Tutoriale php

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

User avatar
Carnacior
Membrul anului 2016
Membrul anului 2016
Posts: 1762
Joined: 23 Jun 2013, 14:08
Detinator Steam: Da
CS Status: I eat more pussy than cervical cancer
Detinator server CS: jb.b-zone.ro
SteamID: -
Reputatie: Fost Scripter eXtreamCS
Membrul anului 2016
Membru Club eXtreamCS (1 iul )
Location: Targu Mures
Has thanked: 5 times
Been thanked: 13 times
Contact:

20 Jan 2016, 16:55

SlowlyDeath wrote:Prietene, intelege ca fara engleza nu ai ce cauta in PHP si in general in programare.
Degeaba stii sa faci o functie sau cunosti variabile globale. Daca vrei sa lucrezi pe PHP vei sta 60% din timp cu nasul dupa cate un framework, un ORM sau noi metode de securitate si exploatare, ca sa nu mai zic de noul PHP 7 care deja aduce schimbari majore si vei fi nevoit sa adaptezi ceea ce stiai tu dupa tutorialele altora care sunt cu siguranta in orice alta limba decat romana.

Daca te gandesti ca nu vei avea nevoie de un framework, un ORM, sau orice alt script care sa te ajute lasa-ma sa iti dau un exemplu:

Sa luam ca exemplu un ORM, Idiorm:
| Afiseaza codul
// Adaugam clasele
require_once("idiorm.php");

// Ne conectam la baza de date
// Asta se poate pune intr-un fisier separat
ORM::configure('mysql:host='.$dbHost.';dbname='.$dbDatabase.'');
ORM::configure('username', $dbUser);
ORM::configure('password', $dbPass);

// Selectam un tabel si extragem o valoare
$dbData = ORM::forTable('utilizatori')->findOne($_SESSION['id_user']);

// Afisam numele utilizatorului
echo $dbData->name;

In total 2 linii de cod pentru o selectare si afisare
Acum sa folosim PDO
| Afiseaza codul
// Conectare
$db = new PDO('mysql:host=localhost;dbname=testdb;charset=utf8', 'username', 'password');

// Selectare tabel si afisare nume
$stmt = $dbh->prepare("SELECT * FROM utilizatori WHERE name = ?");
if ($stmt->execute(array($_SESSION['id_user']))) {
  while ($row = $stmt->fetch()) {
    echo $row['name'];
  }
}
Iar asta e cea mai simpla forma de folosire posibila.

Fara un microframwork, un ORM sau un debugger o sa iti pierzi zeci de ore in plus, o sa ai un cod mai greu de mentinut, mai multe lucruri de peticit cand iese un update sau un exploit.
ce-a zis el + daca nu stii engleza nu stii sa cauti cum trebuie pe google cand apare o problema, si o sa te holbezi la ea. Si crede-ma, o sa se intample des
Ai nevoie de o protectie pentru server? R4GE Server Guard
Cel mai avansat si folosit plugin de protectie romanesc public! Nu ma crezi? VERIFICA


http://www.facebook.com/xyz.aron
Follow me for random bullshit and possibly interesting updates
Skype @ xyz_aron


Image
User avatar
ZeT^
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 3447
Joined: 10 Oct 2012, 19:56
Detinator Steam: Da
CS Status: Bun
Reputatie: Membru Club eXtreamCS (o luna)
Location: Sibiu
Has thanked: 192 times
Been thanked: 162 times
Contact:

20 Jan 2016, 17:36

Cum ar trebui sa incep? Cineva mi-a spus sa gandesc un mic script, un proiect simplu ceva si sa incerc sa-l finalizez. Este ok? Am bagat la cap cum functioneaza programarea web insa nu am cunostiinte destule..
Ce ziceti? e o idee buna sau mai trebuie sa invat ?
User avatar
zigweed
Membru, skill +3
Membru, skill +3
Posts: 1094
Joined: 27 Oct 2015, 16:35
Detinator Steam: Da
SteamID: zshare
Reputatie: Fost Membru Club eXtreamCS ( o luna )
Fond eXtream: 0
Location: Bucuresti
Has thanked: 2 times
Been thanked: 13 times
Contact:

20 Jan 2016, 17:49

Iti dau eu un proiect de facut, si daca nu esti in stare sa-l faci, inseamna ca trebuie sa mai inveti.
1. Sistem de tip blog, fara administrare deocamdata, unde sa preiei din baza de date articole introduse manual.
2. Dupa care iti faci administrare de unde vei putea adauga / edita / sterge articolele.
3. Functie pentru adaugarea unei imagini in articolul tau, la upload-ul imaginii sa-ti puna un watermark pe poza (http://image.intervention.io/).
4. Functie pentru adaugarea unui video in articolul tau, la upload-ul video-ului sa-ti puna watermark pe video (folosesti FFMPEG pentru asta).

Daca esti in stare sa faci lucrurile astea, apuca-te de invatat un framework. Ex: https://laravel.com/
User avatar
IsTI37
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 10987
Joined: 10 Apr 2007, 15:02
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost administrator
Fost SysAdmin
Fost Fondator GTA5 (CVL)
Location: Cluj-Napoca
Has thanked: 28 times
Been thanked: 776 times

20 Jan 2016, 19:09

Uite ce iti recomand, uita naibii de php prima data fiindca te complica si orice tine de el din tutoriale mai vechi de 2 ani e de mult istorie. (adica ce tine de Laravel/Symfony 2 e inca util)

Mie de exemplu imi place EXTREM de mult vue.js (http://vuejs.org) pentru a realiza site-uri in ziua de azi si mai simplu de atat nu ai cum sa ajungi. Totul e reactiv, adica poti sa uiti de reincarcarea paginilor, la fel ca pe facebook.

Uite un tutorial complet gratuit.
https://laracasts.com/series/learning-vue-step-by-step

E chiar atat de simplu incat e ridicol in comparatie cu o interfata frontend php-html, dar mult mai puternic (pentru aplicatii simple cel putin). Pentru backend poti folosi nodejs/php (orice vrei daca ai nevoie de logica pe server).
User avatar
zigweed
Membru, skill +3
Membru, skill +3
Posts: 1094
Joined: 27 Oct 2015, 16:35
Detinator Steam: Da
SteamID: zshare
Reputatie: Fost Membru Club eXtreamCS ( o luna )
Fond eXtream: 0
Location: Bucuresti
Has thanked: 2 times
Been thanked: 13 times
Contact:

20 Jan 2016, 20:09

Ideea este ca PHP-ul ramane cel mai accesibil.
User avatar
ZeT^
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 3447
Joined: 10 Oct 2012, 19:56
Detinator Steam: Da
CS Status: Bun
Reputatie: Membru Club eXtreamCS (o luna)
Location: Sibiu
Has thanked: 192 times
Been thanked: 162 times
Contact:

20 Jan 2016, 20:25

Pare interesant si promitator programul. Am ascultat primele 2 tutoriale de pe acel site, foarte bune :)
User avatar
CristianG.
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 262
Joined: 25 Jun 2013, 16:04
Detinator Steam: Nu
CS Status: CSA-PanelV3.4 UnderDev
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times
Contact:

21 Jan 2016, 02:14

@Carnacior unde te-ai dus tu si unde se duce el. In primu rand ORM, OOP sunt la nivel avansat nu ai cum sa ii plasezi deja aceste lucruri la cineva care nu are ideie despre php.

In al doilea rand degeaba copiezi codurile sau etc daca tu nu intelegi ce este defapt mai exact el nu are de unde sa stie ca ORM::FUNCTION este o chemare.

