Scrisoare catre profesori

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

Post Reply
User avatar
Laur eXtream
Fondator eXtream
Fondator eXtream
Posts: 6279
Joined: 06 Apr 2007, 04:04
Detinator Steam: Da
CS Status: Inactiv..
Detinator server CS: cs.extream.ro
Reputatie: Fondator eXtream
Fond eXtream: 200
Location: eXtreamLocation
Has thanked: 184 times
Been thanked: 792 times
Contact:

26 May 2012, 16:16

bZk wrote:recunosc ca am vazut topicul asta in fiecare zi dar nu m-am incumetat sa il citesc,dar acum cand il citesc mi-am dat seama ca am fost prost..
o sugestie pentru limba romana ar fi sa nu ne mai puna sa citim despre Amintirile din copilaria lui Ion Creanga si sa ne petrecem copilaria noastra .. macar Ion Creanga a avut-o si nu cred ca a stat el sa citeasca atunci povesti si poezii ..
Lumea a ajuns la ipad 3 si voi inca il mai invatati pe Creanga =))
RoyalServer 2
User avatar
bZk
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 337
Joined: 09 Jan 2012, 12:57
Detinator Steam: Nu
CS Status: dai cu bere dai cu vinu
Reputatie: Ban 3 luni!
Location: Iasi
Has thanked: 49 times
Been thanked: 12 times
Contact:

26 May 2012, 21:53

La@ur wrote:
bZk wrote:recunosc ca am vazut topicul asta in fiecare zi dar nu m-am incumetat sa il citesc,dar acum cand il citesc mi-am dat seama ca am fost prost..
o sugestie pentru limba romana ar fi sa nu ne mai puna sa citim despre Amintirile din copilaria lui Ion Creanga si sa ne petrecem copilaria noastra .. macar Ion Creanga a avut-o si nu cred ca a stat el sa citeasca atunci povesti si poezii ..
Lumea a ajuns la ipad 3 si voi inca il mai invatati pe Creanga =))
Asta e adevarat .. frate noi la ce mai invatam fizica, chimie care ce invatam la scoala sunt lucruri elementare adica ,foarte simple pentru cei ce sunt pe acest profil si daca avem 10 nu inseamna ca ajungem cineva neaparat .. oamenii ce au ajuns mari pe un profil, exemplu fizica mai exact cei de la NASA sa zic un exemplu ,nu cred ca au invatat ce stiu ei din manualele de fizica, sa fim seriosi .. ca sa fii mare tre sa inventezi ceva nu sa inveti ce a descoperit Pitagora si Thales si Euclid ..
User avatar
Arion
Scripter eXtreamCS
Scripter eXtreamCS
Posts: 3317
Joined: 15 May 2008, 21:19
Detinator Steam: Da
SteamID: arion1338
Reputatie: Fost Mapper eXtreamCS
Fost Detinator HNS.eXtreamCS.com
Nume anterior : Seekers
Scripter Echipa eXtreamCS
Fost Moderator jutator
Discord: laurentiuandrei
Has thanked: 402 times
Been thanked: 413 times
Contact:

26 May 2012, 23:20

In fizica nu trebuie sa sti nimic, trebuie sa vii tu cu o idee, altii sa te creada nebun in timp ce incerci sa-ti demonstrezi ideea. :))
User avatar
Ovidiu.Brg1
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 671
Joined: 15 Jan 2012, 19:56
Detinator Steam: Da
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Detinator server CS: CS.BRIGADA1.EU
SteamID: Lord D'JINN^
Reputatie: Fost Membru Club eXtreamCS (2 luni)
Has thanked: 11 times
Been thanked: 19 times
Contact:

27 May 2012, 01:00

La@ur wrote:Ei nu cred altceva decat ceea ce au fost invatati sa fie..
Sclavi!
CS.BRIGADA1.EU / RO
  • Stai in strainatate si ai ping mare pe serverele din Romania ?
  • Noi iti punem la dispozitie un server al Diasporei!
  • Oferim steam-uri cu CS 1.6 persoanelor care vor sa fie admini.
User avatar
sadrzaj
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 536
Joined: 11 Mar 2009, 17:19
Detinator Steam: Da
CS Status: OWNING
Detinator server CS: NORD.INDUNGI.RO
SteamID: george185
Reputatie: Fost detinator DM.eXtreamCS.com
Fost Moderator
Nume anterior : ScreaM
Location: Botosani
Has thanked: 78 times
Been thanked: 41 times
Contact:

