Gazduire gratis.

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

User avatar
Biju
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 935
Joined: 22 Jan 2011, 17:31
Detinator Steam: Nu
Location: Bucuresti
Has thanked: 44 times
Been thanked: 45 times
Contact:

19 Jan 2013, 19:58

KerosenDOUD wrote:
X2060 wrote:Daca reusesti sa oferi calitate lafel de buna ca unu platit, sau poate choar mai buna o sa ai succes + o sa faci ca multe "firme" sa se inchida.
Eu așa sper.

Va rămâne de văzut. Daca voi avea așa ziși clienți voi upgrada mereu calitatea la reseller.
Pe mine poti sa te bazezi, oricum clientii vei avea sunt sigur. Nu sunt chiar asa multe firme care ofera calitate la pachetele gratuite. Si nu prea am vazut sa ofere si Spatiu nelimitat, trafic nelimitat, fara reclame aproape la nimeni.
RoyalServer 2
User avatar
Andrei.C
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 220
Joined: 23 Dec 2012, 16:40
Detinator Steam: Da
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Location: Bucuresti
Has thanked: 2 times
Been thanked: 11 times
Contact:

19 Jan 2013, 20:25

Da,pentru asa ceva iti trebuie timp/bani/cunostinte si multe altele.Daca te apuci sa-ti faci asemena site si te intreaba clientul de MySQL remote,console si alte chestii si tu nu stii atunci...
De unul singur nu o sa poti sa faci ceva de viitor,si inca o intrebare:De la ce firma ai reseller?(nu e treaba mea,sunt curios doar).Succes daca te apuci.


Ps;Webhosting-ul gratuit e o strategie de marketing buna daca te pricepi,de exemplu poti avea mai multe vizite si ca o firma de hosting care a debutat de mult pe piata din Romania.
@Biju,sunt destule siteuri de webhosting nelimitat in SUA,canada si altele,adica in engleza.In romania,mai putin,aproape niciunul.
User avatar
StormRage
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 2218
Joined: 19 May 2011, 19:14
Detinator Steam: Da
Detinator server CS: Da
Reputatie: Fost moderator
Restrictie moderator
Nume anterior: Mandriva
ale(c)s
Location: Ah..nvm
Has thanked: 208 times
Been thanked: 142 times

19 Jan 2013, 20:50

Tie iti convine sa platesti dedicatul / vps-ul / vds-ul lunar + licenta cpanel pe luna ? Asa pentru nimic
User avatar
Andrei.C
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 220
Joined: 23 Dec 2012, 16:40
Detinator Steam: Da
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Location: Bucuresti
Has thanked: 2 times
Been thanked: 11 times
Contact:

19 Jan 2013, 21:16

Mandriva wrote:Tie iti convine sa platesti dedicatul / vps-ul / vds-ul lunar + licenta cpanel pe luna ? Asa pentru nimic
Stii cum e?Niciodata nu o sa fi multumit de ceea ce faci,de siteul tau in primele luni ,asta e motivul pentru care se inchid multe comunitati de cs/firme de host.Sunt si alte metode de castig(reclame adsense si altele).Eu am trecut de perioada aia si acum sunt multumit de ceea ce am facut si fac in continuare.
KerosenDOUD
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 117
Joined: 19 May 2012, 15:37
Detinator Steam: Nu
Detinator server CS: Nu.
SteamID: Nu.
Has thanked: 8 times
Been thanked: 3 times
Contact:

19 Jan 2013, 21:32

Nu e furat nimic.

