Server dedicat

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

User avatar
laurwtf
Utilizator neserios (tepar)
Utilizator neserios (tepar)
Posts: 2977
Joined: 04 Jun 2011, 10:17
Detinator Steam: Da
SteamID: Retras de mult
Reputatie: Membru Club eXtreamCS (3 luni)
-1 warn (2 luni club)
Utilizator neserios (tepar)
Location: toor@nacs
Has thanked: 37 times
Been thanked: 115 times

14 Nov 2018, 17:01

Estoy Don Maniaco wrote:Preturile de la tni sun sunb ovh si gazduirejocuri , se vede ca esti la zi cu totul MaDpaL(pe langa).
Eu am dedicat de la tni si nu am avut probleme cu suportul ofera si suport de configurare doar ca ala costa !
Numai ca exista urma matele ca MaDpaL de vor totul la 5 euro!

sa nu faci bube dulci la gura.

on: gazduirejocuri
RoyalServer
User avatar
Mutex
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 4726
Joined: 24 Mar 2011, 22:32
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost administrator
Location: Bucuresti
Discord: mutex21
Has thanked: 108 times
Been thanked: 167 times
Contact:

15 Nov 2018, 07:28

Estoy Don Maniaco wrote:Preturile de la tni sun sunb ovh si gazduirejocuri , se vede ca esti la zi cu totul MaDpaL(pe langa).
Eu am dedicat de la tni si nu am avut probleme cu suportul ofera si suport de configurare doar ca ala costa !
Numai ca exista urma matele ca MaDpaL de vor totul la 5 euro!
Eu cred ca nu stii in ce tara te aflii. Imi vine sa plang sincer cand aud telefoane, gadget-uri de buget si ele sunt 1000 euro si asta se prezinta in Romania. Eu iti iau 100 oameni de pe strada, cati dintre ei au telefoane de peste 2000 RON (cu toate ca de buget sa zicem ca ar fi 1500, chiar si mai putin)?

Sa revenim, daca vrei dedicat pentru jocuri trebuie sa te gandesti la urmatorul aspect: protectie dos/ddos si uptime. La resurse cu siguranta orice dedicat de peste 60 euro pe luna se va descurca, insa aici depinde de protectie si de uptime (totodata si suportul). Bun, atat tni cat si gazduirejocuri au oferte bune, insa nu as alege tni deoarece la cel mai mic pret (75+e) nu ofera nici macar stocare ssd si in jocuri se va vedea diferenta.

Acum depinde si de client, daca stie sa vorbeasca se poate face o oferta buna, asa as alege tni din simplul fapt ca la gazduirejocuri au existat momente la csgo cand si cu stocare ssd se vedea efectiv o incarcare greoaie a unei baze de date foarte mari, pe tni niciodata nu au existat probleme de genul cu acelasi addons.

Pentru webhost iti recomand online.net, incearca de black friday sa prinzi ceva bine cu ssd si fara setup fee si vei fi multumit.
User avatar
cTm # oNe
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 2183
Joined: 24 Aug 2007, 08:13
Detinator Steam: Da
CS Status: Error.
Detinator server CS: Nu
SteamID: ctmone
Reputatie: Fost Membru Club eXtreamCS
Fost eXtream Mod
Location: Germany
Discord: ctm.ro
Has thanked: 24 times
Been thanked: 41 times

15 Nov 2018, 08:20

Estoy Don Maniaco wrote:Preturile de la tni sun sunb ovh si gazduirejocuri , se vede ca esti la zi cu totul MaDpaL(pe langa).
Eu am dedicat de la tni si nu am avut probleme cu suportul ofera si suport de configurare doar ca ala costa !
Numai ca exista urma matele ca MaDpaL de vor totul la 5 euro!
Ce-ai băut, la tni pe aceeași configurație i7-7700k îmi cerea 120€ pe când la OVH dau sub 80€.
ImageImage
User avatar
Emil B.
Membru, skill +3
Membru, skill +3
Posts: 1168
Joined: 05 Oct 2008, 11:33
Detinator Steam: Da
CS Status: ...
Reputatie: Fost moderator ajutator
0.5/3
Fost Membru Club eXtreamCS (doua luni)
Location: Atena, Grecia
Has thanked: 3 times
Been thanked: 6 times

15 Nov 2018, 09:07

Recomand Hetzner... iar stocarea pe SSD nu este 100% o necesitate.
Avantajul unui SSD se va vedea in principal atunci cand serverele tale de joc sunt instalate/reinstalate, facandu-se aproape instant.

In Romania nu vei gasi nicio oferta de inchiriere server mai avantajoasa fata de ce gasesti la Hetzner - protectie, stabilitate si viteza de retea buna.
Asteapta pana pe 19 Noiembrie si cu siguranta vei avea din ce alege.

