25 septembrie 2015

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

User avatar
Kyuubi
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 501
Joined: 29 Nov 2014, 18:54
Detinator Steam: Da
Fond eXtream: 0
Contact:

02 Jul 2015, 00:38

1.http://www.romaniatv.net/25-septembrie- ... 17467.html


Iniţial s-a crezut că asteroidul va ocoli Pământul
Image

Astrofizicienii de la NASA studiază de mai mult timp traiectoria acestuia, care nu ar fi presupus un impact cu Pământul, dar acesta ași-aschimbat brusc direcția. Având dimensiuni uriașe, impactul este devastator pentru zona de impact. Specialiștii americani susțin că nu dețin tehnologia prin care un obiect celestru, de asemenea talie, poate fi distrus.
Corpul a fost studiat mai mult timp dintr-un satelit. Traiectoria a fost deviată, din greșeală, de sonda Philae
Cel mai mare crater format ca urmare a impactului cu un asteroid este în Australia. Craterul are un diametru de peste 400 de kilometri.
Specialiștii susțin că acesta s-a format acum 300 de milioane de ani, în urmă. Rocile din interiorul craterului au fost transformate în sticlă, din cauza temperaturilor uriașe care s-au produs ca urmare a impactului. Specialiștii susțin că acum 65 de milioane de ani, un asteroid uriaș s-a prăbușit pe Pământ. În urma impactului s-a format o perdea enormă de praf, care a contribuit la dispariția multor specii, printre care și dinozaurii. Până să fie descoperit craterul din Australia, pe primul loc în topul celor mai mari cratere din lume era un crater cu un diametru de 300 de kilometri, situat în Africa de Sud.
Conform unor studii NASA, în perioada 1994-2013, au fost 556 de asteroizi care au căzut pe Pământ. Din fericire, unii au fost de mici dimensiuni, iar alții s-au dezintegrat în atmosfera Pământului. Cel mai mare asteroid a fost cel din Celiabinsk, din 15 februarie 2013, care a avut masa de 10000 de tone. Pagubele produse au fost imense. Există peste 500 de corpuri celeste care sunt un real pericol pentru planeta noastră și care în următorii 100 de ani, pot lovi oricând Pământul, susțin specialiștii de la NASA.
Cercetătorii americani au realizat o simulare a unui impact produs de un asteroid de 500 de kilometri. Concluziile sunt năucitoare. Asteroidul poate declanșa o furtună de foc, care poate afecta toată planeta. Un alt pericol pentru planeta noastră este apropierea unei găuri negre. Probabilitatea este mică, spun specialiștii, de a se produce o astfel de apropiere, însă riscul rămâne.
Printre scenariile posibile de distrugere a planetei este și cel al unui impact cu un asteroid. Un asteroid de o dimensiune de 5 kilometri, poate distruge o țară ca Olanda. Deosebit de periculos este norul de praf care se formează ca urmare a impactului și care afectează clima.
asteroid
În 13 mai 2014, ministrul de externe francez, Laurent Fabius, spunea într-o conferință că ne rămân 500 de zile, pentru a evita un haos climatic. El făcea referire la avertismentele pe care NASA le dăduse cu privire la un iminent pericol al unui impact cu un corp celestru. Rămâne să vedem ce se va întâmpla în 25 septembrie 2015.
RoyalServer 2
User avatar
BuTucK!
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 511
Joined: 24 Jun 2015, 22:16
Detinator Steam: Nu
CS Status: ~ bTcK ~
Fond eXtream: 0

02 Jul 2015, 00:47

macar sa vina..
User avatar
VLD00
Membru, skill +4
Membru, skill +4
Posts: 1941
Joined: 04 Aug 2013, 17:22
Detinator Steam: Nu
CS Status: Kboom !
Detinator server CS: Da
Reputatie: Fost moderator
Fost manager DR
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time

02 Jul 2015, 00:51

Deci sa-nteleg ca urmeaza apocalipsa 2015?
User avatar
dDow
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 3016
Joined: 12 Jun 2013, 22:04
Detinator Steam: Da
CS Status: Master
Detinator server CS: Cateva.
Location: Bucuresti aka Brooklyn
Has thanked: 35 times
Been thanked: 76 times

