Trezire ciudata

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

User avatar
NisQ
Utilizator neserios (tepar)
Utilizator neserios (tepar)
Posts: 4070
Joined: 26 May 2011, 01:52
Detinator Steam: Da
CS Status: 4k hours and still countin'
Detinator server CS: GG.FRAGWAY.COM
SteamID: nisq4vibe
Reputatie: Utilizator neserios (tepar)
Location: LONDON U.K
Has thanked: 29 times
Been thanked: 75 times
Contact:

24 Dec 2013, 14:24

greehh wrote:Stai linistit, eu am avut parte de altele si mai neplacute. Nu o sa povestesc, deoarece nu imi face placere.

Vrei sa stii ce s-a intamplat ? Nimic mai simplu. In timpul ala tu dormeai efectiv, dar constiinta ta era deschisa la realitate si la modul 'treaza'.

Constiinta - Atunci cand esti treaz.
Sub constiinta - Atunci cand dormi/visezi.

Sub constientul tau visa in acel timp, tu visai in acel moment ! In schimb constient-ul tau procesa ceea ce visai ca fiind ceva real, de aceeea poate tu acum ai sentimentul ca ai fost treaz 100% si nu puteai sa vorbesti, doar sa-ti misti ochii. In termeni mult mai simplii: In realitate te-ai tinut prizonier in propriul tau vis. Ti-ai dat zero sanse sa misti, zero sanse sa vorbesti, in schimb aveai ochii deschisi. Defapt, nu, nu ii aveai deschisi, visai chestia asta.

Dupa cum am spus, constient-ul si sub constient-ul ti-au redat imaginile viselor tale ca fiind unele reale.

In concluzie, nu trebuie sa iti faci griji. Poate doar datorita faptului ca esti foarte obosit atunci cand te culci, sau te culci cu foarte multe ganduri, tot felul de ganduri, majoritatea ca fiind neimportante. Se poate datora chiar datorita faptului ca incerci sa-ti imaginezi tot felul de lucruri, schimband prezentul. Exemplu:

Vin la tine 3 prieteni, Alex, Madalin, Marius. Marius varsa un pahar jos de pe masa, iar covorul se uda. Esti suparat pe Marius si pe situatia in care te-a pus. Cei 3 prieteni pleaca acasa, tu incerci sa dormi. In timpul in care incerci sa dormi, incerci sa modifici povestea de mai sus, prin urmare "Marius" nu mai varsa paharul jos de pe masa, iar tu nu mai esti suparat pe el.

Si dintr-o simpla idee, poti sa ajungi...hehe, departe !


Mi s-a intamplat de cateva ori ceea ce ti s-a intamplat si tie. N-am nevoie de psiholog sau doctor sa-mi dau seama ce mi se intampla, doar ma supun la anumite teste. Incearca si tu, de exemplu incearca sa te culci cu mintea limpede. Te vei trezii mult mai relaxat si visele tale sunt sanse nici sa mai existe.

m-am stricat de ras dupa primele 2 randuri =)))) Prietene, de ce nu te faci psiholog pentru oligofreni ?:)))

ON: Mergi si intreaba un psiholog, chiar daca tu crezi ca e de bine sau nu. Nu stii ce problema ai, insa daca o ai, poate o rezolvi acum pana nu e prea tarziu. Si eu atipesc cateodata, apoi tresar cu toate ca sunt aproape "lucid".

See ya !
Workin' on my sheet - https://dreambabes.co.uk/
User avatar
sharkstar
Membru, skill +4
Membru, skill +4
Posts: 1735
Joined: 24 Dec 2012, 15:51
Detinator Steam: Da
CS Status: Rupetot
SteamID: privat
Location: Bucuresti
Has thanked: 70 times
Been thanked: 42 times

24 Dec 2013, 15:08

Am avut si eu un prieten cu o problema asemanatoare, daca visa femei isi dadea drumu. Pana la urma sa dus la psiholog. Dar nu ii trecuse.
I've never been more normal than I am now.
My tumblr
User avatar
dDow
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 3016
Joined: 12 Jun 2013, 22:04
Detinator Steam: Da
CS Status: Master
Detinator server CS: Cateva.
Location: Bucuresti aka Brooklyn
Has thanked: 35 times
Been thanked: 76 times

24 Dec 2013, 15:10

sharkstar wrote:Am avut si eu un prieten cu o problema asemanatoare, daca visa femei isi dadea drumu. Pana la urma sa dus la psiholog. Dar nu ii trecuse.

