Sfârşitul erei iPhone?

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

User avatar
Necenzurat
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 1011
Joined: 28 Dec 2010, 12:18
Detinator Steam: Da
CS Status: Inactiv.
Reputatie: Fost moderator
0.6/3
Has thanked: 79 times
Been thanked: 55 times
Contact:

01 Nov 2011, 21:50

Sfârşitul erei iPhone? Apple nu mai este cel mai mare producător de smartphoneuri din lume

Într-un singur an, cei de la Samsung au reuşit să facă mai bine ce a făcut Apple în patru ani. Cota de piaţă a celor de la Samsung a ajuns cu 9 puncte procentuale peste cota Apple.

Image

Livrările producătorului Samsung Electronics Co au crescut în perioada iulie-septembrie anul curent cu 44% faţă de trimestrul anterior, până la 27,8 milioane de unităţi. Astfel, potrivit datelor companiei de cercetare Strategy Analytics, citate de Reuters, vânzările producătorului sud-coreean au crescut de patru ori comparativ cu anul trecut, iar estimările pentru acest trimestru sunt extrem de optimiste. În schimb, Apple nu mai are aşa de mult succes cu ale sale iPhone, pentru prima dată aşteptările pieţei fiind înşelate.Vânzările au scăzut cu 16%, ajungând la 17,1 milioane de bucăţi în cel de-al treilea trimestru al anului. Calculând situaţia celor doi rivali în cote de piaţă, diferenţa este de 9 puncte procentuale în favoarea Samsung, care controlează 23,8%.

În ceea ce priveşte afacerile sud-coreenilor, divizia de telecom a companiei a anunţat o dublare a profitului comparativ cu anul trecut, ajungând la o sumă record- de 2,2 miliarde de dolari, ceea ce reprezintă 60% din profitul total al Samsung. Mai mult, pentru ultimul trimestru al acestui an, compania estimează o creştere a veniturilor sale faţă de trimestrul al treilea, ca urmare a vânzării diviziei de hard disk-uri către Seagate Technology, tranzacţie în urma căreia va încasa 1,4 miliarde de dolari.”Sunt un optimist prudent în ceea ce priveşte previziunile pentru cel de-al patrulea trimestru”, a declarat şi Robert Yi, director în cadrul Samsung.

Veniturile Apple din aceeaşi perioadă s-au cifrat la aproximativ 4,2 miliarde de dolari, valoare similară cu estimările anterioare. Raportat la aceeaşi perioadă a anului trecut, veniturile sunt în picaj. Atunci compania a raportat aproximativ 4,9 miliarde de dolari, iar în 2009 veniturile au fost de 3,8 miliarde de dolari.

Cifrele indică astfel că politica celor de la Samsung de a scoate noi modele pe bandă rulantă a dat rezultate, în ciuda faptului că rivalul Apple are cu mult mai multă experienţă în spate pe piaţa smartphone-urilor. Apple a lansat primul său iPhone în 2007, în timp ce Samsung a intrat pe această piaţă anul trecut. „Pe segmentul de telefoane mobile, Samsung nu are un competitor adevărat, cu excepţia modelului iPhone 4S. Apple şi Samsung vor continua să domine piaţa de telefoane mobile inteligente în ultimul trimestru al anului”, a declarat pentru Reuters, Kim Hyun-joong, managerul fondului de investiţii Midas Asset Management, fond care deţine acţiuni Samsung.

Compania sud-coreeană a anunţat joi lansarea Galaxy Note, pe platforma Android, care va concura cu modele lansate de Apple, Nokia şi HTC .
Image World of Tanks Romania - Comunitatea tanchiştilor români - Ia-ţi tancul şi intră în luptă!
RoyalServer 2
ONYX.
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 296
Joined: 25 Dec 2010, 01:57
Detinator Steam: Da
Has thanked: 14 times
Been thanked: 28 times

02 Nov 2011, 22:20

N-am stat sa citesc tot, dar nu se va compara Samsung cu Apple niciodata, cat de mult se vor chinui cei de la Samsung.
UNHleaSHD
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 749
Joined: 29 Aug 2007, 11:06
Detinator Steam: Da
Reputatie: Ban 2 luni !
Ban 3 luni !
Has thanked: 2 times
Been thanked: 20 times

02 Nov 2011, 22:38

ONYX. wrote:N-am stat sa citesc tot, dar nu se va compara Samsung cu Apple niciodata, cat de mult se vor chinui cei de la Samsung.
E, na. Nu, serios? Chiar asa?

Du-te si culca-te.
Te simti analfabet? Pazea!
User avatar
xVib[E]R
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 2302
Joined: 22 May 2011, 16:22
Detinator Steam: Nu
CS Status: bind w +quit
Detinator server CS: No.
Location: Romania
Has thanked: 101 times
Been thanked: 360 times
Contact:

02 Nov 2011, 22:39

Apple sunt peste Samsung (nu cu mult, dar sunt).
Dovada - telefoanele de ultima generatie. Exemplu, iPhone4 / Samsung Galaxy S; cei de la Samsung au dorit ca telefoanele sa fie cat mai usoare, pe cand Apple nu tine cont de acest lucru (calitatea este pe primul loc).
Dar cand m-am convins ca iPhone-urile se sparg foarte usor, mi-am cam luat gandul de la ele.
Forza Samsung :))
Last edited by xVib[E]R on 02 Nov 2011, 22:40, edited 1 time in total.
----------------------------------------
VIPSZONEGAMES RO
----------------------------------------
FORUMUL vă stă la dispoziţie !

