Somaj

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

Post Reply
smileye
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 4648
Joined: 12 Jun 2012, 15:18
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost moderator
Has thanked: 258 times
Been thanked: 38 times
Contact:

30 Nov 2013, 13:56

Cum voi mai obtine somajul, daca dupa ce am terminat liceul nu am facut somaj?Stie cineva?

Am auzit de pe la altii, care tot nu au facut in timpul liceului, s-au angajat dar nu stiu cu carte de munca sau fara(asta nu stiu), au lucrat foarte putin, as crede ca fara carte de munca si acum si-a facut somajul.

Si am mai uitat sa precizez ca acea persoana a terminat si facultatea, dar nu a facut atunci cand a terminat-o ci s-a angajat si acum ia somajul.O sa il intreb si pe dansul, dar poate stie cineva de pe aici aceasta problema.
RoyalServer 2
User avatar
raiden
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 3260
Joined: 22 Jun 2009, 22:56
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost eXtream Mod
Location: Bucharest
Has thanked: 81 times
Been thanked: 218 times

30 Nov 2013, 14:03

Dupa ce termini liceul ai termin nu stiu 3,4 saptamani "parca" sa iti faci somaj,daca nu il faci in timpu ala nu mai ai cum sa-l faci.
Cat despre chestia cu somaj fara carte de munca,nu exista asa ceva.Si daca ai lucrat de exemplu undeva si te-a dat "afara" cu carte de munca bineinteles atunci poti face somaj insa trebuie nu stiu ce hartie de la "sefu"care te-a dat afara.
User avatar
Susan'O
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 473
Joined: 10 Feb 2013, 23:58
Detinator Steam: Nu
Has thanked: 51 times
Been thanked: 13 times

30 Nov 2013, 14:04

trebuie sa fi angajat cu carte de munca dupa care intri in somaj si nu vei mai avea contract de munca pe toata perioada somajului
Last edited by raiden on 30 Nov 2013, 14:06, edited 1 time in total.
Reason: Poatea avea contract de munca,insa pierde somajul.
User avatar
Belgia
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 545
Joined: 08 Jan 2013, 23:38
Detinator Steam: Da
Detinator server CS: SUD.SZR.RO # CLASSIC
SteamID: gaby_razer
Has thanked: 76 times
Been thanked: 18 times
Contact:

30 Nov 2013, 14:10

Eu am terminat anul asta Liceul, Mi-am facut somaj ( 250 Lei / Luna ) Timp de 5 Luni. Frumos este ca din acest somaj poti face si niste cursuri destul de importante care se cauta ... Eu de exemplu am inceput de ospatar am cautat de barman da nu este ... Si cursurile astea daca nu erau in somaj trebuia sa dau 12 milioane. Deci nu stiu daca mai poti face dar nu te lua dupa mine sau de la altii de pe acest forum ia si te du si te intereseaza ca sarputea sa mai poti. Si poti sa lucrezi si cand ei somajul numai sa nu iti faca ontract de munca. Bft
Vand domeni-ul VSZ.ro ~ 4 Euro Orange
User avatar
Susan'O
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 473
Joined: 10 Feb 2013, 23:58
Detinator Steam: Nu
Has thanked: 51 times
Been thanked: 13 times

30 Nov 2013, 14:15

Belgia wrote:Eu am terminat anul asta Liceul, Mi-am facut somaj ( 250 Lei / Luna ) Timp de 5 Luni. Frumos este ca din acest somaj poti face si niste cursuri destul de importante care se cauta ... Eu de exemplu am inceput de ospatar am cautat de barman da nu este ... Si cursurile astea daca nu erau in somaj trebuia sa dau 12 milioane. Deci nu stiu daca mai poti face dar nu te lua dupa mine sau de la altii de pe acest forum ia si te du si te intereseaza ca sarputea sa mai poti. Si poti sa lucrezi si cand ei somajul numai sa nu iti faca ontract de munca. Bft
ce-ai ma frate scoala de bucatar nu te complica ca barman sau ospatar
smileye
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 4648
Joined: 12 Jun 2012, 15:18
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost moderator
Has thanked: 258 times
Been thanked: 38 times
Contact:

