Server dedicat !!!

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

User avatar
Gaby [;x]
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 510
Joined: 22 Apr 2010, 12:52
Detinator Steam: Da
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com!
Detinator server CS: 89.33.242.45:27015
Has thanked: 7 times
Been thanked: 38 times

04 Dec 2015, 00:36

mariuss615 wrote:
Johnny Depp wrote:
Gaby [;x] wrote:pai sa va zic si la ce m-am gandit as putea da gen de inceput server de cs 32 la 7 euro sau 8 de inceput sa imi atrag clienti
Ce rost are sa iti deschizi daca nu ai destule fonduri? Voi cautati 'bun si ieftin' (prin ieftin ma refer la foarte ieftin) ceea ce nu o sa gasiti niciodata, un server dedicat propriu bun pe care poti tine in jur de 15-20 de servere costa 1500 EUR, bineinteles apoi mai ai nevoie si de configurarea lui, un panou de control, platirea echipei de suport s.a.m.d.

Sa nu mai spun ca se numeste "bisnita" ce faceti voi.
Succes.
Tu te auzi ce zici? Cu 1.500e iti iei bladecenter.

Cat despre sfaturi, iti dau doar cateva:
1. Fugi de "firme".
2. Verifica peering sa nu te trezesti ca te routeaza pe cine stie unde.
4. Renunta. Mai bine te duci la lautari o noapte si macar sti ca te-ai distrat.

Am 22 de ani :)) am ficatu blana am zis sa imi aduc si eu aminte de copilarie :(

vreau sa fiu din nou administrator la un forum sa am multe sv de cs metin cs go wow si altele
User avatar
aware's
Membru, skill +3
Membru, skill +3
Posts: 1041
Joined: 03 Jan 2015, 16:33
Detinator Steam: Da
SteamID: S
Fond eXtream: 0
Has thanked: 17 times
Been thanked: 8 times

04 Dec 2015, 23:06

Johnny Depp , normal ca nu ai cu ce sa iti bati capul atat timp cat nu te auzi ce vorbesti :))! Auzi tu ma 1500 de euro :)) pentru 20 de servere de cs de capu meu cum sa zici asa ceva ***** :)))). Abia astept sa il aud pe ala care o sa zica ca pentru un site ai nevoie de 2500 de euro sa mearga bine. Image Asta ii un dedicat de 1500 de euro , eu iti garantez ca daca ai banda de net buna si peering mare cu asta iti duci lejer multe servere full :)) stai pe coaja ta , esti prea prost stai jos. Nu te da atot stiitor ca nu ai o treaba , daca era sa coste totul atat nu se mai baga nimeni sa hosteze niste servere la preturi asa mici :).

EDIT : Ma iei cu boss , pai nu ma exprim ca te injuram daca vroiai sa ma si exprim corect , da hai ca putem sa o facem si pe asta pot sa iti spun pe romaneste ca esti idiot , cum **** mea poti sa zici asemenea cacaturi ? Auzi tu sa hostezi 20 servere de cs no-lag pe un dedicat de 1500 de euro , tu realizezi ca la 1500 de euro iti poti lua dedicat cu 512 GB RAM si 24 TH-uri si ai vreo 4 procesoare cu 24 DE TH-uri ? In **** mea , esti idiot :)) Colachezi dedicatul la un datacenter ok sa ai peering bun si iti duce dedicatu ala de 1500 de euro 512 de servere full poate si mai multe , pentru ce are nevoie baiatu de sus nu ii trebuie cine stie ce minunatie Image ii trebuie unu de asta si duce ce servere vrea el , 1 GB RAM PER SERVER DE CS E NUMA OK
Last edited by Emil B. on 04 Dec 2015, 23:13, edited 1 time in total.
Reason: Boss, te poti exprima normal sau poti sa taci, invatati sa va exprimati si apoi puteti spune ca nu am dreptate, 1500 € este un pret ROTUND, vezi cat te costa un dedicat ok la Voxility cu management inclus si mai vorbim ;)
User avatar
Emil B.
Membru, skill +3
Membru, skill +3
Posts: 1168
Joined: 05 Oct 2008, 11:33
Detinator Steam: Da
CS Status: ...
Reputatie: Fost moderator ajutator
0.5/3
Fost Membru Club eXtreamCS (doua luni)
Location: Atena, Grecia
Has thanked: 3 times
Been thanked: 6 times

