Securizare servere WebHost, GameHost, VPS - GRATUIT

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

TuhanTS
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 101
Joined: 28 Apr 2012, 09:23
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Has thanked: 4 times
Been thanked: 3 times
Contact:

06 Dec 2012, 13:37

Image
Securizez servere pentru WebHost, VPS Hosting, VDS Hosting, GameHosting Gratuit.
Platformele acceptate:
Linux, Unix
Panouri:
cPanel
DirectAdmin
LiteSpeed
ISPConfig 2/3
ISPCP 1.*
Kloxo
SolusVM
HyperVM
VePortal
Virtualizor
WebMin
VirtualMin
EHCP
SysCP
OpenVZ WebPanel
And a lot more.
Cine-i interesat, PM sau add la tuhants.
RoyalServer 2
User avatar
GamingWorld
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 2205
Joined: 08 Mar 2012, 00:18
Detinator Steam: Da
CS Status: PHP GOD
Detinator server CS: Da
SteamID: legend_xpc
Reputatie: Membru Club eXtreamCS (8 luni)
Location: Bucuresti
Has thanked: 24 times
Been thanked: 35 times

06 Dec 2012, 20:10

Interesant, bafta !
Pentru a-l contacta pe userul GamingWorld poti trimite un PM accesand direct profilul meu .
De altfel puteti sa ma gasiti si pe ImageBlog & si ImageYoutube !!
vim
Programator eXtream
Programator eXtream
Posts: 853
Joined: 29 May 2009, 19:13
Detinator Steam: Da
CS Status: Trag cu praştia !
Reputatie: Fost programator web eXtreamCS
Administrator tehnic
Sysadmin
Location: Bucureşti
Has thanked: 2 times
Been thanked: 342 times

07 Dec 2012, 00:07

TuhanTS wrote:Securizez servere pentru [...] VPS Hosting, VDS Hosting[...]
Vezi ca "securizezi" sinonime
I'm not antisocial, I'm just not user friendly.
⎯ retired
TuhanTS
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 101
Joined: 28 Apr 2012, 09:23
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Has thanked: 4 times
Been thanked: 3 times
Contact:

07 Dec 2012, 19:58

vim wrote:
TuhanTS wrote:Securizez servere pentru [...] VPS Hosting, VDS Hosting[...]
Vezi ca "securizezi" sinonime
Defapt, daca nu erai interesat doar de +1, ai fi stiut ca VPS = Virtualizare OpenVZ, iar VDS = Virtualizare Xen, KVM, VMWare .
Eu stiu ce vorbesc, mai putin tu.
User avatar
mariuss615
Membru, skill +3
Membru, skill +3
Posts: 1399
Joined: 16 Mar 2010, 10:24
Detinator Steam: Da
CS Status: Mahăr
Reputatie: Organizator Cupe eXtreamCS
Location: București
Has thanked: 28 times
Been thanked: 91 times
Contact:

07 Dec 2012, 20:41

TuhanTS wrote:
vim wrote:
TuhanTS wrote:Securizez servere pentru [...] VPS Hosting, VDS Hosting[...]
Vezi ca "securizezi" sinonime
Defapt, daca nu erai interesat doar de +1, ai fi stiut ca VPS = Virtualizare OpenVZ, iar VDS = Virtualizare Xen, KVM, VMWare .
Eu stiu ce vorbesc, mai putin tu.
Cred că ești total pe lângă, mă amuză că ești și patron de firmă de host :)). Am o vagă presimțire că ești doar o marionetă obosită.
Web Hosting gratuit cu SSL inclus si Litespeed pentru orice site care tine link in footer. PM daca te intereseaza.
vim
Programator eXtream
Programator eXtream
Posts: 853
Joined: 29 May 2009, 19:13
Detinator Steam: Da
CS Status: Trag cu praştia !
Reputatie: Fost programator web eXtreamCS
Administrator tehnic
Sysadmin
Location: Bucureşti
Has thanked: 2 times
Been thanked: 342 times

07 Dec 2012, 21:32

TuhanTS wrote:Defapt, daca nu erai interesat doar de +1, ai fi stiut ca VPS = Virtualizare OpenVZ, iar VDS = Virtualizare Xen, KVM, VMWare .
Cunosti mai multe metode de paravirtualizare. Asta doreai sa evidentiezi ?

VDS nu difera cu nimic de un VPS din punct de vedere tehnic. Cei doi termeni difera doar din punct de vedere al marketing-ului. Firmele care fac diferente (in mod eronat) intre cei doi termeni, doresc sa evidentieze faptul ca pe masinile care nu ruleaza OpenVZ nu se face overselling si astfel sa justifice preturile mai mari ale VDS-urilor, care uneori sunt chiar duble decat in cazul VPS-urilor.

