Sistem electric de incalzire

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

Post Reply
User avatar
skuNk
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 639
Joined: 01 Jul 2009, 16:05
Detinator Steam: Da
Has thanked: 11 times
Been thanked: 5 times

15 Nov 2015, 17:24

Salut.
Are cineva idee care este cel mai bun sistem de incalzire electric ?
Am un calorifer pe ulei, si o camera de ~20 mp2 . si nu face fata..

Sunt dispus sa dau pana la 1000 ron pe un sistem care sa nu imi faca probleme la iarna :D
RoyalServer
HaLLoGeNN.
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 359
Joined: 30 Aug 2014, 11:01
Detinator Steam: Nu
Reputatie: Restrictie moderator
Location: Pitesti

15 Nov 2015, 19:08

Mai bine iti iei o soba pe lemne :gusta:
Te va rupe la curent
| Afiseaza codul
http://www.emag.ro/calorifer-electric-d ... D7Y9MYBBM/
2 de-astea si stai relax.
User avatar
Yungdru
Membru, skill +3
Membru, skill +3
Posts: 1318
Joined: 30 Apr 2013, 14:41
Detinator Steam: Da
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Reputatie: Fost Membru Club eXtreamCS (3 luni)
Nume anterior: dRU*
Has thanked: 65 times
Been thanked: 25 times
Contact:

15 Nov 2015, 19:11

nu stiu sigur daca merita vezi un calorifer mai bun.
User avatar
IsTI37
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 10987
Joined: 10 Apr 2007, 15:02
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost administrator
Fost SysAdmin
Fost Fondator GTA5 (CVL)
Location: Cluj-Napoca
Has thanked: 28 times
Been thanked: 776 times

16 Nov 2015, 01:55

Daca stai in fata unui calculator toata ziua poti monta o lampa cu infrarosii deasupra biroului ca sa poti sa stai in tricou, restul casei nu va fi incalzita dar suprafetele pe care bat infrarosiile vor fi. (adica pielea ta)
Nu trebuie sa iei cine stie ce lampi scumpe, fa rost de o lampa la ~100 lei. De obicei se folosesc in bai ca alternativa la incalzirea prin pardoseala sau la mentinerea mancarurilor calde.

http://www.emag.ro/radiator-cu-halogen- ... CCESSORIES

sau vezi unul pentru perete

Alternativ cumpara vreo 10 spoturi halogen cu lumina calda de 50W la 12 sau 220V (depinde daca vrei transformator in plus sau nu) si aranjeaza-le peste birou pe ceva plafon fals, suport. Iti garantez ca vei obtine exact acelasi efect si vei avea si o gramada de lumina. Atentie sa iei ceva ieftin, cele mai scumpe au un geam care blocheaza caldura radianta.

5 becuri iti vor da destula caldura sa nu iti fie frig, cu 10 becuri halogen te vei simti la solar, in plus e o solutie ieftina. De obicei la supermarket gasesti la 2-3 lei becuri de genul, la magazine de bricolaj iarasi. Daca nu ma crezi, daca ai un magazin mai mare de bricolaj in oras poate e un perete cu becuri halogen aprinse si poti testa efectul de incalzire. Iti mai dezvalui ca incalzitoarele alea scumpe de plasma sunt exact acelasi sistem doar ca in loc de becuri se fac panouri.

Eu folosesc un singur spot halogen cu lumina calda de 50W la birou si chiar daca e mai frig in camera pot sa stau in tricou fiindca mainile imi sunt incalzite constant.
Grija FOARTE mare la dimensionarea cablurilor daca nu rogi pe cineva care se pricepe, daca cablurile nu sunt dimensionate corect in cazul in care folosesti 12V risti sa iti dai foc la casa.
User avatar
skuNk
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 639
Joined: 01 Jul 2009, 16:05
Detinator Steam: Da
Has thanked: 11 times
Been thanked: 5 times

16 Nov 2015, 19:58

IsTI37 wrote:Daca stai in fata unui calculator toata ziua poti monta o lampa cu infrarosii deasupra biroului ca sa poti sa stai in tricou, restul casei nu va fi incalzita dar suprafetele pe care bat infrarosiile vor fi. (adica pielea ta)
Nu trebuie sa iei cine stie ce lampi scumpe, fa rost de o lampa la ~100 lei. De obicei se folosesc in bai ca alternativa la incalzirea prin pardoseala sau la mentinerea mancarurilor calde.

http://www.emag.ro/radiator-cu-halogen- ... CCESSORIES

sau vezi unul pentru perete

Alternativ cumpara vreo 10 spoturi halogen cu lumina calda de 50W la 12 sau 220V (depinde daca vrei transformator in plus sau nu) si aranjeaza-le peste birou pe ceva plafon fals, suport. Iti garantez ca vei obtine exact acelasi efect si vei avea si o gramada de lumina. Atentie sa iei ceva ieftin, cele mai scumpe au un geam care blocheaza caldura radianta.

5 becuri iti vor da destula caldura sa nu iti fie frig, cu 10 becuri halogen te vei simti la solar, in plus e o solutie ieftina. De obicei la supermarket gasesti la 2-3 lei becuri de genul, la magazine de bricolaj iarasi. Daca nu ma crezi, daca ai un magazin mai mare de bricolaj in oras poate e un perete cu becuri halogen aprinse si poti testa efectul de incalzire. Iti mai dezvalui ca incalzitoarele alea scumpe de plasma sunt exact acelasi sistem doar ca in loc de becuri se fac panouri.

Eu folosesc un singur spot halogen cu lumina calda de 50W la birou si chiar daca e mai frig in camera pot sa stau in tricou fiindca mainile imi sunt incalzite constant.
Grija FOARTE mare la dimensionarea cablurilor daca nu rogi pe cineva care se pricepe, daca cablurile nu sunt dimensionate corect in cazul in care folosesti 12V risti sa iti dai foc la casa.
radiatorul cu halogen nu ma ajuta cu nimic .. am avut unul si la camera mea nu se simtea nimic.. (nu ma intereseaza sa imi incalzeasca mainile cand stau la pc . ci sa stau in tricou in toata camera)
Am vazut ceva interesant , un semineu electric insa nu stiu cat de bun este .
Iar cu becurile cu halogen , la fel, nu stiu daca la -20 de grade incalzesc o camera de 20mp cu becuri..
The Kalu
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 13712
Joined: 09 Oct 2010, 12:39
Detinator Steam: Da
CS Status: In grajd!
SteamID: kalulord
Reputatie: Fost Administrator
Fost membru Club eXtreamCS (6 luni)
Nume anterior: Terra
Location: Romania, Ploiesti
Has thanked: 328 times
Been thanked: 646 times
Contact:

16 Nov 2015, 20:37

Image
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information