Tutorial hub Dc++ [rezolvat!]

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

Post Reply
User avatar
Sm@sh3R
Membru, skill 0
Membru, skill 0
Posts: 31
Joined: 04 Nov 2007, 11:45
Detinator Steam: Nu
Location: AwAy FroM yOu

07 Nov 2007, 22:48

vreau si eu un tutorial de instalare hub la fel ca exhub.idle.ro
Image
Care mai foloseste in numele topicurilor: pls, ajutor, help, cum fac, etc. va primi avertisment. Cititi regula numarul 10!
Daca doresti sa ne ajuti sa marim acest forum adauga adresa noastra pe serverul tau sau da un mass pe Y!M ! :D
eXHub.idle.ro - hubul oficial !

Image
RoyalServer 2
BoggY
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 2309
Joined: 06 May 2007, 03:02
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost administrator
Been thanked: 58 times

07 Nov 2007, 23:10

aici se cer tutoriale de Counter-Strike , doar uita-te umpic ce scire ... Board index >>eXtream - Counter-Strike >> Tutoriale >> cereri .... ce este asa greu ?
Topic mutat din Tutoriale>cereri in Discutii generale
zRR
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 376
Joined: 09 Aug 2007, 17:03
Detinator Steam: Da
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

08 Nov 2007, 13:17

Sm@sh3R wrote:vreau si eu un tutorial de instalare hub la fel ca exhub.idle.ro
Uite iti dau eu un tutorial dar este pe windows,daca vrei neaparat o sa caut si pe linux.

P.S eXhub.idle.ro este pe linux

1.Ai nevoie de YnHub - este un program special pentru a face huburi de dc++ pe windows
Descarcare:Link
2.Setarile la YnHub
- La Control jos avem 3 casute, bifam Auto start hub.
- La Hub Settings - Hub Name: punem numele hubului (ex: eXhub.idle.ro).
- Welcome: Mesajul de intampinare - Un mesaj pe care o sa il vada utilizatorii cand intra pe hub
- Prefix: E mai bine sa lasam asa sau punem un prefix al nostru
- Share: Aici e share-ul adica cat GB sau mb trebuie utilizatorii sa aiba pentru a intra pe hub
- Speed: Bifam si punem 10000
- Maxhub: Lasam asa nebifat.
- Min slots: Sloturile fiecarui utilizator adica cati useri pot trage de la un user in acelasi timp
- Max slots: Acesta este nr maxim de sloturi.
- La Miscellaneous: Bifam Show MOTD si Alow pasive mod
- La restu incearca sa nu umbli pentru a nu strica ceva ma refer daca esti inca incepator in asa ceva daca stii la comenzi despre ce este vorba poti foarte bine sa le schimbi.
- Dupa ce ati terminat dati Save all to disk
- Mergem la Acounts - La profile name alegi ce vrei sa fii pe acel hub. (OP, VIP etc) cel mai bine ar fii OP.
- Dupa la nick scrii nickul cu care intri pe hub(mai bine cel cu care intri pe DC/ODC).
- La parola pui o parola a ta (ex: 1234 sau ce vrei tu). si dati Save
- Dupa la Profiles selectati OP si bifam toate casutele din dreapta si salvati de jos cu [/b]Add/Save.
- Acum hubul este gata. Pentru a putea intra pe el deschideti dc++/odc si la Publics Hub in casuta Manual Connect Adress scrii IP tau.
- Acum daca ai facut toate setarile bine dupa instructiunile de mai sus ar trebui sa mearga.
- Pentru a face pe cine OP, sau VIP sau ce doresti u, scrii in mainchat, " !addreg [nick lui][parola]si Tipul Profilului "

ex: !addreg extream 1234 OP (sau VIP,etc). PS: OP e mai bun.

Acest tutorial nu este facut de mine in totalitate ci doar edit pentru a fi cat de cat original.
User avatar
IsTI37
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 10987
Joined: 10 Apr 2007, 15:02
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost administrator
Fost SysAdmin
Fost Fondator GTA5 (CVL)
Location: Cluj-Napoca
Has thanked: 28 times
Been thanked: 776 times

08 Nov 2007, 17:54

http://www.hyperspeed.ro/hubhosting.htmp mult mai simplu , ieftin , habar nu am daca e bun stiu ca are un uptime mare si se connecteaza rapid : [ RunTime: 1weeks 1days ].

Daca vrei tu un hub pe verlihub la fel ca exhub si sa nu platesti nimica iti trebuie neaparat linux , vreo 7 librarii pentru compilare , mysql , rabdare , capacitati de invatare ... eu nu te invat pentru ca eu pentru distributia mea m-am chinuit 2 ore sa instalez verlihub + lua asa ca pe windows sa te multumesti cu Ynhub sau HexHub , vezi pe http://xpojnt.iglu.cz/hubsofty_eng.htm cateva
BoggY
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 2309
Joined: 06 May 2007, 03:02
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost administrator
Been thanked: 58 times

08 Nov 2007, 18:35

isti vezi ce a cerut el ? el nu a cerut sa ii hosteze cineva serverul ... a cerut un tutorial cum sa isi faca un hub
[rezolvat!]
c4T4
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 194
Joined: 06 Jul 2007, 22:41
Detinator Steam: Da

08 Nov 2007, 19:07

daca am ip rotabil????sucks"?? :| :(
Last edited by c4T4 on 08 Nov 2007, 19:48, edited 1 time in total.
zRR
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 376
Joined: 09 Aug 2007, 17:03
Detinator Steam: Da
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

08 Nov 2007, 19:31

c4T4 wrote:care imi poate da cateva programe ca acel site care la dat isti nu stiu pe ce limba e si asa sunt si programanele pe limba aia
iar cu asta care la dat zrr nu ma prea pricep
Bine...mai fac un tutorial acum cu Ptoka X e un alt soft asemanator cu YnHub

1.Name - Numele Hubului
2.Admin's Nick - Numele pentru admin Ex : zRR
3.Hub Adress - Adresa Hubului punem IP/DNS.DNS reprezinta un nume in loc de ip de genu eXhub.idle.ro
4.Hub Description - Reprezinta descrierea hubului.Ex:zRR.hub.ro cel mai tare hub
5.Redirect adress - Aici facem o redirectionare a unui user daca nu se poate conecta la hub din cauza unor prob tehnice.Asta daca este hubul deschis,nu de acum daca hubul e inchis sa credeti ca face redirectionarea.
Cam astea sunt setarile de baza daca vrei poti umbla pe la options si sa il setezi dupa bunul plac.

Download PtokaX0.3.3.21:Download PtokaX

EDIT:Bun sa inteleg ca ai rezolvat mie imi merge netu rau si de aia nu am obs poate eu acuma am dat edit si tu deja ai facut un subdomeniu.

Subdomeniu iti poti face foarte usor:

1.Intri pe http://www.no-ip.org si iti faci un cont
2.Dai la Hosts / Redirects dupa care la Add si scrii Hostname numele cum vrei sa fie la hubul tau.Doar un nume adica scrii doar NumeHubMeu urmeaza sa scrii IP si dai Create Host.Si asta e tot dupa care te conectezi pe hub folosind subdomeniul creat.
BoggY
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 2309
Joined: 06 May 2007, 03:02
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost administrator
Been thanked: 58 times

08 Nov 2007, 19:55

uite alt link de download cu ynhub ... am mai adaugat si limba romana
link
Good joob Zrr ;)
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information
  • Who is online

    Users browsing this forum: Bing [Bot] and 410 guests