Romanii sunt destepti

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

User avatar
wind
Membru, skill +3
Membru, skill +3
Posts: 1457
Joined: 24 Nov 2008, 21:39
Detinator Steam: Da
Detinator server CS: CS.JoiNeT.Ro
SteamID: windcs
Reputatie: Ban 2 luni!
Location: Constanta
Has thanked: 30 times
Been thanked: 58 times
Contact:

20 Nov 2011, 23:21

Dupa articolele si emisiunile din Franta si Italia care au ofensat o Romanie intreaga, romanii sunt pusi acum la colt si pe internet. La o simpla cautare pe Google "romanii sunt", sugestiile automate generate de motorul de cautare l-ar jigni chiar si pe cel mai indiferent roman.

Acelasi lucru este valabil si pentru versiunile straine ale motorului de cautare: daca pe google.ro romanii sunt “prosti”, “paduchiosi” si “hoti”, pe google.com, ei sunt “scum”, “ugly”, “rude” si “not white”, pe google.fr sunt “des voleurs de poules”, “des voleurs” sau “racistes” si acelasi lucru se intampla pe google.it, google.es sau google.co.uk.

Provocarea este urmatoarea: pana pe 1 decembrie, romanii sunt invitati sa caute pe Google sintagma „romanii sunt destepti” in cat mai multe limbi: „les roumains sont intelligent”, „romanians are smart” etc.



Cu cat se efectueaza mai multe cautari cu aceasta sintagma, cu atat mai mult vor creste sansele sa schimbam sugestiile automate generate de motorul de cautare. Si, in final, sa schimbam si imaginea romanilor pe internet.

“Faptul ca ROM este o marca profund romaneasca ne obliga sa luam atitudine atunci cand vedem ca Romania este victima unor prejudecati grave. Si de aceea ne-am hotarat sa ne asumam o cauza care ne face onoare: aceea de a lupta pentru imaginea romanilor. Imaginea romanilor pe internet, imaginea romanilor despre ei insisi, imaginea romanilor in afara tarii. Campania „Romanii sunt destepti” continua demersul lansat prin campania „Noul ROM” din toamna anului trecut, si anume retrezirea la viata a mandriei nationale”, spune Gabriela Munteanu, marketing manager Kandia Dulce.

Site-ul campaniei are si o sectiune care isi propune sa adune cat mai multi romani valorosi, oameni care nu sunt nici gainari, nici hoti, nici prosti.

"Auzim prea des stiri despre imaginea proasta a romanilor in strainatate. Din cauza numarului lor, aceste stiri au ajuns aproape sa nu ne mai mire. Ele doar genereaza un sentiment neplacut de indignare combinata cu frustrarea ca nu poti face nimic sa schimbi asta”, sustine Catalin Dobre, group creative director McCann Erickson

Campania ”Romanii sunt destepti” isi propune sa transforme ceea ce parea inca o veste proasta intr-o cauza in jurul careia sa se uneasca toti romanii.

Daca nu doriti sa cautati pe motoarele de cautare intrati aici : http://www.romaniisuntdestepti.ro si dati click pe casutele cu motoarele de cautare !
Last edited by wind on 20 Nov 2011, 23:29, edited 1 time in total.
RoyalServer
User avatar
Lica'
Membru, skill +3
Membru, skill +3
Posts: 1443
Joined: 11 May 2011, 13:02
Detinator Steam: Nu
Location: Arad
Has thanked: 78 times
Been thanked: 99 times

20 Nov 2011, 23:26

+1... :)
User avatar
wind
Membru, skill +3
Membru, skill +3
Posts: 1457
Joined: 24 Nov 2008, 21:39
Detinator Steam: Da
Detinator server CS: CS.JoiNeT.Ro
SteamID: windcs
Reputatie: Ban 2 luni!
Location: Constanta
Has thanked: 30 times
Been thanked: 58 times
Contact:

20 Nov 2011, 23:32

Cu o simpla cautare pe google "Romanii sunt' motorul de cautare ne da anumite sugestii gen "Romanii sunt paduchiosi", "Romani sunt prosti" etc.. .Daca esti roman voteaza si tu pentru o imagine mai buna !
User avatar
Mafios_X
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 6851
Joined: 10 Apr 2009, 01:28
Detinator Steam: Da
SteamID: mafiosx
Reputatie: Fost Administrator
Location: Italia
Has thanked: 341 times
Been thanked: 419 times
Contact:

21 Nov 2011, 00:21

romani sunt inteligenti scris de mine pe google :). ( :)) am sa mai scriu .. chiar daca mie nu.mi apare romani sunt paduchiosi sau altele :)) )
-------------------------------#STEAM PROFILE--------------------------------------
Image
STEAM: mafiosx

Image


www.gamescan.ro - Un fel de GameTracker ROMANESC :D
User avatar
xVib[E]R
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 2302
Joined: 22 May 2011, 16:22
Detinator Steam: Nu
CS Status: bind w +quit
Detinator server CS: No.
Location: Romania
Has thanked: 101 times
Been thanked: 360 times
Contact:

21 Nov 2011, 00:39

Mafios_X wrote:romani sunt inteligenti scris de mine pe google :). ( :)) am sa mai scriu .. chiar daca mie nu.mi apare romani sunt paduchiosi sau altele :)) )
=))))

ON: Maine, sigur o sa caut de 10-20 de ori, cu toate ca nu o sa schimbe nimic.
----------------------------------------
VIPSZONEGAMES RO
----------------------------------------
FORUMUL vă stă la dispoziţie !

Image
__________________________________________________________________________________________________________________________________

MixCloud | SoundCloud | YouTube - Y!M:[email protected]
User avatar
Catgroove
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 1982
Joined: 09 Aug 2009, 16:17
Detinator Steam: Nu
CS Status: Working
Detinator server CS: nu
SteamID: nu am
Reputatie: Fost eXtream Mod
Fost contribuitor
Utilizator anterior : twinkie
Location: Bucuresti
Has thanked: 70 times
Been thanked: 56 times
Contact:

21 Nov 2011, 00:56

Mafios_X wrote:romani sunt inteligenti scris de mine pe google :). ( :)) am sa mai scriu .. chiar daca mie nu.mi apare romani sunt paduchiosi sau altele :)) )
Pai tre' sa stii sa scrii 'romanii', nu 'romani' ca un analfabet. Scrie 'romanii sunt' si o sa iti apara.
Contact at [email protected]
Daca ati trimis mesaj privat pe contul celalalt, retrimiteti aici pentru a va raspunde. Mi-am recuperat vechiul cont.
Inactiv pe forum - puteti intra in legatura cu mine mai rapid prin mail.

Code: Select all

"Daca ai culoare înseamnă ca ești mai presus decat un utilizator. Culoare e un fel de "răsplată" datorită "plații" pe care ai efectuat-o.
Unii nu realizează că dacă ai culoare înseamnă ca ești smecher." -- by Alexey
User avatar
Laur eXtream
Fondator eXtream
Fondator eXtream
Posts: 6269
Joined: 06 Apr 2007, 04:04
Detinator Steam: Da
CS Status: Inactiv..
Detinator server CS: cs.extream.ro
Reputatie: Fondator eXtream
Fond eXtream: 200
Location: eXtreamLocation
Has thanked: 182 times
Been thanked: 792 times
Contact:

21 Nov 2011, 02:45

Adevarata schimbare nu sta in mass.media sau internet, ci in oameni.

Voi publica o carte despre dezvoltare personala in sensul acesta, dar mai dureaza pana atunci.

