Scrisoare catre profesori

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

Post Reply
User avatar
Laur eXtream
Fondator eXtream
Fondator eXtream
Posts: 6283
Joined: 06 Apr 2007, 04:04
Detinator Steam: Da
CS Status: Inactiv..
Detinator server CS: cs.extream.ro
Reputatie: Fondator eXtream
Fond eXtream: 200
Location: eXtreamLocation
Has thanked: 185 times
Been thanked: 792 times
Contact:

30 May 2012, 11:35

pazziny9, categorii de oameni sunt multi in lumea asta :)) , dar daca ar fi sa ma incadrez undeva in lista ta de mai sus, e clar ca as fi genul Creativ.
RoyalServer
User avatar
winckler
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 3247
Joined: 28 Sep 2008, 15:37
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost unbanner SJ.eXtreamCS.com
Nume anterioare: zvon15, zvoNN1ceL, cristi™
Fost administrator
Location: La locu' meu..
Has thanked: 59 times
Been thanked: 131 times

30 May 2012, 13:20

pazziny9 wrote:Pai dupa cum am zis, istoria e un lucru de trecut; sa va pun o intrebare la care deja stiu ce raspunsuri voi primi, dar totusi o pun:
Cum credeti ca va va ajuta vreodata istoria?
Aici vin 2 raspunsuri patetice:
1. Ca sa nu fii fraier daca te intreaba cineva despre...
2. Ca sa stii de stramosii tai pentru ca apoi sa te gandesti la ei fara absolut niciun rezultat.
Noi trebuie sa ne bucuram de prezent, nu sa ne minunam de ce a fost in trecut, nici sa ne facem probleme de ce va fii in viitor.
Eu sunt foarte calculat,nu fac nimic fara rost si orice fac ma gandesc la consecinte,asa sunt eu,uneori sunt enervant,n-ai ce-mi face,nu fac nimic fara sa ma gandesc la consecinte si sunt si destul de perfectionist,ma gandesc ce vor crede ceilalti,daca mie-mi va placea .. intorc pe toate fetele de 2 ori orice lucru de care ma apuc sa-l fac.

Pai unii ati spus ca la ce va trebuie voua matrici etc .. va dezvolta modul de gandire ,rapiditatea etc , eu pot sa calculez o formula de gradul doi in gand(imi place matematica) , in rest istorie.. e multa polologhie , vorbesti mult,tine de memorie,deci te ajuta sa tii minte , sa ai memorie lunga si tot asa..

ps: "Destepti:
-Matematica
-Informatica
-Biologie
-Fizica
-Chimie

Sportivi:
-Echilibru
-Forta
-Rezistenta

Creativi:
-Desen
-Muzica"

EU
Un mesaj din suflet...

winckler 2014 wrote:Daca te cheama winckler , inseamna ca esti smecher.
Image
:meme :meme :meme
User avatar
Arion
Scripter eXtreamCS
Scripter eXtreamCS
Posts: 3317
Joined: 15 May 2008, 21:19
Detinator Steam: Da
SteamID: arion1338
Reputatie: Fost Mapper eXtreamCS
Fost Detinator HNS.eXtreamCS.com
Nume anterior : Seekers
Scripter Echipa eXtreamCS
Fost Moderator jutator
Discord: laurentiuandrei
Has thanked: 402 times
Been thanked: 413 times
Contact:

30 May 2012, 13:32

@winckler

Unii sunt facuti ca sa gandeasca, altii ca sa retina.
Eu unul sunt cel care gandeste, nu imi face placere sa fiu obligat sa retin ceva ce nu ma intereseaza, daca e interesant, il retin in mod inconstient.

@pazziny9

Nu cred ca e corect sa impartim oameni in categorii...Eu sunt si creativ si lenes si imi place si informatica si fac sport regulat, deci unde ma incadrezi? In legatura cu asta exista acele tipuri de personalitate care ar fi marile categori in care putem imparti oamenii.

Am o nelamurire; de ce unii oameni tind sa creada ca exista persoane perfecte? :| (i don't get it...), mie personal nu imi pasa daca exista sau nu cineva perfect , dar oricum nici macar cel mai perfect lucru nu e perfect si nimic nu e identic (aici ma refer fizic, un cub chiar daca e facut cu aceasi matrice, nu este identic, difera, dar nu vedem cu ochiul uman). Deci de ce e atata valva cu perfeciunea asta ? :-?
User avatar
pazziny9
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 998
Joined: 19 Mar 2011, 21:09
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Has thanked: 93 times
Been thanked: 67 times
Contact:

30 May 2012, 15:29

Eu nu ma gandeam sa impartim oamenii in categorii, nu am spun niciun nume, fiecare este ceea ce vrea; totusi nu putem nega ca unii oameni sunt destepti, altii creativi, altii sportivi iar altii lenesi.
Ideea era ca noi ar trebui sa avem dreptul sa mergem pe ce ramura vrem si sa culegem ce frunze vrem (metaforic vorbind); NU ar trebui sa fim obligati sa invatam absolut orice materie, atata timp cat nu o sa fim ingineri, doctori, profesori, invatatori, informaticieni, chimisti si Einstein in acelasi timp.
User avatar
Arion
Scripter eXtreamCS
Scripter eXtreamCS
Posts: 3317
Joined: 15 May 2008, 21:19
Detinator Steam: Da
SteamID: arion1338
Reputatie: Fost Mapper eXtreamCS
Fost Detinator HNS.eXtreamCS.com
Nume anterior : Seekers
Scripter Echipa eXtreamCS
Fost Moderator jutator
Discord: laurentiuandrei
Has thanked: 402 times
Been thanked: 413 times
Contact:

30 May 2012, 16:01

pazziny9 wrote:Eu nu ma gandeam sa impartim oamenii in categorii, nu am spun niciun nume, fiecare este ceea ce vrea; totusi nu putem nega ca unii oameni sunt destepti, altii creativi, altii sportivi iar altii lenesi.
Ideea era ca noi ar trebui sa avem dreptul sa mergem pe ce ramura vrem si sa culegem ce frunze vrem (metaforic vorbind); NU ar trebui sa fim obligati sa invatam absolut orice materie, atata timp cat nu o sa fim ingineri, doctori, profesori, invatatori, informaticieni, chimisti si Einstein in acelasi timp.
Da, sunt de acord cu ce ai zis acum, dar cu ce ai zis inainte, nu sunt de acord in totalitate.

Fiecare pe o ramura; dar cine sa inteleaga asta? Profesorii? Parintii? Ei nu vor intelege asta si daca nu ai macar un sprijin, e cam greu de unul singur, dar totusi nu stiu de ce credem noi altfel ca este de acum a fost...in lumea asta ne nastem ca sa traim si traim singuri, ne facem viitorul singur, multi avem asteptari mari de la oameni...dar e important ca atunci cand ai o idee, sa o implementezi cat mai rapid si daca nu a mers printr-o metoda, cauti alta :] .
User avatar
TzUcK
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 2947
Joined: 19 Jul 2009, 15:44
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost moderator
Has thanked: 70 times
Been thanked: 140 times
Contact:

30 May 2012, 19:24

pazziny9 wrote:Cativa dintre voi nu au inteles mesajul:
Scoala nu e ceva rau, doar ca e inteleasa gresit de profesor.
Problema e ca toti profesorii sunt la varsta a II-a si inca mai tipa la telefon, pentru ca cred ca trebuie sa urle ciobanul de pe munte sa il auda pe cel de pe celalalt munte... - In concluzie nu stiu ca majoriatea oamenilor au un smartphone, un laptop sau o tableta cu care pot cauta orice informatie POSIBILA!
La scoala ar trebui sa invatam cum sa supravietuim in lumea asta nebuna, sa invatam sa ne intelegem unul pe altul, sa invatam sa ne iubim unul pe altul (nu in sensul ala...) si nu sa invatam cand a murit Shakespeare (cu ce ne va ajuta asta?)
Si cu subiectul asta vreau sa va intreb: Cu ce o sa va ajute vreodata istoria?
Probabil raspunsul va fi:
Pai daca merg undeva sa stiu ce s-a intamplat acolo
Sau
Pai trebuie sa stim ce scriitori mari au fost pe la noi.

Si daca toate astea s-au intamplat deja, de ce le mai povestim? Nu ne ajuta cu nimic; si daca vrem chiar asa de mult sa stim, de ce nu cautam pe internet? Ca doar internetul nu a fost facut ca sa ramanem la stadiul de a memora orice informatie posibila, ci pentru a ne usura viata.

Poate ca o sa sariti la mine cu propozitii de genul:
Dar Biblia de ce o citim si o memoram???
E o diferenta intre a memora ceva cu totul nefolositor, sau a memora ceva plin de amuzament/educatie/distractie.


Intrebarea a 2-a: dar matematica?
Matematica e buna in sine, dar niciodata nu o sa mergi la un magazin sa spui:
Vreau 2x32^2/223*{21348*[320-(-54-543)-(-300)]+3}/8439 rosii.

Si cam asa e la multe materii, mai putin romana, biologie, limbi straine, civica, informatica, desen si inca cateva...
Sper ca si voi sunteti de acord cu mine, astept pareri.
Ai dreptate , asa e si la mine , 10 minute sa te omoare sa nu intelegi nimic si pa . Si dupa poti ramane corigent .
User avatar
Gammer
Membru, skill +3
Membru, skill +3
Posts: 1278
Joined: 11 Mar 2009, 20:53
Detinator Steam: Da
CS Status: I'm back
Detinator server CS: da
SteamID: cz_gaming
Location: Bucuresti
Has thanked: 152 times
Been thanked: 64 times
Contact:

31 May 2012, 07:26

"Trăim in Romania şi asta ne ocupa tot timpul ."
Last edited by Laur eXtream on 31 May 2012, 10:37, edited 1 time in total.
Reason: Cea mai mare porcarie care o aud la toata lumea. Zii ceva de la tine prietene, nu mai copia de la altii.
Image
I'M BACK :D
User avatar
Arion
Scripter eXtreamCS
Scripter eXtreamCS
Posts: 3317
Joined: 15 May 2008, 21:19
Detinator Steam: Da
SteamID: arion1338
Reputatie: Fost Mapper eXtreamCS
Fost Detinator HNS.eXtreamCS.com
Nume anterior : Seekers
Scripter Echipa eXtreamCS
Fost Moderator jutator
Discord: laurentiuandrei
Has thanked: 402 times
Been thanked: 413 times
Contact:

31 May 2012, 14:45

Gammer wrote:"Trăim in Romania şi asta ne ocupa tot timpul ."
Argumentare? :-j
User avatar
pazziny9
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 998
Joined: 19 Mar 2011, 21:09
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Has thanked: 93 times
Been thanked: 67 times
Contact:

31 May 2012, 14:55

Azi s-a intamplat ceva chiar...nu pot sa o descriu in cuvinte
Eu eram in clasa, vine o profesoara oarecare care ii zice unei fete (care e mai usor de manipulat ca o minge de fotball) sa deschida geamurile, desi afara era mult mai cald ca in clasa; fata deschide geamurile, le deschide si pe cele de langa banca mea iar eu le inchid spunandu-i ca e mai cald afara ca in clasa; ea incepe sa se ia la tranta cu mine, iar la un moment dat o intreb: "Profa aia decide ce facem in clasa noastra sau ce?",avand in vedere ca profesoara aia nu e diriginta noasta, nici macar de serviciu pe coridor; primesc un raspuns foarte ...defensiv: "De ce te legi tot timpul de ea?!"; cand colo aia nu era profesoara mea, pentru ca eu faceam materia respectiva cu alta profesoara si in + niciodata nu m-am legat de ea.
Dupa asta vine partea cea mai iritanta: fata cheama profesoara ca sa imi zica sa nu mai stau acolo sa poata deschide geamurile de la banca mea :| ...si culmea a fost ca profesoara a venit si a inceput sa urle si sa faca figuri sa ma dau la oparte ca...cine ma cred, nu mi-e rusine si tot tacamul...
Si am uitat sa mentionez ca profesoara era cea de RELIGIE, un om care ar trebui sa fie un exemplu si sa inteleaga copii, nu un om care face crize cand elevul nu vrea sa moara de cald si nu deschide geamul.

Din asta ram tras 3 concluzii:
1. Unii elevi sunt manipulati de profesori in asa fel incat sa le fie frica daca nu fac ceva cum trebuie.
2. Profesorii (aproape toti) cred ca mereu cea mai buna decizie e luata de ei si nu te lasa sa iti spui parerea ("De ce ma contrazici baiete?!")
3. Nu te pune niciodata cu un prost; te va aduce la nivelul lui si va castiga cu experienta.
User avatar
Arion
Scripter eXtreamCS
Scripter eXtreamCS
Posts: 3317
Joined: 15 May 2008, 21:19
Detinator Steam: Da
SteamID: arion1338
Reputatie: Fost Mapper eXtreamCS
Fost Detinator HNS.eXtreamCS.com
Nume anterior : Seekers
Scripter Echipa eXtreamCS
Fost Moderator jutator
Discord: laurentiuandrei
Has thanked: 402 times
Been thanked: 413 times
Contact:

31 May 2012, 15:06

@pazziny9

Code: Select all

3. Nu te pune niciodata cu un prost; te va aduce la nivelul lui si va castiga cu experienta
:)) mi-a placut asta.

Cat despre intamplarea respectiva, unii oameni sunt atat de batuti in cap incat nu pot intelege o argumentare clara, nici nu asculta (narrow minded :[). HATE'EM ALL .
User avatar
Gammer
Membru, skill +3
Membru, skill +3
Posts: 1278
Joined: 11 Mar 2009, 20:53
Detinator Steam: Da
CS Status: I'm back
Detinator server CS: da
SteamID: cz_gaming
Location: Bucuresti
Has thanked: 152 times
Been thanked: 64 times
Contact:

31 May 2012, 15:50

Ex3cuTioN wrote:
Gammer wrote:"Trăim in Romania şi asta ne ocupa tot timpul ."
Argumentare? :-j
Laur @ nu copiez spun adevarul scos din gura altui personaj .
Execution @ Traim intr-o tara cu foarte multe "portiţe" nedeschise nestiind felul acestora: bun/rau,avem un popor "ales" dupa cum cred eu din punct de vedere Crestin , tot ce facem , facem cu mana noastra .
Image
I'M BACK :D
CyPrY007
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 10
Joined: 18 Apr 2012, 21:52
Detinator Steam: Da
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Contact:

31 May 2012, 16:07

Wow....M-a Lasat cu gura cascata.... @-)
www.ultracs.in Cautam Staff ! Cu o singura cerere primiti gradul!
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information