transfer mate-info

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

User avatar
BuTucK!
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 0
Joined: 24 Jun 2015, 22:16
Detinator Steam: Nu
CS Status: ~ bTcK ~
Fond eXtream: 0

05 Nov 2016, 23:52

sunt la stiinte sociale si vreau sa ma transfer la mate-info... cineva care este la acest profil? cum este semestru 2 din clasa 10 ,dar a 11 12 ?
RoyalServer
User avatar
Morhpeus
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 0
Joined: 05 Nov 2016, 23:09
Detinator Steam: Da
CS Status: Just spammin'
Detinator server CS: nu
SteamID: secret
Fond eXtream: 0
Location: Matrix
Contact:

06 Nov 2016, 00:10

Am facut eu Matematica-Informatica, intensiv Informatica acum cativa ani. Presupun ca nu s-au schimbat multe, deci hai sa iti zic parerea mea. Daca esti clasa a 10a o sa ai probleme de adaptare cu programa care este mai incarcata. Totusi, dupa ce termini mate-info ai mult mai multe optiuni. De asemenea, bacul este mai greu, o sa sustii M1 la matematica (nu este imposibil, doar putina atentie pe la ore si mergi la orele de pregatire suplimentara care se organizeaza in 99% dintre licee, gratuit. Presupun ca la tine in liceu o sa se studieze C++ (chiar nu am mai auzit sa se faca Pascal in licee, dar puteti sa ma contraziceti) sau Java(nici de asta nu sunt sigur, dar asa parca am prins o informatie), C++ fiind cel mai probabil limbaj. O sa ai de recuperat multe la informatica, deoarece in clasa a 10-a ar trebui sa se cunoasca deja un IDE si ar trebui sa se cunoasca notiuni elementare de programare.

Totusi, iti recomand sa te transferi pentru ca, daca esti serios, o sa iti creezi bazele unei gandiri analitice si poate o sa te lipesti de C++, in sensul ca poate devii entuziasmat si mai faci una alta in timpul liber. Daca ai in liceu, iti recomand intensiv info pentru ca e bazat in mare parte doar pe Mate si pe Informatica. A, inca un lucru, daca alegi sa te transferi mergi la toate olimpiadele de informatica peste care dai, la toate concursurile si in general la tot ce iti poate aduce o diploma pentru ca o sa dea bine pe viitor si pentru ca iti pun mintea la contributie.
Morhpeus | sa-mi fie tastatura a ****..
Adi09
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 0
Joined: 17 Sep 2015, 23:24
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Fond eXtream: 0
Contact:

06 Nov 2016, 00:43

În momentul de față sunt în clasa a 11-a , mate-info.
În clasa a 10-a e o materie relativ ușoară și aici mă refer la mate și info. În clasa a 11-a se mai complică treburile puțin, la fel, tot mate și info.
Ideea e că ar trebui să te gândești bine dacă vrei să te transferi, pentru că nu se merită dacă nu reușești să ții pasul.
Multă baftă!
User avatar
BuTucK!
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 0
Joined: 24 Jun 2015, 22:16
Detinator Steam: Nu
CS Status: ~ bTcK ~
Fond eXtream: 0

06 Nov 2016, 00:46

Morhpeus wrote:Am facut eu Matematica-Informatica, intensiv Informatica acum cativa ani. Presupun ca nu s-au schimbat multe, deci hai sa iti zic parerea mea. Daca esti clasa a 10a o sa ai probleme de adaptare cu programa care este mai incarcata. Totusi, dupa ce termini mate-info ai mult mai multe optiuni. De asemenea, bacul este mai greu, o sa sustii M1 la matematica (nu este imposibil, doar putina atentie pe la ore si mergi la orele de pregatire suplimentara care se organizeaza in 99% dintre licee, gratuit. Presupun ca la tine in liceu o sa se studieze C++ (chiar nu am mai auzit sa se faca Pascal in licee, dar puteti sa ma contraziceti) sau Java(nici de asta nu sunt sigur, dar asa parca am prins o informatie), C++ fiind cel mai probabil limbaj. O sa ai de recuperat multe la informatica, deoarece in clasa a 10-a ar trebui sa se cunoasca deja un IDE si ar trebui sa se cunoasca notiuni elementare de programare.

Totusi, iti recomand sa te transferi pentru ca, daca esti serios, o sa iti creezi bazele unei gandiri analitice si poate o sa te lipesti de C++, in sensul ca poate devii entuziasmat si mai faci una alta in timpul liber. Daca ai in liceu, iti recomand intensiv info pentru ca e bazat in mare parte doar pe Mate si pe Informatica. A, inca un lucru, daca alegi sa te transferi mergi la toate olimpiadele de informatica peste care dai, la toate concursurile si in general la tot ce iti poate aduce o diploma pentru ca o sa dea bine pe viitor si pentru ca iti pun mintea la contributie.
mersi ca te-ai chinuit sa scrii atat:)), pai de asta vroiam sa ma mut la mate-info ca ma pasioneaza chestia asta cu informatica-it..si as avea mai mult de castigat daca invat decat sa stau la stiinte sociale.. vroiam sa ma mut din semestrul al-2lea acum in iarna si vreau sa stiu cam cum este... per total pare ok,
CIUBO. /snowyworld/
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 1139
Joined: 02 Jul 2013, 18:17
Detinator Steam: Nu
Reputatie: Fost Moderator ajutator
Fost Intermediar
Location: Basel
Has thanked: 40 times
Been thanked: 86 times

06 Nov 2016, 01:32

Iti recomand ca inainte de toate sa te documentezi putin in legatura cu materia care este predata la mate-info... Cere niste caiete, uita-te peste exercitii, vezi ce se lucreaza... Nu de alta, dar majoritatea au cu totul alte asteptari de la acest profil si s-ar putea sa nu-ti placa sau sa fie prea tarziu sa te mai razgandesti.

