Românii afacerişti, batjocura sau seriozitate?

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

User avatar
dilu
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 133
Joined: 26 Mar 2012, 17:17
Detinator Steam: Da
Has thanked: 4 times
Been thanked: 30 times

11 Apr 2012, 02:18

Vad ca mancati rahat cu totii, mi-am batut joc de acest individ pe nume Paul.
Stiam cine e si ce mi-a facut in trecut.
Asa ca nu te mai .. pe tine si nu te mai crede tu mare .... ca nu esti, iti zic eu amice.Tu incerci sa pari ceva, dar nu prea iti iese, am vazut eu ce iti poate tie capu'
Poti sa deschizi subiecte cate vrei matale, pentru mine sunt = 0, NU MA INTERESEAZA :) atata timp cat stiu ce fel de om sunt eu, nu ma cobor la mintea voastra...
RoyalServer
The Kalu
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 13712
Joined: 09 Oct 2010, 12:39
Detinator Steam: Da
CS Status: In grajd!
SteamID: kalulord
Reputatie: Fost Administrator
Fost membru Club eXtreamCS (6 luni)
Nume anterior: Terra
Location: Romania, Ploiesti
Has thanked: 328 times
Been thanked: 646 times
Contact:

11 Apr 2012, 08:14

dilu wrote:Vad ca mancati rahat cu totii, mi-am batut joc de acest individ pe nume Paul.
Stiam cine e si ce mi-a facut in trecut.
Asa ca nu te mai .. pe tine si nu te mai crede tu mare .... ca nu esti, iti zic eu amice.Tu incerci sa pari ceva, dar nu prea iti iese, am vazut eu ce iti poate tie capu'
Poti sa deschizi subiecte cate vrei matale, pentru mine sunt = 0, NU MA INTERESEAZA :) atata timp cat stiu ce fel de om sunt eu, nu ma cobor la mintea voastra...
Gurita mica,cocosel ca tu iti bati joc de toti nu de unul.

Am discutat si eu cu acest individ si se pare ca doreste logo-uri profesional dar nu poate plati mai mult de 0.01 si 0.10 centi(dobanda din alocatie,posibil sa ii mai ia si banca).

Prin PM-uri:
Al meu:

Code: Select all

http://www.pastebin.com
Bagi aici detaliat cu ce ai nevoie,si sper ca nu oferi 1-2 euro pentru ca eu nu fac "munca josnica".Ofer calitate si seriozitate.
Al lui:

Code: Select all

NU ma intreba de bani inainte, platesc dupa ce vad creatiile, in functie de cum arata platesc

Si o conversatie pe YM.
http://i.imgur.com/Aafbc.png
Image
destiny
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 153
Joined: 19 Jun 2010, 13:01
Detinator Steam: Da
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com!
Location: Alba
Has thanked: 9 times
Been thanked: 2 times
Contact:

11 Apr 2012, 10:23

djxpaulz wrote:Tocmai am vazut un topic, aici pe forum, un individ care pretinde ca e dispus sa caute un designer, care sa-l ajute cu diferite servicii grafice in schimbul unei sume de bani.

Asadar, am intrat in conversatie cu el si iata-ne pe Yahoo:

Code: Select all

djxpaul _: daca ai vazut topicul meu, serviciile mele sunt profesionale
djxpaul _: cat esti dispus sa platesti pentru un logo?
prohldscom: 0.50 euro maxim
djxpaul _: iti bati joc de mine?
prohldscom: 0.50 euro = 2 lei, esti multumit bine, nu, la revedere 
prohldscom: n-am ajuns sa dau 5 euro pe un logo 
djxpaul _: prietene, tocmai ti-am spus
prohldscom: nu suntem prieteni.
Va rog sa va dati cu parerea, ce credeti despre oferta lui, daca ai fi in locul meu, ai accepta oferta acestui tip? Pretinde ca are o comunitate de gaming, daca e asa, logo-ul unei comunitati respectate, sigla cu care se recomanda, este echivalentul unei pungi de seminte?

Daca ne axam pe raportul dintre calitate si pret(2 lei), cum credeti ca o sa arate un (asa) logo?

O ultima intrebare referitoare la conversatie, batjocura sau seriozitate?

- Paul.
Am discutat si eu cu tine cate ceva pe Y!M. I-am dat si eu add individului dar nu am apucat sa vorbesc cu el ceea ce a fost mai bine. Pentru cei care nu stiu strainii platesc de la 200$ in sus pentru un logo profesional, vectorial. Romanului i se pare bataie de joc sa dea 5 euro pe un logo, dar daca stai sa te gandesti un logo reprezinta firma,afacerea prin el se reprezinta. De ceva timp incoace am hotarat si eu sa nu mai lucrez pentru romani pentru ca e doar o pierdere de timp. Paul este om serios si respectabil, lucreaza profesional asa ca daca vreti sa cumparati ceva de la el nu ezitati pentru ca nu va va dezamagi.
Cam atat am avut de spus. Multa bafta in urmatoarele proiecte Paul :D
User avatar
Daniel M.
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 2158
Joined: 14 Feb 2010, 10:26
Detinator Steam: Da
Reputatie: Membru Club eXtreamCS (o luna)
Nume anterior: warez
Fost Moderator
Location: hlds - Brasov
Has thanked: 110 times
Been thanked: 149 times

