Securizare servere WebHost, GameHost, VPS - GRATUIT

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

egoistdream
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 86
Joined: 07 Aug 2010, 01:41
Detinator Steam: Nu
Has thanked: 2 times
Been thanked: 16 times
Contact:

08 Dec 2012, 16:26

Poți modifica kernelul la un server creat de openvz sau nu?

Dacă da, iți dau un vps și aștept să il copilezi, după ce l-ai compilat sunt sclavu tău tot restul vieții, nu poți să il copilezi așa cum susții că e posibil te inscrii in rândul găinarilor care nu știu ce vorbesc, dar vorbesc.

Ăsta e singurul mod prin care ne poți demonstra practic că ceea ce spui tu este adevărat, că doar ai mai compilat un kernel pe un vps.... =))


Scurt și la obiect.
vim
Programator eXtream
Programator eXtream
Posts: 853
Joined: 29 May 2009, 19:13
Detinator Steam: Da
CS Status: Trag cu praştia !
Reputatie: Fost programator web eXtreamCS
Administrator tehnic
Sysadmin
Location: Bucureşti
Has thanked: 2 times
Been thanked: 342 times

08 Dec 2012, 17:41

Hai sa rezumam si sa concluzionam, dar nu inainte de a te ruga sa pastrezi limitele bunului simt in orice discutie cu mine. Desi stiu de gluma, exista o limita. Nu avem aceeasi varsta, nu avem aceeasi pregatire, am incercat sa am rabdare si sa iti explic ce este gresit in ceea ce spui, am mai glumit pe alocuri, dar ti-am aratat respect pana acum si astept sa imi oferi fix acelasi lucru, fara nimic in plus sau in minus.

De fapt neintelegerea consta in faptul ca tu si TuhanTS sustineti ca:
VPS = Virtualizare OpenVZ, iar VDS = Virtualizare Xen, KVM, VMWare
Exista diferente intre fiecare metoda de virtualizare, dar aceste diferente nu se exprima prin denumirile "VPS si/sau "VDS", ci prin cele 3 categorii de virtualizare insirate de mine intr-un post anterior. Denumirile VPS si VDS sunt sinonime si exprima acelasi lucru: un mediu virtualizat.

Daca vrei sa diferentiezi un mediu virtualizat de altul, ori folosesti denumirea solutiei de virtualizare:
  1. Am un VPS XEN
  2. Am un VPS OpenVZ
  3. Am un VDS XEN
  4. Am un VDS OpenVZ
Ori folosesti una dintre cele 3 categorii expuse de mine intr-un post anterior: virtualized, paravirtualized sau hybrid. Aceasta metoda este folosita mai rar, din cauza unor neintelegeri prin care o parte dintre administratori sustin ca OpenVZ se incadreaza in categoria "virtualized", iar o alta parte sustin ca locul acestuia este in categoria "paravirtualized".

Folosind in schimb prima varianta, care contine si numele solutiei de virtualizare, interlocutorul isi va da seama ce poti face cu respectiva masina virtuala in functie de metoda de virtualizare. Daca Ionescu aude ca ii spui "am un VPS cu OpenVZ", Ionescu o sa stie ca nu poti instala un kernel custom fara sa afectezi intregul ansamblu. In schimb daca ii spui "am un VPS" sau "am un VDS" fara sa specifici si metoda de virtualizare, nu il ajuta cu nimic.


Asadar folosirea termenului VPS pentru a face referire la un mediu de virtualizare care foloseste OpenVZ si folosirea termenului VDS pentru a face referire la un alt mediu de virtualizare, este gresita. Un OpenVZ si un Xen sunt in acelasi timp si VPS si VDS. Unele firme folosesc acesta metoda in scop de marketing si atat.
egoistdream wrote:Dacă da, iți dau un vps și aștept să il copilezi, după ce l-ai compilat sunt sclavu tău tot restul vieții, nu poți să il copilezi așa cum susții că e posibil te inscrii in rândul găinarilor care nu știu ce vorbesc, dar vorbesc.
Poti utiliza un kernel custom chiar si sub OpenVZ. Diferenta este facuta de faptul ca sub OpenVZ acel kernel custom o sa fie folosit de fiecare masina virtuala, iar sub Xen poti utiliza un kernel diferit pe fiecare masina virtuala.