ORM -> CLASS ( clasa care o apelezi din libraria ta)
" :: " -> Metoda de chemare ea poate fi in 2 moduri (STATIC SI DINAMIC) ( " :: " Statica ) ( " -> " Dinamica)
FUNCTION -> functia definita

Are foarte multe de invatat, trebuie sa invete "Instantele" pentru ca se aplica si la OOP ai de invatat MVC (Modal View Controller, Aici poti lua CodeIgniter este facut in MVC) php este foarte greu pentru ca are foarte multe metode de scriere.

Plus gandestete daca vrei sa faci un site trebuie sa cunosti 5 limbaje minim (PHP / MYSQL(Aici se aplica MYSQLi si PDO) , HTML , CSS , JAVASCRIPT)

Trebuie sa inveti sa lucrezi cu framework like (SMARTY TEMPLATE) DESIGN (Bootstrap) daca te apuci sa construiesti site-uri incepe de la 0 invata elementele de baza pentru inceput.

Carnacior a dat exemple si sper sa nu intelegeti gresit dar ar fi bine sa incepeti sa o luati de la 0 si incercati sa intelegeti cand se aplica loop`urile conditile si de ce trebuie sa fie asa.

Tu trebuie sa pleci de la 0 mai exact sa intelegi metoda OLD Style cum se prea o Clasa LoadClass("Clasa"); etc trebuie sa citesti intodeauna anunturile de php referitor de updateuri pentru ca vad ca inca se mai foloseste extensia (mysql_query) care este DEPRECRATED si in php 5.5 este deja scoasa.

Iar legat de engleza 99% in programare o sa dai doar de engleza.

PS: sa continui discutia nu se va opri pentru ca sunt foarte multe legat si de function ( trebuie sa intelegi cand poate fi (public, static, protected, private etc ) ai multe si sincer sa asimilezi ceva mai intai LOGICA apoi definitia!


Succes
CSAPanel Members 1.0 (Lista utilizatori seriosi/neseriosi) :
[*]Demo Project
[*]GitHub Project

CSA War System Engine Final 2.0.0 :
[*]Buy your own license!
User avatar
Carnacior
Membrul anului 2016
Membrul anului 2016
Posts: 1762
Joined: 23 Jun 2013, 14:08
Detinator Steam: Da
CS Status: I eat more pussy than cervical cancer
Detinator server CS: jb.b-zone.ro
SteamID: -
Reputatie: Fost Scripter eXtreamCS
Membrul anului 2016
Membru Club eXtreamCS (1 iul )
Location: Targu Mures
Has thanked: 5 times
Been thanked: 13 times
Contact:

21 Jan 2016, 13:42

CristianG. wrote:@Carnacior unde te-ai dus tu si unde se duce el. In primu rand ORM, OOP sunt la nivel avansat nu ai cum sa ii plasezi deja aceste lucruri la cineva care nu are ideie despre php.

In al doilea rand degeaba copiezi codurile sau etc daca tu nu intelegi ce este defapt mai exact el nu are de unde sa stie ca ORM::FUNCTION este o chemare.

ORM -> CLASS ( clasa care o apelezi din libraria ta)
" :: " -> Metoda de chemare ea poate fi in 2 moduri (STATIC SI DINAMIC) ( " :: " Statica ) ( " -> " Dinamica)
FUNCTION -> functia definita

Are foarte multe de invatat, trebuie sa invete "Instantele" pentru ca se aplica si la OOP ai de invatat MVC (Modal View Controller, Aici poti lua CodeIgniter este facut in MVC) php este foarte greu pentru ca are foarte multe metode de scriere.

Plus gandestete daca vrei sa faci un site trebuie sa cunosti 5 limbaje minim (PHP / MYSQL(Aici se aplica MYSQLi si PDO) , HTML , CSS , JAVASCRIPT)

Trebuie sa inveti sa lucrezi cu framework like (SMARTY TEMPLATE) DESIGN (Bootstrap) daca te apuci sa construiesti site-uri incepe de la 0 invata elementele de baza pentru inceput.