Succes in alegerea ta.
Knowledge is power.
Estoy Don Maniaco
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 32
Joined: 29 Apr 2017, 12:41
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Fond eXtream: 0
Been thanked: 1 time
Contact:

15 Nov 2018, 11:13

cTm # oNe http://prntscr.com/lim2ug ai aici preturile https://www.tni.ro/comanda_serv.php , la ovh platesti Total incl. VAT €122.99 pe acelas i7

Iar legat de OVH sa fim seriosi ca sunt foarte slabi la securitate cu tot cu protectia lor pe care o lauda toata lume !
Spun asta ca de acolo am venit la tni !
Metro
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 54
Joined: 19 Sep 2018, 01:57
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Fond eXtream: 0
Contact:

15 Nov 2018, 11:22

Estoy Don Maniaco wrote:cTm # oNe http://prntscr.com/lim2ug ai aici preturile https://www.tni.ro/comanda_serv.php , la ovh platesti Total incl. VAT €122.99 pe acelas i7
Da.. ai dreptate doar ca la ovh ai 32 gb ram nu 16 2 x 500 ssd nu 128 si ipurile au doar taxa de instalare care e 3 dolari care e mai mica decat 3e taxa lunara de o dai / ip la tni

la tni dai pe 20 de ip / an 720 euro WTF
la ovh dai pe 20 de ip / nelimitat 60 dolari

asta ca vad ca zici ca e mai ieftin ca ovh

dar pe de alta parte tni are multe avantaje pe care ovh nu le are
dispari
Image
Estoy Don Maniaco
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 32
Joined: 29 Apr 2017, 12:41
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Fond eXtream: 0
Been thanked: 1 time
Contact:

15 Nov 2018, 11:53

Eu faceam referire la fix procesor ca ajungi sub ovh .
Din cate am vb cu razvan poti face update la resurse hdd/ssd/ram .
Sa nu uitam de Traffic:250 Mbps bandwidth (burst 1 Gbps )unlimited Ovh .
Adica la 2 servere de cs:go adio banda, si daca primesti si un atac mic cum ma disperat un copil cu un stresser free, ce faci ?
Aici vb fix de protectia voxility + tni (specifica pentru servere de jocuri/voce).
Dar na vrem sa avem servicii premium la bani de guma orbit ca doar asta e romanul.
Metro
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 54
Joined: 19 Sep 2018, 01:57
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Fond eXtream: 0
Contact:

15 Nov 2018, 12:10

Estoy Don Maniaco wrote:Eu faceam referire la fix procesor ca ajungi sub ovh .
Din cate am vb cu razvan poti face update la resurse hdd/ssd/ram .
Sa nu uitam de Traffic:250 Mbps bandwidth (burst 1 Gbps )unlimited Ovh .
Adica la 2 servere de cs:go adio banda, si daca primesti si un atac mic cum ma disperat un copil cu un stresser free, ce faci ?
Aici vb fix de protectia voxility + tni (specifica pentru servere de jocuri/voce).
Dar na vrem sa avem servicii premium la bani de guma orbit ca doar asta e romanul.
ok poti face upgrade dar creste si pretu odata cu upgradeu nu? deci nu mai e valabila vorba ta cu 'mai ieftin ca ovh' sau 'preturi dupa ovh' daca la cea mai mica configuratie e mai scump defapt ca ovh
vezi ca incurci borcanele https://prnt.sc/limyz7 traficu e nelimitat evident, 1Gbps e viteza iar 250Gbps e capacitatea - nu capacitatea de flood pentru ca ovh nu foloseste serveru tau sa opreasca atacurile ddos, sub atac iti transfera traficu catre servere speciale pentru mitigare deci nu inteleg ce vrei sa zici.. daca primesti 251Gbps flood ce? nu mai ai banda sau cum? pai de ce mai e protectia atunci?
daca da un copil cu stresser ce faci? razi de el ca n-are ce sa faca

si stii ce nu mai inteleg de ce te ataci asa repede 'toti vreti ieftin etc' nici ovh nu e ieftin dar e o diferenta intre pret corect si japca

mie preturile tni mi se pare corecte pentru romania, pentru avantajele de le au, protectia unica in romania, ping mic, plata prin sms, suport in romana (daca o oferi suport) etc singuura mea problema e 3e/ip in condiitle in care un bloc de 256 e 1000e alocare cu 225e anual iar un client daca cumpara 30 ip de la el / an i-a platit toata clasa 89.40.104/105 :)) 30ip * 3e/ip * 12 luni = 1080e -- 1080e / 225e = 4,8 ani deci din 30 ip i-ai platit blocu pe 5 ani :))) astea sunt preturi de pe jump dar presupun ca asa sunt preturile si la voxility sau de unde le are el, clasa cealalta e de la jump din de vad mai putin important

