Programator - profil mate info

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

User avatar
DarkAlexutzu
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 172
Joined: 04 Mar 2014, 17:58
Detinator Steam: Da
CS Status: cat /proc/cpuinfo
Has thanked: 2 times
Been thanked: 6 times
Contact:

10 Jun 2015, 17:31

Dacă nu ţi-a plăcut matematica în clasele mai mici și dacă ai pierdut o noțiune,le-ai pierdut pe toate.
În primul rând îți va trebui engleza,apoi matematica.
În limbajul de programare C++ îți trebuie matematică(matricile).Dacă vrei să te bazezi pe Web(PHP,HTML) te poți descurca și fără.
La liceu îți va trebui,chiar daca vrei,chiar dacă nu,matematică.
Image
RoyalServer
User avatar
sharkstar
Membru, skill +4
Membru, skill +4
Posts: 1735
Joined: 24 Dec 2012, 15:51
Detinator Steam: Da
CS Status: Rupetot
SteamID: privat
Location: Bucuresti
Has thanked: 70 times
Been thanked: 42 times

10 Jun 2015, 18:57

Niciodata sa nu faci prostia sa intri la mate info.
Faci la greu matematica, fizica, chimie si info.
I've never been more normal than I am now.
My tumblr
User avatar
^ZED^
Membru, skill +3
Membru, skill +3
Posts: 1226
Joined: 30 Jan 2015, 10:27
Detinator Steam: Da
Fond eXtream: 0
Contact:

10 Jun 2015, 21:02

Clasa a9a
5-6 h mate
1 h info
1 h tic.
Sfat : Incearca sa inveti informatica inca din clasa a9a, dar mai ales in clasa a10a pentru ca o sa faci in engleza algoritmi.
User avatar
fan_haulin
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 2592
Joined: 08 Jun 2010, 20:35
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost Moderator
Has thanked: 271 times
Been thanked: 106 times
Contact:

10 Jun 2015, 21:27

IsTI37 wrote:Nu te ajuta nici liceul nici facultatea.
Liceul te poate ajuta daca ai un profesor de engleza si info al naibi de bun, dar mult noroc.

Ca sa devii programator te uiti ori dupa bani si cauti joburi bine platite si te uiti ce tehnologii ti se cer, ori inveti ce iti place sa faci si inveti de pe internet si iti faci afaceri, inveti facand, doar chef sa ai si sa stii engleza.

90% din colegii de la facultate mi-au spus ca au venit la facultate doar pentru diploma. Profesorii sunt de toata jena, totusi ai nevoie de ea pentru pozitii de conducere in companii multinationale sau mari daca nu esti multilateral talentat.
In plus , pentru cine nu stie, Facultatea de Automatica si Calculatoare este aproape cea mai grea facultate din UPB si din Bucuresti. Sunt foarte multi care intra acolo, dar nu mai termina... Deci, ganditi-va de doua ori . Daca iti doresti cu adevarat si vrei sa muncesti , vei avea si rezultate. Bafta ! B-)
User avatar
Marius
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 8294
Joined: 11 Nov 2007, 12:19
Detinator Steam: Da
CS Status: being awesome since 1992
SteamID: kNNwOw
Reputatie: eXtream Mod
Fost administrator
Fost dezvoltator al listei de seriozitate eXtreamCS
Fost Membru Club eXtreamCS
Location: Timisoara
Has thanked: 577 times
Been thanked: 680 times

10 Jun 2015, 23:27

fan_haulin wrote:
IsTI37 wrote:Nu te ajuta nici liceul nici facultatea.
Liceul te poate ajuta daca ai un profesor de engleza si info al naibi de bun, dar mult noroc.

Ca sa devii programator te uiti ori dupa bani si cauti joburi bine platite si te uiti ce tehnologii ti se cer, ori inveti ce iti place sa faci si inveti de pe internet si iti faci afaceri, inveti facand, doar chef sa ai si sa stii engleza.

