Studiu - #1

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

User avatar
AGSQ
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 778
Joined: 29 Dec 2014, 23:53
Detinator Steam: Da
Fond eXtream: 0
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Contact:

25 Aug 2015, 00:29

Va salut,

Ce intelegeti voi prin: "La început era Cuvântul şi Cuvântul era la Dumnezeu şi Dumnezeu era Cuvântul." ? - Evanghelia dupa Ioan, Cap. 1.

Va rog sa argumentati.

Multumesc.
Last edited by AGSQ on 01 Sep 2015, 09:11, edited 1 time in total.
Web Hosting gratuit cu SSL inclus si Litespeed pentru orice site care tine link in footer. PM daca te intereseaza.

VPS SSD Ieftin IPv6-Only, in Europa, la doar 0.8€/luna!
RoyalServer 2
User avatar
VegaS
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 5963
Joined: 28 Sep 2014, 16:12
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost eXtream Mod
Fost intermediar
Fost membru Club eXtreamCS
Fond eXtream: 0
Location: Zalău, Sălaj

25 Aug 2015, 00:37

Pozitia mea preferata este CEO.
User avatar
AGSQ
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 778
Joined: 29 Dec 2014, 23:53
Detinator Steam: Da
Fond eXtream: 0
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Contact:

25 Aug 2015, 00:55

Apreciez faptul ca esti perspicace, insa nu am cerut un link de la Evanghelie, intrucat cunosc destule site-uri gen online-bibble.
Te invit sa recitesti primul post. Mai ales ca esti si moderator, ar trebui sa stii ca tocmai ai facut off-topic.

Multumesc.
Web Hosting gratuit cu SSL inclus si Litespeed pentru orice site care tine link in footer. PM daca te intereseaza.

VPS SSD Ieftin IPv6-Only, in Europa, la doar 0.8€/luna!
User avatar
VegaS
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 5963
Joined: 28 Sep 2014, 16:12
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost eXtream Mod
Fost intermediar
Fost membru Club eXtreamCS
Fond eXtream: 0
Location: Zalău, Sălaj

25 Aug 2015, 01:13

Dacă ți-am dat o explicație a cerinței tale, e off-topic?
off-topic e atunci când reply-ul meu nu are legătură cu topic-ul tău.
iar dacă nu are îți șterg topic-ul, ca reply-ul să fie on :))
Fair enough, no?!
Pozitia mea preferata este CEO.
User avatar
AGSQ
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 778
Joined: 29 Dec 2014, 23:53
Detinator Steam: Da
Fond eXtream: 0
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Contact:

25 Aug 2015, 01:40

VegaS wrote:Dacă ți-am dat o explicație a cerinței tale, e off-topic?
off-topic e atunci când reply-ul meu nu are legătură cu topic-ul tău.
iar dacă nu are îți șterg topic-ul, ca reply-ul să fie on :))
Fair enough, no?!
Pentru a intelege mai bine, te mai rog odata sa citesti primul post.

In cazul in care articolul de pe crestinortodox.ro este scris de tine si este rezultatul judecatii si gandirii tale, atunci intr-adevar se incadreaza ca raspuns la intrebarea mea: "Ce intelegeti voi prin?". In caz contract, reprezinta offtopic si ilustreaza deficitul si imposibilitatea ta in a produce continut care sa reflecte judecata ta relativa la un text dat.

Multumesc.
Web Hosting gratuit cu SSL inclus si Litespeed pentru orice site care tine link in footer. PM daca te intereseaza.

VPS SSD Ieftin IPv6-Only, in Europa, la doar 0.8€/luna!
User avatar
VegaS
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 5963
Joined: 28 Sep 2014, 16:12
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost eXtream Mod
Fost intermediar
Fost membru Club eXtreamCS
Fond eXtream: 0
Location: Zalău, Sălaj

25 Aug 2015, 02:10

Pai pe tine te intereseaza parerea mea, ori a forum-ului? Raspunsul unui ent ca satisfactie personala, sau a noastra pentru a te face sa intelegi problema expusa?!
Eu aia inteleg, ce ti-am pus mai sus. Daca vrei dau c/p si considera ca e de la mine. Greu!
Pozitia mea preferata este CEO.
User avatar
Laur eXtream
Fondator eXtream
Fondator eXtream
Posts: 6283
Joined: 06 Apr 2007, 04:04
Detinator Steam: Da
CS Status: Inactiv..
Detinator server CS: cs.extream.ro
Reputatie: Fondator eXtream
Fond eXtream: 200
Location: eXtreamLocation
Has thanked: 185 times
Been thanked: 792 times
Contact:

25 Aug 2015, 08:16

AGSQ pe mine nu ma intereseaza ce semnifica pentru ca eu cred in ceea ce este si nu in o carte scrisa de cineva candva din anume motive.
Plus, cuvintele exprima doar o mica parte din semnificatia totala a unei situatii / a unui adevar, etc.
User avatar
AGSQ
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 778
Joined: 29 Dec 2014, 23:53
Detinator Steam: Da
Fond eXtream: 0
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Contact:

25 Aug 2015, 09:53

Laur eXtream wrote:AGSQ pe mine nu ma intereseaza ce semnifica pentru ca eu cred in ceea ce este si nu in o carte scrisa de cineva candva din anume motive.
Plus, cuvintele exprima doar o mica parte din semnificatia totala a unei situatii / a unui adevar, etc.
Nu stiu daca ai citit biblia din scoarta-n scoarta, dar se gasesc destule pasaje atat pentru o imagine buna asupra lui Dumnezeu cat si pentru o imagine mai putin buna.
Este drept, biblia asa cum o cunoastem noi, a fost re-aranjata de Imparatul Constantin, care avea de stapanit nite hoarde, dar asta nu inseamna ca nu gasim lucruri utile in biblie.