Am sursele mele de unde le cumpar mai ieftine.
Image
User avatar
Sona
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 3138
Joined: 07 Sep 2012, 11:53
Detinator Steam: Nu
CS Status: Nu am nevoie de clienti de aici
Detinator server CS: Intre 50 si 100
Reputatie: Ban 2 luni !
Unban (achitat)
Utilizator neserios (tepar)
Location: Ploiesti
Has thanked: 166 times
Been thanked: 189 times
Contact:

19 Jan 2013, 21:37

Nu exista spatiu nelimitat.Si cine face un host pentru ca sa il de gratis asa zisilor clienti are interese ascunse.Cine isi deschide un site si are in spate un reseller pentru ca sa il dea gratis la clienti nu se numeste administrator.Se numeste escroc.Eu niciodata nu voi da mai mult de 200, 300 mega gratis clientului care il simt ca va scoate ceva din buzunar in viitor, ca poate acum nu are sau are alte probleme, pentru ca eu la randul meu scot bani din buzunar pentru hostul dedicat care il platesc.Nu am pachete gratis incluse si nici nu voi avea, daca am de gand sa dau la cineva host o fac foarte rar si unde simt ca omul e de treaba.Nu ma intelegeti gresit, faptul ca isi mai deschide inca unul un site unde ofera gratuit nu ma afecteaza cu nimic si nici nu ma subtiaza pe mine de clienti.Andrei.C ia explica-mi tu mie cum de ai facut 3 pachete de webhosting gratis pe site-ul tau:

1.Pachet incepator
2.Pachet avansat
3.Pachet nelimitat

cand toate sunt gratis.De ce nu ai un singur pachet sa i zicem "Nelimitat totul".Ce castigi tu ca oferi gratis gazduire?Calitatea din dc-ul hetzner de unde ai tu resellerul se compara cu vreun DC decent din Romania si ca suport si ca timp de raspuns?Intreb.
User avatar
dbig
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 784
Joined: 16 Sep 2011, 22:01
Detinator Steam: Da
Has thanked: 109 times
Been thanked: 48 times

19 Jan 2013, 21:49

Omule nu inteleg ce vrei sa faci, vrei sa oferi gazduire gratis cand ai un reseller limitat si scri ca oferi nelimitat... nu exista acest cuvant in termenii de gazduire. Orice server are o limita, nelimitat este o chestiune de marketing. Si da, daca ai in spate o echipa buna vei avea succes. Bine inteles investitia trebuie sa fie si ea mare, cateva sute de euro pe luna.
KerosenDOUD
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 117
Joined: 19 May 2012, 15:37
Detinator Steam: Nu
Detinator server CS: Nu.
SteamID: Nu.
Has thanked: 8 times
Been thanked: 3 times
Contact:

19 Jan 2013, 21:53

Nelimitat însemnând ( spațiu nelimitat , domenii nelimitate, subdomenii nelimitate , mail-uri nelimitate , dns-uri nelimitate , etc. )
Image
User avatar
Sona
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 3138
Joined: 07 Sep 2012, 11:53
Detinator Steam: Nu
CS Status: Nu am nevoie de clienti de aici
Detinator server CS: Intre 50 si 100
Reputatie: Ban 2 luni !
Unban (achitat)
Utilizator neserios (tepar)
Location: Ploiesti
Has thanked: 166 times
Been thanked: 189 times
Contact:

19 Jan 2013, 21:58

KerosenDOUD ce incerci tu sa explici cunoastem si noi.Nu exista nelimitat, vorba celui care a postat inaintea ta, totul e marketing.Incearca dar eu cred ca interesul tau e sa ramai cu scripturile eventualilor clienti.Eu daca iau bani pe gazduire imi asum o raspundere.Tu daca nu ceri bani, maine poimaine daca nu mai ai bani sa platesti resellerul nu ai pretentia sa te traga nimeni la raspundere ca doar ai oferit spatiu gratuit, iti cere cineva backup ca l-ai inchis pe nepregatite, la fel i scoti ochii, ca tu nu oferi asa ceva etc.
User avatar
dbig
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 784
Joined: 16 Sep 2011, 22:01
Detinator Steam: Da
Has thanked: 109 times
Been thanked: 48 times

19 Jan 2013, 21:59

KerosenDOUD wrote:Nelimitat însemnând ( spațiu nelimitat , domenii nelimitate, subdomenii nelimitate , mail-uri nelimitate , dns-uri nelimitate , etc. )
Se vede ca esti varza in ale 2.0, nu exista nelimitat omule. Exista anumite limite pe un server, nici serverele NASA nu sunt nelimitate. Imi poti oferi acum un pachet "gratuit" sa vad daca e nelimitat, incarc cateva sute de fisiere sa vad daca face fata si trimit catre server 100.000 de boti sa vad cat de nelimitat este.
KerosenDOUD
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 117
Joined: 19 May 2012, 15:37
Detinator Steam: Nu
Detinator server CS: Nu.
SteamID: Nu.
Has thanked: 8 times
Been thanked: 3 times
Contact:

19 Jan 2013, 22:05

Cum spuneți voi băieți, totuși am să incerc daca reușesc ceva bine, daca nu asta e.