04 Dec 2015, 23:26

aware's wrote:Johnny Depp , normal ca nu ai cu ce sa iti bati capul atat timp cat nu te auzi ce vorbesti :))! Auzi tu ma 1500 de euro :)) pentru 20 de servere de cs de capu meu cum sa zici asa ceva ***** :)))). Abia astept sa il aud pe ala care o sa zica ca pentru un site ai nevoie de 2500 de euro sa mearga bine. Image Asta ii un dedicat de 1500 de euro , eu iti garantez ca daca ai banda de net buna si peering mare cu asta iti duci lejer multe servere full :)) stai pe coaja ta , esti prea prost stai jos. Nu te da atot stiitor ca nu ai o treaba , daca era sa coste totul atat nu se mai baga nimeni sa hosteze niste servere la preturi asa mici :)
Barosane, nu o sa stau sa intru in polemici, nu îmi sta in fire deloc sa mă cert cu diferiti copii de pe forum.
Eu vorbesc de CALITATE aici, nu e problema mea cate servere pui tu sau altu' pe un dedicat, aici depinde de consum, la fel am spus un număr rotund, poti ajunge si la 40, chiar nu îmi pasă sincer de cate servere pune unul sau altul pe un dedicat.

Personal stiu ce vorbesc, am văzut factura celor de la Voxility, si încă un lucru, unde am scris eu ca este nevoie neapărat de 1500 €? Am zis ca un dedicat OK este la acea suma, pentru mine asta înseamnă un server dedicat OK.
Chiar nu este problema mea ca unii nu isi permit 1500 € ca sa ofere calitate.

Încă odata spun, este un pret rotund, asta înseamnă ca poate fi mai mic sau mai mare, asta doar ca sa stii ce înseamnă ROTUND.

Ps. Ne putem certa pe privat cat doresti.
Knowledge is power.
User avatar
aware's
Membru, skill +3
Membru, skill +3
Posts: 1041
Joined: 03 Jan 2015, 16:33
Detinator Steam: Da
SteamID: S
Fond eXtream: 0
Has thanked: 17 times
Been thanked: 8 times

04 Dec 2015, 23:30

Johnny Depp wrote:
aware's wrote:Johnny Depp , normal ca nu ai cu ce sa iti bati capul atat timp cat nu te auzi ce vorbesti :))! Auzi tu ma 1500 de euro :)) pentru 20 de servere de cs de capu meu cum sa zici asa ceva ***** :)))). Abia astept sa il aud pe ala care o sa zica ca pentru un site ai nevoie de 2500 de euro sa mearga bine. Image Asta ii un dedicat de 1500 de euro , eu iti garantez ca daca ai banda de net buna si peering mare cu asta iti duci lejer multe servere full :)) stai pe coaja ta , esti prea prost stai jos. Nu te da atot stiitor ca nu ai o treaba , daca era sa coste totul atat nu se mai baga nimeni sa hosteze niste servere la preturi asa mici :)
Barosane, nu o sa stau sa intru in polemici, nu îmi sta in fire deloc sa mă cert cu diferiti copii de pe forum.
Eu vorbesc de CALITATE aici, nu e problema mea cate servere pui tu sau altu' pe un dedicat, aici depinde de consum, la fel am spus un număr rotund, poti ajunge si la 40, chiar nu îmi pasă sincer de cate servere pune unul sau altul pe un dedicat.

Personal stiu ce vorbesc, am văzut factura celor de la Voxility, si încă un lucru, unde am scris eu ca este nevoie neapărat de 1500 €? Am zis ca un dedicat OK este la acea suma, pentru mine asta înseamnă un server dedicat OK.
Chiar nu este problema mea ca unii nu isi permit 1500 € ca sa ofere calitate.

