Serverele din ziua de azi

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

User avatar
Daniel M.
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 2158
Joined: 14 Feb 2010, 10:26
Detinator Steam: Da
Reputatie: Membru Club eXtreamCS (o luna)
Nume anterior: warez
Fost Moderator
Location: hlds - Brasov
Has thanked: 110 times
Been thanked: 149 times

27 Mar 2012, 16:18

Salutare,
Inainte de a incepe vreau sa stiti ca sunt sau au mai fost astfel de thread-uri pana acum dar fiecare au fost inchise "inainte de termen" dupa parerea mea. Vreau sa dezvoltam mai mult acest subiect in care fiecare sa-si aduca raportul (cat de cat rational) considerabil cu privire la tot ceea ce inseamna "serverele din ziua de azi".

Bun, incep aceasta discutie prin a evidentia saturatia excesiva de servere pentru jocul Counter-Strike 1.6. Parca n-ar fii o asa mare problema daca ele ar avea o popularitate ridicata, adica sa fie pline. A II-a problema ar fii aceea ca peste noapte apar servere care spre mirarea mea la nici cateva ore dupa ce "au prins viata" sunt invadate de jucatori (evident straini adusi prin intermediul diferitelor metode). Intrebarea mea in legatura cu acest aspect este urmatoarea: De ce ai vrea sa ai un server numai cu straini al caror ping de cele mai multe ori sare de 100?

Ok, lasam asta, fiecare cu preferintele si placerile lui. Gusturile nu se discuta dar parca unele "gusturi" nu sunt atat de "bune".

O a III-a problema ar fii serverele deja existente de ceva timp. In ce consta aceasta problema? Pai, in multe dintre cazuri acestea au in componenta staff-ului numai copii plini de ei si autointinulati "zei". Marea majoritate a lor nu fac diferenta dintre un jucator cu skill care joaca de ceva timp si a prins o oarecare experienta si un jucator care foloseste anumite "ajutoare" (cheat-uri, s.a.m.d.). Alteori nu fac diferenta nici macar dintre o gluma si o jignire propriu-zisa. Toate acestea ducand la ban-uri, kick-uri, slay-uri, s.a.m.d., inutile.
Observ in ultimul timp (adevarat, cu o oarecare "scarba") ca orice copilandru isi deschide server iar dupa un timp relativ scurt acesta este inchis (ca deh, mamica nu i-a mai dat alocatia prin care isi putea cumpara o cartela de reincarcare pentru a plati serverul). E ok, dupa cum spuneam si mai sus, fiecare face absolut ce vrea cu banii lui. Cine sunt eu sa-i judec, nu-i judec doar observ ca acum orice "puta" isi deschide server si in concluzie marea majoritate a staff-ului sunt ca el, asadar, ajungem din nou la "problema III".

Acum, vreau sa va intreb pe voi ce parere aveti despre acest "trend" si despre tot ceea ce-am scris eu mai sus?! Credeti ca mai exista servere pe care poti juca linistit si in acelasi timp poti sa-ti faci amici (ca in vremurile de odinioara)? Cum ii putem opri sau macar cum putem sa mai "taiem" din ei? Scrieti ceea ce credeti voi!

Copilasii sunt rugati in a nu se amesteca! Rog moderatorii sa sanctioneze orice abatere.
Multumesc!
RoyalServer
User avatar
LEVIS+
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 3297
Joined: 12 Jul 2011, 12:10
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost eXtream Mod
Fost intermediar
Membru Club eXtreamCS (o luna)
Fost detinator war.eXtreamCS.com
Fost manager rs.eXtreamCS.com
Fost manager dr.eXtreamCS.com
Location: Constanţa
Has thanked: 104 times
Been thanked: 342 times
Contact:

27 Mar 2012, 16:28

nu sunt toate servele cum spui tu , unele sunt cu staff serios , fara suferinţe. daca nu vrei admini idioţi (daca ai steam) te poţi juca pe serverele pgl.
oricum nu poţi sa scapi de ei , toti sunt curiosi cum e sa deţii un server .. si chiar de îl inchide intr-o luna .. ce problema am avea noi , playerii normali ? pe mine unu , nu ma intereseaza ca isi pierde unu sau altu 1 milion intr-un server sau ..
- este o parere .
"În viaţă întâlneşti o mulţime de lume şi câţiva oameni." - Moliere
User avatar
Biju
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 935
Joined: 22 Jan 2011, 17:31
Detinator Steam: Nu
Location: Bucuresti
Has thanked: 44 times
Been thanked: 45 times
Contact:

