Stergere Windows

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

User avatar
MDFK. eXtream
Membru, skill +4
Membru, skill +4
Posts: 1869
Joined: 25 Aug 2014, 22:44
Detinator Steam: Da
SteamID: /id/langw0w
Reputatie: Fost Membru Club eXtreamCS (2 luni)
Fond eXtream: 0
Location: București, România
Discord: langw0w
Has thanked: 23 times
Been thanked: 42 times

30 Dec 2015, 01:17

Iluminatii wrote:Pana la urma se poate sterge windows-ul direct fara cd sau nu?asta era intrebarea....
Normal că nu =)) Dor nu ai să intrii în C:\windows şi dai Delete :))),deşi ai putea face,dar nu dai roade :troll
RoyalServer 2
User avatar
IsTI37
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 10987
Joined: 10 Apr 2007, 15:02
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost administrator
Fost SysAdmin
Fost Fondator GTA5 (CVL)
Location: Cluj-Napoca
Has thanked: 28 times
Been thanked: 776 times

30 Dec 2015, 02:55

Instalarea/reinstalarea unui sistem de operare de la 0 se face formatand partitia pe care se doreste instalarea si selectand aceea partitie ca locatia in care sa se copieze fisierele. In cazul in care se formateaza o partitie pe care deja exista un sistem de operare atunci va exista doar un singur sistem de operare, in cazul in care se instaleaza pe o alta partitie vor exista 2 sisteme de operare.

Nu poti formata partitia de pe care ruleaza sistemul de operare existent fara un dvd/cd de pe care sa bootezi si sa folosesti un soft care sa iti permita acest lucru. (in cazul windows-ului este integrat in instalare) Nu are nimic deaface daca doresti sa instalezi un sistem de operare pe 64 biti sau unul pe 32 de biti. Pur si simplu introduci dvd-ul care are scrisa imaginea windows dorita (preferabil o imagine descarcata de pe site-ul microsoft.com, 32 sau 64 bit), bootezi de pe dvd si cand ajungi la partitionare/instalare selectezi partitia formatata dorita. Daca nu formatezi inainte de instalare noua instalare in cazul Windows-ului va rezulta intr-un folder Windows.old in care se vor gasi fisierele de la sistemul de operare vechi.

Te rugam sa folosesti doar software cu licenta, in cazul unei imagini descarcate de pe site-ul microsoft si scrise pe un dvd nu vei avea nici o problema la bootare daca urmezi instructiunile de pe site-ul microsoft.com.
Problema ta nu are nimic deaface cu stergerea sistemului de operare existent ci dvd-ul pe care il utilizezi probabil este piratatat sau nu ai selectat dvd-ul ca principalul mediu de bootare.

Alternativ daca ai un stick usb de minim 8gb iti recomand sa folosesti programul de mai jos pentru a realiza un stick usb bootabil de pe care sa instalezi sistemul de operare Windows.
https://www.microsoft.com/en-us/downloa ... nload-tool
User avatar
Iluminatii
Membru, skill +4
Membru, skill +4
Posts: 1539
Joined: 31 Mar 2014, 02:52
Detinator Steam: Da
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Reputatie: Fost Membru Club eXtreamCS ( o luna )
Has thanked: 13 times
Been thanked: 13 times
Contact:

30 Dec 2015, 03:15

https://www.microsoft.com/ro-ro/softwar ... /windows10
L-am descrcat de aici...Mi-a descrcat un fisier .iso am dat pe el si a inceput sa inscriptioneze cd-ul cum fac mereu.apas f6 si nu incepe instalarea.la fel am facut cu windows 7 x32 si merge ...
Copiii cu nevoi speciale nu sunt ciudati sau neobisnuiti. Ei vor ceea ce toata lumea vrea; sa fie acceptati, sa fie iubiti.
User avatar
sTraToN
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 438
Joined: 14 Nov 2015, 14:49
Detinator Steam: Da
CS Status: Road to Nova II
Detinator server CS: Nu
SteamID: Privat
Fond eXtream: 0
Location: Dabuleni
Contact:

30 Dec 2015, 03:21

Iluminatii wrote:https://www.microsoft.com/ro-ro/softwar ... /windows10
L-am descrcat de aici...Mi-a descrcat un fisier .iso am dat pe el si a inceput sa inscriptioneze cd-ul cum fac mereu.apas f6 si nu incepe instalarea.la fel am facut cu windows 7 x32 si merge ...
Ma copile ce F6 ma ? Vezi sa fie in bios DVD-ROM ca prim dispozitiv de bootare sau apesi F12 si selectezi dvd-rom. Tu nu stii sa-ti instalezi windowsu iti jur. Nu are treaba ce windows a avut inainte PC.
Image

My name isn't Santa but you stain' my lap.
The Kalu
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 13707
Joined: 09 Oct 2010, 12:39
Detinator Steam: Da
CS Status: In grajd!
SteamID: kalulord
Reputatie: Fost Administrator
Fost membru Club eXtreamCS (6 luni)
Nume anterior: Terra
Location: Romania, Ploiesti
Has thanked: 328 times
Been thanked: 646 times
Contact:

30 Dec 2015, 03:24

sTraToN wrote:
Iluminatii wrote:https://www.microsoft.com/ro-ro/softwar ... /windows10
L-am descrcat de aici...Mi-a descrcat un fisier .iso am dat pe el si a inceput sa inscriptioneze cd-ul cum fac mereu.apas f6 si nu incepe instalarea.la fel am facut cu windows 7 x32 si merge ...
Ma copile ce F6 ma ? Vezi sa fie in bios DVD-ROM ca prim dispozitiv de bootare sau apesi F12 si selectezi dvd-rom. Tu nu stii sa-ti instalezi windowsu iti jur. Nu are treaba ce windows a avut inainte PC.
Probabil a scris imaginea .iso pe CD si nu continutul la imaginea .iso de la windows, am patit si eu mai demult cand n-am verificat ceea ce scriu pe CD.De vina este sidiraiter, asta aduce ghinion :troll
Image
User avatar
Iluminatii
Membru, skill +4
Membru, skill +4
Posts: 1539
Joined: 31 Mar 2014, 02:52
Detinator Steam: Da
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Reputatie: Fost Membru Club eXtreamCS ( o luna )
Has thanked: 13 times
Been thanked: 13 times
Contact:

30 Dec 2015, 03:26

sTraToN
Ba tu esti prost sau cretin?Ce nu intelegi ca merge orice windows x32 dar nu accepta x64?Esti cretin?E selectat ca sa te lamuresc

Kommendnte
http://i.imgur.com/AjLtjrt.png merge bine cd...L-am testat la un vecin.
Last edited by IsTI37 on 30 Dec 2015, 07:40, edited 1 time in total.
Reason: Ai primit un avertisment pentru atac la persoana.
Copiii cu nevoi speciale nu sunt ciudati sau neobisnuiti. Ei vor ceea ce toata lumea vrea; sa fie acceptati, sa fie iubiti.
User avatar
Soimul
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 2741
Joined: 14 Jan 2008, 21:42
Detinator Steam: Da
SteamID: Valeriann
Reputatie: Fost Moderator ajutator
Location: Gravesend / UK
Has thanked: 51 times
Been thanked: 131 times

30 Dec 2015, 05:51

Pai daca dai sa instalezi din Windows normal ca nu merge.
Trebuie sa dai restart la calculator si dupa sa iti ia CD-ul cu windows sau in timp ce se restarteaza calculatoru sa apesi tasta pentru Boot Menu si selectezi de pe ce sa iti booteze.
Si cand iti apare imaginea asta apesi orice tasta sau daca apare normal la windows 7, 8 nu mai apare si booteaza automat.
Image


Daca in caz nu merge nici asa, cel mai simplu iti descarci linuxu si dai sa il instalezi, si cand ai ajuns la partitii dai format la ceea cu windows-u.
----------------------------------------------------------|
Image
----------------------------------------------------------|
User avatar
Iluminatii
Membru, skill +4
Membru, skill +4
Posts: 1539
Joined: 31 Mar 2014, 02:52
Detinator Steam: Da
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Reputatie: Fost Membru Club eXtreamCS ( o luna )
Has thanked: 13 times
Been thanked: 13 times
Contact:

30 Dec 2015, 06:55

imi da asta la windows
http://i.imgur.com/LYuC0cS.jpg
Copiii cu nevoi speciale nu sunt ciudati sau neobisnuiti. Ei vor ceea ce toata lumea vrea; sa fie acceptati, sa fie iubiti.
User avatar
IsTI37
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 10987
Joined: 10 Apr 2007, 15:02
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost administrator
Fost SysAdmin
Fost Fondator GTA5 (CVL)
Location: Cluj-Napoca
Has thanked: 28 times
Been thanked: 776 times

30 Dec 2015, 07:39

Iluminatii wrote:imi da asta la windows
http://i.imgur.com/LYuC0cS.jpg
Te rugam sa explici urmatoarele:
1. Cum ai scris imaginea .ISO pe dvd ? Ce program ai folosit ? Descrie detaliat ce ai facut.
2. In BIOS ai selectat dvd-romul la boot devices ca primul dispozitiv de pe care sa booteze calculatorul ?
User avatar
MDFK. eXtream
Membru, skill +4
Membru, skill +4
Posts: 1869
Joined: 25 Aug 2014, 22:44
Detinator Steam: Da
SteamID: /id/langw0w
Reputatie: Fost Membru Club eXtreamCS (2 luni)
Fond eXtream: 0
Location: București, România
Discord: langw0w
Has thanked: 23 times
Been thanked: 42 times

31 Dec 2015, 02:41

IsTI37 wrote:
Iluminatii wrote:imi da asta la windows
http://i.imgur.com/LYuC0cS.jpg
Te rugam sa explici urmatoarele:
1. Cum ai scris imaginea .ISO pe dvd ? Ce program ai folosit ? Descrie detaliat ce ai facut.
2. In BIOS ai selectat dvd-romul la boot devices ca primul dispozitiv de pe care sa booteze calculatorul ?
Din imagonea aia se vede ca CD-ul nu e butabil...
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information
  • Who is online

    Users browsing this forum: Dot [Bot] and 420 guests