thanked: 182 times
Been thanked: 792 times
Contact:

30 Oct 2015, 10:39

Khalic, daca noi nu facem nimic, nu se va schimba nici destinul. Doar NOI o putem lua inapoi, daca ne unim. Noi fiind poporul, toti cei 20 milioane sau cati am mai ramas in tara asta.
Iusti21
Membru, skill +3
Membru, skill +3
Posts: 1365
Joined: 26 Oct 2015, 22:19
Detinator Steam: Da
Fond eXtream: 0
Been thanked: 1 time

12 Nov 2015, 10:31

Bun sa incep cu inceputul. Totul a inceput in 1880, era foarte clar, ca asa se va intampla, Anglia sa dezvolatat pe plan economic cu un Salariu NET , care a depasit peste 1440LIRE pe cand noi, am infiintat prima data salariu NET, dar nu mai mult de suma de 660LEI, astfel ca eram mult in inferioritate. In era glaciara, resursele romaniei au crescut, zacamintele, aurul, DIAMANTELE sau netezit incetul cu incetul. S.U.A, Germania, Franta, Rusia, si aici vine bomba cea mai nesimtita, chiar si UNGARIA, au vrut sa ne ia Bugeci cu tot ce era in el.

Politica Romaniei este una devastatoare , odata cu inceperea noului mandat polititc, condus de actualul presedinte al Romaniei Klaus Iohannis, seiful de la UE< a fost deschis, cu o tona de bani cu peste, mai degraba depasind 100 de miliarde. Bun, acum din cate se vede, Iohannis vrea sa adauge tarii un nou contur, unu mai de drept si mai democratic, noua lui propunere, si desigr actuala, este Guvernul Tehnocratic.

Ce inseamna guvern Tehnocratic?

Este foarte simplu, inseamna un guvern FARA INTERES POLITIC, condus de oamenii de specialitate, cultivati, invatati, pe respectivele domenii ale tari. Care au ideei inovatoare si de durata, care stiu ce fac, atunci cand trebuie sa se faca ceva. Sigur, iei vor face ceva si in prezenta aceestui lucru cu zacamintele "ascunse" in sol, ale Romaniei noastre. Astfel ca furtul de banii, va scade uimitor de mult. Nu vom mai avea ministrii , mai ales cei de la buget, care fura ca nehaliti, sau premier inculti si corupti, v-om avea o tara pe punctul de plutire, un punct al normalului.


De ce suntem considerati o tara saraca?

E aici gresiti cu toti, la nivel MONDIAL Romania NU este considerata saraca, ba din CONTRA chiar una destul de bogata si cultivata. Tariile Europene, si cele asiatice, sunt foarte invidioase pe noi, mai ceva ca pe America. Avem niste bogataii uimitori si de neinchipuit, aici nu ma refer la bogatiile solului, ma refer la cele ale ecosistemului nostru, atat munti buceci, cat si satele daco-romane, inscriptile dacice, CARPATII, un lucru foarte important mai sunt carpatii, mai este si Castelul lui DRACULA, alt lucru important, Castelul BRAN, s.a.m.d. Problema noastra, este ca nu stim sa avem grija si sa monetizam oate aceeste lucruri, atat resursele cat si bogatiile naturale ale ecosistemului. Degeaba incercam sa deschidem ochii cuiva pintr-o singura petitie online, care nu va strange mai mult de 1.000 de voturi. Nimanui nu ii va pasa pana cand, desgiru vor iesi o tona de oamenii in strada, peste 100.000 de mii de oameni.

Ce problema mai are tara noastra?

Este cea a Parlamentului, stati calmi nu ma refer la parlamentarii, ci la sistemul de adoptare a legii. Din cate stiu eu, si stiu foarte bine, pentru a adopta o lege, trebuie sa fie votata din majoritatea membriilor din Senatul Romaniei, cat si majoritatea membriilor din Camera Deputatilor. E, aici intervine problema noastra u adevarat jignitoare, din ce stiu eu, mai avem nevoie de peste 100.000 de romani cu drept de vot, pentru aceest lucru. E acceasta faza nu a prea mai fost folosita, din ce stiu eu, decat de max 3-4 ori., ceva jingitor la adresare noastra.

O alta problema , aici dn punct de vedere economic, este ca nu stim cum sa monetizam anumite monumente si zone uimitoare, sau sa PROTEJAM animalele, stii cate specii uimitoare nu mai detine Romania? Peste 14 astfel de specii de pasari, nu stau sa le insir, sunt cateva, care acum se vand la banii grei. Cum am mai scoate banii? De exemplu mai stiti de colsca cu pui de aur? Aceel tezaur magnific al Romaniei? In prezent o imparti cu RUSIA. De ce? Desi a fost lasate pe taramul Romaniei, si desigur NOI Romanii am gasito, am fost nevoiti, sa impartim tezaurul. La ce bun? Tot Rusia ne-a tradat, tot nu am mai avut pact cu ei, ma rog nu intru in detalii.

