Scoala inutila?

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

Cum vezi tu scoala?

Inutila
41
32%
Folositoare
42
32%
Fara scoala nu ajungi nimic in viata
47
36%
 
Total votes: 130
User avatar
pastile_
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 395
Joined: 12 Nov 2010, 21:58
Detinator Steam: Da
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com!
Has thanked: 29 times
Been thanked: 14 times
Contact:

17 Mar 2011, 20:19

Eu la liceu fac religie
Pentru Toti CONSTANTENII!!
http://steamcommunity.com/groups/cta1s
RoyalServer 2
User avatar
Robertzt
Membru, skill +3
Membru, skill +3
Posts: 1191
Joined: 11 Jan 2011, 23:33
Detinator Steam: Da
CS Status: OLTEANCLAN!
Location: București
Has thanked: 183 times
Been thanked: 92 times

18 Mar 2011, 13:13

Mai depinde si de profil :)
King of everything! OLTEANCLAN!
User avatar
Med1um ;x
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 11
Joined: 17 Mar 2011, 22:46
Detinator Steam: Nu
CS Status: Sa ti se arda sursa ! :)
Detinator server CS: Nu
SteamID: Nu
Contact:

18 Mar 2011, 13:27

Credeti ca daca stati ca gogu' in fata pc'ului ... ajungeti milionari in euro ? NU . Ajungeti maturatori in canale :) Faceti scoala , nu fiti prosti sa renuntati la ea :)
Hai sa executam o cafea si o tigara . :)
User avatar
Catgroove
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 1982
Joined: 09 Aug 2009, 16:17
Detinator Steam: Nu
CS Status: Working
Detinator server CS: nu
SteamID: nu am
Reputatie: Fost eXtream Mod
Fost contribuitor
Utilizator anterior : twinkie
Location: Bucuresti
Has thanked: 70 times
Been thanked: 56 times
Contact:

19 Mar 2011, 00:02

ShoSeTzIk wrote:Hm.. scoala /:) ne trebuie sa ne angajam undeva etc :-@
Mie unul mi sa acrit de scoala dar ma duc asa pentru note, caterinca si sa am de unde veni sa nu ia absente.Nu am mai scris o tema din cls a 5a. Uitati ca'm cum decurg orele mele in mare parte:

Romana: e diriga si scriu
Mate: Dorm deaorece aia tipa numai la mine din clasa si sa nu o aud mai bine dorm
Muzica: Vine cu casetofonu si ascultam..
Geografie: Stam la barfa cu profa.
Ce ore mai sunt ? a
Engleza: mai citesc asa ma e imputita aia..
Istorie: o iau pe profa cu vorba si imi pune note smechere :>


Si in rest caterinca , somn si la unele si forbal in curtea scolii :">
Tre' sa fiti redusi sa ganditi asa. Acum ziceti ca e inutila, insa peste 10 ani cand nu aveti ce face, dati cu sapa si munciti cu ziua, o sa va convingeti ca am dreptate.

In ziua de azi fara macar o limba straina dai fail si cum multi de pe forumul asta si nu numai, nu stiu nici romana corect..e clar.

edit: popagabriel (am scris intentionat asa), chiar nu vrei sa stii cine e Iisus ?
Contact at [email protected]
Daca ati trimis mesaj privat pe contul celalalt, retrimiteti aici pentru a va raspunde. Mi-am recuperat vechiul cont.
Inactiv pe forum - puteti intra in legatura cu mine mai rapid prin mail.

Code: Select all

"Daca ai culoare înseamnă ca ești mai presus decat un utilizator. Culoare e un fel de "răsplată" datorită "plații" pe care ai efectuat-o.
Unii nu realizează că dacă ai culoare înseamnă ca ești smecher." -- by Alexey
User avatar
cosminoff
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 98
Joined: 26 Feb 2011, 15:56
Detinator Steam: Da
Has thanked: 3 times
Been thanked: 6 times

19 Mar 2011, 00:05

@ ShoSeTzIk
se vede ca nu prea faci scoala


@ nu este inutila
User avatar
D.Ciprian
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 3948
Joined: 02 Oct 2010, 18:38
Detinator Steam: Da
CS Status: Away
Detinator server CS: ---
SteamID: @@@
Reputatie: Fost administrator
Location: .dbsql
Has thanked: 263 times
Been thanked: 330 times
Contact:

19 Mar 2011, 00:08

Cum zice si twinkie , refac mesajul lui intr-un alt fel .

