TOTUL despre masini (topic oficial)

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

Post Reply
User avatar
Marius
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 8294
Joined: 11 Nov 2007, 12:19
Detinator Steam: Da
CS Status: being awesome since 1992
SteamID: kNNwOw
Reputatie: eXtream Mod
Fost administrator
Fost dezvoltator al listei de seriozitate eXtreamCS
Fost Membru Club eXtreamCS
Location: Timisoara
Has thanked: 577 times
Been thanked: 680 times

14 Apr 2018, 17:52

^Head$hot^ wrote:La a doua imagine cea cu martorul airbag nu are ce scoate...știu din experiența mea. Am încercat eu la un om care avea un tester profesional bosch kts (îl are fiindcă are magazin cu baterii auto și tot felul de electronice pentru mașini, cred că e și reprezentat...etc) L-a pus pe mașina mea, a citit toate erorile, am avut pe la climă, una pe la senzorul abs parcă...în fine și cea de la airbag. Le-a șters toate doar cea de la airbag a rămas. Cică nu mi-o poate scoate până nu schimb nu știu ce baliză sau habar nu am la scaun la șofer. Cred că se referea la capsa pirotehnică. Dacă găsești vreo modalitate să o scoți lasă aici un mesaj, poate merge și la mine.
Eu nu pot intelege cum va deranjeaza un martor de airbag, dar nu va deranjeaza faptul ca exista o posibilitate sa nu va mearga aribag-urile in caz de ceva...

Erorile stocate pe ECU ce inca exista dupa stergere sunt pentru a-ti spune ca ai o problema reala. Pana nu vei schimba/repara acea piesa/modul nu se va stinge.
------> un mindset sanatos pentru eXtream <------
PS: NU sunt intermediar
RoyalServer 2
User avatar
^Head$hot^
Membru, skill +4
Membru, skill +4
Posts: 1541
Joined: 20 Feb 2013, 19:05
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost Membru Club eXtreamCS (doua luni)
Has thanked: 12 times
Been thanked: 14 times

14 Apr 2018, 18:01

Marius wrote:
^Head$hot^ wrote:La a doua imagine cea cu martorul airbag nu are ce scoate...știu din experiența mea. Am încercat eu la un om care avea un tester profesional bosch kts (îl are fiindcă are magazin cu baterii auto și tot felul de electronice pentru mașini, cred că e și reprezentat...etc) L-a pus pe mașina mea, a citit toate erorile, am avut pe la climă, una pe la senzorul abs parcă...în fine și cea de la airbag. Le-a șters toate doar cea de la airbag a rămas. Cică nu mi-o poate scoate până nu schimb nu știu ce baliză sau habar nu am la scaun la șofer. Cred că se referea la capsa pirotehnică. Dacă găsești vreo modalitate să o scoți lasă aici un mesaj, poate merge și la mine.
Eu nu pot intelege cum va deranjeaza un martor de airbag, dar nu va deranjeaza faptul ca exista o posibilitate sa nu va mearga aribag-urile in caz de ceva...

Erorile stocate pe ECU ce inca exista dupa stergere sunt pentru a-ti spune ca ai o problema reala. Pana nu vei schimba/repara acea piesa/modul nu se va stinge.
Treaba e că am schimbat centurile de pe față deoarece a pușcat capsa pirotehnică la ambele și s-au blocat. Am pus altele cu tot cu capse însă martorul acela de la airbag stă tot aprins:|..
User avatar
KaponeGuard
Utilizator neserios (tepar)
Utilizator neserios (tepar)
Posts: 1376
Joined: 27 Aug 2015, 20:40
Detinator Steam: Da
CS Status: Business
Detinator server CS: NU
SteamID: djGreNN
Reputatie: Utilizator neserios ( tepar )
Fond eXtream: 0
Location: El Salvador
Contact:

14 Apr 2018, 21:19

^Head$hot^ wrote:
Marius wrote:
^Head$hot^ wrote:La a doua imagine cea cu martorul airbag nu are ce scoate...știu din experiența mea. Am încercat eu la un om care avea un tester profesional bosch kts (îl are fiindcă are magazin cu baterii auto și tot felul de electronice pentru mașini, cred că e și reprezentat...etc) L-a pus pe mașina mea, a citit toate erorile, am avut pe la climă, una pe la senzorul abs parcă...în fine și cea de la airbag. Le-a șters toate doar cea de la airbag a rămas. Cică nu mi-o poate scoate până nu schimb nu știu ce baliză sau habar nu am la scaun la șofer. Cred că se referea la capsa pirotehnică. Dacă găsești vreo modalitate să o scoți lasă aici un mesaj, poate merge și la mine.
Eu nu pot intelege cum va deranjeaza un martor de airbag, dar nu va deranjeaza faptul ca exista o posibilitate sa nu va mearga aribag-urile in caz de ceva...