90% din colegii de la facultate mi-au spus ca au venit la facultate doar pentru diploma. Profesorii sunt de toata jena, totusi ai nevoie de ea pentru pozitii de conducere in companii multinationale sau mari daca nu esti multilateral talentat.
In plus , pentru cine nu stie, Facultatea de Automatica si Calculatoare este aproape cea mai grea facultate din UPB si din Bucuresti. Sunt foarte multi care intra acolo, dar nu mai termina... Deci, ganditi-va de doua ori . Daca iti doresti cu adevarat si vrei sa muncesti , vei avea si rezultate. Bafta ! B-)
Oriunde ar fi, ramai doar cu diploma, fara cunostinte care te ajuta in productie.

Pe programare si IT in general ce se face in facutate sunt baliverne. Va spun asta din proprie experienta pentru ca am terminat la Vest la Timisoara informatica in lb. engleza si lucrez de un an ca administrator de sisteme SAP. Ce m-a ajutat am invatat total singur, facultatea 0. M-au ajutat cunostintele invatate avand site-uri web - ftp, ssh, website debugging, linux, unix, cateva cunostinte de retelistica etc....in rest 0!

Daca vrei sa faci fata in domeniul asta, trebuie sa stii sa fii autodidact! Fara a fi autodidact, nu faci nimic, pentru ca majoritatea lucrurilor le vei invata singur.

Singurul lucru la care m-a ajutat facultatea a fost formarea mea ca om si scutirea de impozit, nu la a-mi impinge bazele lucrurilor din productie.

App, mie mi-a placut foarte mult programarea web. Cand am intrat la primul curs de programare la faculta am fost intrebati care am venit pentru asta...majoritatea am ridicat mana si ni s-a spus ca am gresit facultatea. Din primul moment mi s-a luat ... :). Dar nicio problema, pe SAP se castiga bine si nu-mi pare rau de schimbarea de directie in IT.

In rest, numa bine! Va astept cu intrebari!

p.s: nu sunt deloc elevul model...m-a cam durut in pu^a de ea facultate.
------> un mindset sanatos pentru eXtream <------
PS: NU sunt intermediar
User avatar
maxyms1212
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 14
Joined: 02 Dec 2014, 00:14
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Fond eXtream: 0
Contact:

10 Jun 2015, 23:36

Marius wrote:
fan_haulin wrote:
IsTI37 wrote:Nu te ajuta nici liceul nici facultatea.
Liceul te poate ajuta daca ai un profesor de engleza si info al naibi de bun, dar mult noroc.

Ca sa devii programator te uiti ori dupa bani si cauti joburi bine platite si te uiti ce tehnologii ti se cer, ori inveti ce iti place sa faci si inveti de pe internet si iti faci afaceri, inveti facand, doar chef sa ai si sa stii engleza.

90% din colegii de la facultate mi-au spus ca au venit la facultate doar pentru diploma. Profesorii sunt de toata jena, totusi ai nevoie de ea pentru pozitii de conducere in companii multinationale sau mari daca nu esti multilateral talentat.
In plus , pentru cine nu stie, Facultatea de Automatica si Calculatoare este aproape cea mai grea facultate din UPB si din Bucuresti. Sunt foarte multi care intra acolo, dar nu mai termina... Deci, ganditi-va de doua ori . Daca iti doresti cu adevarat si vrei sa muncesti , vei avea si rezultate. Bafta ! B-)
Oriunde ar fi, ramai doar cu diploma, fara cunostinte care te ajuta in productie.

Pe programare si IT in general ce se face in facutate sunt baliverne. Va spun asta din proprie experienta pentru ca am terminat la Vest la Timisoara informatica in lb. engleza si lucrez de un an ca administrator de sisteme SAP. Ce m-a ajutat am invatat total singur, facultatea 0. M-au ajutat cunostintele invatate avand site-uri web - ftp, ssh, website debugging, linux, unix, cateva cunostinte de retelistica etc....in rest 0!