Voi cu topicul asta ce rezolvati ? Vreti sa faceti o petitie in care scapati de orele care va enerveaza pe voi ? NICIODATA nu veti reusii voi asta pentru ca sunteti destul de mici pe langa cei de la putere + scoala de ce sa fie inutila ? Ca nu inveti tu si iei note proaste ? :-q , invata si o sa vezi ca mergi de drag la scoala . Doar logic gandesti : inveti , mergi la scoala fara nici o oprire si intrii la ore fara probleme + te distrezi in pauze cu prietenii . Dar cand nu inveti , mergi la scoala in "stilul iepurelui" (cu morcovu in c... )atunci asta ar trebui sa te faca sa faci o asemenea alegere "scoala inutila" ...
Click pentru a vizualiza | Afiseaza codul
Image
User avatar
ivacast
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 482
Joined: 23 Jan 2010, 11:18
Detinator Steam: Da
Has thanked: 21 times
Been thanked: 20 times

19 Mar 2011, 00:14

e inutila, esentialu sa il sti in rest nu trebuie sa stii toate porcariile , parerea mea.
Last edited by Catgroove on 19 Mar 2011, 00:26, edited 1 time in total.
Reason: nici macar esentialul nu-l STII.
Narcizovski
Utilizator neserios (tepar)
Utilizator neserios (tepar)
Posts: 2414
Joined: 18 Mar 2011, 21:25
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost moderator ajutator
Fost Membru Club (7 luni)
Nume anterior: aime, Narcis
Ban pe nedrept (scos)
Restrictie PM (scos-club)
Schimbare nume (-2 luni Club)
Utilizator neserios (tepar)
Has thanked: 301 times
Been thanked: 331 times

19 Mar 2011, 02:36

Scoala este folositoare, trebuiesc terminate macar 12 clase.
Din 14-15 materii cat am acum la liceu, 4-5 chiar nu imi trebuiesc.
User avatar
Arion
Scripter eXtreamCS
Scripter eXtreamCS
Posts: 3317
Joined: 15 May 2008, 21:19
Detinator Steam: Da
SteamID: arion1338
Reputatie: Fost Mapper eXtreamCS
Fost Detinator HNS.eXtreamCS.com
Nume anterior : Seekers
Scripter Echipa eXtreamCS
Fost Moderator jutator
Discord: laurentiuandrei
Has thanked: 402 times
Been thanked: 413 times
Contact:

19 Mar 2011, 08:01

Apaa.Plataa wrote:Cum zice si twinkie , refac mesajul lui intr-un alt fel .

Voi cu topicul asta ce rezolvati ? Vreti sa faceti o petitie in care scapati de orele care va enerveaza pe voi ? NICIODATA nu veti reusii voi asta pentru ca sunteti destul de mici pe langa cei de la putere + scoala de ce sa fie inutila ? Ca nu inveti tu si iei note proaste ? :-q , invata si o sa vezi ca mergi de drag la scoala . Doar logic gandesti : inveti , mergi la scoala fara nici o oprire si intrii la ore fara probleme + te distrezi in pauze cu prietenii . Dar cand nu inveti , mergi la scoala in "stilul iepurelui" (cu morcovu in c... )atunci asta ar trebui sa te faca sa faci o asemenea alegere "scoala inutila" ...
Am zis eu ca ma las de scoala? esti nebun la cap? la franceza am media constant 5-6 pentru ca nu invat deloc si nu sufar materia aia, in rest 9-10 pentru ca INVAT PENTRU NOTE! Inafara de info, mate,chimie, fizica, engleza. Prin acest topic am vrut sa vad si parerile altora despre scoala, dar cel mai important mi-am exprimat opinia despre cate materii inutile fac eu la mate-info :-j
User avatar
Marius
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 8294
Joined: 11 Nov 2007, 12:19
Detinator Steam: Da
CS Status: being awesome since 1992
SteamID: kNNwOw
Reputatie: eXtream Mod
Fost administrator
Fost dezvoltator al listei de seriozitate eXtreamCS
Fost Membru Club eXtreamCS
Location: Timisoara
Has thanked: 577 times
Been thanked: 680 times