In alta ordine de idei, pe toate facturile care le-am primit pana in prezent de la firme de hosting atat din tara, cat si din afara, scrie "VPS Xen = x euro" si "VPS OpenVZ = x euro" ; nu "VDS Xen = x euro" si "VPS OpenVZ = x euro". Toti gresesc si voi doi aveti dreptate ?
I'm not antisocial, I'm just not user friendly.
⎯ retired
egoistdream
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 86
Joined: 07 Aug 2010, 01:41
Detinator Steam: Nu
Has thanked: 2 times
Been thanked: 16 times
Contact:

08 Dec 2012, 17:54

Ești căpos rău, eu nu am făcut nicio referire la nicio firmă care a implementat servere virtuale cu excepția openvz-ului pe care l-am dat ca exemplu, nu generaliza, eu nu am zis că vps inseamnă (VPS = Virtualizare OpenVZ, iar VDS = Virtualizare Xen, KVM, VMWare), eu păstrez limitele bunului simț, doar că matale nu știi cu cine vorbești și continui să spui basme pentru copii care dau copy paste ca matale, trimite-mi pm cu email-ul și iți las datele unui server vps să ne arăți nouă ăstora care suntem mai tineri cum ne consideri matale, că poti modifica kernelul unui sistem virtualizat, poți compila real time kernel sub openvz... :))

Scrie pe forumul openvz că tu poți modifica kernelul unei sistem virtualizat și o să fie cea mai tare glumă pe care au auzit-o, o să se amuze copios, bre tataie.
vim
Programator eXtream
Programator eXtream
Posts: 853
Joined: 29 May 2009, 19:13
Detinator Steam: Da
CS Status: Trag cu praştia !
Reputatie: Fost programator web eXtreamCS
Administrator tehnic
Sysadmin
Location: Bucureşti
Has thanked: 2 times
Been thanked: 342 times

08 Dec 2012, 18:08

egoistdream wrote:Scrie pe forumul openvz că tu poți modifica kernelul unei sistem virtualizat și o să fie cea mai tare glumă pe care au auzit-o, o să se amuze copios, bre tataie.
Stai cam prost cu vedere pustiule:
vim wrote:Poti utiliza un kernel custom chiar si sub OpenVZ. Diferenta este facuta de faptul ca sub OpenVZ acel kernel custom o sa fie folosit de fiecare masina virtuala, iar sub Xen poti utiliza un kernel diferit pe fiecare masina virtuala.
I'm not antisocial, I'm just not user friendly.
⎯ retired
TuhanTS
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 101
Joined: 28 Apr 2012, 09:23
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Has thanked: 4 times
Been thanked: 3 times
Contact:

08 Dec 2012, 18:17

vim wrote:
egoistdream wrote:Scrie pe forumul openvz că tu poți modifica kernelul unei sistem virtualizat și o să fie cea mai tare glumă pe care au auzit-o, o să se amuze copios, bre tataie.
Stai cam prost cu vedere pustiule:
vim wrote:Poti utiliza un kernel custom chiar si sub OpenVZ. Diferenta este facuta de faptul ca sub OpenVZ acel kernel custom o sa fie folosit de fiecare masina virtuala, iar sub Xen poti utiliza un kernel diferit pe fiecare masina virtuala.
Acu o dai la intors, inainte ai spus ca poti compila kernelu la openvz pe vps si acu` ca vezi doamne, trebuie compilat pe main machine.
hotaraste-te.
vim
Programator eXtream
Programator eXtream
Posts: 853
Joined: 29 May 2009, 19:13
Detinator Steam: Da
CS Status: Trag cu praştia !
Reputatie: Fost programator web eXtreamCS
Administrator tehnic
Sysadmin
Location: Bucureşti
Has thanked: 2 times
Been thanked: 342 times

08 Dec 2012, 18:32

TuhanTS wrote:Acu o dai la intors, inainte ai spus ca poti compila kernelu la openvz pe vps si acu` ca vezi doamne, trebuie compilat pe main machine.
hotaraste-te.
Nu o dau cu nimic la intors. Am zis de la bun inceput ca se poate utiliza un kernel custom pe ambele solutii. Nu am specificat de la inceput in ce conditii si ce repercursiuni are, pentru ca voi ati spus ca nu se poate utiliza un kernel custom pe openvz [punct]
I'm not antisocial, I'm just not user friendly.
⎯ retired
TuhanTS
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 101
Joined: 28 Apr 2012, 09:23
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Has thanked: 4 times
Been thanked: 3 times
Contact:

08 Dec 2012, 19:34

vim wrote:
TuhanTS wrote:Acu o dai la intors, inainte ai spus ca poti compila kernelu la openvz pe vps si acu` ca vezi doamne, trebuie compilat pe main machine.
hotaraste-te.
Nu o dau cu nimic la intors. Am zis de la bun inceput ca se poate utiliza un kernel custom pe ambele solutii. Nu am specificat de la inceput in ce conditii si ce repercursiuni are, pentru ca voi ati spus ca nu se poate utiliza un kernel custom pe openvz [punct]
in fine,
acum daca tot esti moderator, sterge si matale toate off topic-urile care le-ati facut si lasati-mi topicul curat.
multumesc.
egoistdream
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 86
Joined: 07 Aug 2010, 01:41
Detinator Steam: Nu
Has thanked: 2 times
Been thanked: 16 times
Contact:

08 Dec 2012, 20:10

Meștere, tu spui că poți face inconjurul lumii pe bicicletă, eu iți dau bicileta și te pun să il faci, apoi ca un om sucit, spui il fac dar am nevoie și de o echipă de 5000 de oameni care să imi tină calea.... :-q

Arată-mi unde cumperi tu vps openvz să poți compila kernelul, că o dai la intors și spui că poti kompila kernelul dar pe host ăla e server dedicat așa cum ți-am spus, vps-urile nu pot avea kernel custom punct. VDS-urile pot!. VPS nu e egal cu VDS, că ție iți place să intorci cuvintele și să susții că VPS=VDS e logică de tinichea ruginită.

Nu imi mai pierd timpul să iți explic că mă enervez degeaba.
vim
Programator eXtream
Programator eXtream
Posts: 853
Joined: 29 May 2009, 19:13
Detinator Steam: Da
CS Status: Trag cu praştia !
Reputatie: Fost programator web eXtreamCS
Administrator tehnic
Sysadmin
Location: Bucureşti
Has thanked: 2 times
Been thanked: 342 times

08 Dec 2012, 22:16

egoistdream wrote:Meștere, tu spui că poți face inconjurul lumii pe bicicletă, eu iți dau bicileta și te pun să il faci, apoi ca un om sucit, spui il fac dar am nevoie și de o echipă de 5000 de oameni care să imi tină calea.... :-q
In preamarita ta intelepciune de sys-admin scolit in spate blocului si pe YM, consideri ca nu este nici o diferenta intre "nu se poate instala kernel custom" si "nu se poate instala kernel custom pe fiecare VM in parte". Tu ai folosit prima varianta si de aici se intelege ca nu se poate instala un kernel custom sub nici o forma ; fie el per VM sau per sistemul gazda. Got it ?
egoistdream wrote:Arată-mi unde cumperi tu vps openvz să poți compila kernelul, că o dai la intors și spui că poti kompila kernelul dar pe host ăla e server dedicat așa cum ți-am spus
Spre marea ta uimire, tin sa te anunt ca virtualizarea nu se foloste doar la firme de hosting. Se foloseste in sute/mii de alte locuri si in sute/mii de scopuri, unde adminul poate avea acces direct la sistemul gazda.
egoistdream wrote:vps-urile nu pot avea kernel custom punct. VDS-urile pot!. VPS nu e egal cu VDS, că ție iți place să intorci cuvintele și să susții că VPS=VDS e logică de tinichea ruginită.
Faptul ca poti schimba kernelul la fiecare VM in parte, se numeste paravirtualizare, nu VDS. Diferentele tehnice intre VPS si VDS sunt inexistente ; exista doar diferente comerciale / de marketing. Got it ?
egoistdream wrote:Nu imi mai pierd timpul să iți explic că mă enervez degeaba.
Deja incep sa am un sentiment de deja vu. Au mai fost discuti asemanatoare acum 2 -3 ani daca nu ma insel si pe softpedia, unde cativa indivizi credului si scoliti ca si tine au reusit sa provoace hohote de ras in randul sys-adminilor care frecventau forum-ul la vremea respectiva.

In loc sa pastrezi nasul pe sus si sa continui sa debitezi ineptii, mai bine ai incerca sa bagi la cap si daca nu ma crezi sa pui pana pe o carte si sa te convingi care dintre noi greseste.
I'm not antisocial, I'm just not user friendly.
⎯ retired
User avatar
Laur eXtream
Fondator eXtream
Fondator eXtream
Posts: 6268
Joined: 06 Apr 2007, 04:04
Detinator Steam: Da
CS Status: Inactiv..
Detinator server CS: cs.extream.ro
Reputatie: Fondator eXtream
Fond eXtream: 200
Location: eXtreamLocation
Has thanked: 182 times
Been thanked: 792 times
Contact:

08 Dec 2012, 22:49

S-a dus epoca CS-ului, clar :))
User avatar
RAZVANN.
Utilizator neserios (tepar)
Utilizator neserios (tepar)
Posts: 3610
Joined: 03 Nov 2008, 21:07
Detinator Steam: Da
CS Status: Excelent
SteamID: Privat
Reputatie: Fost moderator ajutator
Utilizator neserios ( tepar )
Has thanked: 206 times
Been thanked: 179 times

08 Dec 2012, 22:53

Laur eXtream wrote:S-a dus epoca CS-ului, clar :))
Offtopic.
TuhanTS
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 101
Joined: 28 Apr 2012, 09:23
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Has thanked: 4 times
Been thanked: 3 times
Contact:

08 Dec 2012, 23:13

CURATATI-MI TOPICU! >:P
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information