Carnacior a dat exemple si sper sa nu intelegeti gresit dar ar fi bine sa incepeti sa o luati de la 0 si incercati sa intelegeti cand se aplica loop`urile conditile si de ce trebuie sa fie asa.

Tu trebuie sa pleci de la 0 mai exact sa intelegi metoda OLD Style cum se prea o Clasa LoadClass("Clasa"); etc trebuie sa citesti intodeauna anunturile de php referitor de updateuri pentru ca vad ca inca se mai foloseste extensia (mysql_query) care este DEPRECRATED si in php 5.5 este deja scoasa.

Iar legat de engleza 99% in programare o sa dai doar de engleza.

PS: sa continui discutia nu se va opri pentru ca sunt foarte multe legat si de function ( trebuie sa intelegi cand poate fi (public, static, protected, private etc ) ai multe si sincer sa asimilezi ceva mai intai LOGICA apoi definitia!


Succes
eu n-am zis treburile alea, doar le-am citat, mai mult ma refeream la prima parte cu engleza decat la exemple
eu nici macar nu folosesc PDO
nu folosesc nici frameworkuri
si nu "stiu" html sau css decat la nivelul elementar, lucrez mai mereu pe templateuri

php in general nu are treaba cu html sau css si cand lucrezi in domeniu ori lucrezi backend ori frontend, nu ambele
Ai nevoie de o protectie pentru server? R4GE Server Guard
Cel mai avansat si folosit plugin de protectie romanesc public! Nu ma crezi? VERIFICA


http://www.facebook.com/xyz.aron
Follow me for random bullshit and possibly interesting updates
Skype @ xyz_aron


Image
User avatar
ZeT^
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 3447
Joined: 10 Oct 2012, 19:56
Detinator Steam: Da
CS Status: Bun
Reputatie: Membru Club eXtreamCS (o luna)
Location: Sibiu
Has thanked: 192 times
Been thanked: 162 times
Contact:

21 Jan 2016, 15:30

Bun ... Va multumesc de sfaturi, mai astept..
Am inceput sa citesc articole despre programare web pe net, pe google, ba chiar am si aplicat ceva.. HTML, CSS cunosc cat de cat, stiu cum sta treaba, javascript e mai ciudat, dar am sa ma documentez si pentru el. (w3schools pare sa ma "sprijine")
Vreau sa ma apuc serios de invatat, stiu ca este greu, dar am ambitie... Deci cat mai multe sfaturi bune, cu atat mai bine..
Multumesc
User avatar
IsTI37
Fost administrator
Fost administrator
Posts: 10987
Joined: 10 Apr 2007, 15:02
Detinator Steam: Da
Reputatie: Fost administrator
Fost SysAdmin
Fost Fondator GTA5 (CVL)
Location: Cluj-Napoca
Has thanked: 28 times
Been thanked: 776 times

21 Jan 2016, 16:50

https://developer.mozilla.org/en-US/docs/Web este apropo, o documentatie mai buna decat w3schools, dar din fericire si w3schools a avansat.
https://www.codecademy.com - pentru php/javascript/nodejs
User avatar
ZeT^
Membru eXtream
Membru eXtream
Posts: 3447
Joined: 10 Oct 2012, 19:56
Detinator Steam: Da
CS Status: Bun
Reputatie: Membru Club eXtreamCS (o luna)
Location: Sibiu
Has thanked: 192 times
Been thanked: 162 times
Contact:

25 Jan 2016, 16:35

IsTI37 wrote:https://developer.mozilla.org/en-US/docs/Web este apropo, o documentatie mai buna decat w3schools, dar din fericire si w3schools a avansat.
https://www.codecademy.com - pentru php/javascript/nodejs
Mersi... codeacademy e belea.

Niste forumuri / bloguri utile stiti?


Last bumped by ZeT^ on 25 Jan 2016, 16:35.
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information
  • Who is online

    Users browsing this forum: Petal [Bot] and 262 guests