19 Mar 2011, 08:15

twinkie wrote:
ShoSeTzIk wrote:Hm.. scoala /:) ne trebuie sa ne angajam undeva etc :-@
Mie unul mi sa acrit de scoala dar ma duc asa pentru note, caterinca si sa am de unde veni sa nu ia absente.Nu am mai scris o tema din cls a 5a. Uitati ca'm cum decurg orele mele in mare parte:

Romana: e diriga si scriu
Mate: Dorm deaorece aia tipa numai la mine din clasa si sa nu o aud mai bine dorm
Muzica: Vine cu casetofonu si ascultam..
Geografie: Stam la barfa cu profa.
Ce ore mai sunt ? a
Engleza: mai citesc asa ma e imputita aia..
Istorie: o iau pe profa cu vorba si imi pune note smechere :>


Si in rest caterinca , somn si la unele si forbal in curtea scolii :">
edit: popagabriel (am scris intentionat asa), chiar nu vrei sa stii cine e Iisus ?
Iti raspund si eu pe langa el: NU! De ce? Pentru ca felul in care profa mea face religie e de-a dreptul exagerat. Inteleg ca vrei sa credem si nu stiu ce, dar nu mai am 8 ani sa-mi indesi capul cu toate ca&$#@* tale legate de religie. Eu nu-s ala care e cu astea sfinte sau orice altceva, pentru mine omul nu a aparut asa dintr-o data la fel cum nici "'al de sus" nu e o dovada clara a existentei lui sau a noastre. Desi mai zic cate un "doamne ajuta!" nu sunt mare fan al religiei. Profa mea de religie nu vrea sa inteleaga asta si ma bate la cap ora de ora cu toate tampeniile ei si cu ce-o mai facut ea acasa cu copiii sau cu sotul ei. Pentru ea tot ce se intampla e un semn de la "'al de sus" ca se va intampla ceva. Si uitati o intamplare legata de asta: sotul ei fiind preot, cica "a scos dracii" din unu si "i-au iesit din el serpii pe gura" =))))))))) cand omu' ala a trecut pe langa casa ei cica a cazut din pod =)))) - pai frate, nici nu ma mir la cat e de grasa =))). Asemenea abureli eu nu le cred si ma amuza copios.

E prea disperata de materia asta si ar trebui sa ne dea pace daca tot ne vede ca n-avem chef...macar asa, de dragu religiei. Faptul ca ea incerce sa mi-o indese cu forta ma face sa o urasc si mai tare.

In rest, scoala nu e inutila. Prin scoala intalnesti multe persoane care iti devin prieteni, care te ajuta, socializezi etc. Ref. la materiile ce se fac, nu sunt toate inutile ci doar cateva gen religie sau filozofie, psihologie, logica. 4 materii care nu ma ajuta la nimic, 4 materii pe care eu le urasc. La filo pe mine chiar nu ma intereseaza ce-o zis ala de e asa de filozof sau ce-o gandit el sau ce intrebari si-o pus el despre existenta. Ma doare fix in pix.

Altceva vine legat de faptul ca programa e prea mare. E mult prea complexa pentru cat ar trebui noi sa stim. Si da, pe mine chiar nu ma intereseaza ce-o scris x, ce-o gandit el, cat de sentimental sau de trist o fost el sau alte cacaturi de gen pentru ca oricum le uit dupa ce gat liceul. Chiar nu-mi pasa ca preda l-o facut pe moromete dupa tasu, cu ce ma incanta? Exact, cu nimic! E prea mult de invatat si ei cica au redus programa, redus-ar sangele in voi!
La fel si la biologie (ca mai sus fu' la romana)...ce-mi pasa mie cati cromozomi are corpu uman sau din ce e alcatuit nu stiu ce organ, cum o facut mendeleev nu stiu ce experiente cu bob de mazare sau cu soareci. Chiar nu-mi pasa sa stiu din ce e alcatuit un tesut al omului. Nu ma opresc cand stau de vorba cu el ca sa vad ce are el pe piele (ca s-asta e un tesut) sau alte chestii de gen. Intelegeti voi toti ce vreau sa zic aici.