Alta problema a Romaniei este cea a neurochirurgilor, si a medicilor . Majoritatea, uni extraordinarii de buni, majoritatea care fac furori i tari precum: India, America, Franta, Italia, Germania, Rusia, etc. Au plecat, au copilarit cu noi, dar au plecat. Va mai aduceti aminte aceel roman care a luat premiul nobel la medicina? Sigur vi-l aduceti aminte. E accest om a fost un inovator, in domeniul medicinei. Daca noi inca aveam accesti medici de o asemenea minte sclipitoare, eram de mult foarte bogati.

Cum ar trebui sa monetizam lucrurile naturale ale Ecosistemului nostru?

Pai simplu, cetatile fortificate ale dacilor, satele getodacice, trebuie facute monumente istorice, bine amjoritatea sunt, dar nu complet. Castelul BRAN si al lui Dracula, trebuie sa aibe o sustinere din partea Guvernului, castelul Iulia Hasdeu.

Ca tot am ajuns la capitolul scriitori, mai este inca o problema grava.

Ce se mai afla foarte important in istoria Romaniei?

Pai, este cea a SCRIITORILOR. Am avut cei mai FAIMOSI, scriitori, ai tuturor timpurile, scriitori, care peste 80%, nu au ramas in tara, dar totusi sunt de natalitate romana. Aici este vorba de: V.Alecsandri, un mare scriitor de basme, si regizor de actorie, da chiar daca nu multi stiu, a facut si putina acotire la viata lui, M.Eminsescu, un mare POET, al Romaniei, poezii care acum sunt fredonate in toate lumea, in limbi ca: Rusa, Italiana, Fracenza, Engleza, Slava, Engleza Britanica, Portugheza, Poloneza, etc. Una din cele mai mari creatii ale lui sunt: Scrisoare I-VI, Ce te legeni codrule? SI aici cea mai importnata LUCEAFARUL!!! Da , luceafarul, pe langa ca era un poet extravagant, "exotic", dar totusi inchis ermetic, o persoana care stie sa-si exteriorizeze emotiile, a facut un ugrade, pe limba voastra, si a trecut pragul unui nou pas, si aceela al lucrari intitulate: Luceafarul. Cartea ORIGINALA cu versurile Luceafarului, s-au vandut ultima data, cu peste 180Milioane de Euro, exact, bani care mai rezolvau niste probleme ale tarii. Iulia Hasdeu, tanara cu o minte SCLIPITOARE, care desigur, la varsta de 16 ani, in care ea normal trebuia sa fie in clasa a 10-a a absolvit, liceul si tot in aceel an, a fost admisa la Facultatea din Frata, una din cele mai mari facultatii ale Frantei. Uimitor , nu? Acum cand ne gandim cate minti geniale a avut in romania. Iulia Hasdeu a murit la o varsta frageda, 19 ani, fiind fulgerata de o boala nemiloasa si fara scapare. Tatal ei , Bogdan Petriceu Hasdeu, a creat , in numele ei, un castel, numit Iulia Hasdeu. Ca tot am ajuns la tatal ei, el a mai fost inca o minte geniala, poate de aceea Iulia Hasdeu era asa de isteata si desteapta, a mostenit de la tatal ei, e tatal ei a avut prima data IDEEA de dictionar al limbii romane, care desigur a fost create , dar nu si terminat, din cauza mortii ficei lui, pe care o iubea foarte mult, unici fice, e el a ajuns pana la Litera B, doar, pana cand a renuntat la aceeasta idee, si s-a apucat sa faca arte de spiritism in aceel caste, pentru a comunica cu Iulia, ma rog e o poveste lunga. Ma rog si multi altii scriitori, CARE AU APARTINUT ROMANIEI NOASTRE, si care au facut tot ce au putut pentru ca in viitor, Romania sa aibe un viitor, plin de laude. Cei mai mare prozatori, dramaturi si poetii au fost aici nascuti in Romania, afalandu-se nu departe de TOP 20, un mare dramtur roman este marele nostru I.Luca Caragiale, un prozator, un creator care a venit PRIMUL cu ideea de schita in lume, care era si desigur un bun actor si dramaturg, eh, mi-a placut enorm toate schitele lui, si va invit si pe voi la o lectura, si sa va uitati la cateva piese ale lui de actorii, in cazul in care v-am trezit deja interesul si curiozitatea.

Cum poate Romania sa creasca pe plan econmic?