Daca vrei sa faci fata in domeniul asta, trebuie sa stii sa fii autodidact! Fara a fi autodidact, nu faci nimic, pentru ca majoritatea lucrurilor le vei invata singur.

Singurul lucru la care m-a ajutat facultatea a fost formarea mea ca om si scutirea de impozit, nu la a-mi impinge bazele lucrurilor din productie.

App, mie mi-a placut foarte mult programarea web. Cand am intrat la primul curs de programare la faculta am fost intrebati care am venit pentru asta...majoritatea am ridicat mana si ni s-a spus ca am gresit facultatea. Din primul moment mi s-a luat ... :). Dar nicio problema, pe SAP se castiga bine si nu-mi pare rau de schimbarea de directie in IT.

In rest, numa bine! Va astept cu intrebari!

p.s: nu sunt deloc elevul model...m-a cam durut in pu^a de ea facultate.
Ai dreptate si totusi daca mie imi place si vreau sa fac asta si pentru ca imi doresc e mai usor de invatat nu?
User avatar
IsTI37
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 10987
Joined: 10 Apr 2007, 15:02
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost administrator
Fost SysAdmin
Fost Fondator GTA5 (CVL)
Location: Cluj-Napoca
Has thanked: 28 times
Been thanked: 776 times

11 Jun 2015, 02:28

In mod paradoxal ceea ce inveti la liceu si la facultate te va incurca in multe locuri si te va ajuta in altele.
Iti recomand profilul mate-info deoarece in general profesorilor le plac mai mult elevii de la acest profil si intre colegii tai mai mult ca sigur vor fi oameni care vor deveni medici, programatori, contabili, asistenti, profesori, orice (nu iti inchide nici o poarta acest profil), in schimb filologia sau un profil tehnic te inchide putin deoarece daca vrei sa te duci ca asistent medical o sa fi mai in urma cu biologia.

Iti mai zic un pont foarte important, afla totul despre liceul unde vrei sa te duci. Practic face toti banii sa ai un profesor foarte bun de engleza si de germana, aici zic eu se deosebeste un liceu bun de un liceu mediocru, indiferent de profil. Cu matematica-fizica iarasi, daca nimeresti cu un profesor care nu iti pune 2-3 pagini pe tabla din carte ci preda foarte bine, pe intelesul tuturor ar fi o prostie sa alegi alt profil. Informatica e o materie care are mai mult deaface cu matematica decat cu calculatoarele si te ajuta sa fie mai variate orele.
User avatar
^ZED^
Membru, skill +3
Membru, skill +3
Posts: 1226
Joined: 30 Jan 2015, 10:27
Detinator Steam: Da
Fond eXtream: 0
Contact:

11 Jun 2015, 06:09

IsTI37 wrote:In mod paradoxal ceea ce inveti la liceu si la facultate te va incurca in multe locuri si te va ajuta in altele.
Iti recomand profilul mate-info deoarece in general profesorilor le plac mai mult elevii de la acest profil si intre colegii tai mai mult ca sigur vor fi oameni care vor deveni medici, programatori, contabili, asistenti, profesori, orice (nu iti inchide nici o poarta acest profil), in schimb filologia sau un profil tehnic te inchide putin deoarece daca vrei sa te duci ca asistent medical o sa fi mai in urma cu biologia.

Iti mai zic un pont foarte important, afla totul despre liceul unde vrei sa te duci. Practic face toti banii sa ai un profesor foarte bun de engleza si de germana, aici zic eu se deosebeste un liceu bun de un liceu mediocru, indiferent de profil. Cu matematica-fizica iarasi, daca nimeresti cu un profesor care nu iti pune 2-3 pagini pe tabla din carte ci preda foarte bine, pe intelesul tuturor ar fi o prostie sa alegi alt profil. Informatica e o materie care are mai mult deaface cu matematica decat cu calculatoarele si te ajuta sa fie mai variate orele.
Gresit, sora mea este asistent medical ( anu' asta termina) cu toate ca a fost la filologie.
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information
  • Who is online

    Users browsing this forum: No registered users and 359 guests