Mie chiar nu mi se pare normal ca la mate-info sa fac filozofie, romana si biologie la greu doar pentru ca "e materie in orar, deci trebuie s-o facem". E prea mult si profele astea nu vor sa inteleaga ca noi suntem MATE-INFO nu CHIMIE-BIOLOGIE, NU UMAN !!!!

Chestia e ca printr-a 11-a sau a 12-a o sa va selectati cateva materii la care invatati. Pentru mine sunt alea de BAC: Mate, ROMANA, biologie. S-atat! In rest...frecare de menta, imi place la scoala...pacat ca termin liceul peste 2 luni si o sa-mi fie dor de mica noastra familie :). Ref. la BAC, vorbeam cu o colega ieri....ca n-am invatat nicicare nimic si se vaita ca nu stie nimic. Da...si eu mai am ganduri din astea "negre". Adica la romana e prea mult, prea multe comentarii de tinut minte, prea multe caracterizari. Nu-mi pasa de chestiile astea 2, literatura o urasc din tot sufletu'!! Gramatica insa e cea folositoare si ar fi trebuit sa fie facuta pana in a 12a.


Bun, reply lung dar am zis tot ce-am avut de zis si scuze daca am ceva greseli de exprimare sau scriere. (sunt matinal azi :)))
------> un mindset sanatos pentru eXtream <------
PS: NU sunt intermediar
User avatar
ivacast
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 482
Joined: 23 Jan 2010, 11:18
Detinator Steam: Da
Has thanked: 21 times
Been thanked: 20 times

19 Mar 2011, 10:20

twinkie,e treaba ta ce stiu sau nu ? nu mai fa pe smenn in fata mea copile,dute pe afar si joacate.

@ e foarte inutila, multi ani de scoala facuti aiurea,cel putin la biologie si matematica is cele mai praf, multe lucruri care no sa intrebe nici dracu vreodata de ele .
User avatar
Daniel M.
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 2158
Joined: 14 Feb 2010, 10:26
Detinator Steam: Da
Reputatie: Membru Club eXtreamCS (o luna)
Nume anterior: warez
Fost Moderator
Location: hlds - Brasov
Has thanked: 110 times
Been thanked: 149 times

19 Mar 2011, 10:32

z3u!sS wrote:Oricat de urata e scoala , tot trebuie sa te duci acolo , nu cred ca cineva ar muri daca s-ar duce la scoala.E adevarat ca scoala romana se bazeaza pe teorie dar sa nu uitam ca fata de alte tari noi invatam intens.Daca te duci in Italia poti vedea ca aia in clasa a 8-a ecuatii si inecuatii (a-b=x).
Fara matematica,romana,engleza,franceaza nu ajungi departe.In momentul actual daca nu ai o facultate nu prea ai unde sa intri prin Romania , iar il alte tari trebuie sa stii limbile (Engleza,Fraceza - cele de baza)
La poll am ales Folositoare
Prietene, nu prea cred ca noi invatam intens. Fiecare elev spune: "Bai ca la noi e mai grea scoala decat in 'Tara lu` Bengales', daca am face nu stiu ce concurs cu ei i-am sparge". NU este asa, o fi scoala mai grea decat in alta parte, om face noi mai multe ore poate scriem de 10.000 de ori mai mult ca aia ( care scriu pe laptop ), DAR, noi nu invatam. Daca imi aduc bine aminte am vazut acum cateva zile pe ProTV, un reportaj despre scoala, etc., 40% dintre copii sunt analfabeti.

Nici mie nu-mi place scoala ( sigur nu sunt singuru` :) ) dar ma duc, dati-va seama in ziua de azi abia gasesti ceva de lucru cu facultatea, dar daca n-ai avea nici macar cele 10 clase ( obligatorii ) sau 12?

Asadar, cred ca scoala nu e inutila dar de cele mai multe ori in ziua de azi profesorii sunt. :)

Numa` bine, scuzati gresesile gramaticale!
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information
  • Who is online

    Users browsing this forum: Bing [Bot], Dot [Bot], lexz and 367 guests