TOTUL despre masini (topic oficial)

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

Post Reply
Ionut
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 3927
Joined: 28 Jul 2008, 23:10
Detinator Steam: Da
SteamID: intzor
Reputatie: Fost eXtream Mod
Nume anterior: blanq, filtzeR
Fost Membru Club eXtreamCS (doua luni)
Location: Constanta
Has thanked: 142 times
Been thanked: 243 times

30 Oct 2019, 17:45

Always on ten, always too loud
Always too hard for this boujee ass crowd
Even these haters, they love my style
So, I don't know what you talkin' about
RoyalServer 2
User avatar
^Head$hot^
Membru, skill +4
Membru, skill +4
Posts: 1541
Joined: 20 Feb 2013, 19:05
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost Membru Club eXtreamCS (doua luni)
Has thanked: 12 times
Been thanked: 14 times

30 Oct 2019, 21:41

axiucul wrote:
30 Oct 2019, 17:30
rulmentul poate ți se mănanca
Rulmentul trebuia să huruie și îl auzi încontinu dacă e ăla...am pățit-o și eu crede-mă
MDFK. eXtream wrote:
30 Oct 2019, 16:42
Xpre wrote:
30 Oct 2019, 16:08
Din ce știu eu planetară nu bate. Când ai planetara stricata îți trepidează daca depășești 80 km.
Îmi trepidează puțin, aproape insesizabil.

Îmi mai și roade din cauciucul stâng(interior), asta cred că e de la direcție, deși am făcut-o prin august.

@headshot, mulțam, știu că nu trebuia toată planetara, dar zic să știu, poate e alta vina :))

Cred că mai pot merge o săptămână, două, până apuc să merg la service. Sper să nu pice roata pe undeva, odată a pățit taicămiu, a scos mașina din garaj și i-a picat roata :)))
Ăla e 80% sigur :). Mai poți merge cu ea dacă a început nu de mult să-ți facă deșii nu e recomandat. Ai grijă sa nu virezi la curbe mai mari cu viteză sau să pleci de pe loc tare cu volanul virat aproape maxim spre stânga.

Faza cu direcția e altă treabă. Planetara nu are nici o vină. Cine ți-a făcut direcția nu ți-a făcut-o prea bine la mașină. Mergi pe la un service specializat în așa ceva și te rezolvă ei. Altă treabă ar fi ca mașina să fi avut un mic accident iar puntea față să fie îndoită :) Atunci chiar că nici un service nu o să îți poată face direcția calumea. Spor și griji la drum pentru că winter is coming :))
Last edited by ^Head$hot^ on 31 Oct 2019, 00:05, edited 1 time in total.
User avatar
MzQ*
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 3473
Joined: 07 Jul 2014, 18:30
Detinator Steam: Da
Fond eXtream: 0
Has thanked: 10 times
Been thanked: 8 times
Contact:

30 Oct 2019, 21:53

Am si io o problema , cand merg pe un drum mai prost cu gropi sau denivelari ceva mai mari mi se aude ceva la roata(nu chiar la ea dar mai spre centru asa) de parca s-ar roade ceva ...parca ar fi fier de fier, dar nu stiu
De la ce componenta ar putea fi? ca nu prea pricep ce e pe acolo ca la noi scoala nu te invata si putina mecanica :)) sunt unii care nu stiu martorii bordului
Image
User avatar
^Head$hot^
Membru, skill +4
Membru, skill +4
Posts: 1541
Joined: 20 Feb 2013, 19:05
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost Membru Club eXtreamCS (doua luni)
Has thanked: 12 times
Been thanked: 14 times

31 Oct 2019, 00:24

MzQ* wrote:
30 Oct 2019, 21:53
Am si io o problema , cand merg pe un drum mai prost cu gropi sau denivelari ceva mai mari mi se aude ceva la roata(nu chiar la ea dar mai spre centru asa) de parca s-ar roade ceva ...parca ar fi fier de fier, dar nu stiu
De la ce componenta ar putea fi? ca nu prea pricep ce e pe acolo ca la noi scoala nu te invata si putina mecanica :)) sunt unii care nu stiu martorii bordului
Dacă e doar pe un drum cu denivelari si gropi atunci cel mai probabil ai bieletele antiruliu duse. Auzi zgomotul la ele când mergi încet prin gropi sau un drum denivelat și mașina își face balans. De asta și senzatia că auzi pe mijloc :) Dar de fapt ele sunt la roată și leagă telescopul de bara stabilizatoare. E un sunet enervant, știu. L-am auzit pana acum 3 luni de zile când treceam de fiecare dată cu mașina calea ferată :boundlessly_laughing: . Pune pe cineva care stie sa verifice. Se gasesc de multe tipuri pe net. Recomand Lemforder, cele mai bune, ar venii pe urma TRW, QWP, etc iti dai seama dupa preț și nu m-aș mira să fie alea, mai ales la ce drumuri avem prin țară. Succes
User avatar
MzQ*
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 3473
Joined: 07 Jul 2014, 18:30
Detinator Steam: Da
Fond eXtream: 0
Has thanked: 10 times
Been thanked: 8 times
Contact:

31 Oct 2019, 18:18

^Head$hot^ wrote:
31 Oct 2019, 00:24
MzQ* wrote:
30 Oct 2019, 21:53
Am si io o problema , cand merg pe un drum mai prost cu gropi sau denivelari ceva mai mari mi se aude ceva la roata(nu chiar la ea dar mai spre centru asa) de parca s-ar roade ceva ...parca ar fi fier de fier, dar nu stiu
De la ce componenta ar putea fi? ca nu prea pricep ce e pe acolo ca la noi scoala nu te invata si putina mecanica :)) sunt unii care nu stiu martorii bordului
Dacă e doar pe un drum cu denivelari si gropi atunci cel mai probabil ai bieletele antiruliu duse. Auzi zgomotul la ele când mergi încet prin gropi sau un drum denivelat și mașina își face balans. De asta și senzatia că auzi pe mijloc :) Dar de fapt ele sunt la roată și leagă telescopul de bara stabilizatoare. E un sunet enervant, știu. L-am auzit pana acum 3 luni de zile când treceam de fiecare dată cu mașina calea ferată :boundlessly_laughing: . Pune pe cineva care stie sa verifice. Se gasesc de multe tipuri pe net. Recomand Lemforder, cele mai bune, ar venii pe urma TRW, QWP, etc iti dai seama dupa preț și nu m-aș mira să fie alea, mai ales la ce drumuri avem prin țară. Succes
Romania ca Romania , da in RM e mai jale :hand_over_mouth: :boundlessly_laughing:
Deci cum sa scot capacul pe unde pui uleiul servodirectiei :)) am incercat si cu surubelnita si tot teapan e, am VW G4 1.6 Benz
Image
User avatar
WinNk. #
Super moderator
Super moderator
Posts: 1693
Joined: 06 Dec 2014, 11:44
Detinator Steam: Da
SteamID: /id/maduwtf
Reputatie: Super Moderator
Location: Iaşi, România
Has thanked: 38 times
Been thanked: 41 times

05 Nov 2019, 12:24

Ea e papusa mea: https://imgur.com/a/uQNdjkL
Seat Leon 1m 1.9 ARL 150cp stock, are stage 3, undeva pe la 270-280 cp are acum, evacuare inox cap coada pe 76mm (are popcorn ca la un benzinar, atasez video daca doriti), filtru sport pipercross,egr anulat, catalizator anulat, turbina 2060 vklr convertita la 1.9, injectoare v10, ambreiaj cu padele ceramice intarit cu kevlar, turbina cu racire pe apa, jante r18 audi, suspensie koni reglabila pe duritate, masina merge pe 2 softuri, unul de 240 cp fara fum, si unul de 270+ cu fum, fac un 3.0 bi-turbo gen e60 lejer. x6, si alte prostii sub 2012.
daca doriti video cum se aude evacuarea o sa atasez.
User avatar
Cristian
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 3105
Joined: 12 Sep 2010, 13:19
Detinator Steam: Da
CS Status: None!
Detinator server CS: Nu
SteamID: -
Reputatie: Fost Moderator
Nume anterior : S!l@ba, jackanape, vengeance
Fost Membru Club eXtreamCS (doua luni)
Location: Craiova
Has thanked: 36 times
Been thanked: 149 times

05 Nov 2019, 18:59

Stie cineva cat ar costa reconditionarea injectoarelor?
Totusi am si o nelamurire legata de injectoare, am pus masina pe 4 testere (persoane diferite) si mi-a aparut ca injectoarele 1 si 2 au probleme, dar pe al 4-lea tester a aparut ca injectorul 1 are probleme pe partea electrica? (Nu stiu ce sa mai cred)
“You only live once, but if you do it right, once is enough.”
― Mae West
User avatar
Xpre
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 707
Joined: 20 Aug 2012, 18:11
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost moderator
Fost Membru Club eXtreamCS (4 luni)
Location: Constanta
Has thanked: 36 times
Been thanked: 8 times

05 Nov 2019, 19:09

Cristian wrote:
05 Nov 2019, 18:59
Stie cineva cat ar costa reconditionarea injectoarelor?
Totusi am si o nelamurire legata de injectoare, am pus masina pe 4 testere (persoane diferite) si mi-a aparut ca injectoarele 1 si 2 au probleme, dar pe al 4-lea tester a aparut ca injectorul 1 are probleme pe partea electrica? (Nu stiu ce sa mai cred)
In jur de 700 de lei pentru un injector. Dute direct la mecanic și afli sigur.
User avatar
-coLd-
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 584
Joined: 06 Feb 2018, 22:45
Detinator Steam: Da
CS Status: Loading . . .
SteamID: KaNNabySu
Reputatie: Fost Membru Club eXtreamCS (o luna)
Fond eXtream: 0
Location: C:/
Has thanked: 17 times
Been thanked: 17 times

