Tema noster (Recrutare Superprogramatori)

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

Post Reply
BreaK09
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 68
Joined: 01 Apr 2009, 13:44
Detinator Steam: Nu
CS Status: racit ca de obicei
Reputatie: Ban 3 luni .
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

22 May 2010, 13:34

IsTI37 wrote:Nu mai recomandati teme aiurea, eu fac un framework cu documentatie, ceea ce phpbb n-are, o tema in plus ar fi in van, nu primesc un leu pentru o tema pe acest forum si sunt si sanse sa nu il puna La@ur niciodata oricat de bun ar fi.

Am un blog si vreau sa am un motiv pentru care sa fie indispensabil, primul motiv o sa fie un framework HTML5/CSS3 cu elemente DOM bine gandite ca phpbb3 sa fie cel mai bun forum engine/php framework opensource.

Daca va uitati in fiecare tema phpbb3 observati rapid cat de aiurea sunt facute lucrurile, trebuie sa modifici sute de lucruri ca sa poti pune un mod cand avem un cacher si pur si simplu ar putea exista obiecte pentru fiecare modificare iar inainte de cache ar trece prin niste obiecte tema si in acele obiecte fiecare modificare sa fie aplicata temei in cache.
Doar modificam tema cu obiecte precum $tema->inlocuieste(liniaX, 'continut de inlocuit', 'cu ce sa inlocuieasca') sau $tema->numemod[punedupa(liniaX, 'ce sa puna')]; si asa n-ar exista probleme cu modurile, pur si simplu te ai uita si ti-ai modifica la obiectele cerute de mod liniile in tema ta in loc sa iti modifici tema si sa nu mai stii ce ai modificat, sa poti scoate moduri doar comentand linii in modificator.
Adica aceasi logica pe care o are Wordpress cand vine vorba de moduri.

Geniile care toata ziua se ocupa cu teme phpbb pot, de exemplu StSoftware, dar si mindfreak probabil habar n-are cum sa introduca elemente ajax complexe in temele sale.
Ceea ce face mindfreak e destul de simplu : Inlocuieste culori, elemente, spatii ca sa obtina o tema pana ii place, majoritatea acestor lucruri se fac doar din CSS deci e nevoie de cunostine foarte bune de css, dar atentie, cea mai noua tema phpbb se bazeaza pe o tema din 2007.
Chiar si acest lucru ne arata cat de slab sunt facute temele phpbb3, nici macar cei de la phpbb nu sunt in stare sa inlocuieasca temele cu ceva modern si usor de programat, cand vorbesc de programat nu e vorba sa faci o tema ci sa il transformi sa zicem in flash sau sa adaugi mult javascript, CSS3, nu imi ziceti ca tema prosilver e moderna deoarece arata aiurea. Nici o tema phpbb3 nu e prea prietenoasa cu fonturile prezente in Mac sau Ubuntu, un dezavantaj urias in contrast cu ipb sau vbulletin, respectiv expression engine.

Pe mine ma intereseaza un framework cu ajutorul careia sa faci o tema phpbb cat mai usor, chiar si cel mai tantalau de aici sa isi faca o tema phpbb3 in maxim 30 de minute cu tot ce vrea el.
Cand avem minunatii precum CSS3 si HTML5 putem face lucruri care nu se puteau, cineva trebuie sa faca o tema care sa fie usor de editat cu o documentatie clara si eu nu o sa imi pierd timpul creand doar o tema deoarece nu castig multe ci doar invat tehnici vechi, care m-ar trage in spate.

Cand ma refer sa lucram impreuna vorbesc despre :
Unul face headerul, celalalt footerul s.a.m.d...
sicer chiar mai facut curios si as vrea sa vad si eu -super tema- ta care din cate se intelege din postu tau este ceva de alt gen si nu se compara cu niciuna din temele actuale.
Ofer invitatii pe http://www.Eupanels.com site gen lockerz.com pentru a fi invitat trimite-mi un mesaj privat.

skiybreak
RoyalServer
dAnzU
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 18
Joined: 28 Jan 2010, 14:08
Detinator Steam: Da
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com!
Has thanked: 3 times

25 May 2010, 14:03

Pana pe 31.12.2010 are sa fie gata tema.
User avatar
TiTex
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 400
Joined: 14 Feb 2009, 00:08
Detinator Steam: Da
Detinator server CS: cs.ilogicgroup.org
Been thanked: 35 times
Contact:

25 May 2010, 15:32

Chiar credeti ca o teme noua va schimba ceva ? ... eu nu
tot acelas forum, tot aceeasi useri, tot aceleasi injuraturi,reclame
si oricum eu unul ma indoiesc de stintele lui isti , faptul ca are ubuntu instalat pe PC nu-l face mare cunoscator in IT ci doar un utilizator de ubuntu, nu-i chiar asa mare branza precum cred unii doar trebuie sa cauti pe google si gasesti raspuns cam la orice intrebare , incercati.
Ca sa stii html5 ca vad ca ii cam obsedat de versiunea asta , in primul rand trebuie sa stii html iar eu n-am vazut nici macar o simpla pagina facuta de el.
Il stiu pe isti de cand era cu mine in retea si intra pe hubul de dc++ unde mai scria cate ceva legat de "IT" ca sa puncteze la impresia artistica, nu m-a impresionat nici atunci nu ma impresioneaza nici acum , n-am nimic cu el sau cu alti utilizatori de aici e doar o parere.
Ceea ce il face mai destept decat voi e faptul ca el macar se documenteaza in loc sa intrebe pe primul forum orice tampenie.
have fun :)
Last edited by IsTI37 on 26 May 2010, 17:02, edited 3 times in total.
Reason: Mi-ai dat un motiv bun ca sa lucrez la nenorocita asta de tema.
Academician, profesor, doctor, inginer, honoris cauza si premiul Nobel
[ Ardealul e al nost' http://www.ilogicgroup.org Image]
Si ar mai fi de zis multe,mult,mult prea multe
Dar prefer sa inchei,oricum nimeni n`o s`asculte.
Casual
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 4000
Joined: 25 Mar 2009, 22:54
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost eXtream Mod
Has thanked: 52 times
Been thanked: 655 times
Contact:

25 May 2010, 19:12

Forumul o sa arate altfel, va avea un alt aspect (mai frumos, sper). Merita incercat! Mai ales, daca va fi o tema reusita.