02 Jul 2015, 00:55

vladstar wrote:Deci sa-nteleg ca urmeaza apocalipsa 2015?
Daca isi schimba traiectoria da , dar nu poate fi numita apocalipsa , s-au lovit multe asteroide de pământ , acum specia noastră s-ar putea sa dispara , vor rezista speciile de germeni , viermi si alte chestii . Si poate maidanezi din Bucuresti :))
User avatar
Sergiu
Membru, skill +3
Membru, skill +3
Posts: 1279
Joined: 19 Nov 2010, 20:33
Detinator Steam: Da
CS Status: freud.
Reputatie: Nume anterior : BrOnX
Castigator Membru CLUB eXtream @ Mos Nicolae (3 luni)
Location: Iași/Brașov
Has thanked: 77 times
Been thanked: 22 times

02 Jul 2015, 01:01

Din 2012 e anul si apocalipsa ?
User avatar
BuTucK!
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 511
Joined: 24 Jun 2015, 22:16
Detinator Steam: Nu
CS Status: ~ bTcK ~
Fond eXtream: 0

02 Jul 2015, 01:07

ehh.. macar vine cand incepe scoala...
User avatar
VegaS
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 5963
Joined: 28 Sep 2014, 16:12
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost eXtream Mod
Fost intermediar
Fost membru Club eXtreamCS
Fond eXtream: 0
Location: Zalău, Sălaj

02 Jul 2015, 01:13

Tânăr și neliniștit când se termină? Mai "bagă" și Acasă 18 ani? :))
User avatar
Becket
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 92
Joined: 18 Jun 2015, 17:04
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Fond eXtream: 0
Contact:

02 Jul 2015, 10:03

Fake & gay. :))
Fiţi serioşi mă. Câte chestii ne-au ameninţat până acum? Acceleratoru' de particule era să producă o gaură neagră, pe 2012 se sfârşea pământu.. numa' tâmpenii.
Ce a fost nasol acum câteva zile a fost că un minut a avut 61 de secunde. Cei de la Telekom au păţit-o naşpa din cauza asta. Mă refer la cei care beneficiează de serviciile lor. Din cartierul meu aproximativ 60% dintre useri au fost afectaţi. Şi au fost afectaţi în sensu că li s-au schimbat numerele telefoanelor fixe. Un amic avea 0241 744 102 şi acum are 0241 744 993. Situaţie fucked up. :)). Şi nu a cerut schimbarea numărului.
User avatar
QuiteEnough
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 190
Joined: 28 Jul 2014, 12:36
Detinator Steam: Da
CS Status: Everybody lies.
Fond eXtream: 0
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times
Contact:

02 Jul 2015, 10:13

Pot sa devieze traiectoria acestuia sau sa-l distruga. Daca-l distrug , partile mici se vor dezintegra in atmosfera iar cele de talie medie nu vor face mari pagube fata de cel initial.
Daca asteroidul ar cadea undeva prin aproprie de usa sau chiar in usa, va spun eu ca atunci asteroidul nu va mai ameninta pe nimeni :troll :meme
User avatar
DRS
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 2515
Joined: 24 Jan 2012, 22:00
Detinator Steam: Da
CS Status: Joc foarte rar.
Detinator server CS: N/A
SteamID: Privat
Reputatie: Fost moderator
0.5/3
Location: Birmingham, UK
Has thanked: 32 times
Been thanked: 54 times

02 Jul 2015, 10:21

Deci oricum noi suntem morti de prin 2000... M-am plictisit eu prin cate apocalipse am trecut...Asta e alta inventie a altora care se cred un fel de Nostradamous ca sa mai stoarca prostimea de bani prin "previziunile" lor (Mai taiem din ele da'le dreacu)

Ce Spuneti Domnul "Da, da, doaaa" va venii apocalipsa in 2015?
smileye
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 4648
Joined: 12 Jun 2012, 15:18
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost moderator
Has thanked: 258 times
Been thanked: 38 times
Contact:

02 Jul 2015, 10:30

De unde stiu ei sigur ca va cadea asteroidul in America de Nord? :))) Nici nu stiu data exacta, zic ca 15-25 septembrie si stiu locatia exacta, doar pamantul se invarte.
User avatar
sohigh.
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 343
Joined: 24 Apr 2015, 12:14
Detinator Steam: Da
CS Status: You'll always be by my side!
Detinator server CS: Nu dețin.
SteamID: raulhigh
Fond eXtream: 0
Location: Timișoara
Contact:

02 Jul 2015, 10:47

Măcar nu vom merge la școală..
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information