Topic oficial [IT/PC/HARDWARE/SOFTWARE/S.A.M.D]

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

Post Reply
User avatar
D.Ciprian
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 3948
Joined: 02 Oct 2010, 18:38
Detinator Steam: Da
CS Status: Away
Detinator server CS: ---
SteamID: @@@
Reputatie: Fost administrator
Location: .dbsql
Has thanked: 263 times
Been thanked: 330 times
Contact:

19 Apr 2020, 22:21

DEALER.eXe. wrote:
19 Apr 2020, 22:14
Salutare,
Primesc continuu eroarea asta la fiecare videoclip pe care-l deschid pe youtube - https://prnt.sc/rwfah8
Folosesc Google Chrome.
Mentionez faptul ca dupa un refresh (F5) videoclip-uri se deschide!
Are cineva idee de la ce tot primesc acea prostie?
E de la internet . Nu are pc-ul nici o treaba , stai linistit. Ori problema de la youtube ori cu providerul , o sa-si revina .
Click pentru a vizualiza | Afiseaza codul
Image
RoyalServer
User avatar
d e a l e r -
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 2461
Joined: 13 Feb 2016, 16:52
Detinator Steam: Da
CS Status: Connection lost
Reputatie: Fost eXtream Mod
Fost Membru Club eXtreamCS (1 luna)
Fond eXtream: 0
Location: Mediaş, Sibiu, România
Discord: dealer1945
Has thanked: 33 times
Been thanked: 79 times
Contact:

19 Apr 2020, 22:50

D.Ciprian wrote:
19 Apr 2020, 22:21
DEALER.eXe. wrote:
19 Apr 2020, 22:14
Salutare,
Primesc continuu eroarea asta la fiecare videoclip pe care-l deschid pe youtube - https://prnt.sc/rwfah8
Folosesc Google Chrome.
Mentionez faptul ca dupa un refresh (F5) videoclip-uri se deschide!
Are cineva idee de la ce tot primesc acea prostie?
E de la internet . Nu are pc-ul nici o treaba , stai linistit. Ori problema de la youtube ori cu providerul , o sa-si revina .
Am observat că am problema asta doar atunci când conectez contul google la Chrome. Atunci când nu conectez contul merge fără nicio problemă...
User avatar
AND.cfg
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 2156
Joined: 10 Jan 2015, 18:54
Detinator Steam: Da
CS Status: EGRIM
Reputatie: Fost eXtream Mod
Fost Membru Club eXtreamCS (5 luni)
Fond eXtream: 0
Location: Bucharest
Discord: staiku#0001
Has thanked: 13 times
Been thanked: 10 times

28 Apr 2020, 23:01

Salut! Pc-ul meu s-a cam invechit putin, fiind cumparat undeva prin Ianuarie 2017, am pus lista cu specs mai jos, si as dorii daca se poate sa imi sugerati un upgrade pe care sa-l fac in cursul a catorva luni, bugetul nu este stabilit inca, dar pot incepe deja cu placa de memorie, sursa, etc.

Prima problema observata de mine este ca in programe de genul After Effects sau Premier Pro am un lag extraordinar de mare neputand sa editez nici macar pe o calitate a preview-ului medie, trebuie tot timpul sa stau pe cea mai mica. La jocuri din 2017 pana in prezent pe setari medium - high joc decent, in special sunt axat pe CS:GO care as vrea sa imi mearga peste 60 fps cum imi merge acum si fara sa mai aibe drop frame-uri.

Ciudat insa, imi merge mult mai bine After Effects, pe aceeasi calitate a preview-ului, cu un procesor i7-3632qm 2.20ghz, 8 gb ram, 750 gb si Radeon HD 8750M 2GB.

p.s: De ceva timp incepe sa scoata un sunet ca si cand decoleaza, cred ca ventilatoarele sau coolerul s-a stricat si nu mai merg corespunzator.

