Securitate WiFi

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

Post Reply
Clauxxx
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 480
Joined: 23 Oct 2012, 14:21
Detinator Steam: Nu
Location: Ploiesti
Has thanked: 8 times
Been thanked: 16 times

22 Jul 2017, 01:57

Te gândeşti de două ori înainte să te conectezi la o reţea wireless publică?  

              Reţele wireless au devenit cea mai convenabilă metodă de conectare la Internet. Nu va mai fi nevoie niciodată să stăm într-un loc pentru a ne conecta dispozitivul la Internet cu un cablu Ethernet. 
Desigur, există un preţ pe care îl plătim cu toţii mai devreme sau mai târziu: reţelele wireless nu au nici măcar 20% securitatea pe care o poate avea o reţea Ethernet, ceea ce duce direct la furt de parole,fişiere personale,etc. În cele ce urmează voi explica puţin de ce sunt atât de nesigure şi ce putem face în privinţa aceasta.

  Există mai multe tipuri de securitate wireless. Unele mai bine puse la punct, altele nu.    

  1.WEP (Wireless Equivalent Privacy)-un standard vechi de scuritate care a fost înlocuit după 2,3 ani. De ce? Pentru că sunt multe căi de exploatare şi accesare neautorizată a acestui tip de securitate. Pentru atacuri de acest tip,un exemplu de software este suita AirCrack, care va aduna pachete din conexiunea altor utilizatori ai reţelei, după care, matematic, va analiza pachetele în scopul de a crack-ui parola.Desigur, este un atac de tip brute-force,dar având în vedere faptul că parolele sunt ori standard,ori uşor de ghicit nu va exista o problemă (un fişier cu parole poate conţine până la un miliard de parole,fiind denumit „wordlist”). 

  2.WPA/WPA2(WiFi Protected Access).

Apărut după WEP şi astfel înlocuindu-l, este un protocol de securitate apărut în 2003. Nici acesta nu are o securitate la fel de bună , având în vedere faptul că acelaşi software (AirCrack ) este folosit pentru a captura pachetele. În acest caz, se foloseşte tipul de atac brute-force împotriva datelor culese până când se realizează conexiunea (handshake).    

  3.WPA/WPA2 with WPS available. 

A activa WPS(Wi-Fi Protected Setup) reprezintă o mare gafă în securitatea unei reţele wireless. 
Acesta încearcă să simplifice procesul de conectare, folosindu-se un PIN generat aleator. Este nesigur din cauza faptului că router-ul va împărţi blocul de 8 cifre va fi împărţit în două blocuri de câte 4 cifre fiecare. Router-ul va verifica separat primul bloc de al doilea, fiind mai uşor de crack-uit. Acest proces va dura între câteva minute şi o zi. 

Atacul este denumit „Pixie Dust Attack” şi va captura valorile hash-urilor WPS, încercât să le crack-uiască offline, ceea ce nu va mai duce la blocarea atacatorului de către router. 
Deci, preferi să te conectezi mai greu sau să ştii că cineva se uită peste gard şi vede tot ceea ce faci tu? 
  
Ce putem face? După părerea mea, ar trebui nici să te gândeşti să te conectezi la o astfel de reţea.
   Dar, dacă este absolut necesar, nu te conecta la conturi care sunt strict private: conturi de bancă,conturi pe site-uri de socializare. De asemenea, nu tranzita fişiere cu caracter privat sau mai ales poze care nu ar trebui să ajungă la vecinu’ .      

      Să-ţi laşi datele să fie furate sau să rămâi fără banii din bancă nu este un lucru chiar plăcut, de aceea ar trebui să fim mai atenţi prin ce metode ne conectăm la Internet.

   Ţi-ar plăcea să fii urmărit? Ar trebui să ştii când te afli într-o zonă nesigură şi când nu ar ar fi bine să trimiţi informaţii sensibile.Sau poate nu te interesează şi „nu ai nimic de ascuns” ?    
  

Stay safe!  
RoyalServer
User avatar
Icsulescu
Utilizator neserios (tepar)
Utilizator neserios (tepar)
Posts: 335
Joined: 04 Mar 2017, 12:32
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Reputatie: Utilizator neserios (tepar!)
Utilizator vechi: Massivescu
Fond eXtream: 0
Contact:

22 Jul 2017, 03:51

Deci daca cineva e conectat la wifi-ul meu eu pot sa aflu parolele lui? daca da, cum ? :))
Il am pe du-te vino, dar tot du-te ii mai puternic.
Clauxxx
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 480
Joined: 23 Oct 2012, 14:21
Detinator Steam: Nu
Location: Ploiesti
Has thanked: 8 times
Been thanked: 16 times

22 Jul 2017, 11:10

Icsulescu wrote:Deci daca cineva e conectat la wifi-ul meu eu pot sa aflu parolele lui? daca da, cum ? :))
Da, se poate.
User avatar
d e a l e r -
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 2462
Joined: 13 Feb 2016, 16:52
Detinator Steam: Da
CS Status: Connection lost
Reputatie: Fost eXtream Mod
Fost Membru Club eXtreamCS (1 luna)
Fond eXtream: 0
Location: Mediaş, Sibiu, România
Discord: dealer1945
Has thanked: 33 times
Been thanked: 79 times
Contact:

22 Jul 2017, 11:14

Clauxxx wrote:
Icsulescu wrote:Deci daca cineva e conectat la wifi-ul meu eu pot sa aflu parolele lui? daca da, cum ? :))
Da, se poate.
Păi spune-ne cum dacă știi :))))
Clauxxx
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 480
Joined: 23 Oct 2012, 14:21
Detinator Steam: Nu
Location: Ploiesti
Has thanked: 8 times
Been thanked: 16 times

22 Jul 2017, 19:54

Ăsta e alt subiect și nu încurajez chestiile astea. Mulțumiți-vă să vă protejați.
Filiq_
Utilizator neserios
Utilizator neserios
Posts: 847
Joined: 02 Nov 2014, 18:21
Detinator Steam: Da
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Reputatie: Fost Scripter eXtreamCS
Utilizator neserios
Fond eXtream: 0
Location: Constanta
Has thanked: 40 times
Been thanked: 30 times

24 Jul 2017, 15:36

# DeaLeR. wrote:
Clauxxx wrote:
Icsulescu wrote:Deci daca cineva e conectat la wifi-ul meu eu pot sa aflu parolele lui? daca da, cum ? :))
Da, se poate.
Păi spune-ne cum dacă știi :))))
Cu kali linux, nu stiu exact ce metoda dar mai stiu una, faci o retea falsa de wifi si toti cei ce se conecteaza pe ea o sa vezi tu tot ce fac ei


Last bumped by Clauxxx on 24 Jul 2017, 15:36.
https://discord.gg/VABVdhXMrK ZM CSO server in working..
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information