27 Mar 2012, 16:31

Bine Punctat, am citit cu atentie tot ce ai scris si tu... si sincer mi-a placut la maxim.
Numai sunt servere cum erau inainte, de ce?
Am vazut acum, ca pe orice server poate lua admin ORICE COPIL pentru ca, are anumite ore pe server, tine redirecte, da 2-3 euro si asta a fost. Fondatorii unor servere nu se gandesc si la noi "jucatori" care noi dam valoare serverului acestuia.
Vad pe servere mari, cum ar fi indungi, laleagane etc. ( sa nu fac reclama) toti copii care nu au mai mult de 13-14 ani, ii vad cu arfe de admin, nu poti face si tu o gluma, nu poti juca si tu la adevarata ta valoare pentru ca imediat vin 50 de poze, demo-uri, acuzatii, injuraturi de la ceilalti jucatori.
In ziua de azi nu te mai poti juca pe un server public, indiferent ca ai 10 ani de cs, ca ai 5 ani de cs, ca ai steam sau nu ai :) nu se mai tine cont. Din cauza unor indivizii care se oftica pentru ca tu joci cum joci, chit ca ai cod sau nu ai ... ban tot o sa iti iei :P
Cat despre astia care isi deschid servere, comunitati, radio-uri... nu stiu ce ... ce sa mai zic? :))) sunt banii lor si atat :P
User avatar
LEVIS+
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 3297
Joined: 12 Jul 2011, 12:10
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost eXtream Mod
Fost intermediar
Membru Club eXtreamCS (o luna)
Fost detinator war.eXtreamCS.com
Fost manager rs.eXtreamCS.com
Fost manager dr.eXtreamCS.com
Location: Constanţa
Has thanked: 104 times
Been thanked: 342 times
Contact:

27 Mar 2012, 16:32

Biju wrote:Bine Punctat, am citit cu atentie tot ce ai scris si tu... si sincer mi-a placut la maxim.
Numai sunt servere cum erau inainte, de ce?
Am vazut acum, ca pe orice server poate lua admin ORICE COPIL pentru ca, are anumite ore pe server, tine redirecte, da 2-3 euro si asta a fost. Fondatorii unor servere nu se gandesc si la noi "jucatori" care noi dam valoare serverului acestuia.
Vad pe servere mari, cum ar fi indungi, laleagane etc. ( sa nu fac reclama) toti copii care nu au mai mult de 13-14 ani, ii vad cu arfe de admin, nu poti face si tu o gluma, nu poti juca si tu la adevarata ta valoare pentru ca imediat vin 50 de poze, demo-uri, acuzatii, injuraturi de la ceilalti jucatori.
In ziua de azi nu te mai poti juca pe un server public, indiferent ca ai 10 ani de cs, ca ai 5 ani de cs, ca ai steam sau nu ai :) nu se mai tine cont. Din cauza unor indivizii care se oftica pentru ca tu joci cum joci, chit ca ai cod sau nu ai ... ban tot o sa iti iei :P
Cat despre astia care isi deschid servere, comunitati, radio-uri... nu stiu ce ... ce sa mai zic? :))) sunt banii lor si atat :P
pentru ca orice fondator de server se uita dupa profit , nu dupa persoana.
"În viaţă întâlneşti o mulţime de lume şi câţiva oameni." - Moliere
User avatar
Zavoranca
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 741
Joined: 23 Apr 2011, 20:10
Detinator Steam: Da
CS Status: Mă joc MINECRAFT!
Detinator server CS: 188.212.105.158
SteamID: zoom_fuckscuul
Reputatie: Ban 3 luni !
Membru Club eXtreamCS (o luna)
Location: Satu Mare
Has thanked: 133 times
Been thanked: 70 times

27 Mar 2012, 16:37

Toţi aceşti admini de baltă se strâng pe un server pentru că e vina ownerului, el dă admin pe bani sau pe ore (o mare prostie) şi uite aşa se strâng toate felurile de admini posibili.
Ca să nu mai apară servere peste noapte nu cred că ai ce face, probabil dacă ar introduce Valve o licentă de funcţionare a serverului care să coste + 30 euro s-ar mai ameliora această manie a serverelor.

Eu m-am lăsat de CS din acest motiv.

Imagefacebook

http://minecraft-romania.com/ - Comunitatea oficială de Minecraft din România.
http://serverul-tau.ro/ - Postează-ţi şi tu serverul aici serverul de joc gratuit.