Cu alte cuvinte, din punctul de vedere al unei firme care cere pret dublu pe un VDS fata de un VPS, diferenta de bani si automat diferenta dintre cele doua solutii consta strict in faptul ca pe VDS ei nu fac overselling. Ei daca maine decid ca pe un VDS sa mai instaleze inca 20 de clienti, asta il face VPS ? Din punctul lor de vedere da ; din punct de vedere tehnic era VPS si inainte de a se face overselling pe masina guest. Si in alta ordine de idei, cine poate sa garanteze clientului ca pe masina guest unde este hostat nu se face overselling ?
TuhanTS wrote:Eu stiu ce vorbesc, mai putin tu.
Daca stiai ce vorbesti, in momentul de fata nu mai discutam pe forum teoria VPS-ului, care este printre primele lucruri care le inveti la orice scoala/curs, ci discutam in privat cati bani iti dau lunar ca sa ai grija de niste sisteme.

Faptul ca la o firma cei doi termeni sunt folositi ca antonime, as putea sa inteleg, pentru ca departamentul de marketing de la respectiva firma vrea sa vanda si atat. Dar de la o persoana care isi ofera serviciile pentru securizarea, instalarea, decoararea si lustruirea unui sistem, am pretentie sa dea dovada ca stie ce face si despre ce vorbeste.

Faptul ca un sistem guest ruleaza OpenVZ nu il face VPS si atat, cum nici pe alt sistem guest cu Xen nu il face VDS si atat. La ambele sisteme poti face referire la fel de vine ori ca VPS, ori ca VDS.
I'm not antisocial, I'm just not user friendly.
⎯ retired
User avatar
meLvin
Utilizator neserios (tepar)
Utilizator neserios (tepar)
Posts: 820
Joined: 02 Jul 2012, 13:14
Detinator Steam: Da
SteamID: zanacamatar
Reputatie: Ban 2 luni !
Utilizator neserios (tepar)
Location: Rosiori de Vede
Has thanked: 35 times
Been thanked: 28 times

08 Dec 2012, 00:12

Il stiu pe Tuhants , si stie ce face. are ceva experienta.
egoistdream
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 86
Joined: 07 Aug 2010, 01:41
Detinator Steam: Nu
Has thanked: 2 times
Been thanked: 16 times
Contact:

08 Dec 2012, 00:33

TuhanTS e paralel cu sercurizarea, asta e clar mai ales că toate siteurile lui au fost sparte plus că a pus o poza in topic care nici nu știe ce reprezintă.

Legat de vps și vds amandoi aveți o oarecare idee despre ce inseamnă dar sunteți pe lângă, e adevarărat că un vds are resursele garantate in timp ce un vps le are shared, dar nu inseamnă că dacă un vps are resursele dedicate devine vds așa cum a subliniat greșit vim. Cei care aleg un vds nu il aleg doar pentru că au nevoie de resurse dedicate, redusrsele dedicate le poate găsi și la un vps, deci nu este principalul motiv, vds-ul spre deosebire de un vps le oferă posibilitatea să compileze și să modifice kernelul, in timp ce un vps nu iți permite, asta e principala caracteristică care deosebește un vds de un vps.

In altă ordine de idei dacă un vps poate avea resurse garantate, ceea ce este adevărat, inseamnă că nu asta face diferențierea intre vds și vps, ci kernelul customizabil, un vps nu poate să aibă un kernel customizabil, in schimb poate avea orice caracteristică pe care o are vds-ul, grosolan spus că vps ul are parte doar de componente virtualizate in timp ce vds-ul poate avea acces direct la partea hardware.

In prezent openvz nu poate crea vds-uri, chiar dacă poate oferi resurse garantate vps-urilor.

Sper că v-am lămurit.


PS: când doi se ceartă al treilea câștigă :)>-
vim
Programator eXtream
Programator eXtream
Posts: 853
Joined: 29 May 2009, 19:13
Detinator Steam: Da
CS Status: Trag cu praştia !
Reputatie: Fost programator web eXtreamCS
Administrator tehnic
Sysadmin
Location: Bucureşti
Has thanked: 2 times
Been thanked: 342 times

