Scrisoare catre profesori

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

Post Reply
egoistdream
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 86
Joined: 07 Aug 2010, 01:41
Detinator Steam: Nu
Has thanked: 2 times
Been thanked: 16 times
Contact:

31 May 2012, 20:12

pazziny9 wrote:Pana acum, exista 4 tipuri de oameni in lumea asta:
Cei destepti
Cei sportivi
Cei creativi
Si cei lenesi

Desteptul e un om cu nivel mare de educatie, mai mult sau mai putin distractivi si dornic de munca psihica...pe scurt: creierul
Sportivul e cel care nu invata foarte bine, cu bun simt si foarte ajutator care e preocupat de modul lui de a arata, modul lui de a se hrani, pentru a fi in forma pentru "aventuri" tot mai noi; atat el cat si echipa sa.
Creativul e un om...ei bine...creativ. Are o imaginatie bogata si o sursa de inspiratie.
Lenesul e cel care nu invata, nu face sport, nu vrea sa fie creativ iar atunci isi pierde speranta in viata sperand sa fie sofer de TIR sau sa lucreze la tara.

Asa cum ramurile au frunze, si "ramurile" astea au "frunze":
Materii:

Destepti:
-Matematica
-Informatica
-Biologie
-Fizica
-Chimie

Sportivi:
-Echilibru
-Forta
-Rezistenta

Creativi:
-Desen
-Muzica

Lenesi:
nimic.

Eu cred ca fiecare elev ar trebui sa fie lasat sa isi rupa cate frunze vrea dintr-o categorie, sau mai multe.
Eu sunt interesat de informatica, dar si de sport (in general).
Si asa ca o intrebare de sfarsit: voi la ce categorie v-ati incadra?
Uite află ca mai există un tip special făcut cel puțin pentru mine, dar eu sunt convins ca nu sunt singurul, oamenii inteligenți, care nu pot fi inclusi in cadrul celor deștepti, nici
celor sportivi, nu sunt creativi si nici leneși. Nu mai generalizați... :-q


pazziny9, dacă ai 18 ani poți face ce vrei.
RoyalServer
User avatar
Arion
Scripter eXtreamCS
Scripter eXtreamCS
Posts: 3317
Joined: 15 May 2008, 21:19
Detinator Steam: Da
SteamID: arion1338
Reputatie: Fost Mapper eXtreamCS
Fost Detinator HNS.eXtreamCS.com
Nume anterior : Seekers
Scripter Echipa eXtreamCS
Fost Moderator jutator
Discord: laurentiuandrei
Has thanked: 402 times
Been thanked: 413 times
Contact:

31 May 2012, 22:18

Gammer wrote:
Ex3cuTioN wrote:
Gammer wrote:"Trăim in Romania şi asta ne ocupa tot timpul ."
Argumentare? :-j
Laur @ nu copiez spun adevarul scos din gura altui personaj .
Execution @ Traim intr-o tara cu foarte multe "portiţe" nedeschise nestiind felul acestora: bun/rau,avem un popor "ales" dupa cum cred eu din punct de vedere Crestin , tot ce facem , facem cu mana noastra .
Normal ca tot ce facem facem cu mana noastra, cine ai vrea sa faca? Altii?
Nu stiu de ce bagi toata ţara intr-o categorie asa "joasa", de ce vezi doar partea goala a paharului? Avem atatea lucruri unice si oameni deosebiti, dar cum am mai spus, talentele exista, pacat ca nu se valorifica si se pierd. Eu sunt genul optimist si vad si partea buna. Deci posibilitati exista, doar ca nu stim sa le apreciem/dezvoltam/valorificam si asta e trist...
egoistdream
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 86
Joined: 07 Aug 2010, 01:41
Detinator Steam: Nu
Has thanked: 2 times
Been thanked: 16 times
Contact:

31 May 2012, 22:26





Să nu vă aud că mai criticați ceva atata timp cât voi nu vă dați interesul!
User avatar
Arion
Scripter eXtreamCS
Scripter eXtreamCS
Posts: 3317
Joined: 15 May 2008, 21:19
Detinator Steam: Da
SteamID: arion1338
Reputatie: Fost Mapper eXtreamCS
Fost Detinator HNS.eXtreamCS.com
Nume anterior : Seekers
Scripter Echipa eXtreamCS
Fost Moderator jutator
Discord: laurentiuandrei
Has thanked: 402 times
Been thanked: 413 times
Contact:

31 May 2012, 22:46

egoistdream wrote:

Să nu vă aud că mai criticați ceva atata timp cât voi nu vă dați interesul!
Îhâm, tu ce interes ti-ai dat ? :]
User avatar
Gammer
Membru, skill +3
Membru, skill +3
Posts: 1278
Joined: 11 Mar 2009, 20:53
Detinator Steam: Da
CS Status: I'm back
Detinator server CS: da
SteamID: cz_gaming
Location: Bucuresti
Has thanked: 152 times
Been thanked: 64 times
Contact:

01 Jun 2012, 06:10

Normal ca tot ce facem facem cu mana noastra, cine ai vrea sa faca? Altii?
Nu stiu de ce bagi toata ţara intr-o categorie asa "joasa", de ce vezi doar partea goala a paharului? Avem atatea lucruri unice si oameni deosebiti, dar cum am mai spus, talentele exista, pacat ca nu se valorifica si se pierd. Eu sunt genul optimist si vad si partea buna. Deci posibilitati exista, doar ca nu stim sa le apreciem/dezvoltam/valorificam si asta e trist...
Nu am vrut sa afirm partea rea , poate ca nu ma-ti inteles , a vrut sa spus ca inca mai sunt multe lucruri de descoperit in aceasta ţară , alt subiect fiind pe tema Credintei .
Image
I'M BACK :D
egoistdream
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 86
Joined: 07 Aug 2010, 01:41
Detinator Steam: Nu
Has thanked: 2 times
Been thanked: 16 times
Contact:

01 Jun 2012, 18:05

Ex3cuTioN wrote:
egoistdream wrote:

Să nu vă aud că mai criticați ceva atata timp cât voi nu vă dați interesul!
Îhâm, tu ce interes ti-ai dat ? :]

O să îți răspund la intrebare atunci când o să vezi că mă plâng.
User avatar
zenner
Membru, skill +4
Membru, skill +4
Posts: 1869
Joined: 10 Sep 2011, 16:02
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost super moderator
Fost Membru Club eXtreamCS (27 ian - 27 feb)
Locul II eXtreamCS XMAS Championship 2014
Locul I eXtream Spring Cup 2015
Arbitru eXtream
0.5/3
Has thanked: 70 times
Been thanked: 69 times
Contact:

03 Jun 2012, 21:33

Din pacate scoala nu mai este asa cum era. Acum profesorii vin la ore, si nu educa copii pentru viata (iar unii dintre voi vin acum si spun unde e rolul parintilor. Ei bine rolul parintilor e acela de a lua decizii IMPREUNA cu copii cand, evident, au si ei o varsta destul de maricica, de ai invata cele bune si cele rele, cand sunt mici. Mai departe vine rolul educatorului, profesorului si dirigentelui care trebuie sa invete elevul despre viata, ce este si ce se poate realiza deoarece la gradinita/generala si liceu copilul isi petrece cel mai mult timp pe zii ~7 ore) ci vin la ore, isi arunca picioarele unul peste altul la catedra, arunca o carte (pentru care mai nou platesti) in fata elevului si el conspecteaza. Din toate astea elevul nu se alege cu absolut NIMIC. Provesorul fiind neinteresat de elev, nici pe elev nu-l intereseaza, astfel ajungadu-se la batai elev-profesor, batjocori etc..
Iar copii de astazi bulendresc pe strazi cu generatia '80 - '90 care si ea needucata. Ajungand sa isi faca vicii, sa fure etc..

Pe internet a aparut si acest videoclip: http://www.youtube.com/watch?v=_UlQysfpqds
Unde ni se explica direct (noua generatie) cum trebuie sa luptam pentru ca noi avem ocazia. Ok noi o avem, dar voi de ce nu ati avut-o ? Si asa se paseaza responsabilitatea 'unui loc mai bun' peste generatii.
Paul-Andrei
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 63
Joined: 05 Jul 2011, 21:54
Detinator Steam: Da
CS Status: Putin nu mult.
Detinator server CS: Zombie.XtremeXPC.Ro
SteamID: private
Location: Bucuresti
Has thanked: 9 times
Been thanked: 2 times

03 Jun 2012, 22:07

Scrieti o carte.
Image
Vanzari_Samp
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 283
Joined: 11 Aug 2011, 18:37
Detinator Steam: Da
SteamID: ken_cs222
Has thanked: 3 times
Been thanked: 5 times
Contact:

04 Jun 2012, 07:39

Intradevar frumoasa lucrare realtime. Iti multumim.
Image

PROASPĂT DESCHIS.

