UMi Plus

Discutii despre tot ce nu se incadreaza in celelalte categorii.

Moderators: Moderatori ajutatori, Moderatori

Post Reply
iokent
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 198
Joined: 11 Jan 2016, 21:37
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Fond eXtream: 0
Contact:

13 Sep 2016, 04:34

Acum cateva zile a fost lansat un nou smartphone al companiei chineze, UMi Plus fiind, la o primă vedere, un model numai bun pentru persoanele care sunt în căutarea unui „flagship de buget”.

UMi Plus este în momentul de față disponibil pe bază de precomandă, având un preț special de 179 dolari, urmând ca mai apoi acesta să rămână la 249 dolari. La această sumă de bani primim un smartphone care pe hârtie arată bine, specificațiile sale fiind unele care să îl facă suficient de capabil în fața majorității aplicațiilor din Google Play Store.

Ce ne oferă UMi Plus pe partea de hardware?

Motorizarea noului smartphone o asigură procesorul MediaTek Helio P10 cu opt nuclee pe ARM Cortex-A53 și Mali T860 în rol de accelerator grafic, iar memoria RAM este de 4 GB. Primim un spațiu de stocare de 32 GB, precum și posibilitatea extinderii sale folosind un card microSD de până la 256 GB.


UMi Plus rulează sistemul de operare Android 6.0 Marshmallow, iar alimentarea o asigură o baterie cu capacitatea de 4.000 ma de la Sony cu tehnologie de încărcare rapidă (încărcarea completă se realizează în 100 de minute), aceasta fiind capabilă să ofere, potrivit companiei, o autonomie de până la 17 ore în redare video continuă.

Display & cameră foto

Telefonul este creat în jurul unui display LTPS cu diagonala de 5.5 inch, acesta fiind produs de Sharp, iar prezentă este și sticla curbată 2.5D. În ceea ce privește rezoluția afișată de ecran, vorbim de una Full HD, de 1920 x 1080 pixeli, iar compania ne spune că în lumina directă a soarelui acesta se descurcă bine (rămâne de văzut dacă într-adevăr așa și este).

Pe partea din spate a lui UMi Plus găsim o cameră foto de 13 Megapixeli care are un senzor Samsung S5K3L8, lista aici fiind completată de focalizarea automată cu detecție de fază (PDAF), blițul LED dual-tone și filmarea la 1080p cu 30 fps. Frontal este prezentă o cameră foto de 5 Megapixeli cu senzor GalaxyCore GC5005 pentru fotografii de tip selfie și apeluri video.
Image
UMi Plus, noul smartphone al companiei – vine cu 4 GB RAM, o cameră foto de 13 MP și baterie de 4.000 ma
Twitter Author Sergiu E. Raica | septembrie 9, 2016 | Telefoane Mobile | Niciun comentariu
UMi Plus

Astăzi aflăm de lansarea unui nou smartphone al companiei chineze, UMi Plus fiind, la o primă vedere, un model numai bun pentru persoanele care sunt în căutarea unui „flagship de buget”.

UMi Plus este în momentul de față disponibil pe bază de precomandă, având un preț special de 179 dolari, urmând ca mai apoi acesta să rămână la 249 dolari. La această sumă de bani primim un smartphone care pe hârtie arată bine, specificațiile sale fiind unele care să îl facă suficient de capabil în fața majorității aplicațiilor din Google Play Store.

Ce ne oferă UMi Plus pe partea de hardware?

Motorizarea noului smartphone o asigură procesorul MediaTek Helio P10 cu opt nuclee pe ARM Cortex-A53 și Mali T860 în rol de accelerator grafic, iar memoria RAM este de 4 GB. Primim un spațiu de stocare de 32 GB, precum și posibilitatea extinderii sale folosind un card microSD de până la 256 GB.

UMi Plus

UMi Plus rulează sistemul de operare Android 6.0 Marshmallow, iar alimentarea o asigură o baterie cu capacitatea de 4.000 ma de la Sony cu tehnologie de încărcare rapidă (încărcarea completă se realizează în 100 de minute), aceasta fiind capabilă să ofere, potrivit companiei, o autonomie de până la 17 ore în redare video continuă.

Display & cameră foto

Telefonul este creat în jurul unui display LTPS cu diagonala de 5.5 inch, acesta fiind produs de Sharp, iar prezentă este și sticla curbată 2.5D. În ceea ce privește rezoluția afișată de ecran, vorbim de una Full HD, de 1920 x 1080 pixeli, iar compania ne spune că în lumina directă a soarelui acesta se descurcă bine (rămâne de văzut dacă într-adevăr așa și este).