08 Dec 2012, 13:58

egoistdream wrote:[...] e adevarărat că un vds are resursele garantate in timp ce un vps le are shared, dar nu inseamnă că dacă un vps are resursele dedicate devine vds așa cum a subliniat greșit vim. [...]
Mai citeste o data postul meu anterior. Vorbeam din punctul de vedere al firmei care foloseste cei doi termeni doar pentru a diferentia un sistem pe care se face overselling de unul pe care nu se face overselling.
egoistdream wrote:[...]vds-ul spre deosebire de un vps le oferă posibilitatea să compileze și să modifice kernelul, in timp ce un vps nu iți permite, asta e principala caracteristică care deosebește un vds de un vps.[...]
Poti modifica kernelul pentru orice sistem de virtualizare si/sau host system. Daca te referi la metoda de virtualizare prin care kernelul permite rularea mai multor instante, aceasta se numeste "operating system-level virtualization". Aici se incadreaza chroot, openvz, jail-ul din freebsd, PVC-ul, etc.

egoistdream wrote:[...]un vps nu poate să aibă un kernel customizabil, in schimb poate avea orice caracteristică pe care o are vds-ul, grosolan spus că vps ul are parte doar de componente virtualizate in timp ce vds-ul poate avea acces direct la partea hardware. [...]
Exista 3 metode principale de virtualizare:
  1. virtualized environment - are un set de componente hardware care sunt virtualizate, de care sistemul guest nu stie ca sunt virtuale. In cazul asta hypervizorul trebuie sa faca legatura intre componentele virtuale si cele fizice. Asta afecteaza in mod negativ performanta.
  2. paravirtualized environment - guest-ul stie de prezenta hypervizor-ului si interactioneaza in mod direct cu resursele sistem-ului parinte. Asta si impreuna cu un kernel special modificat, produce o performanta apropiata de un sistem nativ. (aka hypervisor-aware kernel)
  3. hybrid - este de fapt un mediu virtualizat (virtualized environment), care foloseste drivere "paravirtualized" pentru retea si disk I/O. Cu alte cuvinte este o combinatie intre variantele expuse anterior.
Dupa cum observi, diferentele dintre metodele de virtualizare se incadreaza in diferite categorii, dar nicaieri nu se specifica ca unul este VPS si altul VDS. In orice documentatie de specialitate serioasa o sa observi ca cei doi termeni sunt alaturati, pentru ca inseamna acelasi lucru "virtualizarea unui sistem". In "sistem virtual" se incadreaza toate cele 3 metode expuse anterior.
egoistdream wrote:[...]In prezent openvz nu poate crea vds-uri, chiar dacă poate oferi resurse garantate vps-urilor.
OpenVZ este alternativa open-source la Virtuozzo. OpenVZ detine un kernel custom, ceea ce il incadreaza in mod oficial in categoria paravirtualized environment. Tinand cont ca tu ai spus ca un VDS este diferentiat de VPS prin faptul ca un VDS are kernelul modificat, OpenVZ se incadreaza la VDS dupa cunostintele tale.
egoistdream wrote:PS: când doi se ceartă al treilea câștigă :)>-
Nu se certa nimeni, dar te aprob. Ai castigat un crash course despre virtualizare. Data viitoare iti dau test, sa vad daca "esti tot pe langa".
I'm not antisocial, I'm just not user friendly.
⎯ retired
egoistdream
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 86
Joined: 07 Aug 2010, 01:41
Detinator Steam: Nu
Has thanked: 2 times
Been thanked: 16 times
Contact:

08 Dec 2012, 14:41

Alo, domnu unde am spus eu că openvz se incadrează in vds?!

Ultima afirmatie a fost
egoistdream wrote: In prezent openvz nu poate crea vds-uri, chiar dacă poate oferi resurse garantate vps-urilor.

-
Eu sunt responsabil doar pentru ceea ce spun, nu pentru ce intelegi matale.


Un vps nu poate avea kernelul custom, oricăt incerci tu să ne iei pe ocolite, degeaba spui ca host-ul poate avea kernelul modificat pentru că ala e server dedicat nu e server virtual, eu mă refer strict la serverele virtuale sunt de două tipuri: VPS și VDS, dacă tu nu poți face diferență nici după ce am argumentat motivul pentru care un vps nu poate fi VDS și continui să dai paste și să spui că din punct de vedere al firmei....pot veni și eu să iți spun că bai nene nu există diferența intre o mașină și un vapor, apoi după 5 posturi adaug că din punct de vedere al unei babe chioare.

Dacă susții că poți modifica kernelul pentru orice vps(chiar și pe openvz), o să iți ofer un vps(openvz) să imi compilezi și mie kernelul realtime să vedem cum il modifici, tare gluma asta cu modificatul kernelului, probabil nici nu știi ce e ala kernel.

Pe lăngă faptul că nu prea intelegi engleză cunoștintele tale legate de funcționarea unui VPS și VDS sunt eronate și induci și pe altii in eroare, openvz nu este alternativa open-source la Virtuozzo, așa o percepi tu, nu ăsta e motivul pentru care a fost dezvoltat.