Succes! :D
User avatar
BuTucK!
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 0
Joined: 24 Jun 2015, 22:16
Detinator Steam: Nu
CS Status: ~ bTcK ~
Fond eXtream: 0

06 Nov 2016, 01:42

o sa tin cont si o sa ma gandesc foarte bine.. sa nu ma duc acolo degeaba ca dupa...
totusi bac-ul mi se pare cea mai nasoala chestier.. am auzit ca rata de trece anu asta a fost cam 28-30%.. :))
User avatar
Morhpeus
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 0
Joined: 05 Nov 2016, 23:09
Detinator Steam: Da
CS Status: Just spammin'
Detinator server CS: nu
SteamID: secret
Fond eXtream: 0
Location: Matrix
Contact:

06 Nov 2016, 15:49

In legatura cu bacul, asta depinde si de liceul la care inveti (ma refer strict la rata de promovabilitate). Cand eram eu la liceu media nationala era tot sub 50%(parca) si tin minte ca tot profilul mate info a promovat cu cea mai mica medie 7 si ceva, deci se poate. Ideea a fost ca profesorii pe care i-am avut eu au aprofundat foarte bine materia predata, in sensul in care gradul de dificultate al problemelor pe care le rezolvam la clasa era mult, mult mai ridicat decat al problemelor de bacalaureat.

Ideea este ca la informatica o sa faci programare si baze de date. Nu te astepta sa inveti sa faci jocuri(desi, pana la atestat ar trebui sa stii sa creezi un joc simplu, gen snake sau poker sau ceva de genul) in CLI. De astea iti dai tu seama mai tarziu. Daca esti pasionat, muta-te, dar o sa ai de tras si e bine sa fii hotarat sa o faci, pentru ca altfel ai sansa sa ratezi bacul..si e nasol.
Morhpeus | sa-mi fie tastatura a ****..
User avatar
Mutex
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 1212
Joined: 24 Mar 2011, 22:32
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost administrator
Location: Bucuresti
Discord: mutex21
Has thanked: 108 times
Been thanked: 167 times
Contact:

06 Nov 2016, 17:38

Code: Select all

mergi la orele de pregatire suplimentara care se organizeaza in 99% dintre licee, gratuit.
Se numeste centru de excelenta si merg doar cei care se pregatesc pentru olimpiada (probabil ca poti merge si fara sa completezi acea foaie, nu am vazut pe nimeni in judetul meu care sa fie fara foaie respectiv sa nu mearga la olimpiada).
Sunt in clasa a 10-a (mate-info) si pot sa iti spun ca este destul de greu, pe langa matematica si informatica ai si fizica la care trebuie sa inveti foarte bine, iti va trebui pe cand o sa ajungi la facultate. In cazul in care te muti si vrei sa participi la olimpiada (vezi site-ul ciaro.ro) iti recomand sa aplici la C sharp (C#), insa e ok si TIC (in clasa X ai foarte mult html, excel, word).

Decizia este doar a ta, daca crezi ca poti face fata si nu te duci la acel profil doar sa zici ca esti la profilul matematica-informatica atunci transfera-te.
User avatar
Morhpeus
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 0
Joined: 05 Nov 2016, 23:09
Detinator Steam: Da
CS Status: Just spammin'
Detinator server CS: nu
SteamID: secret
Fond eXtream: 0
Location: Matrix
Contact:

06 Nov 2016, 17:44

@Mutex, ma refeream la clasa a 12-a, cand se fac ore suplimentare de "pregatire" pentru bac. In general se fac recapitulari si se incearca trecerea prin materia de bac, ceea ce este foarte ok.
Morhpeus | sa-mi fie tastatura a ****..
User avatar
zenner
Membru, skill +3
Membru, skill +3
Posts: 1189
Joined: 10 Sep 2011, 16:02
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost super moderator
Fost Membru Club eXtreamCS (27 ian - 27 feb)
Locul II eXtreamCS XMAS Championship 2014
Locul I eXtream Spring Cup 2015
Arbitru eXtream
0.5/3
Has thanked: 70 times
Been thanked: 69 times
Contact:

06 Nov 2016, 19:08

a 10a e usoara, a 11a e analiza si a12a e ok
User avatar
Time4ever
Utilizator neserios (tepar)
Utilizator neserios (tepar)
Posts: 1551
Joined: 24 Jul 2013, 01:30
Detinator Steam: Da
Reputatie: Membru Club eXtreamCS (1 luna)
Utilizator neserios (tepar)
Restrictie moderator
Location: Ibiza
Has thanked: 36 times
Been thanked: 247 times

06 Nov 2016, 19:28

zenner wrote:a 10a e usoara, a 11a e analiza si a12a e ok
analiza e peste tot.
User avatar
IsTI37
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 7486
Joined: 10 Apr 2007, 15:02
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost administrator
Fost SysAdmin
Fost Fondator GTA5 (CVL)
Location: Cluj-Napoca
Has thanked: 28 times
Been thanked: 776 times

06 Nov 2016, 22:02

Nu stiu daca poti sa te transferi, iti lipseste un an intreg in care s-au predat lucruri foarte importante la mate, info, fizica si chimie.

Cea mai grea materie e matematica, restul sunt usoare sau scoti un 5. (fizica, chimie)
http://www.meditatiionline.ro/44100-22- ... .html#l_22
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information