Majoritatea, zic sa facem econimii ca in viitor va fi bine, va asigur ca va inselatii, sunt o groza de moduri de a creste economia tarii noastre. Una dintre metode, este: Creeare de noi sine ferate, si creeare de noi mine pentru exploatare macar a 10% din zacamintele aflate in Bucegi si Carpatii. SI sa se inceapa o sa[are in Marea Neagra, care este cea mai bogata dintre toate, din cate stiu eu. Desigur asta poate dura mult prea mult, dar la final ne vom scoate cu niste banii frumosii, pentru achitarea datoriilor si desigur marirea pensiilor, si a alocatiilor, si de ce nu Valoarea NET a Salariilor din Romania. Creare de noi locuri de munca, in ajutorul statului, aici putem creea, noi aeroporturii, dar si metrouri, etc. V-ati prins voi.

Ce trebuie sa facem ca Romania sa mearga mai bine din toate punctele de vedere?

In primul rand sa construim mai mult spitale, si mai multe zone pentru deseuri toxice, si mai multe bupele de gunoi. Mai avem nevoie, de locuri de joaca, de distractie, atat parcuri, cat si parcurile excentrice care in activeaza andrelanina si non-adrelanina din corp. Avem nevoie de noi firme de gaz, si lumina, Mai avem nevoie de Autostrazii SOFISTICATE, si de drumuri nationale FARA GROPII, ( DN1, DN2,etc), si de mai multe strazii, pentru relaxarea traficului, care incepe sa fie din ce in ce mai rau, noi sosele. Mai avem nevoie de noi stati de metrou, de 10 ani zic ca face alea 3 statii pana la Gara De Norc, si au primti zeci de milioane si nimeni nu a terminat-o. Ecologizarea Romaniei la nivel national, cu cat mai ingrijita tara, cu atat mai multi investitorii in Romania.

Cum marim intereseul frunizorilor pe plan extern?

In primul rand, cu argumente, priivind de ce tara noastra si nu alta, cu noi ideei care sa-i atraga pe furnizorii de specialitate, care pot mari economia tarii radical, din aceest punct de vedere, Trebuie sa le aratam cum merge piata din Romania, pe domeniul lor, si nu numai. Sa le aratam si sa venim cu chestii UNICE, ceva nou u ceva care sa-i faca sa zica ca meh, am mai auzit :-@ .

Ce problema mai are Romania?

Mai stiti de Rosia Montana, in care mii de Romani au iesit in strada si au spus NU, exploatrii americanile in rosia montana. Care are o tona de zacaminte de fier, si aur. Exploatarea lui costa milioane de euro, dar si produsul final este unul destul de bun, pe plan economic.


Mai sunt atatea lucruri de spus, si care ar trebui sa le deschida Romaniilor ochii, incat nici un caiet cu foi A4, nu ar ajunge, din pacate discutia noastra privind economia tarii se va incheia aici, deoarece trebuie sa plec la scoala, dar sa va mai asteptati la noi discutii pe tema problemelor din Romania cand o sa mai am eu timp mai mult, desigur.
Last edited by Yeezus on 12 Nov 2015, 18:17, edited 1 time in total.
Reason: Fara suparare bro, cine sta sa citeasca toata asta? :)))
User avatar
cart3r
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 490
Joined: 16 Feb 2013, 20:54
Detinator Steam: Da
CS Status: Happy
SteamID: cart3r94
Reputatie: Fost moderator
0.5/3
Location: Bucuresti
Has thanked: 5 times
Been thanked: 17 times
Contact:

15 Nov 2015, 11:20

Tota tara a fost furata incet datorita noua, noi am acceptat asta, si inca acceptam, a fost acel accident din club, am iesit 3 zile in strada iar acum ne complace situatia, daca nu ne vom mobiliza de 1 decembrie se vor juca cu banii in continoare si noi vom pierde toate resursele vor fii exploatate de straini pe contracte frumoase unde statu castiga spaga la greu. Daca poporul nu se schimba vom ramane niste OI inca 25 de ani.. Imi pare rau ca o tara ca asta care are potential economic enorm nu este peste tarile din europa.. :(
There's no failure, only feedback!
Iusti21
Membru, skill +3
Membru, skill +3
Posts: 1365
Joined: 26 Oct 2015, 22:19
Detinator Steam: Da
Fond eXtream: 0
Been thanked: 1 time

16 Nov 2015, 22:44

Este o tara plina de coruptie, toti sunt acum la DNA, dar degeaba, nu sunt toti. Daca nu furau pana acum, Romanii nu erau in starea asta, sa cada casa peste ei, sa manance odata la 2-3 zile, sa manance doar paine etc...
User avatar
sergiu4995
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 2052
Joined: 08 Oct 2011, 21:05
Detinator Steam: Da
Has thanked: 31 times
Been thanked: 17 times
Contact:

20 Nov 2015, 00:13

Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information
  • Who is online

    Users browsing this forum: Bing [Bot] and 216 guests