Și Sona stai tu liniștit că nu încerc sa fur nimic.
Tot ce fac este din plăcere.

dbig: N-ai tu grijă, nu voi avea eu șanse să am clienți care să facă asemenea lucruri pe webhost.
Image
User avatar
Andrei.C
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 220
Joined: 23 Dec 2012, 16:40
Detinator Steam: Da
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Location: Bucuresti
Has thanked: 2 times
Been thanked: 11 times
Contact:

19 Jan 2013, 22:05

KerosenDOUD wrote:Nelimitat însemnând ( spațiu nelimitat , domenii nelimitate, subdomenii nelimitate , mail-uri nelimitate , dns-uri nelimitate , etc. )
Nu exista Spatiu nelimitat,ci doar necontorizat pentru ca resellerul are o limita insa una foarte mare pe care probabil nu o atinge niciun client.
Nu exista spatiu nelimitat.Si cine face un host pentru ca sa il de gratis asa zisilor clienti are interese ascunse.Cine isi deschide un site si are in spate un reseller pentru ca sa il dea gratis la clienti nu se numeste administrator.Se numeste escroc.Eu niciodata nu voi da mai mult de 200, 300 mega gratis clientului care il simt ca va scoate ceva din buzunar in viitor, ca poate acum nu are sau are alte probleme, pentru ca eu la randul meu scot bani din buzunar pentru hostul dedicat care il platesc.Nu am pachete gratis incluse si nici nu voi avea, daca am de gand sa dau la cineva host o fac foarte rar si unde simt ca omul e de treaba.Nu ma intelegeti gresit, faptul ca isi mai deschide inca unul un site unde ofera gratuit nu ma afecteaza cu nimic si nici nu ma subtiaza pe mine de clienti.Andrei.C ia explica-mi tu mie cum de ai facut 3 pachete de webhosting gratis pe site-ul tau:

1.Pachet incepator
2.Pachet avansat
3.Pachet nelimitat

cand toate sunt gratis.De ce nu ai un singur pachet sa i zicem "Nelimitat totul".Ce castigi tu ca oferi gratis gazduire?Calitatea din dc-ul hetzner de unde ai tu resellerul se compara cu vreun DC decent din Romania si ca suport si ca timp de raspuns?Intreb.
Nu cred ca e cazul sa vorbim de escrocherie in cazul meu.Am prea multi clienti si deja stiu in ce masura lucrez pentru siteul meu.Deci te rog..
De ce ofer 3 pachete si nu unul?Pentru ca nu toti doresc nelimitat si nu are rost sa ocup serverul cu conturi care au un site de teste sau altele si pentru ca in curand o sa pun un pachet sa fie cu plata.Asa ca clientii au posibilitatea sa faca upgrade.

Legat de timpul de raspuns si viteza.Uite ,facem un test.Tu creezi un cont de webhost si eu la fel si punem pe el un index.html(acelasi pe amandoua).Apoi testam viteza pe pingdom,si pe google speed ca sa vedem care raspunde mai repede.Nu intodeauna cele din Romania sunt mai rapide,plus ca la securitate eu zic ca-s mai avansati cei din afara.

Si de ce sa ofer cum observ ca faci tu,un webhost cu 1,90 euro/3 luni?Pentru 10 lei odata la 3 luni?Mai bine nu.Trebuie sa ai cunoscut siteul ca sa ai multi clienti sa cumpere.
Last edited by Andrei.C on 19 Jan 2013, 22:08, edited 1 time in total.
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information