Un exmplu real la ceea ce spun eu: orice panou de control care necesita un kernel modificat ca să funcționeze nu poate fi instalat pe un vps, in timp ce poate fi instalat pe un VDS, deasemenea intr-un VDS poți crea VPS uri dacă dorești, in timp ce intr-un VPS nu poți crea nici VDS-uri nici VPS-uri, tocmai pe motiv că nu poți modifica kernelul.
Last edited by egoistdream on 08 Dec 2012, 15:28, edited 1 time in total.
TuhanTS
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 101
Joined: 28 Apr 2012, 09:23
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Has thanked: 4 times
Been thanked: 3 times
Contact:

08 Dec 2012, 15:16

dragii mei, daca tot nu ati ajuns la un punct comun, va invit sa va certati via PM.
@trusca,
te invit sa "spargi" rien.ro, la care tot eu am facut securitatea.
Chiar daca ai reusi sa urci un shell, fie php, perl, n-ai ce face cu transul, asta e singura metoda care o cunoaste si domnia ta :)
pe de alta parte, iti multumesc pentru evidentierea diferentelor dintre ovz si xen/kvm
vim
Programator eXtream
Programator eXtream
Posts: 853
Joined: 29 May 2009, 19:13
Detinator Steam: Da
CS Status: Trag cu praştia !
Reputatie: Fost programator web eXtreamCS
Administrator tehnic
Sysadmin
Location: Bucureşti
Has thanked: 2 times
Been thanked: 342 times

08 Dec 2012, 16:03

egoistdream wrote:Alo, domnu unde am spus eu că openvz se incadrează in vds?!
Nu observi sarcasmul nici cand esti plesnit peste ochi cu el.
egoistdream wrote:Un vps nu poate avea kernelul custom, oricăt incerci tu să ne iei pe ocolite, degeaba spui ca host-ul poate avea kernelul modificat pentru că ala e server dedicat nu e server virtual
Am zis ca poate avea un kernel custom atat host-ul, cat si guest-ul. In unele cazuri se poate sa ai nevoie de ajutorul firmei de hosting pentru a utiliza un kernel custom, iar in alte cazuri nici nu este necesar ca ei sa intervina. Sub Xen de exemplu, daca PyGrub este activat, iti poti face de cap in privinta kernelului. Eu mi-am compilat singur un kernel pe care il folosesc atat la VPS-ul permanent, cat si la instantele din EC2 pe care le utilizez la cerere pentru testare software. Kernelul are suport Xen si este personalizat pentru cerintele mele. A functionat fara probleme in orice mediu l-am introdus pana acum.

Code: Select all

[...]

#title           vmlinuz-2.6.31-302-generic
#root            (hd0,0) 
#kernel          /boot/vmlinuz-2.6.31-302-generic root=/dev/xvda1 xencons=tty
#initrd		/boot/initrd.img-2.6.31-302-generic

## ## End Default Options ##

# gentle generic (UP=off;XEN=on;DBG/I=on)
title           3.2.0-25-gentle-with-ec2
root            (hd0,0) 
kernel          /boot/vmlinuz-3.2.0-25-gentle-ec2 root=/dev/xvda1 xencons=tty
initrd		/boot/initrd.img-3.2.0-25-gentle-ec2
egoistdream wrote:Dacă susții că poți modifica kernelul pentru orice vps, chiar o să iți ofer un vps să imi compilezi și mie kernelul realtime să vedem cum il modifici.
De regula intr-un mediu de virtualizare problema nu este cum modifici kernelul, ci cum il instalezi dupa compilare. Sub Xen acest aspect tine de PyGrub. Daca PyGrub este dezactivat, inseamna ca firma de hosting vrea sa te oblige sa folosesti kernelul stock.
egoistdream wrote:Pe lăngă faptul că nu prea intelegi engleză cunoștintele tale legate de funcționarea unui VPS și VDS sunt eronate și induci și pe altii in eroare, openvz nu este alternativa open-source la Virtuozzo, așa o percepi tu, nu ăsta e motivul pentru care a fost dezvoltat
OpenVZ is the basis of Parallels Server Bare Metal, a commercial virtualization solution offered by Parallels.
via openvz wiki
Solutia comerciala de la Parallels este bazata pe OpenVZ si in adancul codului tot OpenVZ este, cu ceva in plus deasupra. Din cauza asta OpenVZ este considerat o alternativa open-source la solutia oferita de catre Parallels.
I'm not antisocial, I'm just not user friendly.
⎯ retired
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information