Intrebare server dedicat

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

User avatar
eu.Blizz
Utilizator neserios (tepar)
Utilizator neserios (tepar)
Posts: 806
Joined: 03 Jul 2016, 20:44
Detinator Steam: Nu
CS Status: #
Reputatie: Utilizator neserios (tepar!)
Membru Club eXtreamCS (4 luni)
Unban achitat (x2)
Fond eXtream: 0
Contact:

19 Feb 2017, 13:06

Carnacior wrote:
Florin wrote:Ce recomandati sa-mi duca cateva servere de CS:GO? Ma tot gandesc sa nu merg pe krond/tni pentru ca la cati bani as da, as lua un dedicat...
Daca vrei nr mare de sloturi si tick mare, ai nevoie de un procesor cu frecventa mare

Toate versiunile de server cs sunt single threaded, adica pot rula pe un singur nucleu

Multi hosteri folosesc procesoare i7 pentru asta, echivalentul unui xeon costa foarte mult
Idem ca si Carnacior.
Mai ieftin iesi sa comanzi un server de go, de la o firma mai cunoscuta si care are un feedback excelent.
RoyalServer 2
User avatar
cTm # oNe
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 2183
Joined: 24 Aug 2007, 08:13
Detinator Steam: Da
CS Status: Error.
Detinator server CS: Nu
SteamID: ctmone
Reputatie: Fost Membru Club eXtreamCS
Fost eXtream Mod
Location: Germany
Discord: ctm.ro
Has thanked: 24 times
Been thanked: 41 times

19 Feb 2017, 13:37

Florin wrote:Ce recomandati sa-mi duca cateva servere de CS:GO? Ma tot gandesc sa nu merg pe krond/tni pentru ca la cati bani as da, as lua un dedicat...
Dedicat cu i7.
ImageImage
User avatar
Florin
eXtream Mod
eXtream Mod
Posts: 3643
Joined: 03 Apr 2013, 17:24
Detinator Steam: Da
Reputatie: eXtream Mod
Fost Administrator
Nume anterior : florinxDD
Fost Membru Club eXtreamCS (o luna)
Has thanked: 40 times
Been thanked: 59 times

19 Feb 2017, 14:00

Dual XEON L5640 24-Core cu 48GB ram, cam cate servere ar duce? Sau sa fie neaparat desktop (o singura data am tinut pe dedicat servere de CS:GO deci nu prea cunosc)..
User avatar
Morhpeus
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 82
Joined: 05 Nov 2016, 23:09
Detinator Steam: Da
CS Status: Just spammin'
Detinator server CS: nu
SteamID: secret
Fond eXtream: 0
Location: Matrix
Contact:

19 Feb 2017, 14:07

Florin wrote:Dual XEON L5640 24-Core cu 48GB ram, cam cate servere ar duce? Sau sa fie neaparat desktop (o singura data am tinut pe dedicat servere de CS:GO deci nu prea cunosc)..
In general trebuie sa aloci 1core/instanta si undeva la 600-700Mb Ram(dar hai sa zicem 1gb). Ai putea sa rulezi decent 15-20 servere acolo, bineinteles in functie si de conexiunea la internet. Eu nu recomand componente desktop pentru chestii de genul, in general pentru ca NU SUNT FACUTE PENTRU ASA CEVA. Ok, iesi mai ieftin, dar e posibil ca dupa un numar de servere sa apara anumite probleme cu ramii, cu procesorul, etc. Daca vorbim de hosting, server sa fie.

Parerea mea.
Morhpeus | sa-mi fie tastatura a ****..
User avatar
Florin
eXtream Mod
eXtream Mod
Posts: 3643
Joined: 03 Apr 2013, 17:24
Detinator Steam: Da
Reputatie: eXtream Mod
Fost Administrator
Nume anterior : florinxDD
Fost Membru Club eXtreamCS (o luna)
Has thanked: 40 times
Been thanked: 59 times

19 Feb 2017, 14:11

Am zis si intr-un reply pe pagina anteriorara, nu vreau sa fac alt site de hosting anonim. Vreau strict pentru mine sa-mi tin servere pe el, deoarece eu am niste servere in cap, care la Krond m-ar costa peste 100 de euro lunar si asa mai bine iau dedicat.
User avatar
Carnacior
Membrul anului 2016
Membrul anului 2016
Posts: 1762
Joined: 23 Jun 2013, 14:08
Detinator Steam: Da
CS Status: I eat more pussy than cervical cancer
Detinator server CS: jb.b-zone.ro
SteamID: -
Reputatie: Fost Scripter eXtreamCS
Membrul anului 2016
Membru Club eXtreamCS (1 iul )
Location: Targu Mures
Has thanked: 5 times
Been thanked: 13 times
Contact:

19 Feb 2017, 15:28

cum s-a zis si mai sus componentele desktop nu sunt perfecte pentru asa ceva dar .. vorbim aici de sisteme enterprise nu de un hosting de CS, chiar si daca e mai profi (si nu ceva personal cum vrei tu)

unul dintre dedicatele b-zone, pe care ruleaza si CSGO, cel mai mare fiind http://www.gametracker.com/server_info/ ... 114:27015/
are i7, sau mai exact Intel(R) Core(TM) i7-4770 CPU @ 3.40GHz
dedicatul ruleaza fara probleme de prin 2013 de cand il administrez eu
pe serverul asta, teoretic vorbind incap doar 4 servere mari de CSGO
realistic, tot ce e pe b-zone la partea de CS si incepe cu 89.33.242 sta pe acest dedicat, si nu e supraincarcat, dar asta e pentru ca serverele nu sunt full toate deodata niciodata

eu iti recomand inca o data sa vorbesti cu Daniel de la hostmag, sa-i spui de ce ai nevoie, vei primi un pret competitiv pentru piata existenta si calitatea va fi la fel ca ce avem noi avand in vedere ca totul e gazduit la el
Ai nevoie de o protectie pentru server? R4GE Server Guard
Cel mai avansat si folosit plugin de protectie romanesc public! Nu ma crezi? VERIFICA


http://www.facebook.com/xyz.aron
Follow me for random bullshit and possibly interesting updates
Skype @ xyz_aron


Image
R3d
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 44
Joined: 12 Nov 2014, 16:12
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Reputatie: Utilizator neserios ( tepar! )
Fond eXtream: 0
Contact:

19 Feb 2017, 15:37

Carnacior wrote:cum s-a zis si mai sus componentele desktop nu sunt perfecte pentru asa ceva dar .. vorbim aici de sisteme enterprise nu de un hosting de CS, chiar si daca e mai profi (si nu ceva personal cum vrei tu)

unul dintre dedicatele b-zone, pe care ruleaza si CSGO, cel mai mare fiind http://www.gametracker.com/server_info/ ... 114:27015/
are i7, sau mai exact Intel(R) Core(TM) i7-4770 CPU @ 3.40GHz
dedicatul ruleaza fara probleme de prin 2013 de cand il administrez eu
pe serverul asta, teoretic vorbind incap doar 4 servere mari de CSGO
realistic, tot ce e pe b-zone la partea de CS si incepe cu 89.33.242 sta pe acest dedicat, si nu e supraincarcat, dar asta e pentru ca serverele nu sunt full toate deodata niciodata

eu iti recomand inca o data sa vorbesti cu Daniel de la hostmag, sa-i spui de ce ai nevoie, vei primi un pret competitiv pentru piata existenta si calitatea va fi la fel ca ce avem noi avand in vedere ca totul e gazduit la el
Ai omis ceva, conteaza foarte mult si viteza de internet, poti avea si 128 gb ram daca viteza la net e de 5-6 mb/s, poti sa-i dai foc .
User avatar
Carnacior
Membrul anului 2016
Membrul anului 2016
Posts: 1762
Joined: 23 Jun 2013, 14:08
Detinator Steam: Da
CS Status: I eat more pussy than cervical cancer
Detinator server CS: jb.b-zone.ro
SteamID: -
Reputatie: Fost Scripter eXtreamCS
Membrul anului 2016
Membru Club eXtreamCS (1 iul )
Location: Targu Mures
Has thanked: 5 times
Been thanked: 13 times
Contact:

19 Feb 2017, 17:33

R3d wrote:
Carnacior wrote:cum s-a zis si mai sus componentele desktop nu sunt perfecte pentru asa ceva dar .. vorbim aici de sisteme enterprise nu de un hosting de CS, chiar si daca e mai profi (si nu ceva personal cum vrei tu)

unul dintre dedicatele b-zone, pe care ruleaza si CSGO, cel mai mare fiind http://www.gametracker.com/server_info/ ... 114:27015/
are i7, sau mai exact Intel(R) Core(TM) i7-4770 CPU @ 3.40GHz
dedicatul ruleaza fara probleme de prin 2013 de cand il administrez eu
pe serverul asta, teoretic vorbind incap doar 4 servere mari de CSGO
realistic, tot ce e pe b-zone la partea de CS si incepe cu 89.33.242 sta pe acest dedicat, si nu e supraincarcat, dar asta e pentru ca serverele nu sunt full toate deodata niciodata

eu iti recomand inca o data sa vorbesti cu Daniel de la hostmag, sa-i spui de ce ai nevoie, vei primi un pret competitiv pentru piata existenta si calitatea va fi la fel ca ce avem noi avand in vedere ca totul e gazduit la el
Ai omis ceva, conteaza foarte mult si viteza de internet, poti avea si 128 gb ram daca viteza la net e de 5-6 mb/s, poti sa-i dai foc .
pai da, dar, cand vorbim de dedicate e destul de greu sa mai gasesti conexiuni sub 100mbps in ziua de azi
la 1.6 latimea /maxima/ pentru un jucator e undeva la 11KBps, vorbim de zombie de ***** aici, nicidecum de un clasic
la un 32/32 ar veni 352KBps sau 2.8mbps

la csgo as dubla valorile

repet, nu sunt calcule exacte, sunt valori destul de exagerate pe principiul "mai bine prea mult decat prea putin"
Ai nevoie de o protectie pentru server? R4GE Server Guard
Cel mai avansat si folosit plugin de protectie romanesc public! Nu ma crezi? VERIFICA


http://www.facebook.com/xyz.aron
Follow me for random bullshit and possibly interesting updates
Skype @ xyz_aron


Image
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information