Pe partea din spate a lui UMi Plus găsim o cameră foto de 13 Megapixeli care are un senzor Samsung S5K3L8, lista aici fiind completată de focalizarea automată cu detecție de fază (PDAF), blițul LED dual-tone și filmarea la 1080p cu 30 fps. Frontal este prezentă o cameră foto de 5 Megapixeli cu senzor GalaxyCore GC5005 pentru fotografii de tip selfie și apeluri video.

UMi Plus

Pe partea de conectivitate UMi Plus oferă suport pentru rețelele 4G LTE (cu viteze în download de până la 150 Mbps), VoLTE și dual-SIM (ambele cartele SIM pot funcționa în 4G), Bluetooth 4.1, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n dual-band (2.4 GHz / 5 GHz), GPS / A-GPS / GLONASS, un jack audio pentru căști și port USB Type-C.

Nu lipsește de pe listă nici senzorul de amprentă Touch ID 2.1, care ne promite deblocarea telefonului în doar 0.1 secunde și înregistrarea a până la 5 amprente diferite. Din punct de vedere al design-ului putem spune că UMi Plus arată bine, elegant, aceasta beneficiind de o construcție metalică de tip unibody.

UMi Plus mai dispune de un chipset audio AW8738 pentru sunet Hi-Fi, iar variantele de culori în care telefonul este disponibil sunt gri și auriu. Legat de dimensiuni, trebuie spus că ele sunt de 155 x 75 x 8.8 mm, iar acesta cântărește 185 de grame.

Sursa : technow.ro
RoyalServer
User avatar
Ionut Andrei
Utilizator neserios (tepar)
Utilizator neserios (tepar)
Posts: 832
Joined: 03 Jun 2016, 18:43
Detinator Steam: Da
CS Status: eXtreamCS
Reputatie: Utilizator neserios (tepar!)
Fond eXtream: 0
Contact:

13 Sep 2016, 13:47

Pare ok.Imi place sincer!
User avatar
Mădălin
Administrator
Administrator
Posts: 5295
Joined: 06 Mar 2013, 21:40
Detinator Steam: Nu
Reputatie: Administrator
Fost manager cs.extream.ro
Web designer
Administratorul anului 2023
Has thanked: 45 times
Been thanked: 310 times
Contact:

13 Sep 2016, 16:04

iokent wrote:Acum cateva zile a fost lansat un nou smartphone al companiei chineze, UMi Plus fiind, la o primă vedere, un model numai bun pentru persoanele care sunt în căutarea unui „flagship de buget”.
Bine zis, la prima vedere este bun, ca peste cateva luni il trimiti deja la garantie. La pretul de 179 de dolari, nu vad cum as putea avea incredere in asemenea terminal, la ce specificatii are.

Nu recomand facaturile astea, vad ca numai petarde d-astea promovezi.
HecaTe
Fost moderator
Fost moderator
Posts: 3292
Joined: 16 Aug 2014, 08:53
Detinator Steam: Da
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
SteamID: hecate_2k
Reputatie: Fost eXtream Mod
Fond eXtream: 0
Location: Medias/Alba Iulia
Has thanked: 74 times
Been thanked: 40 times
Contact:

13 Sep 2016, 16:06

Eu am un telefon Cubot Note S la 500 de lei, il am de aproape un an si merge perfect,.
Mai nou si internet banking are liber de 1 decembrie :kappa: :kappa:
Image
iokent
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 198
Joined: 11 Jan 2016, 21:37
Detinator Steam: Nu
CS Status: Citesc forumul eXtreamCS.com...!
Fond eXtream: 0
Contact:

14 Sep 2016, 04:43

HecaTe wrote:Eu am un telefon Cubot Note S la 500 de lei, il am de aproape un an si merge perfect,.
chiar am auzit ca telefoanele cubot sunt ok,nu am testat nici unul,dar poate in viitorul apropiat o sa pun ceva bani sa testez si eu unul.
PauL.mZq
Membru, skill +1
Membru, skill +1
Posts: 405
Joined: 16 May 2011, 19:34
Detinator Steam: Da
Reputatie: Membru Club eXtreamCS ( doua saptamani )
Location: Suceava
Has thanked: 13 times
Been thanked: 3 times

14 Sep 2016, 10:47

Si eu eram sceptic in legatura cu *chinezariile* astea, pana i-am cumparat surorii mele un meizu m2, si pot spune ca pentru 350 de lei (cat am dat eu pe el) e un telefon genial, se misca impecabil, camera spate 13mbx, frontala 5mbx, bateria tine ok dat fiind faptul ca il foloseste intens, sa nu mai spun de look-ul classy al telefonului.
Observ ca toate telefoanele care vin de la producatori chinezi se inspira masiv de la apple :')
hi
Post Reply

Return to “Discutii generale”

  • Information