Serverele noastre:


Image
Image
User avatar
Andrei I.
Membru, skill +3
Membru, skill +3
Posts: 1288
Joined: 12 Jan 2012, 14:24
Detinator Steam: Da
CS Status: badass
Detinator server CS: RS.FRAGWAY.RO
SteamID: nisq4vibe
Reputatie: Ban 3 luni !
Location: Florence
Has thanked: 14 times
Been thanked: 41 times
Contact:

27 Mar 2012, 16:45

Si ce rezolva daca pune 30 euro pe o licenta ? O sa fie cu 50 % mai putine servere , dar nu o sa le convina pentru ca ei scot profit din acest joc .
Cat despre copii si serverele lor n-am ce zice. Am server de 1 an aproape (a fost si inchis) si uite ca merge binisor avand in vedere ca am 10 admini si aia cand au chef sa joace. Nu suport copiii increzuti care cer admine si vin pe mess sa te intrebe cui ii da ban cu x ca nu merge comanda.
Intotdeauna va exista un cap de linie care iti va strica jocul fie ca stii a juca sau nu. Eu unul ma multumesc cu ce am (server si stilul de joc) HF
Community forums - Ne rezervam dreptul de a alege membrii.
User avatar
Biju
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 935
Joined: 22 Jan 2011, 17:31
Detinator Steam: Nu
Location: Bucuresti
Has thanked: 44 times
Been thanked: 45 times
Contact:

27 Mar 2012, 17:19

LEVIS+ wrote:
Biju wrote:Bine Punctat, am citit cu atentie tot ce ai scris si tu... si sincer mi-a placut la maxim.
Numai sunt servere cum erau inainte, de ce?
Am vazut acum, ca pe orice server poate lua admin ORICE COPIL pentru ca, are anumite ore pe server, tine redirecte, da 2-3 euro si asta a fost. Fondatorii unor servere nu se gandesc si la noi "jucatori" care noi dam valoare serverului acestuia.
Vad pe servere mari, cum ar fi indungi, laleagane etc. ( sa nu fac reclama) toti copii care nu au mai mult de 13-14 ani, ii vad cu arfe de admin, nu poti face si tu o gluma, nu poti juca si tu la adevarata ta valoare pentru ca imediat vin 50 de poze, demo-uri, acuzatii, injuraturi de la ceilalti jucatori.
In ziua de azi nu te mai poti juca pe un server public, indiferent ca ai 10 ani de cs, ca ai 5 ani de cs, ca ai steam sau nu ai :) nu se mai tine cont. Din cauza unor indivizii care se oftica pentru ca tu joci cum joci, chit ca ai cod sau nu ai ... ban tot o sa iti iei :P
Cat despre astia care isi deschid servere, comunitati, radio-uri... nu stiu ce ... ce sa mai zic? :))) sunt banii lor si atat :P
pentru ca orice fondator de server se uita dupa profit , nu dupa persoana.
Sunt si oameni capabili care pot plati pentru admin, ar trebui sa ii ia dupa o categorie.
Dar degeaba vorbim noi, banul conteaza, banu' in viata te ridica. E serverul tau faci ce vrei cu el!
User avatar
xdc
Membru, skill +4
Membru, skill +4
Posts: 1984
Joined: 01 Apr 2010, 18:02
Detinator Steam: Da
CS Status: Apple user
Detinator server CS: dm.xdcnet.ro
SteamID: blacksound10
Reputatie: Fost moderator
Location: [root@localhost]# cd /home/root/Brasov
Has thanked: 5 times
Been thanked: 56 times

27 Mar 2012, 17:33

In ziua de azi toti copiii vor admine si te buzz-uie la cap toata ziua pe messenger , am si eu server de 1 an este populat , dar am avut parte numai de admini incompetenti si de 13-14 ani care habar nu aveau comenziile si vroiau admin.In ziua de astazi este greu sa gasesti niste admini capabili si cu experienta care sa faca treaba buna , pentru ca cei mai multi dintre ei ori nu mai au timp de cs , sau au si eu o viata personala.Din cauza la toti copii de 12-13 ani am incetat sa mai caut admini capabili pentru ca degeaba nu gasesti , am lasat server-ul asa , pentru ca nu ai cu cine frate... le dai admine si dupaia se cred Dumnezeu pe server.Numai este cs-ul ce a fost odata prin 2003-2005 atunci erau vremuri calumea si ma bucur ca am prins acele vremuri , cand puteai sa joci linistit pe server si nu era ca in ziua de azi 20000 de servere care sunt administrate de toti copiii care le cer la parinti alocatia sa plateasca server-ul cum spunea cineva mai sus.Am 16 ani dar sunt cu capu pe umeri , am vrut sa fac un server frumos dar nu prea ai cu cine , colaborez cu Tzuck de aici de pe forum dar nu se poate numai noi doi sa stam toata ziua.... pentru ca daca dai admine la toti copiii incep sa dea ban-uri aiurea , slay-uri .. etc .. Cam mult de citit ce am scris eu aici :))


P.S: In ziua de azi totul devine o afacere .... toti vor numai profit si iar profit , toti vrem bani dar de unde ...
Be the best , and fuck the rest ;)
Amun
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 2004
Joined: 06 Apr 2008, 22:03
Detinator Steam: Da
Reputatie: Nume anterior: Sawyer
Fost Moderator
Has thanked: 80 times
Been thanked: 116 times

27 Mar 2012, 17:55

Problema ar putea fi reglata daca redirectele si alte metode artificiale adica aducerea cu forta a jucatorilor ar fi stopata . Inainte puteai intra frumos in cs si la internet aveai multe servere , le sortai dupa ping sau harta si puteai juca linistit pe cel care ti se parea mai potrivit pentru tine . Acum din pacate cand intram gasim numai servere "fake" in lista si mai mereu de pe acele redirecte suntem bagati pe niste prostii de servere .