Esti P.R.O.S.T , ala-i vis umed =)))
(▀̿Ĺ̯▀̿ ̿)
Image
User avatar
Ovidiu_
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 3142
Joined: 02 Apr 2013, 15:55
Detinator Steam: Da
Reputatie: Restrictie moderator
Location: Bucuresti
Has thanked: 141 times
Been thanked: 295 times
Contact:

24 Dec 2013, 15:10

sharkstar wrote:Am avut si eu un prieten cu o problema asemanatoare, daca visa femei isi dadea drumu. Pana la urma sa dus la psiholog. Dar nu ii trecuse.
=)))))))))
Vai de capu meu :)))
User avatar
ZeT^
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 3447
Joined: 10 Oct 2012, 19:56
Detinator Steam: Da
CS Status: Bun
Reputatie: Membru Club eXtreamCS (o luna)
Location: Sibiu
Has thanked: 192 times
Been thanked: 162 times
Contact:

24 Dec 2013, 15:14

Este un fel de vis.. Si mie mi s-a intamplat odata.. fix asa cum descrii tu. :)
teNNeke.
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 318
Joined: 01 Sep 2013, 17:59
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Has thanked: 36 times
Been thanked: 9 times
Contact:

24 Dec 2013, 15:15

Se manifesta ca o tresarire, nu?Adica ai un vis scurt, ca esti obosit si atipesti repede, dar dupa un timp tresari, te sperii putin si iti dai seama ca a fost ca un vis?
User avatar
ZeT^
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 3447
Joined: 10 Oct 2012, 19:56
Detinator Steam: Da
CS Status: Bun
Reputatie: Membru Club eXtreamCS (o luna)
Location: Sibiu
Has thanked: 192 times
Been thanked: 162 times
Contact:

24 Dec 2013, 15:21

teNNeke. wrote:Se manifesta ca o tresarire, nu?Adica ai un vis scurt, ca esti obosit si atipesti repede, dar dupa un timp tresari, te sperii putin si iti dai seama ca a fost ca un vis?
Nu ma.. De astea am in fiecare noapte.. :))
User avatar
sharkstar
Membru, skill +4
Membru, skill +4
Posts: 1735
Joined: 24 Dec 2012, 15:51
Detinator Steam: Da
CS Status: Rupetot
SteamID: privat
Location: Bucuresti
Has thanked: 70 times
Been thanked: 42 times

24 Dec 2013, 15:25

teNNeke. wrote:Se manifesta ca o tresarire, nu?Adica ai un vis scurt, ca esti obosit si atipesti repede, dar dupa un timp tresari, te sperii putin si iti dai seama ca a fost ca un vis?
Asa mi se intampla si mie cand o visez pe Lisa Ann. :-? E o problema sau ceva?
I've never been more normal than I am now.
My tumblr
User avatar
Ra # k1du
Membru, skill +3
Membru, skill +3
Posts: 1246
Joined: 03 Feb 2012, 15:25
Detinator Steam: Da
CS Status: Best player of the week !
Detinator server CS: furien.cyberz.ro
SteamID: kdzlovefun
Has thanked: 81 times
Been thanked: 42 times
Contact:

24 Dec 2013, 15:28

Crezi ca e real, dar defapt este doar un vis in care patesti asa ceva, si esti neajutorat nu poti sa tipi nu poti sa te misti.
E vis nu e realitate doar pare.
http://evict.ro - un forum pentru toti !
User avatar
dDow
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 3016
Joined: 12 Jun 2013, 22:04
Detinator Steam: Da
CS Status: Master
Detinator server CS: Cateva.
Location: Bucuresti aka Brooklyn
Has thanked: 35 times
Been thanked: 76 times

