Scoala de soferi

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

Post Reply
teNNeke.
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 318
Joined: 01 Sep 2013, 17:59
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Has thanked: 36 times
Been thanked: 9 times
Contact:

15 Dec 2013, 20:07

As vrea sa incep scoala de soferi din primavara, si as vrea sa stiu cateva lucruri minime:

- am 21 de ani, deci pot sa fac cam toate categoriile, dar as avea nevoie de asta ( masina, tractor+remorca, bus ), as face si scuter, dar nu prea is sigur daca voi avea chiar asa mare nevoie.
- ce carte sa comand pentru a invata toate cele de mai sus?
- cam cat m-ar costa cele precizate in paranteza?
User avatar
MrRock
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 289
Joined: 06 Jun 2013, 16:33
Detinator Steam: Da
CS Status: lene
Detinator server CS: Dea
Has thanked: 9 times
Been thanked: 13 times

15 Dec 2013, 20:24

Tatal meu mi-a zis asa sa iti spun: Te duci la scoala de soferi care vrei sa o faci si le zici sa iti recomande o carte pentru grupele care le vrei tu , suma pentru 4 chestionare este urmatoarea : Masini mici + remorca 700 lei , Tractor/Camion sub 3tone incarcatura 900 lei , scoala de soferi de autobuz se face la regia autonoma a orasului si aia costa mai mult cam 1.500 lei
LIVESTRONG
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 42
Joined: 29 Sep 2013, 11:06
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Been thanked: 3 times
Contact:

15 Dec 2013, 20:25

Mai intai iei B, iar pe urma pe celalalte. Unele sunt in stransa legatura, daca n-ai cat. x nu o poti lua pe y.
teNNeke.
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 318
Joined: 01 Sep 2013, 17:59
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Has thanked: 36 times
Been thanked: 9 times
Contact:

15 Dec 2013, 20:35

Hmm, am o verisoara care a luat recent cat.B, si umbla si cu bus-ul, is scoase scaunele din spate pentru marfa, normal bus-ul ar avea 8-9 locuri (cred), cu tot cu sofer.Se poate asa ceva doar cu Cat.B?
LIVESTRONG
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 42
Joined: 29 Sep 2013, 11:06
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Been thanked: 3 times
Contact:

15 Dec 2013, 20:43

Citeste si tu legea, nu e greu plus ca vei avea nevoie de ea.

Categoria B:

1.autovehiculul a cărui masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 3.500 kg şi al cărui număr de locuri pe scaune, în afara conducătorului, nu este mai mare de 8;

2.ansamblul format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 750 kg;

3.ansamblul de vehicule a căror masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 4.250 kg, format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată depăşeşte 750 kg;
teNNeke.
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 318
Joined: 01 Sep 2013, 17:59
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Has thanked: 36 times
Been thanked: 9 times
Contact:

15 Dec 2013, 21:01

LIVESTRONG wrote:Citeste si tu legea, nu e greu plus ca vei avea nevoie de ea.

Categoria B:

1.autovehiculul a cărui masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 3.500 kg şi al cărui număr de locuri pe scaune, în afara conducătorului, nu este mai mare de 8;

2.ansamblul format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 750 kg;

3.ansamblul de vehicule a căror masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 4.250 kg, format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată depăşeşte 750 kg;
Asta am citit, si bagat la cap.Dar nu am inteles faza cu bus-ul si tractorul cu remorca Tr+remorca, am vazut in cartea cu Legislatia, dar e din 2012, s-a schimbat ceva pana acum?
User avatar
wind
Membru, skill +3
Membru, skill +3
Posts: 1457
Joined: 24 Nov 2008, 21:39
Detinator Steam: Da
Detinator server CS: CS.JoiNeT.Ro
SteamID: windcs
Reputatie: Ban 2 luni!
Location: Constanta
Has thanked: 30 times
Been thanked: 58 times
Contact:

16 Dec 2013, 01:04

Numai soferi pe aici pe extreamcs :)) ma copii ma, nu stiam ca la 14 ani se dau permisele auto.. dar in fine.

Concluzia: Mergi la scoala de soferi autorizata si intrebi acolo ce doresti si cat te costa. Majoritatea tinerilor isi iau permisul doar ca sa se laude, nimic altceva, si fac si pe teribilistii in trafic.
User avatar
Madalinutz
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 429
Joined: 20 Jan 2012, 23:30
Detinator Steam: Da
CS Status: mataq
Detinator server CS: Nu
SteamID: majestick109
Reputatie: Membru Club eXtreamCS (1 luna)
Location: Los Angeles
Has thanked: 13 times
Been thanked: 43 times
Contact:

16 Dec 2013, 10:49

wind wrote:Numai soferi pe aici pe extreamcs :)) ma copii ma, nu stiam ca la 14 ani se dau permisele auto.. dar in fine.

Concluzia: Mergi la scoala de soferi autorizata si intrebi acolo ce doresti si cat te costa. Majoritatea tinerilor isi iau permisul doar ca sa se laude, nimic altceva, si fac si pe teribilistii in trafic.
de unde stii tu ca are 14 ani, il cunosti personal ? ti-a spus ca are 21 de ani, ce probleme mai ai ?
Ok!
User avatar
Kryme
Membru, skill +4
Membru, skill +4
Posts: 1922
Joined: 31 Dec 2008, 12:45
Detinator Steam: Da
SteamID: PM si il dau.
Reputatie: Ban 1 luna
Ban 2 luni
Location: Zalău
Has thanked: 132 times
Been thanked: 69 times

16 Dec 2013, 11:03

Eu am categ. B,C-E...
Am facut B ,dupa ce am luat B am facut C ,dupa ce am luat C am facut E...ce-i asa complicat?
bubals
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 59
Joined: 01 Dec 2013, 21:45
Detinator Steam: Nu
CS Status: wow such status
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times
Contact:

16 Dec 2013, 11:05

Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information
  • Who is online

    Users browsing this forum: Petal [Bot], Semrush [Bot] and 175 guests