27 May 2012, 10:41

La@ur wrote:
bZk wrote:recunosc ca am vazut topicul asta in fiecare zi dar nu m-am incumetat sa il citesc,dar acum cand il citesc mi-am dat seama ca am fost prost..
o sugestie pentru limba romana ar fi sa nu ne mai puna sa citim despre Amintirile din copilaria lui Ion Creanga si sa ne petrecem copilaria noastra .. macar Ion Creanga a avut-o si nu cred ca a stat el sa citeasca atunci povesti si poezii ..
Lumea a ajuns la ipad 3 si voi inca il mai invatati pe Creanga =))
Asta e prea adevarat. Dar stii care e problema ? Daca ar schimba toate materiile, cu unele noi, interesante, captivante.. cine ar mai fi profesori ? Pentru ca cei vechi vor trebui sa invete si ei la randul lor materia inainte de a o preda mai departe, iar la varsta unora nu cred ca mai sunt capabili sau nu au vointa necesara pentru aceasta schimbare. De aceea prieteni si nepotii nostri o sa fie la fel de "prosti" ca noi si lipsiti de informatii.
User avatar
wind
Membru, skill +3
Membru, skill +3
Posts: 1457
Joined: 24 Nov 2008, 21:39
Detinator Steam: Da
Detinator server CS: CS.JoiNeT.Ro
SteamID: windcs
Reputatie: Ban 2 luni!
Location: Constanta
Has thanked: 30 times
Been thanked: 58 times
Contact:

27 May 2012, 11:09

Ce sa le ceri asta e sistemul Romanesc, pana cand nu o veni alt guvern strain capabil de asa ceva .. nu cred ca se va modifica nimic pana atunci . Daca noi nu stim ce e bine pentru noi oare cine sa stie ?
User avatar
Laur eXtream
Fondator eXtream
Fondator eXtream
Posts: 6279
Joined: 06 Apr 2007, 04:04
Detinator Steam: Da
CS Status: Inactiv..
Detinator server CS: cs.extream.ro
Reputatie: Fondator eXtream
Fond eXtream: 200
Location: eXtreamLocation
Has thanked: 184 times
Been thanked: 792 times
Contact:

27 May 2012, 11:38

O sa vin eu cu un concept nou pe piata care ar trebui sa scoata oamenii din blocajul asta mental, din "abilitatea asta de inadaptare" a oamenilor care CICA nu se pot schimba.
User avatar
bZk
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 337
Joined: 09 Jan 2012, 12:57
Detinator Steam: Nu
CS Status: dai cu bere dai cu vinu
Reputatie: Ban 3 luni!
Location: Iasi
Has thanked: 49 times
Been thanked: 12 times
Contact:

27 May 2012, 12:44

Ex3cuTioN wrote:In fizica nu trebuie sa sti nimic, trebuie sa vii tu cu o idee, altii sa te creada nebun in timp ce incerci sa-ti demonstrezi ideea. :))
adevarat .. pana nu demonstrezi ce spui esti considerat un nebun:))
mie mi se pare ca au fost deja descoperite prea multe, sunt prea multe cunostinte acumulate de oamenii de stiinta si fizicieni incat noi cei tineri care invatam nu vom putea acumula atatea cunostinte, dar mai ales sa descoperim si altceva .. oamenii ce stiu atatea lucruri sunt de obicei batrani ,adica peste 50-60 de ani .. pentru ei totul e logic ,pentru noi nu chiar ..
User avatar
Katatonia
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 257
Joined: 19 Sep 2008, 14:00
Detinator Steam: Da
CS Status: Nu mor caii cand vor cainii!!
Has thanked: 48 times
Been thanked: 5 times

27 May 2012, 14:33

Sunt de acord si cu ce a zis Execution despre muzica. Multora ne place muzica, dar nu cea clasica... Nu zic nici manele (desi nu am nimic cu el), dar nu clasica , totusi...
Nu te supara,ar trebui sa asculti muzica clasica.Vezi...tu te incadrezi in clasa aia de oameni unde pentru tine muzica clasica este un fel de chimpe care te inteapa si te irita...afla ca aia este muzica naturala inainte de toate balariile care se trag din ea.
Cand mergi la o piesa de teatru (asta daca ai fost) nu ai vrea ca pe fundal sa ai coloana sonora a lui Costi Ionita?!
Daca vrei sa studiezi sau sa aprofundezi orice gen de muzica,inainte de toate se invata muzica clasica.
Image
User avatar
Arion
Scripter eXtreamCS
Scripter eXtreamCS
Posts: 3317
Joined: 15 May 2008, 21:19
Detinator Steam: Da
SteamID: arion1338
Reputatie: Fost Mapper eXtreamCS
Fost Detinator HNS.eXtreamCS.com
Nume anterior : Seekers
Scripter Echipa eXtreamCS
Fost Moderator jutator
Discord: laurentiuandrei
Has thanked: 402 times
Been thanked: 413 times
Contact:

27 May 2012, 15:16

Katatonia wrote:
Sunt de acord si cu ce a zis Execution despre muzica. Multora ne place muzica, dar nu cea clasica... Nu zic nici manele (desi nu am nimic cu el), dar nu clasica , totusi...
Nu te supara,ar trebui sa asculti muzica clasica.Vezi...tu te incadrezi in clasa aia de oameni unde pentru tine muzica clasica este un fel de chimpe care te inteapa si te irita...afla ca aia este muzica naturala inainte de toate balariile care se trag din ea.
Cand mergi la o piesa de teatru (asta daca ai fost) nu ai vrea ca pe fundal sa ai coloana sonora a lui Costi Ionita?!
Daca vrei sa studiezi sau sa aprofundezi orice gen de muzica,inainte de toate se invata muzica clasica.
E vorba de muzica, instrumentala de preferat, ca sa iti formezi o ureche muzicala, pentru ca incepi sa creezi si tu apoi muzica tot cu un instrument, nu te bagi la PC intr-un rahat de program si faci mix-uri pentru Inna.
User avatar
pazziny9
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 998
Joined: 19 Mar 2011, 21:09
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Has thanked: 93 times
Been thanked: 67 times
Contact:

27 May 2012, 17:25

Eu de mic am inceput sa studiez informatica, chiar daca nu prea invatam la celelalte materii, ma pricepeam la mate si la info; nu am invatat prea mult din celelalte materii, dar invat ceea ce imi place. Nu tocesc, pentru ca e o placere pentru mine; daca cineva m-ar pune sa invat altceva la perfectie, aia ar fi tocelala.
Si de ce lumea vrea ca totul sa fie invatat la perfectie? Talentele se arata la varste fragede (<Clasa a V-a), iar din a V-a ar trebui sa putem alege despre ce vrem sa invatam.
Spuneti voi, nu va enerveaza cand trebuie sa dati BAC-ul de exemplu din absolut toate materiile, nu doar din cea care va place voua?
User avatar
Arion
Scripter eXtreamCS
Scripter eXtreamCS
Posts: 3317
Joined: 15 May 2008, 21:19
Detinator Steam: Da
SteamID: arion1338
Reputatie: Fost Mapper eXtreamCS
Fost Detinator HNS.eXtreamCS.com
Nume anterior : Seekers
Scripter Echipa eXtreamCS
Fost Moderator jutator
Discord: laurentiuandrei
Has thanked: 402 times
Been thanked: 413 times
Contact:

27 May 2012, 19:39

pazziny9 wrote:Eu de mic am inceput sa studiez informatica, chiar daca nu prea invatam la celelalte materii, ma pricepeam la mate si la info; nu am invatat prea mult din celelalte materii, dar invat ceea ce imi place. Nu tocesc, pentru ca e o placere pentru mine; daca cineva m-ar pune sa invat altceva la perfectie, aia ar fi tocelala.
Si de ce lumea vrea ca totul sa fie invatat la perfectie? Talentele se arata la varste fragede (<Clasa a V-a), iar din a V-a ar trebui sa putem alege despre ce vrem sa invatam.
Spuneti voi, nu va enerveaza cand trebuie sa dati BAC-ul de exemplu din absolut toate materiile, nu doar din cea care va place voua?
BAC-ul il consider un fel de diploma care sa dovedeasca ca nu ai facut liceul degeaba si sa ai un minim de cunostinte (inutile majoritatea) .

Era bine ca in liceu sa avem o bulina la materiile care ne pasioneaza , iar notele sa fie date in functie de acele buline.
EX : Daca eu am bulina la info si mate, pai sa ma ia tare la materiile alea, sa invat bine, iar la biologie , fizica sa ma ia mai usor :]

EDIT : Dar si cu bulinele astea ar fi aiurea, pentru ca s-ar face diferente si ar iesi scandaluri :))
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information
  • Who is online

    Users browsing this forum: Bing [Bot] and 402 guests