IP Adress 109.163.233.116:7777
Server contact [email protected]
User avatar
Cocostarc
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 445
Joined: 01 Sep 2011, 21:20
Detinator Steam: Nu
Reputatie: Ban 3 luni
Location: LONDON
Has thanked: 11 times
Been thanked: 19 times

04 Jun 2012, 19:01

- editat -
Last edited by Laur eXtream on 04 Jun 2012, 20:09, edited 1 time in total.
Reason: Ai primit un avertisment pentru reclama din semnatura si din topicul global.
Pronosticuri zilnice.Biletul zilei
User avatar
pazziny9
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 998
Joined: 19 Mar 2011, 21:09
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Has thanked: 93 times
Been thanked: 67 times
Contact:

04 Jun 2012, 21:02

Cocostarc wrote:- editat -
Atunci facem asa:
Parerea lui Cocostarc | Afiseaza codul
Scoala un mediu bun sau rau?


Salutare lume! Scriu aceste randuri pentru a va spune opinia mea fata de invatamantul din zilele noastre, de viata elevilor si de felul cum am putea schimba acest mediu.

Parintii isi trimit copii la scoala cu scopul de a invata niste lucruri care ii vor ajuta sa ajunga "oameni" si sa duca o viata decenta,daca nu si mai buna.

Elevul invata lucrurile de baza intre clasele 1-4, cum ar fi sa scrie, sa citeasca, sa calculeze, sa numere.Ok, pana in clasa a 4-a scoala este foarte usoara si frumoasa.

Cand ajunge in clasa a 5-a, de obicei vin colegi noi in clasa si incep sa se imprieteneasca, sa discute, asa e normal. Pana in clasa a 8-a elevul incepe sa vada cum este scoala cu adevarat, adica formule peste formule, romane, carti, informatii despre partile corpului

informatii despre Iisus Hristos, despre Ierusalim, invata despre terta mare,terta mica, formule chimice, densitate,masa, volum.. toate acestea, el trebuie sa le invete daca nu are nota 4 si ramane corigent, iar apoi daca nu le stie ramane si repetent.

Acum vine o intrebare, si aceea este: Un copil poate fi atent la tot ce predau profesorii 5/6 ore pe zi? Sa zicem ca sunt atenti la ore, scriu 4 pagini pe ora, cand ajung acasa mai sunt 8 ore pana se culca, mai stau si ei putin sa manance, se uita putin la tv, dupa care teme.

Cand termina temele, deja este ora 5 si nu mai are niciun chef de nimic,nici de iesit afara,nici de fotbal,nimic.. vor doar sa fie lasati in pace dupa care trebuie sa invete ca va da test si doamne cum sa ia baiatul nota mica ca nu mai ajunge ce i-au spus parintii..

Fiecare elev rezista cu acest program in felul lui, unii invata totul pe de rost,altii invata mai putin si ce multumesc cu note medii si apoi ajunge baiatul la liceu.

Aici baiatul incepe sa vada cu alti ochi scoala, adica nu mai este asa de usor sa intelegi totul ,daca nu inveti zi de zi incontinuu ramai in urma si profesorul continua si degeaba tu incerci sa inveti la zi,daca nu ai 2 lectii invatate... Elevul se maturizeaza, incepe sa aiba prietena caci daca vede

ca, colegii lui au, el de ce sa nu aiba.. ma rog. Trebuie sa isi faca timp si pentru ea, si pentru invatat, si pentru prietenii lui.Acum se sa faca el? Daca timpul care il avea nu ii ajungea nici pentru invatat, cum sa il imparta in 3?!?! Daca nu iese 2 zile cu prietena aceasta se supara si nu mai vorbeste cu el

si apar alte complicatii. Elevul incepe sa nu mai invete asa de mult, se relaxeaza si incetul cu incetul ii scade interesul fata de scoala si incepe sa descopere o noua lume, cea a drogurilor,cluburilor,femeilor...o lume din care nu mai poti iesi decat cand iti dai seama ca este prea tarziu, parintii se cearta cu tine in fiecare zi

prietena nu iti mai vorbeste, incepi sa vorbesti urat, totul ti se pare ca nu mai are sens.

Din acestea rezulta ca scoala poate sa aiba si un efect negativ asupra ta. Dar hai sa incercam totusi sa gasim o solutie la aceasta problema.Astfel vom salva tara de hoti si de drogati si vom descoperi noi ingineri,noi doctori,noi mesteri,noi mecanici,noi agricultori, o noua tara,care se va numi Romania normala.

De ce sa nu ii lasam pe elevii pasionati de arta de exemplu sa se axeze doar pe ce le place lor, de exemplu desenul,muzica.De ce sa ii punem sa invete la matematica,cand stim ca nu le place acest obiect,ca ei invata pe derost totul si a doua zi uita.