Image
__________________________________________________________________________________________________________________________________

MixCloud | SoundCloud | YouTube - Y!M:[email protected]
Mr.eXpres
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 11
Joined: 01 Nov 2011, 23:05
Detinator Steam: Da
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Been thanked: 1 time
Contact:

02 Nov 2011, 22:40

Imi pare rau de apple nu cred ca va mai merge ca odata
A4Kill
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 86
Joined: 02 Sep 2011, 19:07
Detinator Steam: Da
CS Status: Ma uit pe peretzi
Been thanked: 6 times

02 Nov 2011, 23:02

Cei de la apple sunt niste HOTi, nu mi-a placut niciodata nimic facut de ei NIMIC
http://blog.videotutorial.ro/diverse/ap ... martphone/ - e foarte clar

Samsung e cel ami puternic telefon din lume la ora actuala , apple au produs si vor produce rahaturi indiferent de ce se chinuie sa explice altii.
Domenii .ro la doar 5euro
http://www.igazduire.net
User avatar
Awakening
eXtream Mod
eXtream Mod
Posts: 3933
Joined: 06 Apr 2010, 11:01
Detinator Steam: Da
CS Status: Plictiseala
Detinator server CS: Adio cs
SteamID: eliara
Reputatie: eXtream Mod
Fost Manager VEST.eXtream.Ro
Fost Manager ZM.eXtream.Ro
Membru Club eXtreamCS (6 luni)
Nume anterior: CRISTIAN
Location: Bucuresti
Discord: m_i3
Has thanked: 151 times
Been thanked: 344 times

02 Nov 2011, 23:02

Mr.eXpres wrote:Imi pare rau de apple nu cred ca va mai merge ca odata
Daca nu era Apple acum te jucai pe 62 30
A4Kill
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 86
Joined: 02 Sep 2011, 19:07
Detinator Steam: Da
CS Status: Ma uit pe peretzi
Been thanked: 6 times

02 Nov 2011, 23:03

Apple nu a mers niciodata ei s-au hranit din furat tehnologi ...
Idiotul ala de steve habara nu avea cu ce se mananca tuchscreenul daca nu era ibm
Last edited by IsTI37 on 04 Nov 2011, 17:17, edited 2 times in total.
Reason: Existau multe telefoane cu touchscreen si inainte de iPhone, de ce doar iPhone a avut succes ? Raspunsul : Steve Jobs
Domenii .ro la doar 5euro
http://www.igazduire.net
User avatar
a`Danutz
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 403
Joined: 16 Dec 2010, 21:34
Detinator Steam: Nu
CS Status: u mad bro?
Has thanked: 23 times
Been thanked: 24 times

02 Nov 2011, 23:03

Image
User avatar
Awakening
eXtream Mod
eXtream Mod
Posts: 3933
Joined: 06 Apr 2010, 11:01
Detinator Steam: Da
CS Status: Plictiseala
Detinator server CS: Adio cs
SteamID: eliara
Reputatie: eXtream Mod
Fost Manager VEST.eXtream.Ro
Fost Manager ZM.eXtream.Ro
Membru Club eXtreamCS (6 luni)
Nume anterior: CRISTIAN
Location: Bucuresti
Discord: m_i3
Has thanked: 151 times
Been thanked: 344 times

02 Nov 2011, 23:05

Dar de ce mizati toti pe rezistenta? Eu unul cumpar un telefon ca sa il folosesc, nu ca sa il pun sa il calce trenu, daca nu esti in stare sa il tii in mana e altceva
UNHleaSHD
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 749
Joined: 29 Aug 2007, 11:06
Detinator Steam: Da
Reputatie: Ban 2 luni !
Ban 3 luni !
Has thanked: 2 times
Been thanked: 20 times

02 Nov 2011, 23:11

CRISTIAN wrote:Dar de ce mizati toti pe rezistenta? Eu unul cumpar un telefon ca sa il folosesc, nu ca sa il pun sa il calce trenu, daca nu esti in stare sa il tii in mana e altceva
Si nici daca nu poti sa-l folosesti la maxim fara niste kkturi de programe ?
Te simti analfabet? Pazea!
User avatar
xVib[E]R
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 2302
Joined: 22 May 2011, 16:22
Detinator Steam: Nu
CS Status: bind w +quit
Detinator server CS: No.
Location: Romania
Has thanked: 101 times
Been thanked: 360 times
Contact:

02 Nov 2011, 23:14

CRISTIAN wrote:Dar de ce mizati toti pe rezistenta? Eu unul cumpar un telefon ca sa il folosesc, nu ca sa il pun sa il calce trenu, daca nu esti in stare sa il tii in mana e altceva
Gandeste-te ca il scapi din mana din greseala. Cade pe covor .. se sparge, logic. Ce faci, il tii doar ca scrie iPhone pe el ? :)
----------------------------------------
VIPSZONEGAMES RO
----------------------------------------
FORUMUL vă stă la dispoziţie !

Image
__________________________________________________________________________________________________________________________________

MixCloud | SoundCloud | YouTube - Y!M:[email protected]
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information
  • Who is online

    Users browsing this forum: No registered users and 559 guests