Erorile stocate pe ECU ce inca exista dupa stergere sunt pentru a-ti spune ca ai o problema reala. Pana nu vei schimba/repara acea piesa/modul nu se va stinge.
Treaba e că am schimbat centurile de pe față deoarece a pușcat capsa pirotehnică la ambele și s-au blocat. Am pus altele cu tot cu capse însă martorul acela de la airbag stă tot aprins:|..
Am pus mașina pe tester și la Check apare sonda 2 (dar totuși am schimbat-o acum 2 luni)
Și la cel cu airbagul apare ca e rupta o spirala in volan și cică e destul de scumpă noua , mai bine găsesc la dezmembrări .
Acum dacă ma poate ajuta cineva sa șterg acești martori , faza este ca eu singur mi-am pus testerul dar am un soft ieftin care doar citește erorile și nu pot sa le șterg , știe cineva cât costa la cineva sa rezolv asta ?
User avatar
^Head$hot^
Membru, skill +4
Membru, skill +4
Posts: 1541
Joined: 20 Feb 2013, 19:05
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost Membru Club eXtreamCS (doua luni)
Has thanked: 12 times
Been thanked: 14 times

15 Apr 2018, 15:29

KaponeGuard wrote:
^Head$hot^ wrote:
Marius wrote: Eu nu pot intelege cum va deranjeaza un martor de airbag, dar nu va deranjeaza faptul ca exista o posibilitate sa nu va mearga aribag-urile in caz de ceva...

Erorile stocate pe ECU ce inca exista dupa stergere sunt pentru a-ti spune ca ai o problema reala. Pana nu vei schimba/repara acea piesa/modul nu se va stinge.
Treaba e că am schimbat centurile de pe față deoarece a pușcat capsa pirotehnică la ambele și s-au blocat. Am pus altele cu tot cu capse însă martorul acela de la airbag stă tot aprins:|..
Am pus mașina pe tester și la Check apare sonda 2 (dar totuși am schimbat-o acum 2 luni)
Și la cel cu airbagul apare ca e rupta o spirala in volan și cică e destul de scumpă noua , mai bine găsesc la dezmembrări .
Acum dacă ma poate ajuta cineva sa șterg acești martori , faza este ca eu singur mi-am pus testerul dar am un soft ieftin care doar citește erorile și nu pot sa le șterg , știe cineva cât costa la cineva sa rezolv asta ?
Aia cu sonda 2 dacă ai zis că ai schimbato acum două luni și ști că nu e de la ea, atunci se poate scoate la un tester mai profesional cum a fost pus și pe mașina mea. Cea cu airbagu habar nu am. Referitor la ce ai zis tu cu de la dezmembrări...de acolo am luat și eu centurile:)) Și uite că una e tot cu hibe, dar arată ca nouă.
User avatar
Bogus
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 3375
Joined: 19 Sep 2009, 11:38
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost super moderator
Has thanked: 90 times
Been thanked: 210 times

15 Apr 2018, 16:25

Modificare A6 --- RS6 -- Iași ( https://www.youtube.com/watch?v=cnYu6XkxMdg ) :heart_eyes:

User avatar
Bogdan Andrei
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 501
Joined: 02 Sep 2016, 10:30
Detinator Steam: Nu
Reputatie: Fost Membru Club eXtreamCS (doua luni)
Fond eXtream: 0
Location: Puula, Croatia
Has thanked: 7 times
Been thanked: 1 time
Contact:

17 Apr 2018, 17:45

Salutare, am si eu o problema.
Am cumparat sambata o masina inamtriculata, de la un intermediar sa zic asa, adica nu era el proprietarul de drept.
Mi-a oferit toate actele, contract de instrainare-dobandire (nestampilat, am auzit ca e valabil doar 30 de zile) contract pe care l-a facut de pe numele proprietarului de drept pe mine, insa nu mi-a dat fiscalul.
L-am sunat azi si a zis ca e in Germania, insa rezolva cand vine cu actele.
Intrebarea mea este, pot sa trec masina pe numele meu daca nu am fiscalul si daca nu e stampilat acel contract?
Am copiile de buletin ale ambilor.
Daca nu, ce e de facut?
User avatar
KaponeGuard
Utilizator neserios (tepar)
Utilizator neserios (tepar)
Posts: 1376
Joined: 27 Aug 2015, 20:40
Detinator Steam: Da
CS Status: Business
Detinator server CS: NU
SteamID: djGreNN
Reputatie: Utilizator neserios ( tepar )
Fond eXtream: 0
Location: El Salvador
Contact:

17 Apr 2018, 18:43

Bogdan Andrei wrote:Salutare, am si eu o problema.
Am cumparat sambata o masina inamtriculata, de la un intermediar sa zic asa, adica nu era el proprietarul de drept.
Mi-a oferit toate actele, contract de instrainare-dobandire (nestampilat, am auzit ca e valabil doar 30 de zile) contract pe care l-a facut de pe numele proprietarului de drept pe mine, insa nu mi-a dat fiscalul.
L-am sunat azi si a zis ca e in Germania, insa rezolva cand vine cu actele.
Intrebarea mea este, pot sa trec masina pe numele meu daca nu am fiscalul si daca nu e stampilat acel contract?
Am copiile de buletin ale ambilor.
Daca nu, ce e de facut?
Nu , nu poți .
Fiscalul înseamnă sa îți ștampileze contractul de vânzare cumpărare la primăria proprietarului .
La poliție (Înmatriculări) se cere “fiscalul” adică contractul ștampilat atât la Vanzator cât și la cumpărător .
Oricum ai grija ca dacă zici ca mașina e luată de la un intermediar (mai mult bișnițar/samsar) in mare parte sa nu aibă datorii la primărie ca nu poți obține ștampila pe contract . Sunt nenumărate cazuri in care samsarii ajung sa pună ștampila la primărie (fiscalul) și la primărie figurează cu amenzi ...
User avatar
ARTUR.HAZ
Administrator
Administrator
Posts: 7652
Joined: 04 Oct 2013, 14:32
Detinator Steam: Da
Reputatie: Administrator
Has thanked: 146 times
Been thanked: 123 times
Contact:

30 Apr 2018, 16:50

Oare din ce cauza nu-mi merge AUXiliarul in masina ? BMW 320 2008.
User avatar
Strumf
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 660
Joined: 12 Dec 2010, 21:26
Detinator Steam: Da
Detinator server CS: JB.ALPHACS.RO
Location: Iasi
Has thanked: 7 times
Been thanked: 9 times

30 Apr 2018, 18:41

Bogus wrote:Modificare A6 --- RS6 -- Iași ( https://www.youtube.com/watch?v=cnYu6XkxMdg ) :heart_eyes:

Inca nu te-a ridicat radarul pe Copou? =))) =))) =))) =)))
situationgang
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 176
Joined: 07 Sep 2016, 15:14
Detinator Steam: Da
CS Status: marja de eroare mica
Fond eXtream: 0
Contact:

30 Apr 2018, 19:08

Dunhill eXtream wrote:Oare din ce cauza nu-mi merge AUXiliarul in masina ? BMW 320 2008.
daca a fost schimbata bateria tre' codat aux u
User avatar
ARTUR.HAZ
Administrator
Administrator
Posts: 7652
Joined: 04 Oct 2013, 14:32
Detinator Steam: Da
Reputatie: Administrator
Has thanked: 146 times
Been thanked: 123 times
Contact:

30 Apr 2018, 21:39

situationgang wrote:
Dunhill eXtream wrote:Oare din ce cauza nu-mi merge AUXiliarul in masina ? BMW 320 2008.
daca a fost schimbata bateria tre' codat aux u
Masina a fost adusa in tara de o saptamana, in intervalul asta de timp nu a fost schimbata. Nu stiu inainte...
User avatar
mpt.
Utilizator neserios (tepar)
Utilizator neserios (tepar)
Posts: 1174
Joined: 16 Mar 2013, 19:25
Detinator Steam: Da
CS Status: Watching you O.o
Detinator server CS: Da
SteamID: c_caprita
Reputatie: Utilizator neserios (tepar)
Fost Moderator
0.5/3
Location: Târgu-Jiu / Gorj
Has thanked: 10 times
Been thanked: 33 times

30 Apr 2018, 22:13

Am un passat B8 2015
Știți cam cât mă va duce să schimb distribuția?
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information