deci sa nu te mai aud ca e mai ieftin

eu doar am tinut sa-ti explic cum e cu ovh pentru ca tu arunci vorbe ca sa induci lumea in eroare

ps sunt client multumit tni de muuult, asta in cazu in care ma faci hater sau mai stiu eu ce dar n-ai avea motiv sa ma faci decat daca o sa te frustreze ce am zis, si sunt convins ca o sa te frustreze maxim
dispari
Image
User avatar
cTm # oNe
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 2183
Joined: 24 Aug 2007, 08:13
Detinator Steam: Da
CS Status: Error.
Detinator server CS: Nu
SteamID: ctmone
Reputatie: Fost Membru Club eXtreamCS
Fost eXtream Mod
Location: Germany
Discord: ctm.ro
Has thanked: 24 times
Been thanked: 41 times

15 Nov 2018, 13:17

Estoy Don Maniaco wrote:cTm # oNe http://prntscr.com/lim2ug ai aici preturile https://www.tni.ro/comanda_serv.php , la ovh platesti Total incl. VAT €122.99 pe acelas i7

Iar legat de OVH sa fim seriosi ca sunt foarte slabi la securitate cu tot cu protectia lor pe care o lauda toata lume !
Spun asta ca de acolo am venit la tni !
Iar vorbești din auzite? Aceeași configurație 7700k doar ca 480 gb spațiu fata de 256 la tni eu platesc 84$ (75€) pe când la tni platesti 125€ iar legat de banda ti-a explicat @Metro cum sta treaba.
ImageImage
User avatar
laurwtf
Utilizator neserios (tepar)
Utilizator neserios (tepar)
Posts: 2977
Joined: 04 Jun 2011, 10:17
Detinator Steam: Da
SteamID: Retras de mult
Reputatie: Membru Club eXtreamCS (3 luni)
-1 warn (2 luni club)
Utilizator neserios (tepar)
Location: toor@nacs
Has thanked: 37 times
Been thanked: 115 times

15 Nov 2018, 14:14

cTm # oNe wrote:
Estoy Don Maniaco wrote:cTm # oNe http://prntscr.com/lim2ug ai aici preturile https://www.tni.ro/comanda_serv.php , la ovh platesti Total incl. VAT €122.99 pe acelas i7

Iar legat de OVH sa fim seriosi ca sunt foarte slabi la securitate cu tot cu protectia lor pe care o lauda toata lume !
Spun asta ca de acolo am venit la tni !
Iar vorbești din auzite? Aceeași configurație 7700k doar ca 480 gb spațiu fata de 256 la tni eu platesc 84$ (75€) pe când la tni platesti 125€ iar legat de banda ti-a explicat @Metro cum sta treaba.
lasa-l ma ca asta-i razvan sub alt cont :') :') :') :') lasa omu sa-si laude serviciile
Estoy Don Maniaco
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 32
Joined: 29 Apr 2017, 12:41
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Fond eXtream: 0
Been thanked: 1 time
Contact:

15 Nov 2018, 15:03

Metro eu zic ca este latimea ta de banda pe care o poti folosi adica 250 mbps si esti conectat in port de 1g .
Eu zic ca nu ai banda garantata si esti limitat, poti sa incerci sa faci un test daca ai echipament luat de la OVH .
Legat de protectie este 0 , si am plans cand un copil imi ataca echipamentul cu un amarat de stresser free , ce vb tu acolo de sute de g protectie ? Unde sunt? se plateste separat? ca eu nu vad optiunea!
La partea de ip-uri cred ca ai dreptate ,nu cunosc .
Pai daca tu ai o afacere si materia prima te costa 1 euro, tu materia o pui la pretul de achiztie la vanzarea produsului final?

laurwtf tu scri aici doar sa sa te afli in treaba sau ... daca imi spun parerea despre tni asta insemna ca sunt razvan, snd ,fantasy sau care mai sunt de isi pun parerea despre tni .
User avatar
laurwtf
Utilizator neserios (tepar)
Utilizator neserios (tepar)
Posts: 2977
Joined: 04 Jun 2011, 10:17
Detinator Steam: Da
SteamID: Retras de mult
Reputatie: Membru Club eXtreamCS (3 luni)
-1 warn (2 luni club)
Utilizator neserios (tepar)
Location: toor@nacs
Has thanked: 37 times
Been thanked: 115 times

15 Nov 2018, 18:30

ba da, esti razvan, nu mai manca negreala


IP Address Country Region City
5.13.104.196 Romania Neamt Piatra Neamt
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information
  • Who is online

    Users browsing this forum: Bing [Bot] and 291 guests