De ce sa il punem pe un elev caruia ii place informatica sa invete la biologie? Cu ce il va ajuta sa stie ce se petrece in stomacul lui atunci cand mananca ceva? El e facut sa creeze programe si site-uri, asta stie el mai bine, pentru asta a fost menit!

De ce sa il punem pe un elev caruia ii place istoria sa invete la matematica? Cu ce il va ajuta sa stie teorema lui Pitagora daca el va analiza istoria si va lucra la centrul de date sau cu se numeste.

De ce sa il punem pe un elev caruia ii place literatura sa invete la geografie? Cu ce il va ajuta pe el sa stie capitalele lumii daca el va citi si va scrie povesti/poezii toata viata?

De ce sa il punem pe un elev caruia ii place fizica sa invete la muzica? Cu ce il ajuta pe el asta daca el va construi cladiri si ii va indruma pe altii spre a termina o lucrare?

De ce sa il punem pe un elev caruia ii place mecanica sa invete la TIC sau la geologie? Cu ce il ajuta pe el sa stie HTML si despre marketing sau despre pamant si pietre, daca el va repara sau va construi masini?

Sunt de acord ca sunt unele obiecte la care nu trebuie sa inveti mult si nu trebuie sa fii inteligent ca sa tii minte acele lucruri, sau sunt lucruri care trebuie stiute, adica de exemplu la religie ar trebui sa stim cateva lucruri despre Iisus Hristos,Ierusalim;la matematica sa calculam; la romana sa analizam cuvintele si lista poate continua!

In concluzie ar fi bine ca elevii care au o pasiune sa urmeze un liceu si sa evolueze pe acel domeniu, ar iesi o lume mai frumoasa si sunt sigur ca tara noastra va fi mai respectata si vazuta altfel in afara tarii,iar strainii vor avea alta atitudine fata de noi.

Daca noi, tinerii din ziua de astazi, nu vom incerca sa ajungem la putere si sa schimbam nivelul de invatare din Romania, sa schimbam mentalitatea romanilor, sa ne gandim la viitorul tarii, atunci cine va face aceste lucuri? Viitorii vostri copii? Nu cred, cred ca pana atunci nu vom mai exista daca continuam sa gandim asa. Cel mai bun exemplu pentru noi sunt cei din Japonia si Germania.

Acum ca am scris aceste randuri, ma simt mai usurat ca ma spus ce am pe inima. Poate va iesi o discutie frumoasa:). Astept parerea voastra!
User avatar
Cocostarc
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 445
Joined: 01 Sep 2011, 21:20
Detinator Steam: Nu
Reputatie: Ban 3 luni
Location: LONDON
Has thanked: 11 times
Been thanked: 19 times

04 Jun 2012, 21:42

pazziny9 wrote:
Cocostarc wrote:- editat -
Atunci facem asa:
Parerea lui Cocostarc | Afiseaza codul
Scoala un mediu bun sau rau?


Salutare lume! Scriu aceste randuri pentru a va spune opinia mea fata de invatamantul din zilele noastre, de viata elevilor si de felul cum am putea schimba acest mediu.

Parintii isi trimit copii la scoala cu scopul de a invata niste lucruri care ii vor ajuta sa ajunga "oameni" si sa duca o viata decenta,daca nu si mai buna.

Elevul invata lucrurile de baza intre clasele 1-4, cum ar fi sa scrie, sa citeasca, sa calculeze, sa numere.Ok, pana in clasa a 4-a scoala este foarte usoara si frumoasa.

Cand ajunge in clasa a 5-a, de obicei vin colegi noi in clasa si incep sa se imprieteneasca, sa discute, asa e normal. Pana in clasa a 8-a elevul incepe sa vada cum este scoala cu adevarat, adica formule peste formule, romane, carti, informatii despre partile corpului

informatii despre Iisus Hristos, despre Ierusalim, invata despre terta mare,terta mica, formule chimice, densitate,masa, volum.. toate acestea, el trebuie sa le invete daca nu are nota 4 si ramane corigent, iar apoi daca nu le stie ramane si repetent.

Acum vine o intrebare, si aceea este: Un copil poate fi atent la tot ce predau profesorii 5/6 ore pe zi? Sa zicem ca sunt atenti la ore, scriu 4 pagini pe ora, cand ajung acasa mai sunt 8 ore pana se culca, mai stau si ei putin sa manance, se uita putin la tv, dupa care teme.

Cand termina temele, deja este ora 5 si nu mai are niciun chef de nimic,nici de iesit afara,nici de fotbal,nimic.. vor doar sa fie lasati in pace dupa care trebuie sa invete ca va da test si doamne cum sa ia baiatul nota mica ca nu mai ajunge ce i-au spus parintii..