24 Dec 2013, 15:37

Ra # k1du wrote:Crezi ca e real, dar defapt este doar un vis in care patesti asa ceva, si esti neajutorat nu poti sa tipi nu poti sa te misti.
E vis nu e realitate doar pare.
Ba in ***** auzeam pe mama si pe tata cu vorbeau afara , frtm se juca pe telefon , eram treaz , stiu sa fac comparatie intre vis si realitate :|
(▀̿Ĺ̯▀̿ ̿)
Image
StatuS-^ # WoOoW
Membru, skill +2
Membru, skill +2
Posts: 640
Joined: 14 Aug 2008, 07:59
Detinator Steam: Da
Location: Satu Mare
Has thanked: 7 times
Been thanked: 35 times

24 Dec 2013, 15:54

dDow wrote:
Ra # k1du wrote:Crezi ca e real, dar defapt este doar un vis in care patesti asa ceva, si esti neajutorat nu poti sa tipi nu poti sa te misti.
E vis nu e realitate doar pare.
Ba in ***** auzeam pe mama si pe tata cu vorbeau afara , frtm se juca pe telefon , eram treaz , stiu sa fac comparatie intre vis si realitate :|
si ce nu poti sa visezi ca maicata si taicatau vorbesc afara si fratele tau se joaca pe telefon ?:))
Image
User avatar
Laur eXtream
Fondator eXtream
Fondator eXtream
Posts: 6269
Joined: 06 Apr 2007, 04:04
Detinator Steam: Da
CS Status: Inactiv..
Detinator server CS: cs.extream.ro
Reputatie: Fondator eXtream
Fond eXtream: 200
Location: eXtreamLocation
Has thanked: 182 times
Been thanked: 792 times
Contact:

24 Dec 2013, 16:06

sharkstar wrote:Am avut si eu un prieten cu o problema asemanatoare, daca visa femei isi dadea drumu. Pana la urma sa dus la psiholog. Dar nu ii trecuse.
Nu e mare schema, are in subconstient o anumita perceptie asupra sexului cu femeile si d-asta ii reactioneaza corpul asta. Se poate trata lejer.
dDow wrote:Azi dimineata , m-am trezit si nu ma puteam misca nici vorbi , doar cat puteam misca ochii , incercam sa strig dar nu puteam sa fac nimic , dupa am inceput sa aud niste sunete ciudate si am adormit , dupa m-am trezit normal si nu aveam nimic ! A , si mi s-a mai intamplat o data vara asta , daca mai tin bine minte ! Ajutor va rog , pe net am citit cate ceva dar nu prea inteleg !

Fara glume proaste !
Dap, se poate intampla. Tu erai in somn, intelegi ? Corpul inainte sa adoarma iti trimite semnale inainte sa iti "suspende" accesul la muschi, respiratie, si celelalte care tin de creierul instinctiv. Semnalele sunt pentru a te verifica daca chiar te-ai relaxat suficient pentru a intra in etapa de somn. Dar in fine, nu despre asta vroiam sa vorbesc.

Uneori, se intampla ca sa fii in somn profund, si sa te trezesti deodata. Trezirea poate fi doar a constiintei, nu si a corpului, mai ales daca se face rapid. Si a fost ceva de genul....corpul nu a "detectat" trezirea ta, si nu ti-a dat accesul inapoi la partile vitale. Adica functiona inca creierul instinctiv, desi tu erai constient.
Cum nu puteai face nimic, ai adormit la loc. Si cand te-ai trezit, ai avut parte de o trezire normala.

Nu e mare schema, se mai poate intampla. O problema e daca ti se intampla in mod repetat, odata la cateva zile. Atunci ar putea fi o ingrijorare.

Mai departe de asta, mai e dedublarea, care tine de alte aptitudini, visul lucid de care se mai vorbeste pe aici si probabil alte etape, dar nu toti ajung aici.

Eu zic doar ca a fost o intamplare, si nu ai de ce sa te ingrijorezi. Daca se va repeta frecvent situatia, atunci ar trebui sa cauti pe cineva sa te ajute, desi nu cred ca e cazul.
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information