Teologia nu este necesară, explicaţia ştiinţifică....

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

Post Reply
User avatar
aSh
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 5383
Joined: 23 Jan 2009, 21:37
Detinator Steam: Nu
Reputatie: Ban 3 luni .
(Ban scos de 1 mai!)
Has thanked: 204 times
Been thanked: 265 times

11 Sep 2010, 22:06

Image
Stephen Hawking insistă: Teologia nu este necesară, explicaţia ştiinţifică este suficientă
"Dumnezeu poate să existe, dar ştiinţa e capabilă să explice Universul fără ajutorul unui creator" a declarat Hawking, la emisiunea "Larry King Live", de la CNN.
Cunoscutul fizician Stephen Hawking a declarat pentru CNN că teologia nu este necesară, lumea poate fi explicată cu ajutorul ştiinţei, într-un interviu acordat cnn.com.
Hawking, în vârstă de 68 de ani, scrie în cartea sa, "The Grand Design" (Marele Design) că dată fiind existenţa gravitaţiei, Universul poate şi se va crea singur din nimic. "Creaţia spontană", notează el, este motivul pentru care Universul şi umanitatea există.
"Gravitaţia şi teoria cuantică permit Universului să se creeze singur, spontan şi din nimic", a afirmat Hawking.
"Ştiinţa oferă din ce în ce mai multe răspunsuri la întrebări care până acum au fost apanajul religiei", a mai spus fizicianul. "Explicaţia ştiinţifică este suficientă. Teologia nu mai este necesară", a adăugat Stephen Hawking.
În cartea sa Hawking vorbeşte despre "teoria M", conform căreia Universul s-a creat singur din nimic.
Hawking suferă de Amyotrophic scleroză laterală, cunoscută şi ca boala lui Lou Gehrig, din cauza bolii nu poate vorbi fără ajutorul unui sintetizator de voce computerizat.
RoyalServer
dejoc
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 1783
Joined: 04 Mar 2010, 23:08
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost moderator
Has thanked: 120 times
Been thanked: 101 times

11 Sep 2010, 22:10

Sunt sigur 100 % ca are dreptate, mai ales ca o zice cel mai destept om al lumii.
User avatar
Remusf
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 1928
Joined: 31 Aug 2010, 12:32
Detinator Steam: Da
CS Status: retras
SteamID: STEAM_0:0:6903143
Reputatie: Fost Moderator
Castigator Cupa eXtreamCS 2vs2
Fost Membru Club (2 luni)
0.6/3
Location: Baia Mare
Has thanked: 9 times
Been thanked: 119 times

11 Sep 2010, 22:11

Nu stiu ce sa zic..dar nici eu nu cred in asa zisul dumnezeu,dar nu sunt satanist , pocait sau altceva :) Pur si simplu nu cred ..si am niste motive bune..
Voucher reducere PC Garage : 5HYDA9ZJ
Inchid pleoapele când ceilalți se-nchină,că mă dor ochii,de la prea multă lumină
Poate că-s vinovat ce vrea să scape de vină sau,poate că-s obosit de la atâta rutină

ImageRMS1708's Channel
User avatar
ARTHASdk
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 542
Joined: 01 Aug 2010, 21:24
Detinator Steam: Da
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com!
Reputatie: Fost moderator
Location: Ploiesti
Has thanked: 18 times
Been thanked: 35 times
Contact:

11 Sep 2010, 22:33

atunci sa dea el explicatia stiintifica pentru majoritatea miracolelor . fiti seriosi cand aveti o problema sau ceva de genul nu va rugati la Albert Einstein ci la Dumnezeu. in fine...
"Atunci visul unui pusti era un mountain bike
Acum e sa ajunga cel mai bun la counter strike"

Keep growing !
t1geR
Ghos7
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 700
Joined: 10 Apr 2009, 23:08
Detinator Steam: Da
CS Status: eXtreamCS
Reputatie: Fost moderator
Location: Romania
Has thanked: 49 times
Been thanked: 40 times

11 Sep 2010, 22:59

ARTHASdk wrote:atunci sa dea el explicatia stiintifica pentru majoritatea miracolelor . fiti seriosi cand aveti o problema sau ceva de genul nu va rugati la Albert Einstein ci la Dumnezeu. in fine...
Corect ... De cate ori aveti probleme va rugati la dumnezeu ...
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information
  • Who is online

    Users browsing this forum: No registered users and 688 guests