Procesor: Intel Skylake, Core i5 6400 2.70GHz
Placa de baza: ASRock B150M-DVS R2.0
Memorie: Crucial 8GB DDR4 2400MHz CL17 1.2v
HDD: Toshiba DT01ACAxxx 1TB SATA-III 7200 RPM 32MB
Placa de baza: NVIDIA GeForce GTX 1050 Ti 4GB - GDDR 5
Sursa: Segotep GTR-550 550W
Carcasa: Segotep Baymini black
Cooler: CPU Segotep Frozen Tower T2 Plus [ FRZNTWR-T2+ ]
Ventilatoare: Inter-Tech CobaNitrox Extended R-120-R [ R-120-R ]

Multumesc frumos. O zi buna!
Image
User avatar
- SiMPLE
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 814
Joined: 13 Mar 2016, 11:19
Detinator Steam: Da
SteamID: /id/ionel1
Fond eXtream: 0
Has thanked: 3 times
Been thanked: 9 times
Contact:

28 Apr 2020, 23:38

Salut, AND.
Ai facut OC la ramii aia? Placa de baza observ ca suporta pana in 2133.
Poti merge pe upgrade la procesor i7 7700k si GPU 1660/1650/rx 580 si o sa simti o diferenta majora.
Poti face un mic upgrade si la ram sa ai 16. Fie iei tot nou, fie mai iei o placuta de 8 cum ai acum.
Daca vrei sa schimbi platforma, du-te pe r5 2700/ cu rx 5600/5700 xt. Daca iti permite bugetul sa schimbi tot.
https://prnt.sc/r96bbt https://prnt.sc/retlsb https://prnt.sc/retn0y - ofer atentie si lectii de romana
Sunt smecher, am bani, vreti si voi? 8)
User avatar
nonamefortoday
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 410
Joined: 22 Jan 2020, 18:12
Detinator Steam: Da
Fond eXtream: 0
Has thanked: 20 times
Been thanked: 39 times

29 Apr 2020, 01:00

AND.cfg wrote:
28 Apr 2020, 23:01
Salut! Pc-ul meu s-a cam invechit putin, fiind cumparat undeva prin Ianuarie 2017, am pus lista cu specs mai jos, si as dorii daca se poate sa imi sugerati un upgrade pe care sa-l fac in cursul a catorva luni, bugetul nu este stabilit inca, dar pot incepe deja cu placa de memorie, sursa, etc.

Prima problema observata de mine este ca in programe de genul After Effects sau Premier Pro am un lag extraordinar de mare neputand sa editez nici macar pe o calitate a preview-ului medie, trebuie tot timpul sa stau pe cea mai mica. La jocuri din 2017 pana in prezent pe setari medium - high joc decent, in special sunt axat pe CS:GO care as vrea sa imi mearga peste 60 fps cum imi merge acum si fara sa mai aibe drop frame-uri.

Ciudat insa, imi merge mult mai bine After Effects, pe aceeasi calitate a preview-ului, cu un procesor i7-3632qm 2.20ghz, 8 gb ram, 750 gb si Radeon HD 8750M 2GB.

p.s: De ceva timp incepe sa scoata un sunet ca si cand decoleaza, cred ca ventilatoarele sau coolerul s-a stricat si nu mai merg corespunzator.

Procesor: Intel Skylake, Core i5 6400 2.70GHz
Placa de baza: ASRock B150M-DVS R2.0
Memorie: Crucial 8GB DDR4 2400MHz CL17 1.2v
HDD: Toshiba DT01ACAxxx 1TB SATA-III 7200 RPM 32MB
Placa de baza: NVIDIA GeForce GTX 1050 Ti 4GB - GDDR 5
Sursa: Segotep GTR-550 550W
Carcasa: Segotep Baymini black
Cooler: CPU Segotep Frozen Tower T2 Plus [ FRZNTWR-T2+ ]
Ventilatoare: Inter-Tech CobaNitrox Extended R-120-R [ R-120-R ]