11 Apr 2012, 10:59

dilu wrote:Vad ca mancati rahat cu totii, mi-am batut joc de acest individ pe nume Paul.
Stiam cine e si ce mi-a facut in trecut.
Asa ca nu te mai .. pe tine si nu te mai crede tu mare .... ca nu esti, iti zic eu amice.Tu incerci sa pari ceva, dar nu prea iti iese, am vazut eu ce iti poate tie capu'
Poti sa deschizi subiecte cate vrei matale, pentru mine sunt = 0, NU MA INTERESEAZA :) atata timp cat stiu ce fel de om sunt eu, nu ma cobor la mintea voastra...
Chiar daca nu te cobori la mintea noastra (oricum nu ai cum momentan, mintea ta este mai mica decat a noastra asadar, cred ca trebuia sa spui "nu urc la mintea voastra"), te invit ca tu sa mananci acel rahatel. Stiti sa jigniti cu nemiluita dar cand va pune omul sa faceti ceva practic o dati din colt in colt. :)
User avatar
tictac
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 4015
Joined: 24 Feb 2012, 18:27
Detinator Steam: Da
Reputatie: 1 warn scos (-2 luni club)
Membru Club eXtreamCS (3 luni)
Ban 3 luni (achitat)
Location: Bihor, Oradea
Has thanked: 73 times
Been thanked: 570 times

11 Apr 2012, 11:10

Imi faci un logo iti dau 5euro sau mai mult ! ( Nu-mi trebe ceva profesional )
Nu e urgent da numa asa sa le fac inciuda la uni de sus ;)

EDIT: Hamesit e baiatu =))
N-are nici site e si incepator
si vrea si bani :))...
Eu zic ca o sa vezi 2 palme peste cap aici in romanica ... E grav daca nu-ti ajunge 5euro pentru un logo SIMPLU cum ti-am zis si in PM
User avatar
GPaul
Membru, skill +4
Membru, skill +4
Posts: 1931
Joined: 21 Mar 2009, 12:14
Detinator Steam: Da
CS Status: Inactiv. Studiu intens.
Detinator server CS: - House M.D -
SteamID: - House M.D -
Reputatie: Nume anterior: djxpaulz
Fost super moderator
Location: Cluj-Napoca
Has thanked: 8 times
Been thanked: 174 times
Contact:

11 Apr 2012, 11:51

Amice, nu cred ca esti in stare sa ma caracterizezi mai ales cat timp nu ai avut tangente directe cu mine. In al doilea rand, cum poti afirma ca 'sunt incepator' (eu consider ca am o experienta destul de mare in domeniu, probabil cred prost) cat timp nu ai avut ocazia sa vezi o lucrare facuta de mine (vorbesti aiurea, nu ai niste argumente solide pe care sa te bazezi)
Totodata, am dreptul sa-mi aleg singur clientii, probabil nu vreau sa-mi pierd timpul pentru cei 5 euro oferiti de tine.

Mentalitatea ta lasa de dorit, sincer.
Image
Image
User avatar
tictac
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 4015
Joined: 24 Feb 2012, 18:27
Detinator Steam: Da
Reputatie: 1 warn scos (-2 luni club)
Membru Club eXtreamCS (3 luni)
Ban 3 luni (achitat)
Location: Bihor, Oradea
Has thanked: 73 times
Been thanked: 570 times

11 Apr 2012, 13:04

Am dreptate ;) Nici o firma nimeni nu o sa cumpere nimic de la tine ;) daca nu ai un site calumea ceva care sa demonstreze ca esti designer.Degeaba vi si te scremi tu aici pe extream cs si te dai cu, cu.ru de pamana ca pe nimeni nu intereseaza ;).
User avatar
IsTI37
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 10987
Joined: 10 Apr 2007, 15:02
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost administrator
Fost SysAdmin
Fost Fondator GTA5 (CVL)
Location: Cluj-Napoca
Has thanked: 28 times
Been thanked: 776 times

11 Apr 2012, 13:17

Ori gratis ori minim 10 euro.
Daca te pricepi la ceva nu lucrezi ieftin, lucrezi scump sau gratis (daca omul merita).