Intre timp, am ajutat si eu siteul si sunt tari pentru initiativa cei care au facut acest lucru :)
User avatar
TzUcK
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 2947
Joined: 19 Jul 2009, 15:44
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost moderator
Has thanked: 70 times
Been thanked: 140 times
Contact:

21 Nov 2011, 03:55

Am dat si eu direct de pe site .
User avatar
Mafios_X
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 6851
Joined: 10 Apr 2009, 01:28
Detinator Steam: Da
SteamID: mafiosx
Reputatie: Fost Administrator
Location: Italia
Has thanked: 341 times
Been thanked: 419 times
Contact:

21 Nov 2011, 04:09

twinkie wrote:
Mafios_X wrote:romani sunt inteligenti scris de mine pe google :). ( :)) am sa mai scriu .. chiar daca mie nu.mi apare romani sunt paduchiosi sau altele :)) )
Pai tre' sa stii sa scrii 'romanii', nu 'romani' ca un analfabet. Scrie 'romanii sunt' si o sa iti apara.
Analfabet poate esti tu, nu incepe iar cu atacuri de copil ( ti-am vazut avataru, puiut ) .

Romani paduchiosi ( in general ) ! Romanii paduchiosi . Merg amandoua :). Mie la nici una nu imi da, asa ca inchide-ti gura aia si numai vorbi doar sa faci aer ! Ah, si posturi, nu numai aer :))).
-------------------------------#STEAM PROFILE--------------------------------------
Image
STEAM: mafiosx

Image


www.gamescan.ro - Un fel de GameTracker ROMANESC :D
lf.bogdan
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 272
Joined: 13 Nov 2011, 13:38
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Detinator server CS: hns.lafel.ro
Has thanked: 31 times
Been thanked: 14 times
Contact:

21 Nov 2011, 14:48

Si daca scriem pe google.ro/com/fr ca suntem destepti,ce castigam in plus?Nimic,ei nu isi schimba parearea prin google,sau alte site-uri.
User avatar
wind
Membru, skill +3
Membru, skill +3
Posts: 1457
Joined: 24 Nov 2008, 21:39
Detinator Steam: Da
Detinator server CS: CS.JoiNeT.Ro
SteamID: windcs
Reputatie: Ban 2 luni!
Location: Constanta
Has thanked: 30 times
Been thanked: 58 times
Contact:

21 Nov 2011, 15:13

lf.bogdan wrote:Si daca scriem pe google.ro/com/fr ca suntem destepti,ce castigam in plus?Nimic,ei nu isi schimba parearea prin google,sau alte site-uri.
Daca nu citesti normal ca asa zici tu , insa cu cat sunt mai multe rezultate cu atat obligam motorul de cautare google sa ne dea anumite sugestii cu cat cautam mai mult cu atat e posibil ca "romanii sunt destepti" sa fie prima sugestie.

Eu votez in fiecare zi, chiar vreau sa se schimbe acele sugestii cu "romanii sunt destepti" , nu ma consider fraer,gainar sau orice alceva cum ne fac strainii , ca am ajuns de rasul Europei toata lumea rade de noi si ne batjocura peste tot
lf.bogdan
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 272
Joined: 13 Nov 2011, 13:38
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Detinator server CS: hns.lafel.ro
Has thanked: 31 times
Been thanked: 14 times
Contact:

21 Nov 2011, 15:24

wind wrote:
lf.bogdan wrote:Si daca scriem pe google.ro/com/fr ca suntem destepti,ce castigam in plus?Nimic,ei nu isi schimba parearea prin google,sau alte site-uri.
Daca nu citesti normal ca asa zici tu , insa cu cat sunt mai multe rezultate cu atat obligam motorul de cautare google sa ne dea anumite sugestii cu cat cautam mai mult cu atat e posibil ca "romanii sunt destepti" sa fie prima sugestie.

Eu votez in fiecare zi, chiar vreau sa se schimbe acele sugestii cu "romanii sunt destepti" , nu ma consider fraer,gainar sau orice alceva cum ne fac strainii , ca am ajuns de rasul Europei toata lumea rade de noi si ne batjocura peste tot
Daca nu te consideri nu bagi in seama.
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information