Multumesc frumos. O zi buna!
Sa iti cumperi neaparat un ssd, va face diferenta garantat.
User avatar
AND.cfg
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 2156
Joined: 10 Jan 2015, 18:54
Detinator Steam: Da
CS Status: EGRIM
Reputatie: Fost eXtream Mod
Fost Membru Club eXtreamCS (5 luni)
Fond eXtream: 0
Location: Bucharest
Discord: staiku#0001
Has thanked: 13 times
Been thanked: 10 times

29 Apr 2020, 01:29

Ce SSD imi recomandati? Sa pun jocurile pe SSD si restul programelor pe HDD ? Multumesc de raspunsuri la amandoi!
Image
User avatar
Megatron
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 696
Joined: 16 May 2018, 04:31
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost Membru Club eXtreamCS (4 luni)
Nume anterior: Gheorghe_cs16
Fond eXtream: 0
Has thanked: 2 times
Been thanked: 9 times

29 Apr 2020, 12:27

AND.cfg wrote:
29 Apr 2020, 01:29
Ce SSD imi recomandati? Sa pun jocurile pe SSD si restul programelor pe HDD ? Multumesc de raspunsuri la amandoi!
Un Samsung 970 Evo plus 250GB

Cauta pe compari.ro îl găsești ieftin
User avatar
AND.cfg
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 2156
Joined: 10 Jan 2015, 18:54
Detinator Steam: Da
CS Status: EGRIM
Reputatie: Fost eXtream Mod
Fost Membru Club eXtreamCS (5 luni)
Fond eXtream: 0
Location: Bucharest
Discord: staiku#0001
Has thanked: 13 times
Been thanked: 10 times

29 Apr 2020, 15:28

Pentru moment pana cand imi voi strange un buget mai maricel ca sa o iau complet de la 0, m-am gandit sa folosesc urmatoarele componente pentru un mic upgrade:

- Memorie HyperX Fury Black 16GB DDR4 3200MHz CL16
- SSD Samsung 970 EVO Plus 250GB PCI Express x4 M.2 2280 (unde voi stoca jocuri si programe adobe, iar pe hdd windows si restul programelor basic)
- Cooler CPU SilentiumPC Grandis 2 XE1436 (dar daca este vreunul mai bun si mai vantajos la pret astept pareri)
- 2 pack-uri Floston Halo RGB de cate 3 radiatoare

Astfel aduc configuratia la 24 gb RAM, adaug un SSD pentru performanta si racire mai buna cu 6 radiatoare si un cooler nou (sper sa-mi permita carcasa 6) deoarece coolerul si radiatoarele actuale nu mai merg asa de bine. Pe langa asta o sa reinstalez windows-ul si o sa fac setari ca acesta sa ruleze special pentru performanta si mai putin pentru astect, sper ca pe partea de gaming sa se descurce mai bine cu micul upgrade.

Sunt bune si compatibile produsele alese de mine? Multumesc mult!

p.s: Nu am schimbat pana acum pasta termoconductoare pentru ca nu prea ma pricep, este recomandat sa o schimb? Daca da, mai adaug pe langa lista de mai sus si Pasta termoconductoare ARCTIC AC MX-4, 2 grame sau ce pasta imi recomandati?
Image
User avatar
nonamefortoday
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 410
Joined: 22 Jan 2020, 18:12
Detinator Steam: Da
Fond eXtream: 0
Has thanked: 20 times
Been thanked: 39 times

01 May 2020, 07:54

AND.cfg wrote:
29 Apr 2020, 15:28
Pentru moment pana cand imi voi strange un buget mai maricel ca sa o iau complet de la 0, m-am gandit sa folosesc urmatoarele componente pentru un mic upgrade:

- Memorie HyperX Fury Black 16GB DDR4 3200MHz CL16
- SSD Samsung 970 EVO Plus 250GB PCI Express x4 M.2 2280 (unde voi stoca jocuri si programe adobe, iar pe hdd windows si restul programelor basic)
- Cooler CPU SilentiumPC Grandis 2 XE1436 (dar daca este vreunul mai bun si mai vantajos la pret astept pareri)
- 2 pack-uri Floston Halo RGB de cate 3 radiatoare