30 Nov 2013, 14:22

Ciudat, daca ar fi avut carte de munca, a lucrat cam o luna/o luna si ceva mai mult nu, dupa si-a facut somajul.Nu cred ca l-o fi dat afara, cel mai sigur nu cred ca i-a convenit salariul si a renuntat, dar eu parca stiam ca nu se face carte de munca in primele 2 luni de serviciu.
User avatar
MaimutaVirtuala
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 535
Joined: 15 Mar 2013, 00:20
Detinator Steam: Nu
CS Status: Maimutaresc
Has thanked: 16 times
Been thanked: 52 times
Contact:

30 Nov 2013, 14:23

raiden wrote:Dupa ce termini liceul ai termin nu stiu 3,4 saptamani "parca" sa iti faci somaj,daca nu il faci in timpu ala nu mai ai cum sa-l faci.
Cat despre chestia cu somaj fara carte de munca,nu exista asa ceva.Si daca ai lucrat de exemplu undeva si te-a dat "afara" cu carte de munca bineinteles atunci poti face somaj insa trebuie nu stiu ce hartie de la "sefu"care te-a dat afara.
Trebuie minim 1 an sa lucrezi ca sa poti lua somaj, daca ai sub 1 an si te dau ei afara atunci poti lua somaj pe baza unei foi in care ei declara ca te-au dat afara si nu ca ai plecat tu de buna voie.Dar stai linistit ca te fac ei sa iti dai singur demisia.
MaimutaVirtuala iti recomanda doza zilnica de...ABECEDAR.
Nu exista niciun tren in care nu m-as urca,oricare ar fi destinatia lui.(Edna St. Vincent Millay)
User avatar
Belgia
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 545
Joined: 08 Jan 2013, 23:38
Detinator Steam: Da
Detinator server CS: SUD.SZR.RO # CLASSIC
SteamID: gaby_razer
Has thanked: 76 times
Been thanked: 18 times
Contact:

30 Nov 2013, 14:43

Susan'O wrote:
Belgia wrote:Eu am terminat anul asta Liceul, Mi-am facut somaj ( 250 Lei / Luna ) Timp de 5 Luni. Frumos este ca din acest somaj poti face si niste cursuri destul de importante care se cauta ... Eu de exemplu am inceput de ospatar am cautat de barman da nu este ... Si cursurile astea daca nu erau in somaj trebuia sa dau 12 milioane. Deci nu stiu daca mai poti face dar nu te lua dupa mine sau de la altii de pe acest forum ia si te du si te intereseaza ca sarputea sa mai poti. Si poti sa lucrezi si cand ei somajul numai sa nu iti faca ontract de munca. Bft
ce-ai ma frate scoala de bucatar nu te complica ca barman sau ospatar
Mosamiu e bucatar la un restaurant destul de bun in iasi, si tine destul de mult la mine, mi-a zis in felul urmator: Fa cursuri de Ospatar / Barman. Dc? Nu se mai cauta Bucatari restaurantele cauta bucatari cu experienta foarte mare, tu ca sa ajungi asa, trebuie sa fii 1-2 ani ajutor de bucatar ( adica sluga, curati ceapa / cartofi etc, iar dupa tot nu o sa te angajeze pe tine nimeni, tu fiind "drac de copil" ca bucatar ;) A zis ca ii este si lui greu ca sa se mentina trebuie sa vina cu idei noi in fiecare saptamana in meniu, etc. Credema nu mi-a zis de rau ca sa nu isi piarda el locul de munca :))
Vand domeni-ul VSZ.ro ~ 4 Euro Orange
User avatar
MaimutaVirtuala
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 535
Joined: 15 Mar 2013, 00:20
Detinator Steam: Nu
CS Status: Maimutaresc
Has thanked: 16 times
Been thanked: 52 times
Contact:

30 Nov 2013, 15:14

Belgia wrote:
Susan'O wrote:
Belgia wrote:Eu am terminat anul asta Liceul, Mi-am facut somaj ( 250 Lei / Luna ) Timp de 5 Luni. Frumos este ca din acest somaj poti face si niste cursuri destul de importante care se cauta ... Eu de exemplu am inceput de ospatar am cautat de barman da nu este ... Si cursurile astea daca nu erau in somaj trebuia sa dau 12 milioane. Deci nu stiu daca mai poti face dar nu te lua dupa mine sau de la altii de pe acest forum ia si te du si te intereseaza ca sarputea sa mai poti. Si poti sa lucrezi si cand ei somajul numai sa nu iti faca ontract de munca. Bft
ce-ai ma frate scoala de bucatar nu te complica ca barman sau ospatar
Mosamiu e bucatar la un restaurant destul de bun in iasi, si tine destul de mult la mine, mi-a zis in felul urmator: Fa cursuri de Ospatar / Barman. Dc? Nu se mai cauta Bucatari restaurantele cauta bucatari cu experienta foarte mare, tu ca sa ajungi asa, trebuie sa fii 1-2 ani ajutor de bucatar ( adica sluga, curati ceapa / cartofi etc, iar dupa tot nu o sa te angajeze pe tine nimeni, tu fiind "drac de copil" ca bucatar ;) A zis ca ii este si lui greu ca sa se mentina trebuie sa vina cu idei noi in fiecare saptamana in meniu, etc. Credema nu mi-a zis de rau ca sa nu isi piarda el locul de munca :))
Am facut si eu un curs de barman,l-am luat si dupa 5 luni am sunat la un restaurant(bar de zi) si imi zice tipul:
"Ai mai lucrat undeva pana acuma?" ,i-am zis ca nu am experienta ci doar un curs de calificare si zice:
"Eu am nevoie de baieti cu experienta nu de diploma,ca asa am gasit destui"

Degeaba ai diploma daca nu ai si pile, lor le trebuiesc oameni cu experienta sa nu mai stea sa iti faca un training sa te invete toate chestiile.
MaimutaVirtuala iti recomanda doza zilnica de...ABECEDAR.
Nu exista niciun tren in care nu m-as urca,oricare ar fi destinatia lui.(Edna St. Vincent Millay)
User avatar
Belgia
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 545
Joined: 08 Jan 2013, 23:38
Detinator Steam: Da
Detinator server CS: SUD.SZR.RO # CLASSIC
SteamID: gaby_razer
Has thanked: 76 times
Been thanked: 18 times
Contact:

30 Nov 2013, 15:20

MaimutaVirtuala wrote:
Belgia wrote:
Susan'O wrote: ce-ai ma frate scoala de bucatar nu te complica ca barman sau ospatar
Mosamiu e bucatar la un restaurant destul de bun in iasi, si tine destul de mult la mine, mi-a zis in felul urmator: Fa cursuri de Ospatar / Barman. Dc? Nu se mai cauta Bucatari restaurantele cauta bucatari cu experienta foarte mare, tu ca sa ajungi asa, trebuie sa fii 1-2 ani ajutor de bucatar ( adica sluga, curati ceapa / cartofi etc, iar dupa tot nu o sa te angajeze pe tine nimeni, tu fiind "drac de copil" ca bucatar ;) A zis ca ii este si lui greu ca sa se mentina trebuie sa vina cu idei noi in fiecare saptamana in meniu, etc. Credema nu mi-a zis de rau ca sa nu isi piarda el locul de munca :))
Am facut si eu un curs de barman,l-am luat si dupa 5 luni am sunat la un restaurant(bar de zi) si imi zice tipul:
"Ai mai lucrat undeva pana acuma?" ,i-am zis ca nu am experienta ci doar un curs de calificare si zice:
"Eu am nevoie de baieti cu experienta nu de diploma,ca asa am gasit destui"

Degeaba ai diploma daca nu ai si pile, lor le trebuiesc oameni cu experienta sa nu mai stea sa iti faca un training sa te invete toate chestiile.
Exact, cam asta voiam si eu sa zic. bine eu ca barman am cat de cat experienta am lucrat 4 luni la un bar destul de mare, la un momendat sa facut si o nunta acolo, ca sala era mare, si stiu ce este un ala inventar stiu cum este sa ai multi clienti si sa nu te perzi, si bine inteles ca tot romanu stiu si sa fur sa fac ciubuc :)) .Dar am avut ghinion si nu am gasit sa fac acea calificare de barman, dar cred ca dupa ce termin de ospatar am sa caut iar, si sa vad ce am sa aleg ...
Vand domeni-ul VSZ.ro ~ 4 Euro Orange
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information
  • Who is online

    Users browsing this forum: Yandex [Bot] and 413 guests