Iar despre Isti, nu poti sa zici ca e chiar asa nepriceput, poate ca nu e chiar asa expert in ale programarii, dar totusi se vede ca ceva, ceva e de capu' lui. (am spus asta, fara a ma da bine pe langa el, doar o simpla parere)
dAnzU
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 18
Joined: 28 Jan 2010, 14:08
Detinator Steam: Da
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com!
Has thanked: 3 times

25 May 2010, 22:23

Prea se lauda de 3 luni se chinuie sa o faca cand isi ia pc cand este ocupat cand blablabla
User avatar
Ciprian
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 5172
Joined: 10 May 2008, 21:29
Detinator Steam: Da
CS Status: ^^
SteamID: crazycipry
Reputatie: Fost administrator
Fost Scripter eXtreamCS
Fost Supervizor CS.eXtreamCS.com
Fost Unbanner ZM.eXtreamCS.com
Fost Contribuitor
Nume anterior: crazy.cipry
Location: Baia Mare
Has thanked: 177 times
Been thanked: 405 times

28 May 2010, 22:12

Ceva nou, sau nu se face nimic?
Macar updateaza-ne etech-ul...
User avatar
GYUKY
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 9280
Joined: 07 Apr 2008, 10:19
Detinator Steam: Da
CS Status: INACTIV !
Reputatie: Fost administrator
Membru Club eXtreamCS
Location: Germania
Has thanked: 193 times
Been thanked: 1156 times

28 May 2010, 22:17

Ciprian wrote:Ceva nou, sau nu se face nimic?
Macar updateaza-ne etech-ul...
Sa ma lase pe mine, sa-mi zica in mare ce sa fac si la ce sa am grija, ca nu ma pierd in php ... :)
Image
User avatar
IsTI37
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 10987
Joined: 10 Apr 2007, 15:02
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost administrator
Fost SysAdmin
Fost Fondator GTA5 (CVL)
Location: Cluj-Napoca
Has thanked: 28 times
Been thanked: 776 times

28 May 2010, 22:21

Gyuky te am rugat o data sa ma ajuti ca sa updatez eTech-ul dar am uitat sa iti dau tema si un host de test.

Ca sa fie clar:
Tema noastra care o sa se numeasca eXtreamus va fi gata pana la 1 Iulie 2010.
(cel tarziu, in a doua parte a lunii Iunie o sa am o tema functionala pentru voi, in Iulie vom deschide o noua comunitate marca eXtream, momentan numele si tema forumului este secreta)
User avatar
Chaos
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 1723
Joined: 12 Jul 2007, 23:47
Detinator Steam: Da
CS Status: Innactive User
SteamID: dmx_ro
Reputatie: Fost Mapper eXtreamCS
Fost Scripter eXtreamCS
Fost moderator
Location: Bucuresti
Has thanked: 7 times
Been thanked: 61 times
Contact:

29 May 2010, 23:46

dc zici extream in loc de extreamcs? [ nu e aceeasi ]
Creez harti de Counter Strike 1.6 / Counter Strike Global Offensive la comanda, pentru contact apasa butonul pe sursa
| Afiseaza codul
-skype: chaosmedia90
-discord: Pufarín#0459
-mail : [email protected] sau [email protected]
User avatar
Ciprian
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 5172
Joined: 10 May 2008, 21:29
Detinator Steam: Da
CS Status: ^^
SteamID: crazycipry
Reputatie: Fost administrator
Fost Scripter eXtreamCS
Fost Supervizor CS.eXtreamCS.com
Fost Unbanner ZM.eXtreamCS.com
Fost Contribuitor
Nume anterior: crazy.cipry
Location: Baia Mare
Has thanked: 177 times
Been thanked: 405 times

29 May 2010, 23:47

IsTI37 wrote:Gyuky te am rugat o data sa ma ajuti ca sa updatez eTech-ul dar am uitat sa iti dau tema si un host de test.

Ca sa fie clar:
Tema noastra care o sa se numeasca eXtreamus va fi gata pana la 1 Iulie.
(cel tarziu, in a doua parte a lunii Iunie o sa am o tema functionala pentru voi, in Iulie vom deschide o noua comunitate marca eXtream, momentan numele si tema forumului este secreta)
Si daca nu o termini pe 1 iulie?
MRBogdan
Membru, skill +4
Membru, skill +4
Posts: 1884
Joined: 24 Dec 2009, 14:58
Detinator Steam: Da
Reputatie: Membru Club eXtreamCS (5 mar)
Ban 3 luni !
Ban 2 luni !
Has thanked: 16 times
Been thanked: 102 times

30 May 2010, 11:01

De la 1 ian. 2010 s-a ajuns la 1 iul. 2010. Bravo isti ! Macar nu mai starni spirite daca stii ca nu esti serios.
Membru din: Dum Ian 27, 2008 5:37 pm
FlorysWings
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 125
Joined: 17 Apr 2010, 13:45
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com!
Has thanked: 4 times
Been thanked: 6 times
Contact:

30 May 2010, 11:23

Ciprian wrote:Si daca nu o termini pe 1 iulie?
Termina la 1 decembrie!
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information