Astfel aduc configuratia la 24 gb RAM, adaug un SSD pentru performanta si racire mai buna cu 6 radiatoare si un cooler nou (sper sa-mi permita carcasa 6) deoarece coolerul si radiatoarele actuale nu mai merg asa de bine. Pe langa asta o sa reinstalez windows-ul si o sa fac setari ca acesta sa ruleze special pentru performanta si mai putin pentru astect, sper ca pe partea de gaming sa se descurce mai bine cu micul upgrade.

Sunt bune si compatibile produsele alese de mine? Multumesc mult!

p.s: Nu am schimbat pana acum pasta termoconductoare pentru ca nu prea ma pricep, este recomandat sa o schimb? Daca da, mai adaug pe langa lista de mai sus si Pasta termoconductoare ARCTIC AC MX-4, 2 grame sau ce pasta imi recomandati?
Da, e recomandat sa o schimbi.
Dar windows-ul il pui pe SSD, nu pe HDD
User avatar
nonamefortoday
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 410
Joined: 22 Jan 2020, 18:12
Detinator Steam: Da
Fond eXtream: 0
Has thanked: 20 times
Been thanked: 39 times

07 May 2020, 12:55

Salut, de curand mi-am cumparat un ssd de la kingston, mi-am luat aplicatia hdd sentinel sa monitorizez ssd-ul si timp de 3 saptamani de cand il am cica am scris 900GB pe el, iar viata lui a scazut la 97%. Stie cineva care poate sa fie problema, ce ar putea sa scrie atat de mult pe ssd? Jocuri pe ssd n-am, decat windows-ul, chrome si discord.
https://imgur.com/a/qMlaZLT
Cosmin
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 9362
Joined: 06 Jul 2013, 22:08
Detinator Steam: Da
Detinator server CS: Nu
Reputatie: Fost eXtream Mod
Fost Scripter eXtreamCS
Nume anterior: scosmynnnn
Has thanked: 492 times
Been thanked: 547 times

07 May 2020, 22:57

Salut,am un laptop la care am ssd dar pentru filme si alte alea am mai cumparat un hdd extern,il am de 3 ani si ceva , este modelul asta https://www.emag.ro/hdd-extern-adata-du ... D7BDHMBBM/
treaba e ca am observat de cateva zile uitandu-ma la seriale ca incepea sa se blocheze in VLC,BSPLAYER .. eu ma gandeam ca e de la laptop,ca nu i am mai baggat windows-ul de 3 ani si ceva de cand am si hdd-ul asta.. in seara asta cand s-a blocat am incercat sa-l deconectez (poate se incalzise prea rau ***) dar acum nu il mai citeste,imi zice sa-l formatez dar la fel nu merge,deci dau sa-l formatez nu se incarca bara aia,sta vreo 30 de minute si degeaba nu-l formateaza.Exista vreun program ceva ? Macar sa stiu daca mai merge facut,mai aveam si o gramada alea pe el , nu m-a taiat capul sa le pun pe stick fisierele importante :(
RyanAirr
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 43
Joined: 01 Feb 2015, 21:35
Detinator Steam: Da
CS Status: /
Fond eXtream: 0

24 May 2020, 18:30

Salutare!
Caut un monitor 27", 144Hz, de preferat G-sync compatible, din moment ce am un RTX 2060.
Am inteles ca unele monitoare Freesync merg si cu Nvidia ?

Buget: 1300-1500 RON

Pana acum am gasit aceste monitoare: https://www.pcgarage.ro/monitoare-led/l ... le-144-hz/
https://www.melarox.ro/27g2u
Ar mai fi varianta aceasta - Freesync: https://altex.ro/monitor-gaming-led-ips ... MHV1EEP04/

As prefera ceva panel IPS sau VA, nu imi plac unghiurile de vizualizare mici la T.N.

Aveti alte recomandari?
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information