Fiecare elev rezista cu acest program in felul lui, unii invata totul pe de rost,altii invata mai putin si ce multumesc cu note medii si apoi ajunge baiatul la liceu.

Aici baiatul incepe sa vada cu alti ochi scoala, adica nu mai este asa de usor sa intelegi totul ,daca nu inveti zi de zi incontinuu ramai in urma si profesorul continua si degeaba tu incerci sa inveti la zi,daca nu ai 2 lectii invatate... Elevul se maturizeaza, incepe sa aiba prietena caci daca vede

ca, colegii lui au, el de ce sa nu aiba.. ma rog. Trebuie sa isi faca timp si pentru ea, si pentru invatat, si pentru prietenii lui.Acum se sa faca el? Daca timpul care il avea nu ii ajungea nici pentru invatat, cum sa il imparta in 3?!?! Daca nu iese 2 zile cu prietena aceasta se supara si nu mai vorbeste cu el

si apar alte complicatii. Elevul incepe sa nu mai invete asa de mult, se relaxeaza si incetul cu incetul ii scade interesul fata de scoala si incepe sa descopere o noua lume, cea a drogurilor,cluburilor,femeilor...o lume din care nu mai poti iesi decat cand iti dai seama ca este prea tarziu, parintii se cearta cu tine in fiecare zi

prietena nu iti mai vorbeste, incepi sa vorbesti urat, totul ti se pare ca nu mai are sens.

Din acestea rezulta ca scoala poate sa aiba si un efect negativ asupra ta. Dar hai sa incercam totusi sa gasim o solutie la aceasta problema.Astfel vom salva tara de hoti si de drogati si vom descoperi noi ingineri,noi doctori,noi mesteri,noi mecanici,noi agricultori, o noua tara,care se va numi Romania normala.

De ce sa nu ii lasam pe elevii pasionati de arta de exemplu sa se axeze doar pe ce le place lor, de exemplu desenul,muzica.De ce sa ii punem sa invete la matematica,cand stim ca nu le place acest obiect,ca ei invata pe derost totul si a doua zi uita.

De ce sa il punem pe un elev caruia ii place informatica sa invete la biologie? Cu ce il va ajuta sa stie ce se petrece in stomacul lui atunci cand mananca ceva? El e facut sa creeze programe si site-uri, asta stie el mai bine, pentru asta a fost menit!

De ce sa il punem pe un elev caruia ii place istoria sa invete la matematica? Cu ce il va ajuta sa stie teorema lui Pitagora daca el va analiza istoria si va lucra la centrul de date sau cu se numeste.

De ce sa il punem pe un elev caruia ii place literatura sa invete la geografie? Cu ce il va ajuta pe el sa stie capitalele lumii daca el va citi si va scrie povesti/poezii toata viata?

De ce sa il punem pe un elev caruia ii place fizica sa invete la muzica? Cu ce il ajuta pe el asta daca el va construi cladiri si ii va indruma pe altii spre a termina o lucrare?

De ce sa il punem pe un elev caruia ii place mecanica sa invete la TIC sau la geologie? Cu ce il ajuta pe el sa stie HTML si despre marketing sau despre pamant si pietre, daca el va repara sau va construi masini?

Sunt de acord ca sunt unele obiecte la care nu trebuie sa inveti mult si nu trebuie sa fii inteligent ca sa tii minte acele lucruri, sau sunt lucruri care trebuie stiute, adica de exemplu la religie ar trebui sa stim cateva lucruri despre Iisus Hristos,Ierusalim;la matematica sa calculam; la romana sa analizam cuvintele si lista poate continua!

In concluzie ar fi bine ca elevii care au o pasiune sa urmeze un liceu si sa evolueze pe acel domeniu, ar iesi o lume mai frumoasa si sunt sigur ca tara noastra va fi mai respectata si vazuta altfel in afara tarii,iar strainii vor avea alta atitudine fata de noi.

Daca noi, tinerii din ziua de astazi, nu vom incerca sa ajungem la putere si sa schimbam nivelul de invatare din Romania, sa schimbam mentalitatea romanilor, sa ne gandim la viitorul tarii, atunci cine va face aceste lucuri? Viitorii vostri copii? Nu cred, cred ca pana atunci nu vom mai exista daca continuam sa gandim asa. Cel mai bun exemplu pentru noi sunt cei din Japonia si Germania.

Acum ca am scris aceste randuri, ma simt mai usurat ca ma spus ce am pe inima. Poate va iesi o discutie frumoasa:). Astept parerea voastra!
ms ca ai postat-o tu , astept parerile voastre.. as vrea sa ma scriu
Pronosticuri zilnice.Biletul zilei
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information