Toti cei care apelati la metode artificiale de populare a serverelor sunteti niste pusti care in afara de placerea de a vedea serverul plin de codati , straini , admini sub 10 ani altceva nu stiti.
User avatar
claudiu25
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 3282
Joined: 18 Dec 2010, 22:43
Detinator Steam: Nu
Detinator server CS: nu detin
SteamID: nu am
Has thanked: 98 times
Been thanked: 420 times
Contact:

27 Mar 2012, 18:07

xdc wrote:In ziua de azi toti copiii vor admine si te buzz-uie la cap toata ziua pe messenger , am si eu server de 1 an este populat , dar am avut parte numai de admini incompetenti si de 13-14 ani care habar nu aveau comenziile si vroiau admin.In ziua de astazi este greu sa gasesti niste admini capabili si cu experienta care sa faca treaba buna , pentru ca cei mai multi dintre ei ori nu mai au timp de cs , sau au si eu o viata personala.Din cauza la toti copii de 12-13 ani am incetat sa mai caut admini capabili pentru ca degeaba nu gasesti , am lasat server-ul asa , pentru ca nu ai cu cine frate... le dai admine si dupaia se cred Dumnezeu pe server.Numai este cs-ul ce a fost odata prin 2003-2005 atunci erau vremuri calumea si ma bucur ca am prins acele vremuri , cand puteai sa joci linistit pe server si nu era ca in ziua de azi 20000 de servere care sunt administrate de toti copiii care le cer la parinti alocatia sa plateasca server-ul cum spunea cineva mai sus.Am 16 ani dar sunt cu capu pe umeri , am vrut sa fac un server frumos dar nu prea ai cu cine , colaborez cu Tzuck de aici de pe forum dar nu se poate numai noi doi sa stam toata ziua.... pentru ca daca dai admine la toti copiii incep sa dea ban-uri aiurea , slay-uri .. etc .. Cam mult de citit ce am scris eu aici :))


P.S: In ziua de azi totul devine o afacere .... toti vor numai profit si iar profit , toti vrem bani dar de unde ...
normal ca toti copii sunt dupa bani! :-j . pai dupa mintea lor cum vine ? ' Doamne, toata alocatia pe fiecare luna, iar eu sa nu scot nimic ' ?

Acum toata lumea este dupa profit, mai ales cu un server counter-strike 1.6 ! nimanui nu i-ar prea coneveni sa bage nu stiu cate zeci de euro in server pe luna, iar ei, nici macar dupa un an sa nu scoata nimic din el! :)
Aşa cum pot renunţa la fumat pentru că nu fumez,
Nu pot să renunţ la scris pentru că nu am talent.


- Marin Sorescu
User avatar
saintjimmy
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 132
Joined: 03 Feb 2011, 00:40
Detinator Steam: Da
Detinator server CS: cs.xhlds.com
Location: Zalau
Been thanked: 18 times
Contact:

27 Mar 2012, 18:14

O solutie pentru a scapa de serverele home-made ar fi accea ca providerii de internet sa ofere niste viteze de rahat la preturi mari. Dar.. e cu doua taisuri si nici nu se va realiza asta vreodata :)
Alta solutie ar fi sa fie reclamate/raportate absolut toate site-urile pe care se gazduiesc jocuri contra cost si NU sunt firme autorizate. Sa primeasca amenzi usturatoare cei care ofera astfel de servicii si nu detin o firma valida.
O a treia solutie ar fi ca firmele de hosting autorizate sa isi creasca tarifele. 50 de euro un server de 32 sloturi lunar B-)
User avatar
xdc
Membru, skill +4
Membru, skill +4
Posts: 1984
Joined: 01 Apr 2010, 18:02
Detinator Steam: Da
CS Status: Apple user
Detinator server CS: dm.xdcnet.ro
SteamID: blacksound10
Reputatie: Fost moderator
Location: [root@localhost]# cd /home/root/Brasov
Has thanked: 5 times
Been thanked: 56 times

27 Mar 2012, 18:19

saintjimmy: Cine crezi ca o sa dea 50 de euro pe criza asta pentru un server de cs si lunar?
Be the best , and fuck the rest ;)
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information