Exemplu:
Deuteronom 12:27

27 Sa-ti aduci arderile de tot, carnea si sangele, pe altarul Domnului, Dumnezeului tau: in celelalte jertfe ale tale, sangele sa fie varsat pe altarul Domnului, Dumnezeului tau, iar carnea s-o mananci.

Exod 22:29

29 Sa nu pregeti sa-Mi aduci parga secerisului tau si a culesului viei tale. Sa-Mi dai pe intaiul nascut din fiii tai.

Ezechiel 20:25-26

25 Ba inca le-am dat si legi cari nu erau bune, si porunci prin cari nu puteau sa traiasca.

26 I-am spurcat prin darurile lor de mancare, cand treceau prin foc pe toti intaii lor nascuti; am vrut sa-i pedepsesc astfel, si sa le arat ca Eu sunt Domnul.

Deuteronom 28:53

53 In stramtoarea si necazul in care te va aduce vrajmasul tau, vei manca rodul trupului tau, carnea fiilor si fiicelor tale, pe care ti-i va da Domnul, Dumnezeul tau.

De ce ma interesa pe mine ce intelegeti voi prin acea fraza ? Pur si simplu ca studiu (fapt ce reiese din titlu). Puteam la fel de bine sa va dau fraza: "Ana a avut un mar inainte sa creasca marul , din care a rasarit un mar". Dar vad ca majoritatea va sustrageti / scuzati.

Este oare prea greu de inteles acea fraza ?
Web Hosting gratuit cu SSL inclus si Litespeed pentru orice site care tine link in footer. PM daca te intereseaza.

VPS SSD Ieftin IPv6-Only, in Europa, la doar 0.8€/luna!
User avatar
Emi eXtream
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 2233
Joined: 08 Feb 2012, 11:52
Detinator Steam: Da
CS Status: No status available.
SteamID: Privat.
Reputatie: Utilizator neserios(tepar)
Restrictie moderator
Fost moderator
Nume anterior: Synk12
Location: Neverland
Has thanked: 90 times
Been thanked: 49 times
Contact:

25 Aug 2015, 12:01

Pai Dumnezeu a creat lumea numai prin cuvant.Si cum la inceput era doar Dumnezeu el era cuvantul.E si putin cu subinteles dar cam asta e ideea ca doar Dumnezeu era atunci si el a creat totul prin cuvant deci Dumnezeu era cuvantul, metaforic vorbind.
User avatar
aSh
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 5384
Joined: 23 Jan 2009, 21:37
Detinator Steam: Nu
Reputatie: Ban 3 luni .
(Ban scos de 1 mai!)
Has thanked: 204 times
Been thanked: 265 times

25 Aug 2015, 16:29

Aceasta semnificatie din Biblie vrea sa spuna ca Cuvantul dat de Dumnezeu la Inceputuri a facut sa apara si Faptelele Lui :) cu Timpul
User avatar
tre3fla
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 5317
Joined: 27 May 2012, 11:15
Detinator Steam: Da
CS Status: Allah Akbar !
Detinator server CS: Nu
SteamID: /id/tre3fla_xxx
Has thanked: 14 times
Been thanked: 129 times

25 Aug 2015, 19:03

Emi eXtream wrote:Pai Dumnezeu a creat lumea numai prin cuvant.Si cum la inceput era doar Dumnezeu el era cuvantul.E si putin cu subinteles dar cam asta e ideea ca doar Dumnezeu era atunci si el a creat totul prin cuvant deci Dumnezeu era cuvantul, metaforic vorbind.
Pai nu zicea ma popa ca l-a facut pe Adam din apa si pamant sau cum dracu era si pe Eva din coasta lu Adam? Cum dracu i-a facut cu cuvantu ? :))

Doar un bullshit din mizeriile alea propagandiste vechi de mii ani.
User avatar
AGSQ
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 778
Joined: 29 Dec 2014, 23:53
Detinator Steam: Da
Fond eXtream: 0
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Contact:

25 Aug 2015, 21:37

tre3fla wrote:
Emi eXtream wrote:Pai Dumnezeu a creat lumea numai prin cuvant.Si cum la inceput era doar Dumnezeu el era cuvantul.E si putin cu subinteles dar cam asta e ideea ca doar Dumnezeu era atunci si el a creat totul prin cuvant deci Dumnezeu era cuvantul, metaforic vorbind.
Pai nu zicea ma popa ca l-a facut pe Adam din apa si pamant sau cum dracu era si pe Eva din coasta lu Adam? Cum dracu i-a facut cu cuvantu ? :))

Doar un bullshit din mizeriile alea propagandiste vechi de mii ani.
Gandeste in felul urmator: Daca al omului cuvant este atat de puternic, ce putere ar putea avea cuvantul lui Dumnezeu ?
Web Hosting gratuit cu SSL inclus si Litespeed pentru orice site care tine link in footer. PM daca te intereseaza.

VPS SSD Ieftin IPv6-Only, in Europa, la doar 0.8€/luna!
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information