Salariu de inginer

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

User avatar
Ceri
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 725
Joined: 23 Feb 2013, 14:15
Detinator Steam: Da
CS Status: GLOBAL ELITE
SteamID: cerizor
Reputatie: Fost Moderator
Location: HUNEDOARA
Has thanked: 36 times
Been thanked: 44 times
Contact:

13 Aug 2013, 11:13

nu inteleg ideea

6900 roni - pe cartea de munca - BRUT

mai raman 3140 roni

apoi iti mai ia alte taxe pana la 1.200 ron ?




de la 6.900RON ramai cu 1.200RON ? nu cred...
Image
RoyalServer
User avatar
IsTI37
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 10987
Joined: 10 Apr 2007, 15:02
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost administrator
Fost SysAdmin
Fost Fondator GTA5 (CVL)
Location: Cluj-Napoca
Has thanked: 28 times
Been thanked: 776 times

13 Aug 2013, 11:16

eXtreamCS e mult mai mult ca un forum de Counter-Strike, lasati-l pe om sa scrie ce vrea.
Practic daca vrei bani si sa lucrezi cu oameni cu caracter te muti in : Irlanda, Germania, Austria, Franta, Anglia, SUA, Canada, Italia
VoViCa
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 494
Joined: 28 May 2012, 21:48
Detinator Steam: Nu
Location: Bucuresti
Has thanked: 75 times
Been thanked: 20 times

13 Aug 2013, 11:42

IsTI37 wrote:eXtreamCS e mult mai mult ca un forum de Counter-Strike, lasati-l pe om sa scrie ce vrea.
Practic daca vrei bani si sa lucrezi cu oameni cu caracter te muti in : Irlanda, Germania, Austria, Franta, Anglia, SUA, Canada, Italia
Respect !
Vlad -
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 2680
Joined: 28 Jun 2012, 15:39
Detinator Steam: Nu
Reputatie: Fost moderator
Nume anterior: Simplu., QUAZw
Has thanked: 68 times
Been thanked: 219 times

13 Aug 2013, 13:35

Mi-e greu sa cred ca de la 6900 ajungi la 1200lei. Este practic .. imposibil :)
pcgarage.ro - Vrei să primeşti o reducere SUBSTANŢIALĂ atunci când comanzi ceva de pe PCGARAGE ? Atunci poţi folosi acest cod: JQKYPA1X.
vim
Programator eXtream
Programator eXtream
Posts: 853
Joined: 29 May 2009, 19:13
Detinator Steam: Da
CS Status: Trag cu praştia !
Reputatie: Fost programator web eXtreamCS
Administrator tehnic
Sysadmin
Location: Bucureşti
Has thanked: 2 times
Been thanked: 342 times

13 Aug 2013, 14:25

Chicos wrote:Salutare romani azi va voi prezenta ce salariu am
Stai sa ma tin de scaun.
Chicos wrote:Pe fisa mea scrie ca am un salariu de 6900 roni ,apoi cu taxe impozite magarii,mai raman 3140 roni
[...]
Din 3140 roni
Ajus.Somaj,
CASS,
V.TICHETE IMP.
,DEDUC.PERS
SIND.DED.
V.BAZA IMP.
IMPOZIT
AVANS IMP
PREM.IMP

Deci primesc avans de 300 roni,apoi salariu de 780 lei,transport 28 lei, si tichete de masa in valoare de 170 lei

1278lei cam atat ia un inginer acolo , sunt angajat de 10 luni acolo
Pentru un inginer stai cam prost cu matematica si cu logica. Salariul "din fisa" se numeste salariu brut, din care se scad taxele si impozitele. Suma ramasa o primesti tu in ziua de salariu si se numeste salariu net.

La un salariu de 6900 de lei brut, tu o sa primesti in mana (aka net) ~4800 de lei. De ce ai mai scazut inca o data din salariul net taxele si impozitele, va ramane un mister.
Chicos wrote:Deci 4 ani de facultate+2 ani de master pentru asa putin+chinul ala de la bac
BAC-ul nu este chin pentru o persoana care tinteste catre o facultate de stat. Cand te pregatesti sa dai admitere la stat, iti faci griji pentru admitere, nu pentru BAC care este considerat doar o intarziere a examenului de admitere, o joaca. BAC-ul este un chin pentru cei care au frecat menta in liceu in loc sa invete.
Littlepac wrote:Iar ca idee, da-i in p0la mea, tepari pe fata. Daca e brut salariul tau, cum sa-ti scada atat ?
Offf. Nu ai inteles ideea. De fapt nu ii scade atat. De fapt nici nu are salariul ala si poate nici nu are o diploma de inginer. A aflat si el ce salariu are un inginer si a vrut sa se dea putin rotund ca sa cadem noi in nas cand vedem ce salariu are el. Nu stie insa ca un inginer fara experienta mare, asa cum are o persoana de pana in 30 de ani si care de abia s`a angajat, castiga in jur de 3500 de lei, iar in functie de noroc, poate sa fie o idee mai mare sau mai mic. Salariul ajunge la 6000 de lei dupa ani buni de experienta si eventual colaborare cu aceeasi firma, dovedita prin realizari, nu prin diplome de la facultati particulare de mana a 2-a si vorbe in vant.

Iar ca fapt divers, firma nu are nici o vina pentru taxele oprite de stat. Dealtfel si firma plateste alta serie de taxe pentru salariul fiecarui angajat. Da, ai inteles bine. pentru un salariu, statul opreste taxe si de la angajat, cat si de la angajator. Iar la un salariu de 6900 de lei, firma plateste taxe de ~2000 de lei. Asadar in ziua de salariu firma plateste nu 6900 de lei, ci ~8900 de lei :)
I'm not antisocial, I'm just not user friendly.
⎯ retired
User avatar
sound
Membrul anului 2018
Membrul anului 2018
Posts: 5807
Joined: 23 Jan 2013, 22:52
Detinator Steam: Da
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Detinator server CS: Nu
SteamID: sou_nd
Reputatie: Fost membru Club eXtreamCS (4 luni)
Nume anterioare: s o u n d -, snd
Fost Moderator
Fost Super Moderator
Moderatorul anului 2017
Membrul anului 2018
Fond eXtream: 0
Location: Romania
Has thanked: 91 times
Been thanked: 80 times
Contact:

13 Aug 2013, 14:58

o fi salariu lu tasu şi nu-i ajung banii de iphone 5 :(
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information
  • Who is online

    Users browsing this forum: Petal [Bot], Semrush [Bot] and 419 guests