Încă odata spun, este un pret rotund, asta înseamnă ca poate fi mai mic sau mai mare, asta doar ca sa stii ce înseamnă ROTUND.
Nu conteaza tu ti-ai expus parerea asa. Ca sa ti 20 de servere la calitate iti trebuie un dedicat la 1500 sa fie totul ok asa ai zis , coiosule nu mai ma lua cu barosane si prostii de astea , ca nu e nevoie sa vorbesti ca un cocalar , nu ai sa vezi sa treaca servere bine configurate de mai mult de 1 GB RAM , degeaba mergi tu sa colachezi la Voxility cand au probleme de peering cu RDS. Doar un server de go 128 tick full consuma 700 MB RAM , baiatu de sus poate sa iasa frumos la 150 de euro pentru tot ce ii trebuie si cand a facut sa zicem pe dedicatu de 62 GB RAM vreo 50 de servere sa cumpere altu , si desigur inainte sa isi deschida "firma de hosting" sa isi faca rost de PFA macar si licente.
Last edited by Emil B. on 04 Dec 2015, 23:33, edited 1 time in total.
Reason: Tu singur ai trecut de la o extrema la alta, omul a spus ca vrea sa isi faca "firma" sa hosteze servere de CS 1.6, eu doar am spus de ce e nevoie pentru calitate. Sper ca ai înțeles barosane ;)
User avatar
MDFK. eXtream
Membru, skill +4
Membru, skill +4
Posts: 1866
Joined: 25 Aug 2014, 22:44
Detinator Steam: Da
SteamID: /id/langw0w
Reputatie: Fost Membru Club eXtreamCS (2 luni)
Fond eXtream: 0
Location: București, România
Discord: langw0w
Has thanked: 23 times
Been thanked: 42 times

04 Dec 2015, 23:58

D.P.B. wrote:adica vrei sa cheltui niste bani si nu stii cum daca ai preturi mici si se aduna poporu o sa mearga nasol
Vrea să dea şi el o ţeapă . :gusta
Cu preţuri de 7-8 euro 32 sloturi,nu ai să atragi clienţi,deoarece există take-h.o.st şi alte "firme" :meme
User avatar
Gaby [;x]
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 510
Joined: 22 Apr 2010, 12:52
Detinator Steam: Da
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com!
Detinator server CS: 89.33.242.45:27015
Has thanked: 7 times
Been thanked: 38 times

05 Dec 2015, 00:48

aware's wrote:
Johnny Depp wrote:
aware's wrote:Johnny Depp , normal ca nu ai cu ce sa iti bati capul atat timp cat nu te auzi ce vorbesti :))! Auzi tu ma 1500 de euro :)) pentru 20 de servere de cs de capu meu cum sa zici asa ceva ***** :)))). Abia astept sa il aud pe ala care o sa zica ca pentru un site ai nevoie de 2500 de euro sa mearga bine. Image Asta ii un dedicat de 1500 de euro , eu iti garantez ca daca ai banda de net buna si peering mare cu asta iti duci lejer multe servere full :)) stai pe coaja ta , esti prea prost stai jos. Nu te da atot stiitor ca nu ai o treaba , daca era sa coste totul atat nu se mai baga nimeni sa hosteze niste servere la preturi asa mici :)
Barosane, nu o sa stau sa intru in polemici, nu îmi sta in fire deloc sa mă cert cu diferiti copii de pe forum.
Eu vorbesc de CALITATE aici, nu e problema mea cate servere pui tu sau altu' pe un dedicat, aici depinde de consum, la fel am spus un număr rotund, poti ajunge si la 40, chiar nu îmi pasă sincer de cate servere pune unul sau altul pe un dedicat.

Personal stiu ce vorbesc, am văzut factura celor de la Voxility, si încă un lucru, unde am scris eu ca este nevoie neapărat de 1500 €? Am zis ca un dedicat OK este la acea suma, pentru mine asta înseamnă un server dedicat OK.
Chiar nu este problema mea ca unii nu isi permit 1500 € ca sa ofere calitate.

Încă odata spun, este un pret rotund, asta înseamnă ca poate fi mai mic sau mai mare, asta doar ca sa stii ce înseamnă ROTUND.



Nu conteaza tu ti-ai expus parerea asa. Ca sa ti 20 de servere la calitate iti trebuie un dedicat la 1500 sa fie totul ok asa ai zis , coiosule nu mai ma lua cu barosane si prostii de astea , ca nu e nevoie sa vorbesti ca un cocalar , nu ai sa vezi sa treaca servere bine configurate de mai mult de 1 GB RAM , degeaba mergi tu sa colachezi la Voxility cand au probleme de peering cu RDS. Doar un server de go 128 tick full consuma 700 MB RAM , baiatu de sus poate sa iasa frumos la 150 de euro pentru tot ce ii trebuie si cand a facut sa zicem pe dedicatu de 62 GB RAM vreo 50 de servere sa cumpere altu , si desigur inainte sa isi deschida "firma de hosting" sa isi faca rost de PFA macar si licente.