05 Nov 2019, 19:10

Cristian wrote:
05 Nov 2019, 18:59
Stie cineva cat ar costa reconditionarea injectoarelor?
Totusi am si o nelamurire legata de injectoare, am pus masina pe 4 testere (persoane diferite) si mi-a aparut ca injectoarele 1 si 2 au probleme, dar pe al 4-lea tester a aparut ca injectorul 1 are probleme pe partea electrica? (Nu stiu ce sa mai cred)
nu poti avea mereu incredere in testere .
sunt multi senzori ce indica altele .

iar despre reconditionare din cate stiu pretul pleaca de la 50E pe injector , depinde de marca .
User avatar
Laufer
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 87
Joined: 13 Jul 2016, 09:04
Detinator Steam: Da
Fond eXtream: 0
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

19 Jan 2020, 16:39

Salut.
Poate ma ajutati cu cateva pareri despre aceste 4 masini. Ce imi recomandati.

1. Renault Megane 2/cabrio https://www.olx.ro/oferta/renault-megan ... 4;promoted
2. Ford Focus https://www.olx.ro/oferta/ford-focus-ID ... 60dde568a9
3. Golf 5 https://www.olx.ro/oferta/schimb-golf-5 ... 5aff43db08
4. Seat leon https://www.olx.ro/oferta/vand-seat-leo ... 08c009a10f

Am lasat cateva link-uri random ca sa stiti exact la ce model ma refer.
Bugetul meu este pana in 3500 euro. Deci va rog, apreciez urmatoarele sfaturi dar nu precizati de alte masini cu buget mai ridicat de atat.
Pana acum (cand am facut rost de cash) am condus un golf 7 break, al parintilor. Foarte multumit de masina. Dar taimiu e bulangiu si nu vrea sa mi-o dea mie. Deci mi-ar fi aiurea de la masina asta sa ajung la...un cazan cu radio.

Benzina la banii astia.. e scumpa. Adica masina e ieftina, dar mai mult o sa te uiti la ea decat vei circula.
Si pentru mine la aproape 19 ani se simte. Dau exemplu. 100km de plimbat. Cu consum 9% benzina = 9litri x 6,3 = 56 lei. Aceeasi 100km pe diesel la un consum de 6%. 6x6= 36 lei. Nu pare mult....20lei. In bani... dar procentual...e o crestere de la 36 lei la 56 lei pe aceeasi distanta de aproape 40%.
Nu pare mult in bani..dar procentual e o crestere de 40%. Si sa iti mai ei si benzina care sa nu traga..dar sa consume cat un GTI..ti-e cam ciuda. La fel si cu dieselul. Poti sa stai cu piciorul pe pedala...mai mult de 10% n-o sa-ti consume...indiferent cat de tare-l forjezi si cat de "pe rosu" schimbi.

Cel mai ok la banii astia cred ca e ford focus. Ma refer in special la cum arata. Nu are aspect de masina din 97. Dar. Asa...la un ford..orice eroare.... tre sa te duci la unu cu diagnoza multimarca, care de cele mai multe ori e incompleta...si va trebui sa dai 50 lei. Cu fordul...e ca la aparate. Poti sa prinzi unu bun... (cazuri rare) sau...sa prinzi fordul clasic. Fix Or Repair Daily.

Poate aveti si voi ceva recomandari mai bune. Ce mi s-ar potrivi. Sa fie accesibile si faine la design..si rentabile si fiabile..cat de cat. In limita bunului simt pentru o masina second hand la banii astia..ca doar nu e noua.
As discuta pe tema asta ore continuu dar nu vreau sa plictisesc prea mult, ci mai degraba sa gasesc ceva rentabil! :))
Ofer 25 ron paysafecard pentru. cel mai bun raspuns. Pentru timpul acordat.
User avatar
Stereo#
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 899
Joined: 10 Jun 2015, 19:15
Detinator Steam: Nu
Fond eXtream: 0
Has thanked: 17 times
Been thanked: 3 times

19 Jan 2020, 22:28

Eu iti recomand golf 5 1.9 tdi cred ca o masina foarte fiabila.
Cosmin
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 9362
Joined: 06 Jul 2013, 22:08
Detinator Steam: Da
Detinator server CS: Nu
Reputatie: Fost eXtream Mod
Fost Scripter eXtreamCS
Nume anterior: scosmynnnn
Has thanked: 492 times
Been thanked: 547 times

20 Jan 2020, 18:19

Dupa mine nu prea mi-as lua diesel...Te gandesti ca benzina consuma mai mult dar te gandesti si la filtru de particule ? La majoritatea astea la mana a 2-a d-aia le si vand,cand se apropie km cat duce un filtru..in fine e treaba ta. Eu as lua golful , in banii astia e cea mai faina masina la ora actuala pentru tineret,alfa romeo nu ti place ?
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information