Am avut si eu deaface cu oameni de genul, zii-i sa caute atunci un designer pe http://99designs.com sau pe freelancer daca nu ii convine 10 euro.
User avatar
Xand3r
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 162
Joined: 22 Jan 2012, 20:57
Detinator Steam: Nu
CS Status: Jmekerie
Detinator server CS: As vrea eu ..
Reputatie: Ban 3 luni !
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times
Contact:

11 Apr 2012, 13:19

voi toti vorbiti de SUA ca nu stiu ce , ca plateste mult pentru un logo care aici se plateste cu 4 lei :-j
Parca a fost vreunu dintre voi pe acolo , cel putin asta cred ca va vad cu mii de posturi , parca acestea v-ar ajuta cu ceva :-j
De unde stiti voi ca se plateste mult acolo ? Sincer , eu cred ca omul din Ameria mai bine sta 1 saptamana si invata incotinuu CSS,HTML, se uita pe tutoriale photoshop decat sa dea 200-400 de $ pe un logo .
Poate COMPANIILE MARI pot da sute si mii de euro , dar un copil sau unu de 17 ani din America , nu cred ca isi poate permite sa dea atat .. sincer , decat daca parintii lui au bani de cheltuit AIUREA !
IT-ul in Romania = 0
Last edited by IsTI37 on 11 Apr 2012, 13:24, edited 3 times in total.
Reason: Gresesti, in SUA daca vad ceva frumos e al lor, nu conteaza ca e 1000 de $, sa nu zic ca o licenta la photoshop costa 500$+ si ca oamenii n-au timp dar au bani.
vim
Programator eXtream
Programator eXtream
Posts: 853
Joined: 29 May 2009, 19:13
Detinator Steam: Da
CS Status: Trag cu praştia !
Reputatie: Fost programator web eXtreamCS
Administrator tehnic
Sysadmin
Location: Bucureşti
Has thanked: 2 times
Been thanked: 342 times

11 Apr 2012, 13:57

Xand3r wrote:De unde stiti voi ca se plateste mult acolo ?
Nu se plateste mult. Se plateste exact cat valoreaza lucrarea, indiferent de natura acesteia (design, cod, consultanta, etc).
Xand3r wrote:Sincer , eu cred ca omul din Ameria mai bine sta 1 saptamana si invata incotinuu CSS,HTML, se uita pe tutoriale photoshop decat sa dea 200-400 de $ pe un logo .
Crezi execrabil de prost. In vest este deja obisnuinta ca atunci cand ai nevoie de ceva profesional la care nu te pricepi, angajezi un profesionist. "Omul bun la toate" se mai practica doar prin Romania si India cu precadere.

In vest, fiecare isi cunoaste limitele si cel mai important, le accepta. Atunci cand apare o persoana mai pregatita decat tine intr-un domeniu, daca il lasi pe el sa rezolve problema care intra in competenta lui, termina de 10 ori mai repede si mai bine decat tine.

Sustin ideea asta de ani de zile, am scris si pe blog si cine a avut cap, a inteles cum merg lucrurile. Cine nu a inteles, continua sa imi dea email-uri pe care le ignor: "[...] te si platesc daca e ..." , "am nevoie de un sait la fel ca www.example.com", si alte mesaje care denota maturitatea celui care a scris.
Xand3r wrote:IT-ul in Romania = 0
De fapt bunul simt, capacitatea de a intelege anumite lucruri si de a le accepta sunt 0 la unele persoane din Romania.

Sa lasi o persoana care face design de cateva luni din pasiune, sa iti faca layout`ul la viitorul tau site, este ca si cum ai lasa zugravul sa te opereze pe cord. Dar hei, ai platit mai putin pe operatie; ce mai conteaza ca ai murit.
I'm not antisocial, I'm just not user friendly.
⎯ retired
User avatar
dilu
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 133
Joined: 26 Mar 2012, 17:17
Detinator Steam: Da
Has thanked: 4 times
Been thanked: 30 times

11 Apr 2012, 16:56

edited.

Sa nu fiu "nesimtit"
Last edited by dilu on 11 Apr 2012, 17:53, edited 1 time in total.
vim
Programator eXtream
Programator eXtream
Posts: 853
Joined: 29 May 2009, 19:13
Detinator Steam: Da
CS Status: Trag cu praştia !
Reputatie: Fost programator web eXtreamCS
Administrator tehnic
Sysadmin
Location: Bucureşti
Has thanked: 2 times
Been thanked: 342 times

11 Apr 2012, 17:32

@dilu una dintre diferentele intre maturitate si copilarie, este ca la maturitate cand ti se arata ca ai gresit, recunosti si incerci sa rezolvi problema ; in copilarie incepi sa ataci persoana care ti`a evidentiat greseala.

Cum arata cineva, este irelevant in discutia asta. De fapt Laur nici nu a fost implicat in aceasta discutie. Daca ai ceva de impartit cu unul dintre administratori sau oricine altcineva de pe forum, o poti face in privat si/sau intre 4 ochi. Atacarea in mod public a persoanelor care iti arata ce si unde gresesti, evidentiaza doar imaturititatea, penibilitatea si falsa impresie ca tu esti buricul universului.
dilu wrote:O sa iau ban ca de, adevarul doare.
O sa iei ban pentru ca esti nesimtit, prost de gura, imatur, discuti persoana in locul subiectului si ai falsa impresie ca ai dreptate intotdeauna.
Last edited by vim on 11 Apr 2012, 17:32, edited 1 time in total.
I'm not antisocial, I'm just not user friendly.
⎯ retired
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information