Boss dau o bere :> daca esti aproape de Hunedoara sa zici :)) o sa vreau sa vorbesc mai multe cu tine cand voi fi hotarat
User avatar
WeeRox
Membru, skill +3
Membru, skill +3
Posts: 1168
Joined: 26 Feb 2015, 22:41
Detinator Steam: Da
CS Status: Da shăfu
Reputatie: Nume anterior: georgehaita2014
( -1 warn concurs EURO 2016 - neutilizat )
Fond eXtream: 0
Has thanked: 4 times
Contact:

05 Dec 2015, 00:53

Mai bine faci ceva productiv cu banii, cum au zis colegii.
Te duci undeva te distrezi, iti cumperi o piesa noua pentru PC, ai lucruri, nu sa-i bagi aiurea.
:troll
User avatar
aware's
Membru, skill +3
Membru, skill +3
Posts: 1041
Joined: 03 Jan 2015, 16:33
Detinator Steam: Da
SteamID: S
Fond eXtream: 0
Has thanked: 17 times
Been thanked: 8 times

05 Dec 2015, 01:18

Gaby [;x] wrote:
aware's wrote:
Johnny Depp wrote: Barosane, nu o sa stau sa intru in polemici, nu îmi sta in fire deloc sa mă cert cu diferiti copii de pe forum.
Eu vorbesc de CALITATE aici, nu e problema mea cate servere pui tu sau altu' pe un dedicat, aici depinde de consum, la fel am spus un număr rotund, poti ajunge si la 40, chiar nu îmi pasă sincer de cate servere pune unul sau altul pe un dedicat.

Personal stiu ce vorbesc, am văzut factura celor de la Voxility, si încă un lucru, unde am scris eu ca este nevoie neapărat de 1500 €? Am zis ca un dedicat OK este la acea suma, pentru mine asta înseamnă un server dedicat OK.
Chiar nu este problema mea ca unii nu isi permit 1500 € ca sa ofere calitate.

Încă odata spun, este un pret rotund, asta înseamnă ca poate fi mai mic sau mai mare, asta doar ca sa stii ce înseamnă ROTUND.



Nu conteaza tu ti-ai expus parerea asa. Ca sa ti 20 de servere la calitate iti trebuie un dedicat la 1500 sa fie totul ok asa ai zis , coiosule nu mai ma lua cu barosane si prostii de astea , ca nu e nevoie sa vorbesti ca un cocalar , nu ai sa vezi sa treaca servere bine configurate de mai mult de 1 GB RAM , degeaba mergi tu sa colachezi la Voxility cand au probleme de peering cu RDS. Doar un server de go 128 tick full consuma 700 MB RAM , baiatu de sus poate sa iasa frumos la 150 de euro pentru tot ce ii trebuie si cand a facut sa zicem pe dedicatu de 62 GB RAM vreo 50 de servere sa cumpere altu , si desigur inainte sa isi deschida "firma de hosting" sa isi faca rost de PFA macar si licente.

Boss dau o bere :> daca esti aproape de Hunedoara sa zici :)) o sa vreau sa vorbesc mai multe cu tine cand voi fi hotarat
Daca esti serios , discutam , Johnny du-te si intreaba si alti oameni care hosteaza servere cs si intereseaza-te de costuri ca nu are rost sa vorbesc cu tine , esti prea incapatanat mai ales ca stii ca nu ai dreptate
User avatar
Gaby [;x]
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 510
Joined: 22 Apr 2010, 12:52
Detinator Steam: Da
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com!
Detinator server CS: 89.33.242.45:27015
Has thanked: 7 times
Been thanked: 38 times

05 Dec 2015, 01:19

georgehaita2014 wrote:Mai bine faci ceva productiv cu banii, cum au zis colegii.
Te duci undeva te distrezi, iti cumperi o piesa noua pentru PC, ai lucruri, nu sa-i bagi aiurea.
:troll
vam zis nu va fi aiurea ... poate iese un forum ceva frumos
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information