Situatia financiara din Romania

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

User avatar
Grafa
Membru, skill +3
Membru, skill +3
Posts: 1115
Joined: 13 Nov 2009, 21:33
Detinator Steam: Nu
CS Status: Intru pe aici sa mai rad!
Reputatie: Fost Moderator
Location: Brasov
Has thanked: 266 times
Been thanked: 185 times
Contact:

24 Nov 2012, 23:32

Daca nu as avea credite la banci, bani as avea extra suficienti, dar cum omul tinde la mult mai mult, te bagi ca ieremia cu hoistea in gard.
Iar baietii care depun cv-uri, va depundeti doar la firme top banuiesc, la o munca mai josnica nu ati "apela" .
De ex, eu dau 10 mil/luna , cazare/masa , ca sa aiba cineva grija de "mini- ferma" mea , si raman cu cautatul, nimeni nu vrea, sa faca o munca banala, cica este rusinoasa, eh, rupeti-va carca pentru banii astia.
GrafaStudio
Fiecare generatie e de neegalat,
Ca nu exista comparate intre ele de fapt,
Vorba aceea "Toate-au fost la timpul lor ceva exagerat! ",
Ideea e ca nimic nu s-a schimbat.
Noi aveam mingi de 35 si tevi cu cornet,
Cei de azi au mobil si acces la net,
Dar nu-i blamam, nu e corect, nu-i o solutie,
Sa facem revolutie pentru evolutie.
RoyalServer 2
User avatar
alynut
Administrator
Administrator
Posts: 7122
Joined: 02 Jul 2012, 06:31
Detinator Steam: Da
CS Status: In concediu, activez mai rar .
SteamID: alynut991
Reputatie: Fost Administrator
Fost Intermediar
Location: Bucuresti
Has thanked: 183 times
Been thanked: 445 times

24 Nov 2012, 23:33

scroll wrote:Taxe mari, salarii mici, bani stricati de conducere aiurea.
realtime
Membru, skill +4
Membru, skill +4
Posts: 1588
Joined: 05 Oct 2010, 15:19
Detinator Steam: Da
CS Status: Punema la incercare.
Detinator server CS: Da
SteamID: SyNkRoNN
Reputatie: Membru Club eXtreamCS (o luna)
Fost Moderator
Has thanked: 48 times
Been thanked: 87 times
Contact:

24 Nov 2012, 23:43

raportat la salariu mediu pe economie este foarte putin, in primu rind sa dau un exemplu o familie de tineri casatoriti, sa spunem ca amandoi castiga vreo 25 mil, dai numai pe mancare in jur de 8 mil pe luna, mai ai si cateva mofturi un suc o bere o ciocolate etc.. mai dai afara vreo 3, vin facturile le achiti, mai ai transportu catre servici, alta cheltuiala... deci din start astia sunt banii cheltuiti, mai trebuie sa te si imbraci, incalti o lasi mai moale cu astea, in plus noi oamenii aspiram intodeauna la ceva mai bun, doar trebuie sa evoluam ca de, asta este viata, cu cat ai mai multi bani cu atit cheltui mai mult, dar in schimb avem o mare capacitate de a ne adapta foarte repede de la o stare la alta..
Dar in schimb daca am avea alt mod de gandire spre exemplu sa nu mai aruncam bani pe prostii care nu ne trebuie, sa gandim in felu urmator, inainte sa cumparam ceva sa ne gandim , ma oareimi trebuie cu adevarat acest produs? sau de ce mama dracu sa dau bani pe el ? cand deja am unu si merge foarte bine sau mai stiu eu ce...
Nu, banii nu ne ajung, suntem oarecum pe linia saraci-modesti.. totusi este bine ca inca ne mai permitem anumite lucruri.
Last edited by IsTI37 on 27 Nov 2012, 03:07, edited 2 times in total.
Reason: Nu castiga nici 5% din populatie 25 mil pe luna.
My Steam Profile (from SteamDB)

  • Worth: $151 ($32 with sales)
  • Games owned: 22
  • Games not played: 18 (82%)
  • Hours on record: 1,603.0h
User avatar
Laur eXtream
Fondator eXtream
Fondator eXtream
Posts: 6279
Joined: 06 Apr 2007, 04:04
Detinator Steam: Da
CS Status: Inactiv..
Detinator server CS: cs.extream.ro
Reputatie: Fondator eXtream
Fond eXtream: 200
Location: eXtreamLocation
Has thanked: 184 times
Been thanked: 792 times
Contact:

24 Nov 2012, 23:51

Grafa wrote:Daca nu as avea credite la banci, bani as avea extra suficienti, dar cum omul tinde la mult mai mult, te bagi ca ieremia cu hoistea in gard.
Iar baietii care depun cv-uri, va depundeti doar la firme top banuiesc, la o munca mai josnica nu ati "apela" .
De ex, eu dau 10 mil/luna , cazare/masa , ca sa aiba cineva grija de "mini- ferma" mea , si raman cu cautatul, nimeni nu vrea, sa faca o munca banala, cica este rusinoasa, eh, rupeti-va carca pentru banii astia.
Mult succes cu mini-ferma. Oamenii se intorc catre ceea ce era natural oricum. Ai sanse de business :)

@ All
Va intreb fiindca ma gandesc sa ma orientez cu urmatoarele proiecte spre extern. La noi se negociaza tot ce depaseste 5-10 euro, care o suma mult prea mica s-asa ...motiv pentru care, un business nu poate creste cu usurinta.
User avatar
zeus.cp
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 3
Joined: 24 Nov 2012, 22:32
Detinator Steam: Da

24 Nov 2012, 23:56

Se negociază în mediul online aceste sume, deoarece toți suntem copii sub 16 ani (mai bine zis, majoritatea) și nu avem banul nostru propriu, să îl facem noi și să facem chiar ce vrem cu el.
realtime
Membru, skill +4
Membru, skill +4
Posts: 1588
Joined: 05 Oct 2010, 15:19
Detinator Steam: Da
CS Status: Punema la incercare.
Detinator server CS: Da
SteamID: SyNkRoNN
Reputatie: Membru Club eXtreamCS (o luna)
Fost Moderator
Has thanked: 48 times
Been thanked: 87 times
Contact:

25 Nov 2012, 00:01

zeus.cp wrote:Se negociază în mediul online aceste sume, deoarece toți suntem copii sub 16 ani (mai bine zis, majoritatea) și nu avem banul nostru propriu, să îl facem noi și să facem chiar ce vrem cu el.
vrei sa spui ca la 16 ani esti incapabil sa gandesti si sa vezi situatia? eu nu cred si nu vreau sa cred asta.
My Steam Profile (from SteamDB)

  • Worth: $151 ($32 with sales)
  • Games owned: 22
  • Games not played: 18 (82%)
  • Hours on record: 1,603.0h
User avatar
zeus.cp
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 3
Joined: 24 Nov 2012, 22:32
Detinator Steam: Da

25 Nov 2012, 00:02

Nu am zis asta, am zis că se negociază aceste sume (5-10) pentru că nu plătește aproape nimeni din buzunarul propriu, toți plătim într-un fel și altul din buzunarul părinților. Mai ales, dacă plătești prin SMS (cartelă reîncărcabilă) unde trebuie să dai până la de 2 ori mai mult ca suma trimisă prin bancă de exemplu.
User avatar
Andrei I.
Membru, skill +3
Membru, skill +3
Posts: 1288
Joined: 12 Jan 2012, 14:24
Detinator Steam: Da
CS Status: badass
Detinator server CS: RS.FRAGWAY.RO
SteamID: nisq4vibe
Reputatie: Ban 3 luni !
Location: Florence
Has thanked: 14 times
Been thanked: 41 times
Contact:

25 Nov 2012, 00:07

In primu' rand in Romania nu se merita sa investesti sume mari in mai nimic pentru ca romanii sunt facuti sa "fure" la propriu si la figurat, nimeni nu cumpara ceva de marca, nimeni nu are idei originale (si aia care au, sunt furati pe fata: ex creativemonkeyz, mai sunt si altele). In strainitate, daca nu te duce capu si daca nu ai ceva bani in mana sa pui o afacere pe picioare, cazi din prima si ramai si fara bani.
Cat despre salariu, cu un 10 milioane poti trai decent in Romania, dar nu poti contrui/ investi in mai nimic daca nu ai putin ajutor de la alte persoane.
Community forums - Ne rezervam dreptul de a alege membrii.
User avatar
Grafa
Membru, skill +3
Membru, skill +3
Posts: 1115
Joined: 13 Nov 2009, 21:33
Detinator Steam: Nu
CS Status: Intru pe aici sa mai rad!
Reputatie: Fost Moderator
Location: Brasov
Has thanked: 266 times
Been thanked: 185 times
Contact:

25 Nov 2012, 00:11

Andrei I. - in mediul online nu cred ca faci bani sa te intretii lunar.
Gen sa faci un site sa iti mearga asa bine, sa poti sa traiesti decent, nu cred ca e posibil.


gloryous- misto cu stupii, ies bani, daca stii ce sa le dai si ai piata de desfacere,piata ar fii, dar platita prost.
Last edited by Grafa on 25 Nov 2012, 00:13, edited 2 times in total.
GrafaStudio
Fiecare generatie e de neegalat,
Ca nu exista comparate intre ele de fapt,
Vorba aceea "Toate-au fost la timpul lor ceva exagerat! ",
Ideea e ca nimic nu s-a schimbat.
Noi aveam mingi de 35 si tevi cu cornet,
Cei de azi au mobil si acces la net,
Dar nu-i blamam, nu e corect, nu-i o solutie,
Sa facem revolutie pentru evolutie.
User avatar
gloryous
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 3609
Joined: 04 Aug 2012, 15:13
Detinator Steam: Da
CS Status: Lazy but smart!
Reputatie: Restrictie moderator
Membru Club eXtreamCS (4 luni)
Location: Luxembourg District
Has thanked: 160 times
Been thanked: 191 times

25 Nov 2012, 00:11

Pai eu o duc asa-si-asa adica cam toti de pe aici sunt "intretinuti" de parinti asa ca deocamdata n-am nicio "afacere",dar as dori sa-mi deschid impreuna cu tatal meu o mica afacere cu stupi :p .
Faza e ca imi astrang bani sa am pentru mine cand am nevoie si daca nu am cer la parinti .
amaru
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 674
Joined: 02 Aug 2010, 13:54
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com!
Detinator server CS: cs.ugaming.net
Has thanked: 28 times
Been thanked: 22 times
Contact:

25 Nov 2012, 00:30

Nu ma plang de bani. Ar fi nedrept sa fac asta atat timp cat nu ii castig eu. Nu imi lipseste nimic. Ca se poate si mai bine e altceva :)) . Atat timp cat am asigurat tot de catre parinti si am si ceva timp liber imi permit sa investesc in hobby-urile mele si in educatia personala (cursuri, carti etc.) si stiu ca dupa ce termin facultatea pot rezista pe picioarele mele.
Laur eXtream wrote: La noi se negociaza tot ce depaseste 5-10 euro, care o suma mult prea mica s-asa ...motiv pentru care, un business nu poate creste cu usurinta.
Aici ai totala dreptate.
Oamenii care au aspirații mărunte, continuă să trăiască viețile unor oameni mărunți.
CompTIA A+ certified
EUCIP certified.
User avatar
cipri
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 548
Joined: 25 May 2008, 11:46
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost programator eXtreamCS
Has thanked: 12 times
Been thanked: 65 times

25 Nov 2012, 01:35

Grafa wrote:Daca nu as avea credite la banci, bani as avea extra suficienti, dar cum omul tinde la mult mai mult, te bagi ca ieremia cu hoistea in gard.
Iar baietii care depun cv-uri, va depundeti doar la firme top banuiesc, la o munca mai josnica nu ati "apela" .
De ex, eu dau 10 mil/luna , cazare/masa , ca sa aiba cineva grija de "mini- ferma" mea , si raman cu cautatul, nimeni nu vrea, sa faca o munca banala, cica este rusinoasa, eh, rupeti-va carca pentru banii astia.
La fel. Mai am cam un an jumatate la banca, abia astept sa scap de ea. Sunt de acord cu tine toti vor salariu mare cu munca cat mai mica.. ceea ce e deranjant e ca isi bat joc de munca. Cunosc persoane care isi bat joc de masina firmei, fac o treaba de mantuiala si asa mai departe.
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information
  • Who is online

    Users browsing this forum: No registered users and 709 guests